پوست و مو

آیا Rogaine یا Minoxidil برای رشد مو موثر هستند؟

آیا Rogaine یا Minoxidil واقعاً برای رشد مو موثر هستند؟

اگر مو های شما در حال ضعیف شدن هستند و یا دچار ریزش مو شده اید، احتمالا تا الان اسم داروی ماینوکسیدیل به گوشتان خورده است. نام تجاری این دارو، روگان است. دارویی که در ابتدا دانشمندان آن را با هدف درمان فشار خون بالا ساختند اما برای رشد مو نیز کارساز است.

آیا Rogaine یا Minoxidil واقعاً برای رشد مو موثر هستند؟

مطالعات و آزمایش هایی که روی این دارو انجام شد نشان داد که ماینوکسیدیل تاثیر به سزایی در تقویت رشد مو دارد. امروزه دیگر ماینوکسیدیل به عنوان یک داروی مناسب و تایید شده برای مقابله با ریزش مو شناخته می شود که می توان حتی بدون نسخه ی پزشک آن را به صورت مایع یا کف از داروخانه ها تهیه کرد.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

نحوه ی کار ماینوکسیدیل چگونه است؟

روگان یا همان ماینوکسیدیل به عنوان دارو های گشاد کننده ی رگ های خونی طبقه بندی می شوند. گشاد شدن عروق خونی باعث می شود تا گردش خون و خون رسانی به پوست سر و صورت با شدت و سرعت بیشتری انجام بگیرد.

در حال حاضر هنوز مشخص نیست که روگان دقیقا چگونه باعث رشد مو می شود، اما فرضیه ای که برای این موضوع وجود دارد این است که ماده ی اصلی تشکیل دهنده ی روگان، یعنی ماینوکسیدیل به طور موضعی فولیکول های مو را تحریک می کند و مرحله ی رشد را در این فولیکول ها طولانی تر می کند. هر چه مرحله ی رشد فولیکول ها بیشتر طول بکشد، موهای بیشتری رشد می کنند و در آن ناحیه از پوست سر تراکم مو ایجاد می شود.

روگان به دو شکل مایع و کف در بازار موجود است. تا به این لحظه مطالعات نشان داده است که هیچ کدام از این دو شکل نسبت به دیگری برتری ندارد؛ به عبارت دیگر میزان اثرگذاری آن ها یکسان و برابر است.

اگرچه شکل مایع ماینوکسیدیل به دلیل ارزان تر بودن آن محبوب تر است و همچنین چون مایع است، نفوذ بیشتری روی پوست سر دارد؛ اما از طرف دیگر این نفوذ بیشتر می تواند باعث ایجاد قرمزی و خارش خفیف روی پوست سر شود.

آیا Rogaine یا Minoxidil واقعاً برای رشد مو موثر هستند؟

آیا روگان (ماینوکسیدیل) برای موهایی که در حال نازک شدن هستند مفید است؟

تحقیقات و آزمایش های بالینی نشان داده است که روگان می توان روی موهایی که در حال نازک شدن هستند اثرات مفیدی داشته باشد و به آنها کمک کند تا دوباره ضخیم و سالم تر شوند.

البته، به طور میانگین این اثر مثبت روی سه نفر از هر چهار مرد مشاهده شده. علاوه بر آن، اگر زیر چهل سال سن داشته باشید و نازک شدن مو های شما به تازگی شروع شده باشد، روگان بیشترین اثرگذاری را بر رشد موهای شما خواهد داشت.

آیا ماینوکسیدیل روی موهای صورت هم اثر می گذارد؟

طبق تحقیقاتی که آکادمی پوست و مو آمریکا انجام داد، ماینوکسیدیل می تواند علاوه بر پوست سر، بر روی پوست صورت و با هدف بهبود رشد مو های ابرو و ریش و سبیل استفاده شود.

طبق یک آزمایش در تایلند که روی ۴۶ نفر انجام شد، این افراد از محلول ماینوکسیدیل روی صورت خود استفاده کردند و نتایج توسط متخصصین پوست و مو مورد بررسی قرار گرفتند.

بعد از گذشت چند ماه، دکتر ها مشاهده کردند که رشد مو های ریش در این افراد به شکل قابل توجهی بهبود یافته و همچنین خود شرکت کنندگان نیز از داشتن ریش های پرپشت و ضخیم راضی بودند.

این در حالی است که عوارض ناشی از مصرف ماینوکسیدیل بسیار خفیف و گذرا بوده و یا حتی در مواردی بدون عوارض گزارش شده اند.

عوارض ناشی از مصرف ماینوکسیدیل چه هستند؟

همان طور که گفته شد، روگان یا همان ماینوکسیدیل طی آزمایش های مختلف مورد بررسی قرار گرفتند و متخصصین به این نتیجه رسیده اند که روگان یکی از موثر ترین و در عین حال بی خطر ترین دارو ها برای رشد مو است. در واقع اگر شما ماینوکسیدیل را به طور صحیح مصرف کنید، کاملا بعید است که دچار عوارض نامطلوب شوید.

به عنوان مثال، اگر ماینوکسیدیل را در نواحی که نمی خواهید در آن ها مو رشد کند (مانند پیشانی) مصرف کنید، می تواند باعث رشد موهای اضافی در این ناحیه شود.

همچنین خارش و قرمزی پوست سر یکی دیگر از این عوارض است که البته خفیف و موقت است و جای نگرانی ندارد. اگر هم به اشتباه ماینوکسیدیل را داخل چشمانتان ریختید، چشمان خود را با مقدار زیادی از آب سرد شست و شو دهید.

در ابتدای مصرف ماینوکسیدیل ممکن است متوجه شوید که مقداری از مو های شما دچار ریزش شده اند. این امر کاملا طبیعی است چرا که با این ریزش، جا برای رشد مو های جدید و قوی تر باز می شود و جای نگرانی ندارد.

آیا ماینوکسیدیل می تواند باعث رشد دوباره ی مو ها شود؟

همان طور که گفته شد یکی از راه های اثرگذاری روگان بر رشد مو این است که جریان خون را به سمت فولیکول های مویی که هنوز رشد آن ها به طور کامل متوقف نشده، شدت می بخشد و باعث تقویت رشد آن ها می شود؛ اما روگان از راه های دیگری هم بر رشد مو اثر می گذارد که هنوز شناسایی نشدند.

اکثر افرادی که از روگان استفاده می کنند گزارش می دهند که تغییراتی در روند رشد موهای آن ها ایجاد شده، اگرچه به ندرت پیش می آید که این تغییرات شگفت انگیز و فراتر از انتظار باشند.

به طور کلی، ماینوکسیدیل برای همه ی افراد نتیجه ی یکسان ندارد و در واقع فقط می تواند با برخی از انواع ریزش مو مقابله کند؛ آن هم به شرط این که به طور مداوم و بدون وقفه مصرف شود.

اگر ریزش مو در شما نسبتا شدید باشد، ماینوکسیدیل نمی تواند تمام مو های از دست رفته ی شما را برگرداند و همچنین حداقل به چهار ماه زمان نیاز دارد تا نتیجه ی اولیه ی مصرف آن مشاهده شود.

به همین دلیل است که ماینوکسیدیل در افرادی که زیر چهل سال دارند و هنوز مو های آن ها دچار ریزش شدید نشده، بیشترین بازدهی را دارد.

ماینوکسیدیل می تواند جایگزین کاشت مو شود؟

اگر دچار ریزش مو هستید و به دنبال راهی هستید که این مشکل را یک بار برای همیشه حل کنید، کاشت مو برای شما بهترین گزینه است.

کاشت مو یک راه حل دائمی و مطمئن است که با منتقل کردن فولیکول های سالم و مقاوم در برابر ریزش، به قسمتی که دچار طاسی شده است، رشد مو ها را به شکل طبیعی برای همیشه تضمین می کند.

به عبارت دیگر وقتی شما کاشت مو را انجام دادید، دیگر مطمئن خواهید بود که دچار ریزش مو نخواهید شد و موهای طبیعی خود را بازیابی خواهید کرد؛ اما در مورد دارو هایی مانند ماینوکسیدیل این گونه نیست.

همان طور که گفته شد این دارو ها به شکل موضعی و فقط در ناحیه ای که دچار ریزش مو خفیف شده اند کارایی دارند و اگر دچار ریزش شدید و طاسی گستره هستید، ماینوکسیدیل چندان مفید نخواهد بود.

ضمن این که به محض این که مصرف روگان یا ماینوکسیدیل را قطع کنید، ریزش مو دوباره بر خواهد گشت و متاسفانه حتی با شدت و سرعت بیشتری از قبل این اتفاق خواهد افتاد.

بنابراین اگر ریزش موی شما جزئی است و همچنین با مصرف ماینوکسیدیل به طور دائم مشکلی ندارید، پس نیازی به کاشت مو نخواهید داشت؛ اما اگر ریزش مو در شما شدید است، بهتر است به سراغ راه حل های اساسی مانند کاشت مو طبیعی بروید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *