پوست و مو

خواص روغن اسطوخودوس برای رشد مو

خواص روغن اسطوخودوس برای رشد مو

خواص روغن اسطوخودوس برای رشد مو

گیاه اسطوخودوس یا همان Lavender یکی از معروف ترین گیاهان دارویی پرمصرف است. خواص روغن اسطوخودوس برای رشد مو می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد. روغن اسطوخودوس خواص دارویی بسیار بیشماری دارد که یکی از رایج ترین خواص آن برای رشد مو است.

خواص روغن اسطوخودوس برای رشد موروغن اسطوخودوس چیست؟

روغن اسطوخودوس یکی از روغن های بسیار پرکاربرد و با خواص دارویی بسیار است. روغن اسطوخودوس همواره مورد محبوبیت مصرف کنندگان قرار گرفته است. این روغن طی فرآیند تقطیر، به صورت مستقیم از گیاه اسطوخودوس استخراج می شود. در واقع روغن اسطوخودوس یک عصاره غلیظ از گیاه اسطوخودوس همراه با خواص دارویی بسیار زیاد است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

از جمله مهمترین خواص روغن اسطوخودوس، تسکین درد، تسکین میگرن، خوشبوکننده هوا، مراقبت از مو و رشد مو است. روغن اسطوخودوس یکی از مفید ترین روغن ها برای سلامتی است. روغن اسطوخودوس در کنار خواص دارویی بیشماری که دارد، در هزینه های شما نیز صرفه جویی می کند.

چرا که در صورت ریزش کامل موها، مجبورید هزینه های زیادی را برای کاشت مو متحمل شوید؛ اما استفاده از روغن اسطوخودوس به آسانی و با روشی کاملا گیاهی از ریزش موها جلوگیری کرده و رشد مو را بهبود می دهد. در ادامه به صورت اختصاصی به تاثیر روغن اسطوخودوس بر رشد مو می پردازیم.

خواص روغن اسطوخودوس برای رشد موروغن اسطوخودوس چگونه رشد مو را بهبود می دهد؟

همانطور که گفتیم روغن اسطوخودوس دارای خواص بسیاری مفیدی است که یکی از فواید آن بهبود سلامت مو است. از جمله مواردی که روغن اسطوخودوس باعث بهبود رشد مو می شود شامل موارد زیر است:

1- تحریک رشد مو

اخیرا روغن اسطوخودوس به منظور تحریک رشد مو، توجه همه را به خود جلب کرده است. دانشمندان در سال 2016 تحقیقی را راجع به تاثیر روغن اسطوخودوس بر تحریک رشد مو انجام دادند. آن ها تاثیر روغن این گیاه را روی موش ها آزمایش کردند. نتیجه این تحقیق، آن ها را شگفت زده کرد. دانشمندان مشاهده کردند که روغن اسطوخودوس باعث شده است که موهای موش ها بسیار ضخیم تر و سریعتر رشد کنند.

بنابراین آن ها به این نتیجه رسیدند که وقتی روغن اسطوخودوس بر روی پوست سر مالیده شود، باعث تحریک رشد مو خواهد شد. روغن اسطوخودوس در مواردی نیز می تواند به درمان طاسی با الگوی مردانه کمک کند؛ بنابراین بعد از ارائه نتیجه این تحقیق، افرادی که دچار ریزش مو هستند می توانند با اطمینان از روغن اسطوخودوس استفاده کنند.

2- دارای خواص ضد میکروبی برای مو

ترکیبات موثره موجود در گیاه اسطوخودوس دارای خاصیت ضد میکروبی نیز هستند. تحقیقات دانشمندان در سال 2014 اثبات کرده است که روغن اسطوخودوس به جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها کمک می کند. گاهی اوقات برخی مواردی که مانع رشد مو می شوند دارای دلایل میکروبی هستند. به عنوان مثال برخی بیماری های قارچی پوست سر می توانند در روند رشد مو اختلال ایجاد کنند.

اما روغن اسطوخودوس با دارا بودن خواص ضد میکروبی، از بروز برخی بیماری های پوستی جلوگیری می کند. روغن اسطوخودوس با داشتن خاصیت ضد میکروبی علاوه بر اینکه به رشد مو کمک می کند، از خارش پوست، شوره سر و حتی برخی عفونت ها نیز جلوگیری می کند.

3- جلوگیری و از بین بردن شپش های سر

طی مطالعه ای که در سال 2011 انجام شد، محققان اثبات کردند که روغن اسطوخودوس قادر به جلوگیری از شپش های سر است. حتی در برخی مواقع روغن این گیاه قادر خواهد بود که شپش ها را بکشد. شپش ها موجوداتی هستند که گاهی مدت های طولانی یک شخص را درگیر می کنند.

چرا که مبارزه با این حشرات تا حدودی مشکل است. شپش ها می توانند به مو آسیب زده و فرآیند رشد مو را با اختلال مواجه کنند؛ بنابراین روغن اسطوخودوس با کاهش ابتلا به شپش ها، رشد مو را بهبود می دهد.

4- مهار التهاب پوست سر

ممکن است برخی افراد به دلایل نامشخص دچار التهاب پوست شوند. گاهی اوقات التهاب پوست سر پس از کاشت مو مشاهده می شود. التهاب پوست به هر دلیلی که باشد می تواند به روند رشد مو آسیب بزند. به همین دلیل محققان بر روی تاثیر روغن اسطوخودوس بر جلوگیری و درمان التهاب پوست تحقیق کردند.

آن ها به این نتیجه رسیدند که روغن اسطوخودوس این خاصیت را دارد که التهاب پوست را درمان کند. به همین دلیل روغن اسطوخودوس با درمان التهاب پوست سر به رشد هرچه بهتر موها کمک می کند.

5- کاهش استرس ها

همانطور که می دانیم، استرس یکی از عوامل اصلی ریزش مو است. افرادی که در طول روز با مسائل استرس زای زیادی مواجه می شوند، معمولا با مشکل ریزش مو نیز مواجه هستند. گیاه اسطوخودوس یکی از گیاهان بسیار آرامبخش است که به کاهش استرس کمک می کند.

استفاده از روغن اسطوخودوس روی پوست سر و حتی استعمال بوی روغن اسطوخودوس، باعث آرامش سیستم عصبی می شود؛ بنابراین این روغن با کاهش استرس ها، از ریزش مو جلوگیری کرده و رشد مو را بهبود می دهد.

نحوه استفاده از روغن اسطوخودوس برای رشد مو چگونه است؟

روش های بسیاری به جهت استفاده از روغن اسطوخودوس ( Lavender ) وجود دارد. هر کدام از این روش ها مزایای خاصی از این روغن را ایجاد می کنند؛ اما اگر قرار است روغن اسطوخودوس را برای رشد مو استفاده کنید، لازم است که روغن را روی پوست سر خود ماساژ دهید.

اگر می خواهید بهترین اثر را از استفاده از این روغن برای رشد مو دریافت کنید، بهتر است که حداقل به مدت 5 تا 10 دقیقه پوست سر خود را با این روغن ماساژ دهید.

در صورت تمایل می توانید روغن را یک شب تا صبح روی پوست سر خود قرار دهید. یکی دیگر از روش های استفاده از روغن اسطوخودوس برای رشد مو به این صورت است که این روغن را به سایر محصولات مو اضافه کنید.

به عنوان مثال می توانید مقداری از این روغن را در شامپو خود ریخته و در هر بار حمام از آن استفاده کنید. البته معمولا محصولات حاوی روغن اسطوخودوس در داروخانه ها موجود است. در صورت معتبر بودن شرکت تولیدی این محصولات، می توانید آن ها را خریداری کرده و استفاده کنید.

گاهی اوقات ممکن است شما محصولی را تهیه کرده باشید که حاوی روغن اسطوخودوس باشد، اما شما متوجه آن نشده باشید. به همین دلیل توصیه می کنیم که در هنگام خرید شامپو به مواد تشکیل دهنده آن دقت کافی کنید. شامپوهایی که در ترکیب خود حاوی روغن اسطوخودوس هستند می توانند گزینه مناسبی به جهت خرید شامپو باشند.

ماسک و سرم روغن اسطوخودوس برای رشد مو

گاهی اوقات بسیاری از افراد تمایل ندارند که مستقیما از روغن اسطوخودوس استفاده کنند. این افراد می توانند ماسک و سرم روغن اسطوخودوس را تهیه کنند. سرم های مو محصولاتی هستند که به صورت خاص به جهت مراقبت از مو تولید می شوند.

برخی سرم ها به گونه ای تولید می شوند که حاوی روغن اسطوخودوس هستند. استفاده از این سرم حاوی روغن اسطوخودوس علاوه بر اینکه از ریزش مو جلوگیری می کند، رشد مو را نیز بهبود می دهد. علاوه بر این ماسک روغن اسطوخودوس نیز از محصولات پر طرفدار است. می توانید به صورت هفته ای یک بار از ماسک حاوی روغن اسطوخودوس استفاده کنید.

ماسک حاوی روغن اسطوخودوس نیز مانند سرم دارای خواص بسیاری است. ماسک روغن این گیاه دارویی نیز می تواند آسیب های موجود بر مو را جبران کرده و رشد مو را بهبود دهد؛ بنابراین افرادی که تمایل ندارند از روغن اسطوخودوس به تنهایی استفاده کنند، می توانند سرم یا ماسک حاوی این روغن را خریداری کرده و مورد استفاده قرار دهند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *