لیپوماتیک

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز ؟

اقراد زیادی با مشکل اضافه وزن و چاقی مواجه می شوند. رژیم غذایی ناسالم، مصرف غذاهای چرب و عدم فعالیت جزو فاکتورهایی هستند که باعث افزایش وزن می شوند.

لیپوماتیک بهتر است یا لیپولیز

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

 

بهتر است افراد چاق اول رژیم غذایی سالمی داشته باشند، فعالیت بیشتری در طول روز انجام بدهد و بعد اگر به نتایج دلخواه خود نرسیدند، از روش هایی مثل لیپوماتیک و لیپولیز برای از بین بردن چربی های موضعی خود استفاده کنند.

حالا بنظر شما لیپوماتیک نتایج بهتری به دنبال دارد یا لیپولیز؟ آیا هر دو چربی های موضعی را در بدن بیمار از بین می برند؟ در ادامه، هر یک از فرآیندهای لیپولیز و لیپوماتیک را بررسی می کنیم.

لیپوماتیک

لیپولیز

در لیپولیز با کمک نور لیزر، سلول های چربی از هم جدا می شوند و در نهایت شکل و ظاهر بدن هم تغییر می کند. لیولیز انواع مختلفی دارد و شامل امواج رادیویی هم می شود ولی لیپولیز لیزری از همه معروف تر است.

لیپولیز ذخایر کوچکتر چربی را در نقاط مشخصی از بدن را مورد هدف خود قرار می دهد. اگر در قسمت شکم، باسن و ران چربی های موضعی دارید، کاندید خوبی برای انجام فرآیند لیپولیز هستید.

نحوه انجام فرآیند لیپولیز

فرآیند لیپولیز کمتر از یک ساعت طول می کشد و درتمام طول این فرآیند، بیمار بیدار است. در بیشتر موارد، بیماران فقط به یک جلسه لیپولیز نیاز دارند؛ البه در صورتی که لیپولیز در یک جلسه، بخش های مختلفی از بدن را پوشش بدهد. فرآیند لیپولیز در طی مراحل زیر انجام می شود:

 1. لیپولیز در محیط کاملا استریل کلینیک انجام می شود
 2. در بخشی که قرار است لیپولیز انجام بدهید، بی حسی موضعی تزریق می شود
 3. متخصص، برش های بسیار کوچکی (شاید به اندازه یک میلی متر) را در بخش مورد نظر ایجاد می کند؛ مخصوصا در  نقاطی که چربی بیشتری انباشته شده باشد
 4. متخصص، لیزر را از طریق برش ایجاد شده، به زیر لایه اصلی پوست وارد می کند. متخصص لیزر را در جهات و زوایای مختلفی در زیر پوست حرکت می دهد و در طی این مدت ممکن است بیمار احساس گرمای زیاد و یا حتی احساس سرما کند ولی بخاطر بی حسی وضعی، دردی احساس نمی شود
 5. ذخایر چربی ای که با کمک لیزر ذوب می شوند، حالت نیمه مایعی دارند و وارد کلیه می شوند تا از بدن خارج بشوند و یا در حین لیپولیز متخصص آنها را از بدن بیمار خارج می شوند که باز هم بستگی به مقدار چربی دارد.

گاهی اوقات، فرآیندهای لیپولیز و لیپوماتیک را می توان در یک زمان انجام داد که در این صورت، طول انجام این فرآیندها و همچنین دوره ریکاوری بیمارافزایش می یابد.

آمادگی بیمار برای لیپولیز

جدا از عدم مصرف دارو تا دو هفته قبل از لیپولیز، بیمار باید از کارهایی که به بخش مورد نظر آسیب وارد می کنند، مثل آفتاب گرفتن و برنزه شدن و یا شیو پوست خودداری کند.

 فواید لیپولیز

 1. احتمال عفونت در بخش های مورد نظر کمتر است
 2. احتمال به جا ماندن اسکار بر روی پوست بسیار کم است
 3. نسبت به فرآیندهای دیگر، دوره ریکاوری کوتاه تری دارد. شما می توانید یک هفته بعد از لیپولیز، فعالیت های روتین خودتان را انجام بدهید.
 4. حجم بافت های چربی را در بدن کاهش می دهد
 5. لیپولیز می تواند باعث سفتی و نرمی پوست هم بشود
 6. پوست را نمی سوزاند

عوارض و اثرات جانبی لیپولیز

 1. بعد از لیپولیز، تا چند روز شاهد کبودی و درد خفیفی هستید
 2. اگر بعد از لیپولیز، بیمار از بخش مورد نظر در بدن خود به خوبی مراقبت نکند، احتمال ایجاد اسکار و عفونت هم هست
 3. در موارد زیادی، احتمال لخته شدن خون هم وجود دارد
 4. اگر شاهد تورم، درد یا ترشح غیر عادی در بخش مورد نظر بودید، حتما به متخصص مراجعه کنید
 5. لیپولیز باعث از بین بردن لیپوپروتئین بدن هم می شود

دوره ریکاوری بیمار بعد از لیپولیز

در دوره ریکاوری، متخصص از بیمار می خواهد که ورزش کند و رژیم غذایی خود را تغییر بدهد. دوره ریکاوری هر بیماری متفاوت است و اکثر بیماران باید تا 8 روز استراحت کنند.

بعد از لیپولیز، بیمار شاهد یک سری تغییرات است مثلا پوستش سفت تر می شود. البته ممکن است در نقاطی که لیپولیز انجام شده است، عوارضی مثل سوزش و تورم هم احساس بشود.

میزان ماندگاری لیپولیز

لیپولیز می تواند شکل بدن شما را عوض کند، ولی رژیم و ورزش نقش کلیدی در ماندگاری نتایج حاصل از لیپولیز دارد. لیپولیز می تواند نتایج ماندگاری داشته باشد، فقط به شرط اینکه به وزن شما اضافه نشود. اگر وزن شما بعد از لیپولیز افزایش پیدا کند، نتایج لیپولیز هم به راحتی از بین می رود.

لیپوماتیک

لیپوماتیک طرفداران زیادی دارد زیرا فواید زیادی را می تواند برای بیمار به دنبال داشته باشد. لیپوماتیک فرآیند بی خظری است که سلول های چربی را بدون آسیب به بافت ها تجزیه می کند و سپس از بدن خارج می کند. بیماران دوره ریکاوری کوتاهی را در لیپوماتیک تجربه می کنند.

نحوه انجام فرآیند لیپوماتیک

لیپوماتیک هم با دستگاه مخصوص به خود و حرکات سه بعدی لوله های آن، سلول های چربی را تجزیه می کند. چربی های اضافی بدن با لرزش و حرکات سریع لوله بسیار کوچکی به نام کانولا به راحتی تجزیه می شوند؛

برای اینکه لوله کانولا حرکات سریعی انجام بدهد و لرزش هم داشته باشد، از فشار هوا استفاده می شود تا کانولا کاری به بافت های اطراف نداشته باشد.

دستگاه لیپوماتیک، سیستم امنیتی خاصی دارد و وقتی فعال می شود که کانولا با بافتی به غیر از چربی برخورد کند؛ در این شرایط، سیستم ایمنی لیپوماتیک لوله کانولا را از ادامه حرکت باز می دارد.

فواید لیپوماتیک

 1. لیپوماتیک خطر آمبولی یا انسداد جریان خون را به دنبال ندارد
 2. لیپوماتیک آسیبی به سایر بخش های بدن وارد نمی کند
 3. لیپوماتیک باعث سوختگی بافت های اطراف چربی نمی شود
 4. لیپوماتیک، تاثیر زیادی در لاغری موضعی دارد
 5. چربی های استخراج شده در حین لیپوماتیک را می توان در سایر بخش های بدن (مثل گونه ها، لب ها، سینه ها، باسن و غیره) تزریق کرد
 6. در لیپوماتیک، نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نیست

عوارض ناشی از لیپوماتیک

 1. تورم
 2. کبودی و غیره

البته این عوارض لیپوماتیک به ندرت اتفاق می افتند. در اکثر موارد، اسکارهای در روی پوست به جا می ماند.

تفاوت های لیپولیز و لیپوماتیک

 1. از لیپوماتیک برای از بین بردن چربی های اضافه (که به صورت موضعی در بدن جمع می شوند) استفاده می شود ولی لیپولیز، لیپیدهای بخش مورد نظر را ذوب می کند.
 2. لیزر هنگام تجزیه سلول های چربی، گرمای زیادی را تولید می کند و باعث سوختن بافت های بدن هم می شود و حتی باعث آسیب به سیستم عصبی بیمار هم می شود ولی احتمال سوختگی در لیپوماتیک بسیار کم است.
 3. لیپوماتیک با لوله کانولا چربی ها را تخریب می کند ولی لیپولیز با گرمای داخلی خود چربی ها را ذوب می کند و عملکرد آن تقریبا شبیه به لیپوساکشن درسنتی است
 4. دوره ریکاوری بیمار در لیپوماتیک نسبت به لیپولیز، طولانی تر است و بیمار باید تا چند هفته استراحت کند.
 5. لیپولیز باعث لیفت پوست و سفت شدن آن می شود ولی لیپوماتیک در افرادی که دارای پوست شلی هستند، باعث شل تر شدن بیشتر پوست آنها می شود.

بیمار باید قبل از هر تصممیمی حتما با ” بهترین دکتر لیپوماتیک ” مشورت کند، زیرا متخصص با در نظر گرفتن شرایطتتان بهترین گزینه را برای شما انتخاب می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *