جراحی بینی

ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی بینی از بین می رود ؟

ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی بینی از بین می رود ؟

ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی بینی از بین می رود ؟

معمولا افرادی که جراحی بینی انجام می دهند باید بعد از رینوپلاستی انتظار برخی عوارض را داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است بعد از جراحی بینی درد و ناراحتی ملایمی را تجربه کنند؛ که این دردها معمولا با مصرف داروهای خوراکی کنترل می شوند؛ اما گاهی ورم بینی هم بعد از جراحی بینی مشاهده می شود. در این مقاله راجع به ورم بینی بعد از رینوپلاستی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی بینی فروکش خواهد کرد

رینوپلاستی‌ (عمل جراحی بینی) می تواند چهره ی شما را به کلی تغییر بدهد و زیبایی را برایتان ارمغان بیاورد که اثر آن تا آخر عمر پا بر جا خواهد ماند. اما مانند تمام عمل های جراحی دیگر، این عمل هم با عوارضی همراه است که بعد از انجام عمل به سراغ شما خواهند آمد.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

کبودی و تورم بلافاصله بعد از انجام عمل بینی روی صورت ظاهر می شوند و شاید بزرگ ترین ترس افراد از عمل بینی همین کبودی های بعد از عمل است. این کبودی ها در ناحیه ی اطراف بینی و یا زیر چشم ها پدید می آیند. تورم و باد کردن صورت بعد از عمل برای همه ی متقاضیان عمل بینی اتفاق می افتد اما کبودی ممکن است در برخی از افراد بسیار خفیف و غیر قابل مشاهده باشد.

این که شدت کبودی تا چه حد خواهد بود و چه مدت روی صورت خواهد ماند به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله آن ها را بررسی خواهیم کرد. عواملی مانند سن فرد، تکنیک انجام عمل جراحی بینی، مهارت پزشک متخصصی که عمل را انجام می دهد و غیره از جمله عوامل تاثیر گذار بر شدت کبودی و میزان ماندگاری آن ها است.

آیا بینی پس از جراحی ورم خواهد داشت ؟

کبودی و ورم بینی بعد از جراحی بینی غیر معمول نیست. ورم بینی معمولا دو روز بعد از جراحی بینی شروع به شدیدتر شدن می کند. پس از آن به طور پیوسته رو به بهبود می رود. میزان ورم و کبودی که بعد از جراحی زیبایی بینی رخ می دهد از نظر فردی متفاوت است.

معمولا بیشتر تورم در اطراف چشم رخ می دهد؛ اما برخی کبودی ها ممکن است در ناحیه گونه نیز مشاهده شوند. اگر فقط نوک بینی جراحی شده باشد ممکن است میزان ورم و کبودی نوک بینی بیشتر باشد.

اغلب متوجه خواهید شد که بعد از جراحی بینی، کبودی روی پل بینی زودتر از کبودی نوک بینی بهبود می یابد. این مسئله نباید باعث نگرانی شما شود؛ زیرا امری طبیعی است که کبودی و ورم نوک بینی بعد از جراحی بینی کمی دیرتر بهبود یابد.

کبودی و ورم بینی ممکن است بعد از اکثر انواع جراحی بینی مشاهده شود؛ اما بیمارانی که جراحی بینی سپتوم انجام داده اند ممکن است ورم یا کبودی بارزی را در بینی خود مشاهده نکنند؛ بنابراین با توجه به نوع جراحی بینی، ورم بینی در نواحی مختلف و با شدت های متفاوت دیده می شود.

به عنوان مثال استفاده از تکنیک رینوپلاستی باز که طی آن برش های نسبتا عمیق تری روی پوست بینی ایجاد می شود و جراح به طور کلی به ساختار درونی بینی دسترسی دارد، به دلیل گستردگی ناحیه ی عمل کبودی و تورم بیشتری را به همراه خواهد داشت.

رینوپلاستی باز برای مواردی به کار می رود که پزشک قصد دارد تغییرات گسترده ای در ساختار بینی ایجاد کند و یا می خواهد مشکلات تنفسی فرد متقاضی را بر طرف نماید.

علت ورم بینی پس از جراحی چیست ؟

تورم بعد از هر عمل جراحی غیر قابل اجتناب است و جراحی زیبایی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. جراحی بینی جراحی است که باعث تغییر شکل بینی شده و برای هر فرد متفاوت است. این عمل جراحی معمولا برای تغییر ظاهر بینی و یا بهبود تنفس انجام می شود.

ورم بینی تا چه مدت بعد از جراحی بینی فروکش خواهد کرد

اساسا تورم و باد کردن صورت بعد از انجام عمل بینی در دو نوع مختلف اتفاق می افتد. نوع اول که بلافاصله اتفاق می افتد مربوط به اثرات انجام عمل جراحی و ضربه ای است که فرایند عمل جراحی روی صورت گذاشته است.

سپس بعد از آن تورم نوع دوم ظاهر می شود که ناشی از انباشته شدن مایعات زیر پوست است. تورم نوع اول در همان ساعت های اولیه ی بعد از عمل قابل مشاهده است و به چشم می آید که معمولا با درد ناشی از عمل جراحی همراه است. این نوع تورم می تواند با کبودی هم همراه باشد و به طور همزمان تورم و کبودی روی صورت فرد ظاهر شوند.

اگر چه سیستم دفاعی بدن هر فرد متفاوت است و بر شدت بروز میزان تورم موثر است، اما تورم نوع اول تا حد زیادی به تکنیک انجام عمل جراحی و مهارت جراح نیز بستگی دارد. چرا که عمل جراحی بینی مربوط به برش های بسیار ریزی روی سطح پوست و استخوان های بینی می شود.

اگر جراح فقط به اندازه ی چند میلی متر از محلی که باید برش ایجاد شود منحرف شود، می تواند سبب بروز کبودی و تورم بیش از حد طبیعی شود. در واقع تورم نوع اول تا حد زیادی مربوط به نحوه ی برش دادن پوست و بالا دادن آن است.

هر چه این مرحله از عمل با ظرافت بیشتر انجام شود شدت تورم نیز کمتر خواهد بود. برای رفع تورم نوع اول، استفاده از کمپرس یخ بسیار می تواند مفید واقع شود. البته به شرطی که در همان ساعات ابتدایی پس از عمل به کار گرفته شود و روی محل ورم و باد کردگی قرار بگیرد. بعد از گذشت چند روز بعد از عمل، کمپرس یخ دیگر تاثیر اولیه را برای کنترل تورم و حتی کبودی نخواهد داشت.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب، برخی از انواع جراحی بینی شامل شکستن یا تغییر استخوان های بینی حین رینوپلاستی هستند. معمولا جراحی هایی که باعث دستکاری استخوان های بینی شده منجر به تورم بینی می شوند؛ بنابراین لازم است این افراد دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح را رعایت کنند تا بتوانند ورم بینی را کاهش دهند.

چه مدت بینی پس از جراحی ورم خواهد داشت ؟

تورم بینی معمولا بعد از جراحی بینی رخ می دهد. این ورم ها و کبودی ها تا دو روز بعد از جراحی بینی شدت می یابند. مدت زمان تا بهبود کامل ورم بینی در افراد مختلف متفاوت است. همچنین نوع جراحی بینی نیز در روند بهبود ورم بینی تاثیر گذار است.

با این حال ممکن است در برخی افراد بعد از یک هفته ورم بینی کاملا بهبود یابد؛ اما در برخی افراد دیگر ممکن است روند بهبودی ورم بینی تا چند ماه بعد از جراحی زیبایی بینی طول بکشد؛ اما به هرحال نهایتا بعد از یک سال بینی شما به طور کامل بهبود یافته و هیچ اثری از جراحی بینی باقی نمی ماند.

با این حال اگر می خواهید روند بهبود ورم بینی خود را تسریع ببخشید، راه کارهایی جهت این امر وجود دارد. این راهکارها معمولا توسط جراح به بیمار توصیه می شود. این راهکارها به شما کمک خواهد کرد که هرچه سریعتر از شر ورم بینی خلاص شوید. در ادامه به شما خواهیم گفت که چگونه می توانید روند بهبود ورم بینی بعد از جراحی بینی را تسریع کنید.

همان طور که گفتیم دو نوع تورم بعد از عمل جراحی بینی وجود دارد که نوع دوم آن مربوط به جمع شدن مایعات زیر پوست است. این همان تورمی است که بعد از گذشت دو هفته از انجام عمل جراحی همچنان باقی می ماند و نسبت به تورم نوع اول که در طول کمتر از دو هفته بهبود می یابد بسیار ماندگار تر است.

حتی گاهی تا نزدیک به یک سال پس از عمل، این تورم در ناحیه ی بینی قابل مشاهده است. حال سوال پیش می‌ آید که چرا بعد از رینوپلاستی مایعات زیر پوست جمع می شوند؟ دلیل آن این است که عمل جراحی بینی در واقع شکل بینی شما را تغییر می دهد و حالا پوست هم باید به دنبال این تغییر شکل، جا به جا شود و خود را با شکل جدید استخوان ها و غضروف های بینی هماهنگ کند.

این جا به جایی و به نوعی کش آمدن پوست و گرفتن قالب جدید، نیازمند استفاده از مایعات بدن است و این مایعات دور استخوان های بینی جمع می شوند که سبب بروز تورم می شود. همان طور که گفته شد، تورم نوک بینی دیرتر از ناحیه ی میانی بینی از بین می رود.

دلیل آن جاذبه ی زمین است که مایعات ذکر شده را به سمت پایین می کشد. به همین دلیل نوک بینی آخرین ناحیه از بینی است که اثرات تورم در آن از بین می روند.

چگونه می توان روند بهبود ورم بینی را تسریع کرد ؟

بسیاری از افراد از اینکه بینی آن ها بعد از جراحی بینی دچار ورم و کبودی شود ناراضی هستند. اگر چه ورم بینی امری طبیعی است اما با این حال می توان راهکارهایی را جهت تسریع بهبود ورم بینی در پیش گرفت. برخی از این راهکارها شامل موارد زیر است:

1- دستورالعمل های رائه شده توسط جراح خود را دنبال کنید.

جراح معمولا دستورالعمل های خاصی را در اختیارتان قرار می دهد که از اوایل دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی شروع می شود. برخی از این دستور العمل ها باعث جلوگیری ایمن از برخی وقایع پزشکی ناخواسته قبل و بعد از عمل می شوند. سایر دستور العمل ها به شما کمک می کند تا روند بهبودی بعد از جراحی بینی را سریعتر طی کنید.

این دستور المعل ها برای هر جراح و هر بیمار متفاوت است. در واقع تورم بینی به متغیرهای زیادی بستگی دارد؛ بنابراین به شما توصیه می کنیم که در گام اول جهت تسریع روند بهبودی ورم بینی، به دستور العمل های ارائه شده توسط جراح توجه کنید.

2- دو هفته قبل از انجام جراحی بینی برخی دستور العمل ها را شروع کنید.

در بسیاری از مواقع لازم است که شما دو هفته قبل از انجام جراحی بینی برخی کارها را انجام دهید. به عنوان مثال لازم است که برخی داروها را مصرف کنید؛ و یا اینکه ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها را قطع کنید.

چرا که برخی داروها می توانند تغییراتی ایجاد کنند که منجر به بروز مشکلاتی در حین عمل و یا بعد از عمل شوند. در واقع برخی از این داروها می توانند باعث تورم اضافی و طولانی تر شدن مدت تورم بینی بعد از رینوپلاستی شوند.

بنابراین با توجه به توصیه جراح، در صورت لزوم دو هفته قبل از جراحی بینی(nose surgery) در مصرف برخی داروها تغییراتی ایجاد کنید. همچنین گاهی اوقات لازم است که شما مصرف برخی مکمل های گیاهی را نیز متوقف کنید. برخی از مکمل های گیاهی می توانند روند بیهوشی حین عمل را مختل کرده و باعث خونریزی و شدت تورم بینی بعد از جراحی شوند. پزشک در این مورد به شما توصیه هایی خواهد کرد.

3- سیگار کشیدن را متوقف کرده و از مصرف الکل خودداری کنید.

اگر سیگاری هستید باید چندین هفته قبل از عمل جراحی زیبایی بینی سیگار خود را ترک کنید. روند بهبودی ورم بینی در افرادی که سیگار می کشند بسیار کندتر پیش می رود. همچنین سیگار باعث ابتلا به عفونت نیز خواهد شد. از آن جا که الکل خون را رقیق می کند، حداقل پنج روز قبل ازجراحی بینی از نوشیدن الکل خودداری کنید.

4- از کمپرس سرد استفاده کنید.

به محض اینکه بعد از جراحی بینی به خانه رسیدید، کمپرس سرد را در نواحی اطراف بینی از جمله اطراف چشم، روی چشم، روی پیشانی و گونه ها قرار دهید. از قرار دادن کمپرس یخ به صورت مستقیم روی بینی خود خودداری کنید. این کار را هر چند وقت یک بار انجام دهید تا روند بهوبدی ورم بینی شما تسریع شود.

5- سر خود را بالا نگه دارید.

مهم است که بعد از جراحی بینی سر خود از از قلب خود دور نگه دارید. از جمله هنگام خوابیدن و نشستن سر خود را بالا نگه داشته و از خم شدن اجتناب کنید. این امر در کاهش ورم بینی بسیار موثر است.

6- در انتها شما می توانید با رعایت برخی نکات دیگر روند بهبود ورم بینی بعد از جراحی بینی را تسریع کنید. از جمله این نکات شامل موارد زیر است:

  1. پیاده روی کردن
  2. رعایت بهداشت شخصی در طول روز
  3. به آرامی مسواک زدن و خودداری از انجام حرکات سخت حین مسواک زدن
  4. خودداری از وارد کردن هرگونه فشار ناگهانی به بینی

در نهایت لازم است که شما در حین بهبود ورم بینی بعد از جراحی بینی صبور باشید. چرا که همانطور که گفتیم ممکن است این روند تا یک سال هم طول بکشد که کاملا طبیعی است.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *