پوست و مو

جلوگیری از چین و چروک قبل و بعد از ورزش کردن

جلوگیری از چین و چروک قبل و بعد از ورزش کردن

جلوگیری از چین و چروک قبل و بعد از ورزش کردن

ورزش کردن، یکی از مهم ترین قدم ها برای حفظ سلامتی بدن به شمار می رود. طبیعتا سلامتی بدن، به حفظ سلامتی پوست نیز کمک خواهد کرد. در نتیجه به طور معمول افرادی که به صورت منظم و به شکل مناسبی ورزش می کنند، دارای کیفیت پوست مطلوبی هستند.

جلوگیری از چین و چروک قبل و بعد از ورزش کردنورزش کردن، می تواند روند پیری را در ظاهر افراد به تاخیر بیاندازد و برای داشتن چهره ای جوان و شاداب، به آن ها کمک می کنند. افرادی که دقیق و منظم ورزش می کنند، سطح پایین تری از چربی دارند. با این وجود توجه به یک نکته در این مورد کاملا ضروری به نظر می رسد. درست است که ورزش موجب جوانی و شادابی خواهد شد اما نادیده گرفتن بعضی از نکات، ممکن است موجب شکل گیری چین و چروک پوست پس از انجام فعالیت های ورزشی شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اگر می خواهید که قبل و بعد از ورزش به خوبی از پوست خود مراقبت کنید و احتمال ظهور چین و چروک ها در چهره خود را کاهش بدهید، حتما این مطلب را به طور کامل مطالعه کنید. در این مطلب، نکات مهمی را برای انجام مراقبت های پوستی قبل و بعد از انجام فعالیت های ورزشی برای شما گنجانده ایم.

جلوگیری از چین و چروک قبل و بعد از ورزش کردناز نور خورشید دور بمانید

اگر در خانه و یا در یک سالن ورزشی تمرین می کنید، نگرانی چندانی از بابت نور خورشید نخواهید داشت اما اگر ترجیح می دهید فعالیت ورزشی خود را در فضای باز سپری کنید، حتما باید مراقب تابش مستقیم نور خورشید باشید. اشعه موجود در نور خورشید، می تواند پوست شما را با مشکلاتی مواجه کند و در درازمدت، باعث بروز چین و چروک روی پوست شما شود. در واقع بین چین و چروک های پوستی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، همواره رابطه مستقیمی وجود دارد.

اگر به هر دلیلی در فضای باز ورزش می کنید، حتما یک از ضد آفتاب قدرتمند استفاده کنید. یک ضد آفتاب که با پوست شما سازگار باشد، با تعریق شما دچار مشکل نشود و همچنین جلوی تعریق شما را نیز نگیرد. این انتخاب، اهمیت بسیار زیادی برای محافطت از پوست در زمان انجام ورزش دارد. پس قبل از انجام فعالیت های ورزشی در فضای باز، حتما از ضدآفتاب برای صورت خود استفاده کنید.

ترجیحا آرایش نکنید

برخی از افراد تصور می کنند که آرایش در زمان انجام فعالیت های ورزشی، «محافظت صورت» است اما چنین باوری اصلا حقیقت ندارد. شاید آرایش داشتن در زمان انجام فعالیت های ورزشی، آن‌چنان هم زیاد نباشد اما ترجیحا بهتر است فعالیت های ورزشی خود را بدون داشتن آرایش انجام بدهید تا همان خطر حداقلی نیز شامل حال پوست صورت شما نشود.

گاهی برخی از مواد آرایشی، فشار زیادی به پوست شما می آورند و جلوی عرق کردن آن را می گیرند. با توجه به نقش تعریق در خنک شدن بدن، استفاده از این لوازم آرایشی در زمان انجام فعالیت های ورزشی اصلا توصیه نمی شود.

شستشوی صورت ضروری است

پس از انجام فعالیت های ورزشی، هیچ چیز به اندازه شستن صورت اهمیت ندارد. به طور معمول افراد ترجیح می دهند پس از انجام تمرین های ورزشی، دوش بگیرند و بدن خود را کاملا شستشو بدهند اما حتی اگر زمان کافی را برای انجام این کار در اختیار نداشتید، حتما صورت خود را بلافاصله پس از انجام ورزش با آب تمیز بشویید.

قطره های عرق روی صورت شما، محیط مرطوبی برای رشد انواع باکتری ها به وجود می آورند و این باکتری ها ممکن است بیماری های مختلفی را ایجاد کنند و به پوست صورت شما، لطمه ای جدی بزنند. در نتیجه برای جلوگیری از چین و چروک پس از انجام فعالیت های ورزشی، حتما صورت خود را کاملا بشویید و آثار تعریق را در آن از بین ببرید.

حوله مناسب انتخاب کنید

شاید برخی از مسائل در نگاه اول بسیار بی اهمیت به نظر برسند اما توجه به این جزئیات، تاثیر شگرفی برای پوست شما خواهد داشت. یکی از این جزئیات مهم، انتخاب حوله مناسب در زمان انجام فعالیت های ورزشی است. شما در طول تمرین، ممکن است بارها از حوله برای خشک کردن صورت خود استفاده کنید. جنس بعضی از این حوله ها، ممکن است موجب بروز واکنش هایی در صورت شما شود. در نتیجه پیش از استفاده از این حوله ها، مطمئن شوید که پوست صورت شما واکنشی آلرژیک به آن ها نشان نخواهند داد.

از حرارت زیاد دور بمانید

شما پس از انجام فعالیت های ورزشی، همواره به عضله های خود استراحت می دهید و فرصت را برای سرد شدن آن ها ایجاد می کنید. چنین برخوردی باید با پوست صورت شما نیز انجام شود. در واقع شما باید زمان کافی به استراحت و سرد شدن پوست صورت خود اختصاص بدهید.

شستشو با آب سرد، بهترین گزینه برای انجام این کار به شمار می رود. در نتیجه بهتر است پس از پایان تمرین، صورت خود را با آب سرد بشویید. فراموش نکنید که گرمای زیاد، یکی از عوامل اصلی آسیب رسیدن به پوست و افزایش چین و چروک به شمار می رود. به همین خاطر پس از انجام ورزش و در شرایطی که پوست تحت فشار قرار داشته، بهتر است به سراغ درجه حرارت بالای آب و همچنان سپری کردن زمان زیاد در سونا نروید و پوست خود را بیش از حد داغ نکنید.

موهای خود را ببندید

مردان و زنانی که دارای مو های بسیار بلند هستند، هم برای راحتی خودشان و هم برای محافظت از پوست صورت، بهتر است با استفاده از هدبند ها و یا مو های کاملا بسته شده، تمرین کنند. چرا که برخورد مداوم مو های سر به صورت، نتایج خوشایندی به همراه نخواهد داشت.

این موضوع به ویژه برای افرادی اهمیت دارد که از ژل ها و ترکیب های خاصی برای مو های سر خود استفاده می کنند. این ترکیب ها ممکن است برای پوست صورت، مضر باشند و مقدمات ظهور چین و چروک ها روی صورت افراد را فراهم کنند.

به صورت خود دست نزنید

اگر برای انجام تمرین به یک سالن ورزشی و یا یک باشگاه مراجعه کرده اید، باید از دست زدن به صورت خود خودداری کنید. چرا که قبل از آن ممکن است دست شما با میکروب ها، جرم ها و یا مواد دیگری برخورد کرده باشد.

به طور کلی یک فرد در طول هر ساعت از شبانه روز، بارها به صورت خود دست می زند اما بهتر است پیش از انجام هر جلسه تمرینی، دست های خود را بشویید و پس از پایان تمرین نیز چنین کاری انجام بدهید در حین انجام تمرین نیز باید تا آن جا که می توانید، از دست زدن به صورت خود پرهیز نمایید. چرا که انتقال بعضی از آلودگی ها، در نهایت موجبات ظاهر شدن چین و چروک روی صورت شما را در درازمدت فراهم خواهد کرد.

بیش از حد به پوست خود فشار نیاورید

انتحاب نوع تمرین ها نیز برای محافظت از پوست مهم به نظر می رسد. بهتر است با مشورت مربی های ورزشی، تمرین هایی را برای خود در نظر بگیرید که فشار زیادی به صورت و پوست شما وارد نمی آورند. تمرین های بیش از حد سنگین، ممکن است به پوست شما لطمه جدی وارد کنند.

از نوسان بیش از حد وزنی پرهیز کنید

انجام ورزش به صورت منظم، وزن ایده آلی برای شما به وجود خواهد آورد. اگر دائما در حال چاق شدن و لاغر شدن باشید و وزن شما مدام نوسان داشته باشد، پوست شما آسیب می بیند و بخشی از کیفیت خودش را از دست می دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *