کاشت مو

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو طبیعی

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو طبیعی

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

دوره ریکاوری بعد از کاشت مو به قدری اهمیت دارد که تمام فعالیت های بیمار باید کنترل بشود تا در نتایج کاشت مو تاثیر بدی نگذارد.

همانطور که در مقاله های قبلی در مورد مراقبت های بعد از کاشت مو برایتان توضیح دادیم، فعالیت های شدید جزو مواردی هستند که بیمار باید از انجام آنها خودداری کند.

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو

برقراری روابط جنسی بعد از کاشت مو هم یکی از موضوعات مهمی است که بیشتر بیماران از پرسیدن سوال در این زمینه خودداری می کنند. حالا سوال این است که آیا روابط زناشویی هم جزو محئدیت های دوره ریکاوری محسوب می شود یا خیر؟

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

اثرات جانبی روابط زناشویی بعد از کاشت مو

یکی از مهمترین موارد قابل توجه پس از کاشت مو، جلوگیری از موادی است که ممکن است به فولیکول ها آسیب رسانده و باعث ریزش آنها شود. داشتن روابط جنسی پس از کاشت مو باید تحت مراقبت هایی انجام شده و برای برقراری آن نیاز به کمی زمان می باشد.

5 الی 7 روز بعد از کاشت مو نباید فعالیت هایی را انجام بدهید که باعث نفس نفس زدن و افزایش میزان تعریق شما می شوند. فعالیت هایی که قلب و رگ ها را درگیر می کند، بر روی نتایج کاشت مو هم تاثیرا منفی می گذارند.

رابطه زناشویی بعد از کاشت مو طبیعی

روابط زناشویی هم یکی از این فعالیت های شدید محسوب می شوند و متخصص ها در این مورد به بیماران تذکرات لازم را می دهند. روابط جنسی باعث رقیق شدن خون شما هم می شوند.

در طول رابطه جنسی ممکن است شریک جنسی شما، موهای شما را کشیده و یا لمس نماید. لمس و فشار به فولیکول های مو می تواند به گرافت ها صدمه وارد کرده و نتایج نهایی حاصل از کاشت مو را تخریب کرده و از بین ببرد.

پس از گذشت تقریبا 10 روز، می توانید فعالیت های جنسی خود را آغاز نمایید. مراجعه کنندگان باید توجه داشته باشند که اگرچه 10 روز از روز انجام Hair transplant  گذشته است، اما همچنان باید به عدم کشیدگی موهای خود دقت نمایند.

این مراقبت ها باعث شده که در آینده از نتایج حاصل از ترمیم موی طبیعی خود راضی بوده و از آن لذت ببرید.

تا چند روز باید از روابط جنسی خودداری کنیم؟

محدودیت داشتن برای برقراری روابط جنسی برای بیشتر افراد کار سختی است زیرا روابط جنسی نشان دهنده علاقه شدید شما به همسرتان است و اگر اتفاقی همسرتان به گرافت های کاشته شده در سرتان دست بزند و به آنها فشاری وارد کند، باعث می شود گرافت های شما آسیب بینند و تمام زحمت هایی که متخصص برای شما کشیده است هم به باد برود.

برقراری روابط جنسی بعد از کاشت مو باعث کاهش تعداد گرافت ها می شود زیرا فشار زیادی را به کف سر وارد می کند.

رواط جنسی می تواند بر روی بخیه ها هم تاثیر بگدارد و باعث بشود که بخیه ها باز بشوند و حتی مقداری خونریزی هم بوجود بیاید.

در اثر بروز خونریزی، احتمال ابتلا به عفونت افزایش یافته و التهابات نیز شدیدتر خواهند شد. هرچه از سلامت عمومی بهتری برخوردار باشید، درصد بروز این احتمالات کاهش یافته و سریعتر بهبود می یابید.

متخصص ها به بیمارانی که کاشت مو داشته اند، پیشنهاد میدهند که 7 الی 10 روز از برقراری روابط جنسی خودداری کننند زیرا آسیب به گرافت ها در هفته اول و دوم، تاثیرات بسیار بدی بر روی نتایج کاشت مو می گذارد و در نهایت کاشت موی خوبی را تجربه نمی کنید.

در طول این 10 روز بهتر است از رفتن به وان های داغ، سونا، انجام مقاربت جنسی و انجام فعالیت و تمریناتی که بر قلب و عروق تاثیر می گذارند، خودداری نمایید.

استمنا و خودرضایی

سوالی که برای بسیاری از بیماران پیش می آید این است که آیا استمنا هم جزو محدودیت های بعد از کاشت مو است یا خیر. جوابی که به این دسته از بیماران می توانیم بدهیم این است که اسمتنا و خود ارضایی بعد از کاشت مو مانعی ندارد.

در واقع زمانی که خودارضایی انجام می شود، سطح تستوسترون بدن به طور موقت افزایش می یابد درست همانند زمانی که مشغول انجام فعالیت هایی نظیر اسکوات و یا دویدن هستید و سپس کاهش می یابد.

بسیاری از مطالعات بالینی نشان می دهند که خودارضایی هیچ گونه تاثیر بد و مخرب کننده ای بر فولیکول ها نداشته و نخواهد داشت.

هر فعالیتی که سر را درگیر نکند و فشاری به گرافت ها وارد نکند، مانعی ندارد و خود ارضایی هم باید به صورت آرام انجام بشود تا مشکلی برای گرافت ها پیش نیاید. موضوع خودارضایی هم واقعا شخصی است و کمتر کسی حاضر می شود از متخصص خود در این مورد سوالاتی را بپرسد.

برقراری روابط جنسی بعد از کاشت مو

حدودا 10 روز بعد از کاشت مو یا کمی بیشتر (که بستگی به وضعیت فرد دارد) ، آن فرد می تواند با همسر خود روابط جنسی برقرار کند زیرا گرافت ها در روی سر ثابت شده اند و در وضعیت خوبی قرار دارند.

البته هنوز هم یک سری احتیاط هایی باید انجام بشود و از مالش سرتان باید خودداری کنید.

پس از گذشت این 10 روز، پیوندها به اندازه کافی محکم شده و هیچ گونه محدودیتی برای شما و یا شریک زندگیتان وجود نخواهد داشت. این محدودیت 10 روزه نیز نوعی بازگردانی زیبایی و جوانی و سرمایه گذاری است که به در نهایت به نفع خودتان تمام می شود.

پزشک پس از گذشت این دوره برای تثبیت فولیکول ها و محافظت از پوست، به استفاده از کرم های ضدآفتاب توصیه می کند.

اثرات فیناستراید و ماینوکسیدیل بر روی روابط جنسی بعد از کاشت مو

داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل برای درمان و کوچک کردن پروستات مخصوصا در مردان بالای 60 سال کاربرد دارند. از دیگر کاربردهای آنها می توان به استفاده از این داروها در صنعت زیبایی و کاشت مو اشاره نمود.

برخی از پزشکان بر این باورند که مصرف داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل می تواند عوارض جانبی برای مصرف کننده به وجود آورد و این عوارض حتی پس از توقف مصرف نیز ادامه دار باشند.

اما یکی از سازنده های این دارو مدعی است که اگرچه این داروها می توانند در روابط جنسی زوجین تاثیر گذاشته و موجب بروز عوارض جانبی شوند، اما با قطع مصرف این داروها می توان از پیشروی عوارض جلوگیری نمود.

برخی از مطالعات نشان می دهند که یکی از مزایای استفاده از این دو دارو این است که می توانند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهند اما در کار این مزیت، معایبی نیز خواهند داشت.

از معایب و عوارض جانبی ناشی از مصرف فیناستراید و ماینوکسیدیل می توان به اضطراب، استرس، از بین رفتن و کاهش میل جنسی، مشکلاتی در نعوظ، افزایش حجم بافت سینه در مردان و کاهش تولید مایع منی که می تواند نقش زیادی در باروری داشته باشد، اشاره نمود.

هر یک از این موارد می تواند رابطه زناشویی و زندگی عاطفی طرفین را تحت تاثیر قرار داده و مشکلاتی به وجود آورد. در زیر به طور مختصر به شرح هر یک از این داروها پرداخته شده است.

فیناستراید

قفیناستراید، دارویی است که بعد از کاشت  برای اکثر افراد تجویز می شود تا از ریزش موهای آنها تا حدودی جلوگیری کند و هم اینکه به ” رشد مو بعد از کاشت مو ” کمک نماید.

در زمینه تاثیر فیناستراید بر روابط جنسی بیماران بعد از کاشت مو، تحقیقات زیادی انجام شده است.

نتایج بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که فیناستراید بر روی روابط جنسی تعداد زیادی از بیماران مرد تاثیر داشته است. البته بسیاری از مردها قبل از کاشت مو هم از فیناستراید برای درمان ریزش موهای خود استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که مردها با مصرف فیناستراید دچار عارضه بی علاقگی جنسی می شود.

بسیاری از مردها بعد از استفاده منظم از فیناستراید، علاقه ای به برقراری روابط جنسی با همسرشان ندارند و روز به روز سردتر می شوند. خطر ناتوانی جنسی هم یکی دیگر از عارضه های فینارستراید ار نظر جنسی است.

البته تحقیقات در این زمینه هنوز کامل نشده است و ممکن است فیناستراید بر روی تمام مردان به یک اندازه تاثیر نداشته باشد.

ماینوکسیدیل

میانوکسیدیل هم دارویی هست که برای درمان ریزش موهای سر خانم ها و آقایان استقاده می شود. در زمینه تاثیر ماینوکسیدیل بر روابط جنسی هم تحقیقاتی صورت گرفته شده است.

اکثر خانم ها و آقایانی که برای درمان الگوی های طاسی خود از ماینوکسیدیل استفاده می کنند، میل جنسی آنها نسبت به گذشته کاهش شدیدی داشته است.

ماینوکسیدیل و فیناستراید بر روی هورمون های بدن تاثیر می گذارند و حتی ممکن است باعث ناتوانی جنسی در موارد زیادی از بیماران هم بشوند.

آیا میتوان بجای میانوکسیدیل و فیناستراید از روش های دیگری برای جلوگیری از ریزش موها استفاده کرد؟

اگر از تاثیر منفی فیناستراید و ماینوکسیدیل بر روی روابط جنسی خسته شده اید و دوست دارید این دو دارو را کنار بگذارید تا به زندگی جنسی خود بازگردید، گزینه های زیادی وجود دارند که می توانند به شما در توقف ریزش موها کمک کنند؛ مثل غذاهایی که مانع ترشح هومون دی هیدرو- تستوسترون (عامل ریزش مو) می شوند.

روغن کدو تنبل و قارچ از جمله غذاهایی هستند که از ترشح این هورمون جلوگیری می کنند.

استفاده از بعضی از روغن هایی گیاهی هم میتواند در رشد موهای سر تاثیر داشته باشد؛ مثل روغن نعناع، روغن رزماری، روغن اسطوخودس و روغن بادام. ماساژ کف سر هم باعث تحریک سر می شود و شما می توانید با انگشتانتان سرتان را ماساژ بدهید.

با ماساژ کف سر، جریان خون افزایش یافته و باعث می شود موهای جدید شما هم رشد کنند. برای ماساژ کف سر می توانید از آلوئه ورا استفاده کنید.

ماساژ روزانه 5 الی 10 دقیقه در روز، موجب شده تا گردش خون افزایش یافته، مواد غذایی به خوبی به فولیکول ها رسیده و فولیکول ها هر چه سریعتر رشد کنند.

تغییر یک سری عادات اشتباه هم میتواند نقش مهمی در جلوگیری از ریزش موها داشته باشد. از آب گرم برای شستشوی موهایتان استفاده نکنید و 15 دقیقه بعد از حمام به آرامی موها و کف سرتان را مالش بدهید تا به بهبود جریان خون در سر کمک کرده باشید.

از دیگر موارد کمک کننده به رشد مو پس از کاشت مو این است که از سبزیجات با فیبر زیاد استفاده کرده و پروتئین را در رژیم غذایی خود بگنجانید. از مصرف غذاهای فست فود با ارزش غذایی ناچیز جلوگیری کرده و با رعایت بهداشت عمومی پوست سر خود را پاکیزه نگه دارید.

برای شستشو بهتر است از شامپوهای گیاهی و بدون سولفات استفاده نمایید. پس از هر بار تعریق استحمام کرده زیرا تولید و ساخت DHT موجب ریزش مو خواهد شد.

سعی کنید تا حد امکان استرس خود را کاهش دهید. هورمون استرس کورتیزول می باشد. برای کاهش استرس و جلوگیری از تولید کورتیزول، فعالیت هایی انجام دهید که موجب آرامش خاطر شما شده و احساس نشاط و آرامش به شما بخشد.

علاوه بر همه ی این موارد می توانید از مکمل ها و ویتامین ها نیز استفاده نمایید. ویتامین هایی نظیر ویتامین A  و ویتامین C  می توانند نقش زیادی در پرپشت شدن و افزایش تراکم موها داشته باشند.

بنابراین روش های درمانی و جایگزین زیادی برای ماینوکسیدیل و فیناستراید وجود دارد که می توانید از آنها استفاده نموده و موجب افزایش رشد و تقویت موهای خود شوید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *