لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد یا الکترولیز ؟کدام بهتر است؟

لیزر موهای زائد یا الکترولیز ؟کدام بهتر است؟

لیزر موهای زائد یا الکترولیز ؟

لیزر موهای زائد و الکترولیز دو نوع از محبوب ترین روش‌های حذف موهای زائد است. مکانیسم اثر هر دو،  هدف قرار دادن فولیکول‌های مو در زیر سطح پوست است. به گفته انجمن آمریکایی جراحی پوست، استفاده از روش لیزر موهای زائد با رشد تقریبا 30 درصد از سال 2013، در حال افزایش است.

اگرچه استفاده از الکترولیز هم برای از بین بردن موهای زائد، همچنان در حال افزایش است، اما رشد استفاده از این روش به اندازه‌ی لیزر درمانی نیست.

لیزر موهای زائد یا الکترولیز ؟

چه انتظاری از روش لیزر موهای زائد دارید؟

در روش لیزر موهای زائد بدن از تابش خفیف اشعه‌های لیزر با حرارت بالا استفاده می‌شود. هدف این است که فولیکول‌های مو را از ریشه بسوزانند تا به طور قابل توجهی سرعت رشد موهای زائد کاهش یابد.

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

اگر چه لیزر درمانی نتایج دائمی ایجاد نمی‌کند و موفقیت آن بین 70% تا 90% بسته به نوع پوست و رنگ و ضخامت موهای افراد دارد اما از روش‌های خانگی حذف موهای زائد بهتر جواب می‌دهد.

لیزر موهای زائد یا الکترولیز ؟

این فعالیت موجب می شود که افراد، دائما نیاز به اصلاح موهای زائد بدن خود نداشته باشند و برای زمانی بسیار طولانی، دیگر از رشد موهای زائد در نقاط مختلف بدن خود رنج نبرند. این فرآیند کاملا امن و مطمئن به شمار می رود و هیچ دغدغه ای برای سلامتی افراد متقاضی به وجود نمی آورد.

لیزر موهای زائد یک روش مطمئن و موثر است که در شرایط استاندارد، می تواند یکی از نگرانی های همیشگی افراد را برطرف کند و موهای زائد بدن آن ها را از بین ببرد. از آن جایی که اشعه لیزر قادر به عبور از سطح پوست نیست، با این روش امکان آسیب بافت ها و اندام های درونی بدن عملا وجود ندارد و افراد می توانند با خیال کاملا آسوده، از لیزر بهره ببرند.

فواید استفاده از روش لیزر موهای زائد

حذف موهای زائد با لیزر در هر نقطه بر روی صورت و بدن به غیر از چشم‌ها انجام می‌شود.این باعث می‌شود که همه‌ی افراد ترغیب به استفاده از این روش برای از بین بردن موهای زائد خود شوند.

در واقع افراد ناچار نیستند این فرآیند را تنها در یک نقطه خاص از بدن خود انجام می دهند و می توانند همه موهای زائد در همه نقاط بدن را هدف قرار بدهند.

البته به طور معمول برای خانم ها لیزر موهای زائد در نواحی زیربغل، بیکینی و صورت از اهمیت بیشتری برخوردار است و برای آقایان نیز لیزر موهای زائد زیربغل و ناحیه تناسلی اهمیت بیشتری دارد. با این وجود به طور کلی لیزر این حق انتخاب را به افراد می دهد تا هر نقطه ای از بدن را مطابق میل خودشان انتخاب کنند و این فعالیت را در آن نقطه انجام بدهند.

همچنین زمان نقاهت در این روش بسیار کم است و به سرعت پس از پایان هر جلسه‌ی درمانی می‌توانید فعالیت روزانه‌ی عادی خود را از سر بگیرید. اگر چه موهای جدید هنوز هم رشد می‌کنند، اما بسیار نازک تر و سبک تر شده اند. این روش بهترین تاثیر را بر روی افراد دارای پوست روشن و موهای تیره و ضخیم می‌گذارد.

 

مزیت مهم دیگر لیزر مو های زائد، در عوارض جانبی بسیار کم و محدود آن خلاصه می شود. با انتخاب لیزر موهای زائد، عوارض جانبی خاصی برای فرد شکل نمی گیرد و به طور کلی آثار جانبی ناشی از این فرآیند حتی در صورت ظاهر شدن، پس از چند روز از بین خواهند رفت.

از بین بردن موهای زائد توسط لیزر، فرد را صاحب پوستی صاف و یکدست خواهد کرد. این فرآیند اعتماد به نفس افراد را نیز به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. افرادی که لیزر موهای زائد را پشت سر گذاشته اند، دیگر هراسی از قرار گرفتن بدن خود در معرض دید دیگران نخواهند داشت.

لیزر موهای زائد هزینه چندانی روی دست فرد نمی گذارد و در درازمدت، نسبت به فعالیت هایی مثل وکس و اصلاح، برای او ارزان تر تمام می شود. این فرآیند نسبت به عملکرد و تاثیری که دارد، فرآیند گرانقیمتی نیست و این یکی دیگر از امتیازهای مهم آن به شمار می رود.

مضرات و عوارض جانبی استفاده از روش لیزر موهای زائد

مضرات و عوارض جانبی استفاده از این روش ممکن است موارد زیر باشد:

  1. تاول
  2. التهاب
  3. ورم
  4. تحریک
  5. ایجاد تغییرات در رنگدانه‌ی پوست (معمولا ایجاد لکه‌های روشن بر روی پوست‌های تیره‌تر)
  6. قرمزی

عوارض جانبی‌ای مانند سوزش و قرمزی در طی چند ساعت پس از انجام لیزر موهای زائد، از بین می‌روند. در صورتی که مدت زمان بروز و ظهور هر گونه علائمی طولانی‌تر از حالت عادی شد، حتما با پزشک خود مطرح شود.

مراقبت‌ها و پیگیری‌های پس از جلسات لیزر موهای زائد

قبل از انجام این روش، متخصص پوست شما ممکن است یک پماد ضد درد برای کم کردن درد شما تجویز کند. اگر هنوز درد دارید، با پزشک خود در مورد مصرف داروهای ضد درد (OTC) صحبت کنید. دکتر شما همچنین ممکن است کرم استروئیدی را برای از بین بردن و کاهش درد شدید تجویز کند.

این درد البته به ندرت برای افراد به وجود می آید و میزان آن نیز، به حساسیت پوست خود فرد و شرایط جسمی او بستگی خواهد داشت. با این وجود احساس درد در صورت انجام اصول مراقبتی، خیلی زود از بین خواهد رفت. پس از پایان جلسه لیزر مو های زائد، پزشک این اصول را با فرد در میان خواهد گذاشت.

علائم رایج و عادی‌ای مانند قرمزی و تورم ممکن است با استفاده از یخ یا مواد فشرده شده‌ی سرد به منطقه آسیب دیده کاهش یابد.

استفاده از کمپرس یخ همچنین می تواند احساس درد را نیز کاهش بدهد. البته باید مراقب باشید که بیش از اندازه از این کمپرس استفاده نکنید و در زمان استفاده از آن نیز، فشار زیادی به پوست وارد نیاورید.

پس از پایان جلسات درمانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید و برای جلوگیری از آفتاب سوختگی حتما از کرم‌های ضد آفتاب معتبر و استاندارد با عدد SPF بالا استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود تا 6 هفته قبل از شروع لیزر درمانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و برنزه نکنید.

بین جلسات درمانی 4 تا 6 هفته فاصله برای استراحت پوست و گرفتن نتایج مطلوب در نظر گرفته می‌شود و سالی 1 الی 2 بار پس از پایان تمامی جلسات درمانی فرد بیمار برای تکمیل و تجدید فرایند درمانی خود باید مراجعه کند.

حداقل تا یک هفته پس از لیزر موهای زائد، نباید بدن خود را در معرض حرارت زیاد قرار بدهید. استفاده از سونا و رفتن به استخر در این دوره زمانی به هیچ وجه توصیه نمی شود.

همچنین نباید برای شستشوی بدن خود، از آب خیلی داغ و با فشار خیلی زیاد استفاده کنید. رعایت این نکات موجب خواهد شد که نتایج بهتری از لیزر موهای زائد به دست بیاورد و در درازمدت، شاهد رشد این موها نباشید.

هزینه‌های درمان به روش لیزر موهای زائد

از آنجایی که لیزر موهای زائد یک روش زیبایی محسوب می‌شود، بنابراین بیمه آن را پوشش نمی دهد. هزینه کلی متفاوت است بر اساس تعداد جلسات که شما نیاز دارید. شما همچنین می توانید با متخصص پوست خود در مورد یک طرح پرداخت صحبت کنید.

طبیعتا هر چه ناحیه ای که برای انجام لیزر در نظر گرفته اید وسعت بیشتری داشته باشد و فولیکول های بیشتری نیز در آن موجود باشد، هزینه انجام این فرآیند بالاتر خواهد رفت. انتخاب یک کلینیک معتبر و استاندارد، موجب خواهد شد که هزینه های اضافی برای انجام این فرآیند به شما تحمیل نشود.

چه انتظاری از روش الکترولیز دارید؟

الکترولیز یکی دیگر از روش های حذف مو است که توسط متخصص پوست انجام می‌شود. این روش رشد موهای زائد را مختل می‌کند.

این فرایند با قرار دادن یک دستگاه اپیلاتور در پوست کار می‌کند که این دستگاه فرکانس‌های رادیویی موج کوتاه را به ریشه‌‌ی فولیکول‌های مو می‌فرستد تا از رشد مجدد موهای جدید جلوگیری کند.

نتایج این فرآیند هم همانند لیزر مو های زائد در قیاس با روش هایی مثل اصلاح، ماندگاری قابل توجهی دارد. با این وجود ماندگاری الکترولیز کمی بیشتر از ماندگاری لیزر موهای زائد به شمار می رود. این موضوع را هم البته نادیده گرفت که الکترولیز، نمی تواند در بخش بسیار بزرگی از بدن مورد استفاده قرار بگیرد و هر بار تنها بخش کوچکی را پوشش می دهد.

در مجموع هر دو فرآیند بسیار موثر و مفید به شمار می روند اما نباید آن ها را در امتداد یکدیگر انجام داد. چرا که ممکن است اثر هم را خنثی کنند. در نتیجه افراد متقاضی باید یکی از این دو روش را برای خودشان در نظر بگیرند و همان روش را ادامه بدهند.

فواید استفاده از روش الکترولیز

علاوه بر دریافت نتایج دائمی از حذف موهای زائد، درمان‌های روش الکترولیز بسیار متنوع است. این روش می‌تواند مانع رشد مجدد موهای جدید برای تمام انواع پوست و مو شود. الکترولیز همچنین می تواند در هر جایی از بدن استفاده شود، از جمله ابرو.

نتایج طولانی مدت، درد نه چندان زیاد، توانایی استفاده از این فرآیند برای انواع پوست ها، عدم استفاده از ترکیب های شیمیایی آسیب زننده و همچنین کوتاه بودن دوران بهبودی و طی شدن سریع آن، از امتیازهای بزرگ این فرآیند به حساب می آیند.

مضرات و عوارض جانبی استفاده از روش الکترولیز

عوارض جانبی این روش جزئی است. شایع‌ترین آنها بروز علائم قرمزی بر روی پوست و کمی سوزش است. ایجاد درد و تورم بسیار نادر گزارش شده است.

ممکن است عوارض جانبی شدیدی چون عفونت‌های ناشی از استفاده از سوزن‌های غیر استروئیدی مورد استفاده در طول درمان و همچنین ایجاد زخم‌ها و جراحت هایی بروز کند. مراجعه به یک متخصص پوست می‌تواند خطرات و عوارض جانبی شدید و این چنینی را به حداقل برساند.

مراقبت‌ها و پیگیری‌های پس از جلسات الکترولیز

نتایج الکترولیز به علت تخریب فولیکول مو دائمی است. در تئوری، داشتن فولیکول های موی آسیب دیده به این معنی است که هیچ موی جدید قادر به رشد نیست. این نتایج فقط در یک جلسه به دست نمی آید.

این به خصوص اگر شما در حال انجام روش در یک منطقه بزرگ مانند کمر و یا پاهای خود هستید. هر دو هفته یکبار برای پیگیری و تکمیل فرایند درمان به این روش باید مراجعه کنید.هنگامی که جلسات درمانی تمام شد و پس از پایان هر جلسه‌ی درمانی نیاز به هیچ مراقبت و پرهیزی ندارید.

هزینه‌های استفاده از روش الکترولیز

مانند درمان به روش لیزر موهای زائد، الکترولیز هم تحت پوشش بیمه نیست. مبلغی که پرداخت می کنید بستگی به اندازه منطقه مورد درمان و تعداد پیگیری های مورد نیاز دارد. شما ممکن است جلسات بیشتری را در این روش در مقایسه با لیزر درمانی نیاز داشته باشید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیزر موهای زائد صورت مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *