لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک کاملا بی خطر است ؟ عوارض احتمالی لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک کاملا بی خطر است ؟ عوارض احتمالی لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک کاملا بی خطر است ؟

مقاله امروز ” کلینیک پوست و مو رز” به میزان ایمنی و بی خطر بودن لیپوماتیک اختصاص دارد؛ با ما همراه باشید تا درباره شرایط  بیمار، عوارض، اثرات بلند مدت و سایر موارد مربوط به لیپوماتیک اطلاعات بیشتری بدست بیاورید. لیپوماتیک، یک جراحی زیبایی است که چربی های اضافه را از بدن خارج می کند.

امروزه، لیپوماتیک طرفداران زیادی پیدا کرده است زیرا لیپوماتیک فرم بدن را کاملا تغییر می کند و آن را از نو می سازد. با کمک لیپوماتیک میتوان چربی های اضافه را با لیپوماتیک ران، ” لیپوماتیک باسن ” ، شکم، بازو، گردن یا از پشت بدن خارج نمود.

آیا لیپوماتیک کاملا بی خطر است ؟

اکثر افرادی که از چربی های موضعی رنج می برند، ورزش ها و رژیم های مختلف غذایی را امتحان کرده اند ولی تاثیری بر روی بدن آنها نگذاشته است. در بعضی از بیماران، ممکن است انجام لیپوماتیک با یک سری عوارض ها و مشکلاتی همراه باشد؛ پس لازم است بیمار قبل از انجام لیپوماتیک بطور مفصل با متخصص صحبت نماید.

دریافت کد تخفیف لیپوماتیک در کلینیک رز + مشاوره رایگان

 شرایط بیمار در هنگام انجام لیپوماتیک در کلینیک و بعد از آن

پیکرتراشی، تحت بی حسی موضعی انجام می شود و هیچ دردی را در طول فرآیند استخراج چربی ها احساس نمی کنید ولی بعد از اتمام فرآیند پیکرتراشی، دردهایی را هم احساس خواهید کرد. دوره ریکاوری در بعضی از بیماران می تواند همراه با درد باشد.

لیپوماتیک

شرایط شما در دوره ریکاوری بستگی به بخش هایی از بدن دارد که پیکرتراشی انجام داده اید. جدا از احساس درد، معمولا بیمار بعد از لیپوماتیک شاهد تورم، کبودی، جراحت و بی حسی آن ناحیه خواهد بود.

برای اینکه درد شما قبل از لیپوماتیک کاهش پیدا کند، می توانید :

 1. با متخصص درباره میزان دردها و تحمل آنها صحبت نمایید
 2. در مورد نوع بیهوشی هم با متخصص صحبت کنید
 3. در مورد داروهایی که قبل از لیپوماتیک می توانید مصرف کنید تا به کاهش درد شما کمک کند، هم از متخصص سوالاتی را بپرسید.

برای کاهش درد بعد از لیپوماتیک :

 1. از تمام داروهایی که متخصص برایتان تجویز کرده است، مخصوصا از داروهای ضد درد استفاده کنید.
 2. از لباس های فشرده ای (گن) که متخصص به شما پیشنهاد داده است، حتما استفاده کنید
 3. استراحت کنید و تلاش کنید تا آرام باشید
 4. مایعات فراوانی بنوشید
 5. از مصرف نمک خودداری کنید زیرا باعث افزایش تورم بدنتان می شود.

نکاتی برای بهبودی سریع و کاهش خطرات ناشی از لیپوماتیک

دوران نقاهت یکی از مراحل درمان بوده و چگونگی گذراندن آن نقش مهمی در بازیابی و بهبودی مراجعه کننده خواهد داشت.

برخی از افراد از اهمیت دوران نقاهت مطلع نبوده و پس از انجام پیکرتراشی زمانی برای استراحت و بهبودی صرف نخواهند کرد. در چنین شرایطی می توان انتظار داشت که احتمال بروز خطرات ناشی از لیپوماتیک پس از جراحی بیشتر خواهد شد.

لذا برای اینکه بتوانید از شر خطرات و احتمالات پس از لیپوماتیک خلاص شوید کافی است نکات کلیدی زیر را پس از پیکرتراشی رعایت کنید!

اگرچه برای گذشتن از این دوران نباید عجله داشته باشید، اما موارد خاصی وجود دارد که با انجام آنها می توانید به روند بهبود طبیعی بدن خود کمک کنید.

به خوبی غذا بخورید

یکی از موثرترین مواردی که در بهبودی نقش مهمی ایفا می کند، تغذیه مناسب و سالم خواهد بود. حتما روز قبل از انجام لیپوماتیک وعده های غذایی پس از درمان را آماده نمایید زیرا پس از انجام لیپوماتیک، وقت و انرژی کافی برای آشپزی نخواهید داشت.

در وعده های غذایی پس از پیکرتراشی از میوه ها و سبزیجات تازه به مقدار زیادی استفاده نمایید زیرا موجب بهبودی بیشتر و کاهش التهاب های موجود خواهند شد.

بدن خود را هیدراته نگه دارید

منظور از هیدراته مصرف مقدار زیادی آب گوشت و مایعات است. تاکید بر مصرف آب به دلیل هیدراتاسیون آب می باشد که یکی از عناصر اصلی در بازیابی شرایط بدنی بیمار می باشد. آب موجود در میوه های تازه نیز مانند آب عمل کرده و در نتیجه می توانید انواع آبمیوه ها را جایگزین آب نمایید.

استراحت کنید

پس از انجام لیپوماتیک به خوبی استراحت کرده و خواب کافی داشته باشید زیرا خواب موجب آرامش بدن و بازیابی سریعتر خواهد شد.

قدم بزنید

اگرچه انجام فعالیت های شدید بدنی و ورزش در دوران نقاهت ممنوع است اما راه رفتن و قدم زدن به سرعت بخشیدن بهبود بدن کمک خواهد کرد و می تواند موجب دفع خطرات ناشی از چربی های زائد زیر پوست شود. اگر احساس درد نداشته و مشکلی با قدم زدن ندارید، مسافت های کوتاه بهترین گزینه برای بهبودی سریع خواهند بود.

از یکی از دوستان و یا آشنایان خود در دوران نقاهت کمک بخواهید

وجود یکی از اعضای خانواده برای رسیدگی به کارهای منزل و مراقبت از شما، تا حد زیادی در بهبودی شما تاثیرگذار خواهند بود. همچنین در شرایط خاص و اضطراری این فرد می تواند از خطر های موجود بکاهد.

 آیا انجام لیپوماتیک برای شما مناسب است؟

بعضی از افراد کاندیدهای خوبی برای پیکرتراشی هستند ولی بقیه افراد باید از انجام پیکرتراشی خودداری کنند. شما می توانید با ” بهترین دکتر لیپوماتیک ” در این زمینه صحبت کنید تا مشخص به شود که آیا کاندید خوبی برای انجام پیکرتراشی هستید یا خیر.

در مورد تمام نگرانی هایی که در زمینه لیپوماتیک دارید، حتما با متخصص صحبت کنید.

کاندیدهای خوب برای پیکرتراشی شامل افرادی می شود که :

 1. پوست اضافه ای در بدنشان ندارند
 2. پوستشان از نظر قابلیت ارتجاعی در وضعیت خوبی قرار دارد
 3. ماهیچه های سفتی دارند
 4. چربی هایی در بدنشان وجود دارد که با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی روند
 5. از نظر فیزیکی و سلامتی در وضعیت خوبی قرار دارند
 6. اضافه وزن زیادی ندارند و چاق نیستند
 7. سیگار هم نمی کشند

شما باید از انجام پیکرتراشی خودداری کنید اگر :

 1. بیماری خاصی دارید
 2. اضافه وزن دارید
 3. سیگار می کشید
 4. سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است
 5. پوست شلی دارید
 6. سابقه دیابت، بیماری قلبی- رگی، لخته شدن خون در قلبها و رگها یا سابقه سکته دارید
 7. داروهایی مصرف می کنید که احتمال خون ریزی را در حین پیکرتراشی افزایش می دهند

 عوارض احتمالی لیپوماتیک

عوارض لیپوماتیک در طول جراحی شامل موارد زیر است :

 1. ایجاد جراحت بر روی پوست
 2. مشکلاتی که بر اثر بی هوشی بوجود می آید
 3. آسیب به سیستم عصبی
 4. شوک
 5. احتمال سوختگی بوسیله لوله ها

عوارض بعد از انجام پیکرتراشی عبارت است از :

 1. لخته شدن خون در ریه ها
 2. باقی ماندن مایعات در ریه ها
 3. لخته خون حاوی چربی
 4. عفونت
 5. هماتوما (خونریزی در زیر پوست)
 6. تورم
 7. بافت مردگی (سلول های پوستی)
 8. واکنش به بیهوشی و داروهای دیگر
 9. مشکلات قلبی و کلیه ای

عوارض لیپوماتیک در طول دوره ریکاوری عبارت است از :

 1. ایجاد مشکلاتی در فرم بدن
 2. پوست ناهموار و پر از گودی
 3. عدم توازن مایعات در بدن
 4. ایجاد اسکار
 5. تغییر در رنگ پوست

 اثرات بلند مدت لیپوماتیک

اثرات بلند مدت پیکرتراشی در هر بیماری متفاوت است. لیپوماتیک بطور دائمی سلول های چربی را از نقاط مشخص شده در بدن خارج می کند و اگر بعد از لیپوماتیک، وزن بیمار افزایش پیدا کند، سلول های چربی دوباره در جاهای مختلفی بدن مستقر می شوند.

سلول های جدید چربی در زیر پوست بیمار، کاملا نمایان می شوند و اگر قلب یا کبد بیمار توسط این سلول های چربی محاصره بشود، برای سلامت بیمار می تواند بسیار خطرناک باشد.

در بعضی از بیماران هم ممکن است آسیب زیادی به سیستم عصبی وارد بشود که اثرات آن بلند مدت است و همچنین تغییراتی در سطح پوست هم ممکن است ایجاد بشود که در اثر آن، پوست در اکثر اوقات بی حس است.

از سایر اثرات بلند مدت پیکرتراشی می توان به ایجاد گودی و فرو رفتگی در سطح پوست اشاره کرد؛ البته این فرورفتگی ها در نقاطی ایجاد می شوند که چربی ها از بدن خارج شده اند.

ایجاد برآمدگی بر روی سطح پوست هم یکی دیگر از عارضه های پوستی مربوط به لیپوماتیک است که سطح پوست پر از برآمدگی های کوچکی می شود که براحتی از بین نمی روند.

مراحل دوران نقاهت ناشی از لیپوماتیک

اگرچه که لیپوماتیک، درمانی بدون بیهوشی عمومی بوده و فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یا کلینیک نخواهد داشت اما اگر پزشک مقدار قابل توجهی چربی برداشته باشد، به یک شب مراقبت و تحت نظر بودن علائم بدن شما نیاز خواهد بود.

در نتیجه ممکن است یک شب را برای حفظ سلامتی خود در بیمارستان و یا کلینیک بمانید.

همچنین در هنگام برگشت به منزل به شخصی نیاز دارید که مراقبت شما بوده و برای چند روز از شما پرستاری نماید. لازم به ذکر است که هنگام ترک کلینیک برای بازگشت به منزل قادر به رانندگی نخواهید بود.

سه روز اول

پزشک برای کاهش تورمات ناشی از پیکرتراشی، پوشیدن نوعی لباس که موجب فشرده شدن بدن می شود را توصیه خواهد کرد. حتما این لباس ها را تهیه کرده و از آنها استفاده نمایید زیرا باعث فرم گیری هرچه بهتر بدن شما پس از لیپوماتیک خواهند شد.

ممکن است پزشک برای جلوگیری از ایجاد مایعات در زیر پوست در محل  برش ها، تعدادی بخیه بکار گیرد. در صورت وجود این بخیه ها تا زمان تعیین شده توسط پزشک، به خوبی از آنها مراقبت نمایید.

در این چند روز ممکن است کمی احساس درد داشته باشید که پزشک برای کنترل دردها، داروهایی تجویز خواهد کرد. سعی کنید داروها را راس ساعت مصرف کرده تا کمتر احساس درد نمایید.

هفته های اول تا دوم

بعد از چند روز استراحت و داشتن درد متوسط، شاهد کاهش درد در ناحیه ای که پیکرتراشی  انجام شده خواهید بود. پس از گذشت دو هفته قادر خواهید بود به محل کار خود بازگشته و فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید.

اما اگر دارای شغلی می باشید که به وضعیت جسمانی قوی تری نیاز دارد، حتما تا بهبودی کامل استراحت کرده و سپس شروع به کار نمایید.

هفته سوم تا پنجم

پس از گذشت تقریبا یک ماه از انجام لیپوماتیک، دیگر دردی در اندام ها نداشته و کبودی و تورم آرام آرام فروکش خواهند کرد اما به صورت کامل از بین نخواهند رفت. در این مرحله نتایج اولیه ناشی از لیپوماتیک نمایان خواهند شد.

بخاطر داشته باشید که تا زمانی که تورم و کبودی دارید، نتایج نهایی به صورت کامل مشخص نخواهند بود.

پس از گذشت حدود چهار هفته می توانید به انجام ورزش های سبک روی آورید اما توجه داشته باشید که همچنان باید از انجام فعالیت های سنگین ورزشی پرهیز نمایید.

هفته ی ششم و پس از آن

در این مدت بیشتر کبودی ها فروکش خواهند کرد اما از بین رفتن تورم می تواند برای بسیاری از افراد بیشتر از این مدت طول بکشد.

در این زمان دیگر نیازی به پوشیدن لباس های تنگ و فشرده ساز بدن برای کاهش تورم ها نیاز نخواهد بود و قادر به انجام فعالیت های دلخواه خود از جمله ورزش های سنگین می باشید مگر اینکه به دستور پزشک و با توجه به شرایط بدنی خود از انجام آنها منع شده باشید.

پس از گذشت این دوران نتایج نهایی قابل مشاهده بوده و می توانید از داشتن بدنی خوش فرم لذت ببرید.

 توصیه هایی به بیماران در مورد لیپوماتیک

 1. پیکرتراشی فرآیندی است که عوارض زیادی را برای بیمار به دنبال دارد. البت ممکن است بیمار بعد از پیکرتراشی، تنها شاهد عوارض موقتی لیپوماتیک مثل کبودی و تورم باشد و هیچکدام از عوارض خطرناکی که در این مقاله به آن اشاره شد، برای بیمار اصلا بوجود نیاید. در واقع بروز عوارض کاملا بستگی به بیمار و مهارت متخصص دارد.
 2. پیکرتراشی، فرآیندی نیست که باعث کاهش وزن بیمار بشود.
 3. همه ی بیماران، کاندید خوبی برای انجام پیکرتراشی نیستند.
 4. در انتخاب متخصص بسیار دقت نمایید و متخصصی را انتخاب کنید که در زمینه پیکرتراشی، بسیار با تجربه باشد.
 5. متخصص وضعیت شما را قبل از انجام لیپوماتیک با دقت بررسی می کند؛ پس تمام نکاتی که به نظرتان می رسد مهم هستند را با متخصص درمیان بگذارید.

کلینیک پوست مو رز بزرگترین مرکز لیپوماتیک در تهران می باشد که آماده خدمت رسانی به علاقه مندان گرامی با استفاده از بروزترین تجهیزات پزشکی می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *