پوست و مو

پیشگیری و درمان گل مژه

پیشگیری و درمان گل مژه

پیشگیری و درمان گل مژه

گل مژه نوعی عارضه پوستی است که بر اثر باکتری های موجود در سطح پوست ایجاد می شود. این باکتری می تواند غده های چربی نزدیک سطح چشم را تحریک کرده و به این ترتیب موجب بروز التهاب هایی در مژه ها می شود.

پیشگیری و درمان گل مژه

باکتری هایی که موجب بروز این عارضه پوستی می شود، به طور معمول روی سطح پوست وجود دارند و هیچ گونه آسیبی به چشم وارد نمی کند؛ اما در برخی از مواقع این باکتری ها در سلول های مرده اطراف بافت چشم به دام افتاده و به این ترتیب موجب بروز عارضه های پوستی در این منطقه می شوند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

گل مژه می تواند درد بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. از این گذشته این عارضه پوستی، می تواند موجب تورم، قرمزی در نواحی اطراف چشم شود. این التهاب می تواند ظرف مدت چند روز وخامت پیدا کرده و درد زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

اما این عارضه موجب بروز مشکلات بینایی نمی شود. میزان بینایی افراد بر اثر گل مژه تحت تأثیر قرار نمی گیرد. در ادامه به عوامل ایجاد کننده گل مژه، درمان های خانگی و روش های پیشگیری از این عارضه پوستی اشاره خواهیم کرد.

عواملی که از ابتلا به گل مژه جلوگیری می کنند

باکتری خاصی منجر به این عارضه پوستی می شود. این باکتری در مخاط بینی وجود دارد. از این رو، یکی از عواملی که منجر به انتقال این باکتری می شود، مخاط بینی است. به این ترتیب در صورتی که بینی خود را گرفته اید به هیچ وجه نباید چشم خود را لمس کنید.

در نتیجه، شستشوی مرتب چشم ها می تواند در جلوگیری از بروز گل مژه موثر باشد. یکی دیگر از عواملی که منجر به بروز این عارضه پوستی می شود، تورم یا عفونت در پای مژگان است. در نواحی اطراف چشم غده های چربی وجود دارند که چربی را از طریق حفره های موجود در پای مژه به مژه ها منتقل می کنند.

در صورتی که جسمی این حفره ها را مسدود کند، چربی انباشته شده در غده های چربی محلی برای خروج نداشته و به این ترتیب فرد شاهد تورم در نواحی اطراف چشم خود خواهد بود.

پیشگیری و درمان گل مژه

درمان های خانگی گل مژه

اکثر افرادی که به گل مژه (stye causes) مبتلا می شوند، حس ناخوشایندی را تجربه می کنند؛ اما در واقع در اکثر مواقع این عارضه پوستی پس از مدت زمان اندکی برطرف می شود. از این گذشته روش های درمانی ساده ای برای درمان این عارضه در منزل وجود دارد.

با استفاده از روش های درمانی که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد، قادر خواهید بود طول درمان این عارضه پوستی را به مراتب کاهش دهید. از این گذشته با استفاده از این روش ها می توانید خطر ابتلای مجدد به این عارضه را تا حد زیادی کاهش دهید. در ادامه با این روش ها آشنا خواهیم شد.

دست های خود را مرتب بشویید.

شستشوی مرتب دست ها از انتقال باکتری ها و آلودگی به چشم ها جلوگیری خواهد کرد. دست ها در طول روز برای موارد متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو  می توان گفت، این عضو همواره در معرض آلودگی شدیدی قرار دارد.

آلودگی این عضو می تواند به سادگی به چشم ها منتقل شود. به این ترتیب شستشوی مرتب دست ها می تواند تا حد زیادی از ابتلاء به گل مژه بکاهد. از این گذشته این کار می تواند از التهاب گل مژه نیز بکاهد.

به هیچ عنوان گل مژه را دستکاری نکنید

دستکاری کردن گل مژه موجب وخامت این عارضه پوستی می شود. هرگز این عارضه را با جوش اشتباه نگیرید و آنها را فشار ندهید. فشار دادن این عارضه منجر به انتشار عفونت و آلودگی در دیگر نواحی اطراف چشم می شود. به این ترتیب این کار می تواند بر شدت این عارضه پوستی بیفزاید.

استفاده از کمپرس آب گرم

یکی از موثر ترین روش های درمانی برای این عارضه پوستی استفاده از کمپرس آب گرم است. بدین منظور بهتر است از یک حوله نرم و تمیز استفاده کنید و حوله را در آب گرم بخیسانید. سپس آب اضافی موجود در آن را گرفته و به آرامی روی موضع قرار دهید. این کمپرس باید به مدت 15 دقیقه در محل باقی بماند. بهتر است این کار را به دفعات و تا هنگامی که این عارضه به کلی از بین برود ادامه دهید.

کمپرس چای کیسه ای

همه ما مزایا چای برای چشم را شنیده ایم. چای کیسه ای یکی دیگر از درمان ها موثر این عارضه پوستی به شمار می رود. برای این منظور مانند روش قبل عمل کنید. کیسه را درون آب داغ قرار داده و سپس روی موضع بگذارید. چای سبز به دلیل وجود آنتی بیوتیک های فراوان می تواند بسیار موثر تر از چای سیاه واقع شود.

کنار گذاشتن آرایش

هرگز برای پوشاندن گل مژه از لوازم آرایش استفاده نکنید. این محصولات می تواند چشم را بیش از حد تحریک کرده و روند بهبودی را نیز به شدت آهسته کند. برس ها و قلم های آرایش می تواند باکتری را به دیگر نواحی اطراف چشم و دیگر نواحی صورت منتقل کنند.

پیشگیری از بروز گل مژه

برخی از عادات روزانه می تواند فرد را در معرض خطر ابتلاء به این عارضه پوستی قرار دهد. به این ترتیب کنار گذاشتن برخی از این عادت ها  می تواند از ابتلاء به عارضه پوستی جلوگیری کند.

در صورتیکه شما به دفعات به این عارضه پوستی دچار شده اید، باید بیش از پیش نسبت به نظافت نواحی اطراف چشم های خود دقت داشته باشید. برای جلوگیری از ابتلاء به این عارضه پوستی اقدامات زیر را مد نظر قرار دهید:

1- هر شب قبل از خوابیدن آرایش صورت خود را به خوب بشویید. به این ترتیب منافذ خروج چربی که در نواحی اطراف چشم قرار دارند، در طول شب مسدود نخواهند شد. از این گذشته حتی اگر از لوازم آرایش بهره نمی برید نیز، شستشوی صورت  قبل از خواب می تواند به سلامت چشم و پوست شما کمک کند. چرا که همواره مقداری آلودگی روی پوست صورت و نواحی اطراف چشم وجود دارد که در طول شب می تواند منافذ اطراف چشم را مسدود کند.

2- در صورتی که از لنز های چشمی استفاده می کنید، همواره در حفظ و نگهداری این لنز ها دقت لازم را به خرج دهید. قبل و بعد از استفاده از لنز ها آنها را به دقت بشویید.

3- دست های خود را قبل از تماس با چشم ها به دقت بشویید.

4- در صورتی که چشم های حساسی دارید، از مالیدن آنها اجتناب کنید.

5- برس ها و قلم های آرایش خود را هر روز بشویید. این لوازم محل مناسبی برای رشد باکتری ها هستند.

آیا باید برای درمان گل مژه به پزشک مراجعه کنید ؟

در صورتی که نمی توانید نوع عارضه پوستی خود را تشخیص دهید یا پس از گذشت های روز ها همچنان خبری از بهبودی گل مژه نیست. نکات زیر را درنظر بگیرید. در صورتیکه یکی از این علائم را در خود مشاهده کرده اید به پزشک مراجعه کنید:

  1.  در صورتی که گل مژه پس از گذشت روز ها همچنان بهبود پیدا نکرده است.
  2.  پس از گذشت یک هفته، عارضه پوستی به طور کامل محو نشده است.
  3.  عارضه پوستی به سرعت در حال وخیم تر شدن است.
  4.  اندازه عارضه در حال افزایش است.
  5.  شاهد خونریزی از موضع عارضه بوده اید.
  6.  در صورتی که عفونت به قسمت های سفید داخل چشم سرایت کرده است.
  7. در صورتی که لکه های سرخی را روی گونه و دیگر نواحی صورت خود مشاهده کرده اید. این علامت می تواند نشان دهنده انتشار عفونت در دیگر نواحی صورت باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن