پوست و مو

برای مراقبت از مو نوع آن را بشناسید

برای مراقبت از مو نوع آن را بشناسید

>> برای مراقبت از مو نوع آن را بشناسید

مراقبت از مو در صورتی به درستی صورت می گیرد که فرد بداند چه نوع مویی دارد. گاهی کاری که برای تقویت موی چرب استفاده می شود برای موی خشک بسیار آسیب زننده است.

 

برای مراقبت از مو نوع آن را بشناسید

 

از این رو قبل از اقدام به تقویت و مراقبت از مو باید نوع موی خود را بشناسید تا بتوانید از انواع ماسک ها، محلول ها و مواد غذایی مناسب برای آن استفاده کنید. مو انواع مختلفی دارد و دسته بندی های متنوعی را برای آن در نظر گرفته اند.

یک دسته بندی مربوط به حالت مو است که به صاف بودن، مجعد یا فر بودن آن برمی گردد. البته نوع مو که باید برای تقویت آن بررسی شود یک دسته بندی دیگر دارد که به آن می پردازیم.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

 

برای مراقبت از مو نوع آن را بشناسید

 

انواع مو که برای مراقبت از مو باید بشناسید

مو انواع مختلفی دارد. همانطور که پوست دسته بندی مختلفی از لحاظ وجود چربی در آن دارد مو نیز همین دسته بندی را دارد. غده های چربی که در نزدیکی ریشه ی مو وجود دارند، مقدار ترشح چربی مختلفی دارند. به همین علت موها در سه نوع چرب، معمولی و خشک هستندکه ویژگی انواع مو با هم متفاوت است.

موهای چرب همان طور که از نامشان پیداست دارای چربی بالایی هستند. موهای معمولی ترشح چربی از این غده ها متعادل است و موهای خشک دارای چربی کمی هستند.

شناخت نوع مو چندان هم کار ساده ای نیست و باید یک سری آزمایشات و تست ها را روی موی خود انجام دهید و به یک سری فاکتورها دقت کنید تا متوجه شوید که موی شما از چه جنسی است و از کدام روش های مراقبت از مو برای آن می توانید استفاده کنید.

اگر تکنیک های شناخت مو را بدانید به راحتی نوع موی خود را خواهید شناخت. نوع مو بیشتر به ژنتیک بستگی دارد و برخی از افراد از همان ابتدا موهای چرب و برخی خشک یا معمولی دارند.

 

>> شناخت موهای خشک برای مراقبت از مو

موهای خشک یک سری ویژگی ها دارد که با بررسی آن به خوبی می توان آن را تشخیص داد. برای این که نوع موی خود را مشخص کنید باید چند بار به دقت پس از استحمام موی خود را بررسی کنید. موهای خشک پس از حمام حالت کدر دارند و مات و بدون درخشندگی به نظر می رسند.

غده های چربی این موها فعالیت کمی دارند و به همین علت نمی توانند چربی مورد نیاز برای مو را تأمین کنند. به همین علت موها معمولاً شکننده و بد حالت است. این موها انعطاف کافی ندارند و به سرعت می شکنند.

ریزش در موهای خشک و قطع شدن ساقه ی مو به وفور دیده می شود. معمولاً موهای خشک تا دو یا سه روز بعد از استحمام و شستن مو با شوینده ها چرب نمی شود. از این رو نیاز به شستن زیاد آن ها نیست.

برای مراقبت از موی خشک باید به گونه ای عمل کرد که چربی آن بیشتر شود از مواد شوینده ی که چربی کمتری را از روی مو برمی دارد استفاده کرد. همچنین رطوبت رسانی پوست نیز در این موها مورد نیاز است.

موهای خشک در حالت شدید به صورت وز در می آیند. البته ناگفته نماند موهایی که ساختار آن ها بر اثر استفاده از مواد آرایشی مانند بی رنگ کننده های مو آسیب دیده نیز حالتی خشک دارند و باید برای مراقبت از موی آسیب دیده نیز تدبیری اندیشید.

 

>> شناخت موهای چرب برای مراقبت از مو

یک سری از افراد به صورت ژنتیکی موهای چرب دارند. غدد ترشح کننده چربی در سر این افراد بسیار فعال است و بسته به مقدار فعالیت این غدد ممکن است در نوع خیلی چرب نیز دسته بندی شوند. ریزش موهای چرب نیز زیاد است و باید به گونه ای از چرب شدن بیش از حد آن جلوگیری کرد.

موهای چرب پس از شسته شدن تا چند ساعت طبیعی به نظر می رسند و نرم و درخشنده هستند. برای شستن این موها باید از شامپوهای قوی استفاده کرد که به خوبی چربی را از روی آن ها بزداید.

یک یا دو روز پس از شستن موها، حالت برق زننده پیدا کرده و درخشنده تر می شوند و کم کم با افزایش مقدار چربی مو به هم می چسبد. با توجه به این که چربی آلودگی و گرد و غبار بیشتری را به خود جذب می کند، علاوه بر چربی این موها آلودگی بیشتری هم دارند و ممکن است به سرعت بد بو شوند. در کسانی که موهای خیلی چرب دارند این چربی حتی در کف سر نیز مشاهده می شود.

مراقبت از موی چرب به گونه ای صورت می گیرد که بیشتر چربی و آلودگی از روی آن برداشته شود. برخی از داروهای مناسب برای تقویت موهای چرب باعث تنظیم فعالیت غدد چربی می شوند و از ترشح بیش از حد آن جلوگیری می کنند.

همچنین افرادی که بیشتر در مغرض آلودگی هستند ممکن است به خودی خود موهای معمولی یا خشک داشته باشند ولی به علت بسته شدن منافذ پوست و مو و ماندن چربی در آن، مانند موی چرب شوند.

 

>> شناخت موهای معمولی برای مراقبت از مو

برای کسانی که موهای معمولی دارند وضعیت بهتر از دو گروه قبل است. معمولاً کسانی که موهایی پرپشت و ضخیم دارند جز این دسته هستند. موهای معمولی دارای چربی متعادل است و چربی آن نه کم است و نه زیاد. غده های ترشح کننده چربی به آرامی و متناسب با نیاز مو چربی را تولید می کنند.

افرادی که دارای موی معمولی هستند تا چند روز موهای خوش حالتی دارند و نیازی به شستشوی زیاد این موها نیست.

 

>> نکاتی در مورد شناخت انواع مو برای مراقبت از مو

با توضیحات بالا هر کسی می تواند به راحتی تشخیص دهد که چه نوع مویی دارد؛ اما باید به چند نکته در مورد شناخت و مراقبت از مو دقت داشته باشید. بدون شک اگر از شوینده های نامناسب استفاده کنید نمی توانید تشخیص دهید که موهای شما از چه نوعی است. اگر موهای چرب دارید و هر روز موهای خود را با یک شامپوی قوی می شویید، ممکن است چربی بیش از حد از موهای شما گرفته شود و فکر کنید موهای خشک دارید.

همچنین اگر در معرض آلودگی های محیطی هستید مانند کسانی که در معادن یا صنعت کار می کنند و ممکن است روزانه مقدار زیادی آلودگی بر روی موهای آن ها بنشیند، معمولاً چربی موهای آن ها مشخص تر است و ممکن است هر روز نیاز به شستن مو داشته باشند.

در صورتی که همین افراد اگر در شرایط عادی زندگی و کار می کردند، دیرتر موهای آن ها چرب می شود.

از این رو شرایط محیطی ممکن است بر روی تشخیص شما اثر بگذارد. مراقبت از مو زمانی به درستی صورت می گیرد که بدانید چه نوع مویی دارید و از چه مواد شوینده و ماسک و تقویت کننده هایی باید برای موی خود استفاده کنید.

کلینیک پوست و مو رز ارائه دهنده تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی اعم از کاشت مو و … می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *