جراحی بینی

آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است ؟

آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است ؟

آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است ؟

بینی عضوی برجسته در صورت است که در اولین برخورد مورد توجه قرار می گیرد. به همین دلیل است که طرفداران جراحی بینی امروزه زیاد شده است. معمولا ممکن است شما در صورتی که دارای بینی خیلی بزرگ یا بد شکل باشید به عمل بینی فکر کنید.

آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است ؟

در صورتی که جراحی بینی با هدف های دیگری بجز زیبایی نیز کاربرد دارد. این جاست که تفاوت بین جراحی بینی و رینوپلاستی مطرح می شود. ما در این مقاله به طور جامع و کامل عمل بینی و رینو پلاستی را مقایسه کرده و تفاوت این دو را برای شما بیان می کنیم.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی نوعی از جراحی بینی است که اغلب با نام عمل زیبایی بینی شناخته می شود. در جراحی زیبایی بینی تمرکز پزشک بر روی ظاهر بینی قرار دارد. در واقع هدف اصلی در جراحی زیبایی بینی تغییر ظاهر بینی است.

افراد با استفاده از رینوپلاستی، شکل ظاهری بینی خود را تغییر می دهند و آن را به حالت مطلوب تری برای خودشان در می آورند. معمولا این افراد از بینی های بزرگی برخوردار هستند و این موضوع، تعادل میان اعضای چهره آن ها را از بین برده است.

از آن جایی که بینی در مرکز صورت وجود دارد، ابعاد آن دارای نقش بسیار مهمی در ایجاد تناسب در چهره افراد است. رینوپلاستی برای افرادی که چهره آن ها به خاطر بزرگ بودن بینی تناسب کافی ندارد، یک انتخاب ایده آل محسوب می شود.

معمولا افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی بوده و نواقصی را در فرم بینی خود مشاهده کرده اند به جهت انجام جراحی زیبایی بینی اقدام می کنند. درواقع مهم ترین کاری که این نوع از جراحی بینی انجام می دهد این است که ظاهر بینی مراجعه کنندگان را به بهترین شکل ممکن تغییر می دهد.

به طور کلی بیشتر افرادی که به سراغ جراحی بینی می روند، این کار را با هدف رسیدن به زیبایی مطلوب انجام می دهند. زیبایی، اصلی ترین انگیزه افراد برای جراحی بینی به شمار می رود. با این وجود ممکن است نقص هایی نیز در بینی بعضی از افراد وجود داشته باشد که در عمل های زیبایی نیز برطرف شوند. بعضی از افراد نیز به جای زیبایی، تنها بینی خود را برای برطرف کردن این نقص ها عمل می کنند و شکل ظاهری بینی را تغییر نمی دهند.

ظاهر بینی می تواند تاثیر مهمی در اعتماد به نفس و فعالیت های اجتماعی افراد بگذارد. بنابراین رینوپلاستی ارتباط مهمی با زیبایی و جنبه های روان شناختی آن دارد. شاید انجام این نوع از جراحی بینی ضروری نباشد. اما در برخی مواقع که ظاهر بینی شما مانع از انجام فعالیت های اجتماعی شده و اعتماد به نفس را کاهش داده است، بسیار ضروری است.

آیا جراحی بینی همان رینوپلاستی است ؟

در واقع اگر این نوع از جراحی انجام نشود، مشکل فیزیکی و بدنی برای فرد ایجاد نخواهد شد. چرا که می توان بدون هیچ مشکلی با بینی بزرگ نیز به زندگی ادامه داد اما بالا رفتن اعتماد به نفس و افزایش احساس رضایت فرد نسبت به خودش، بخشی از تاثیرات مثبت این عمل هستند که موجب می شوند افراد با روحیه و انگیزه بیشتری در برنامه های عمومی حضور پیدا کنند.

به طور کلی در جراحی زیبایی بینی ارائه خدمات زیر صورت می گیرد:

کاهش اندازه بینی: افرادی که بینی خیلی بزرگ یا دراز دارند می توانند رینوپلاستی را با هدف کاهش اندازه بینی انجام دهند.

این کار فرم ظاهری ایده آلی برای بینی آن ها به وجود خواهد آورد. البته شکل نهایی بینی در چهره افراد، بستگی به سلیقه آن ها، انتظار آن ها از عمل و همچنین، شکل ظاهری سایر اعضای صورت این افراد دارد.

بعضی از افراد ترجیح می دهند بینی های بسیار کوچک و عروسکی داشته باشند و بعضی های دیگر، شکل طبیعی تری از بینی را برای خود می پسندند. با توجه به شرایط اولیه فرد و انتظار او، پزشک نحوه انجام عمل را انتخاب می کند.

تغییر عرض پل بینی: بسیاری از افراد با این مشکل مواجه می شوند که پل بینی آن ها برجسته تر از بینی شان شده است. این افراد می توانند با انجام عمل زیبایی بینی عرض پل بینی خود را تغییر دهند.

متقارن کردن بینی: تقارن بینی معمولا به تناسب بین حفره های بینی مرتبط است. زمانی که اندازه حفره های بینی با هم یکسان نباشد، بینی نامتقارن به نظر می رسد. جراحی زیبایی بینی به خوبی این نقص را بهبود می دهد.

وقتی حفره های بینی به تقارن کافی برسند و شکل ظاهری یکسانی داشته باشند، وضعیت بینی نیز ایده آل تر خواهد شد. در حقیقت بزرگ بودن یا دراز بودن، تنها مشکل مربوط به بینی نیست و عدم تقارن حفره ها، حالت ناخوشایندی برای بینی افراد ایجاد می کند.

صاف کردن بینی کج: افرادی که بینی شان به طور مادرزادی کج بوده و یا در اثر تصادف کج شده است می توانند این عمل زیبایی را انجام دهند.

این کار به ویژه برای افرادی که بینی آن ها با صدمه شدید روبرو شده و ضربه خورده، بسیار مناسب خواهد بود. کج شدن بینی، تقارن چهره فرد را از بین خواهد برد.

این کار به ویژه برای افرادی که بینی آن ها با صدمه شدید روبرو شده و ضربه خورده، بسیار مناسب خواهد بود. کج شدن بینی، تقارن چهره فرد را از بین خواهد برد.

بهبود اندازه یا شکل نوک بینی: بسیاری از افراد تنها دارای بد شکلی در نوک بینی هستند. این افراد می توانند با انجام رینوپلاستی اندازه یا شکل نوک بینی خود را تغییر داده و بهبود دهند.

اضافه کردن به بینی: در جراحی زیبایی بینی ممکن است نیاز باشد به بینی اضافه شود. به عنوان مثال ممکن است برخی بینی ها نیاز به اضافه کردن پل به جهت افزایش زیبایی داشته باشند.

عمل زیبایی بینی روش پیچیده ای به جهت تغییر ظاهر بینی است. چرا که تصمیم گیری برای ظاهر جدید بینی کمی مشکل است. به همین دلیل پزشکان به جهت انجام جراحی زیبایی بینی جلسه های متعدد مشاوره را در نظر می گیرند.

در این جلسات پزشک هدف مراجعه کننده از تصمیم برای انجام عمل زیبایی بینی را بررسی می کند. سپس انواع مختلف فرم های بینی که ممکن است مراجعه کننده بپسندد را در اختیار او قرار می دهد.

این جلسه ها برای هر دو طرف، بسیار ضروری به نظر می رسند. چرا که از یک سو، فرد سوابق دارویی و درمانی مربوط به گذشته را با پزشک در میان می گذارد تا در جریان انجام فرآیند، پیچیدگی خاصی اتفاق نیافتد و پزشک عمل را با آگاهی کامل نسبت به شرایط جسمی بیمار انجام بدهد و از سوی دیگر، پزشک شرایط انجام عمل را به طور کامل برای فرد توضیح می دهد و کمک می کند تا او با انتظاری کاملا معقول و منطقی، به سراغ انجام عمل برود.

در انتها پزشک فرم جدید بینی را که مراجعه کننده انتخاب کرده است را طراحی می کند. در واقع با نرم افزار خاصی بینی جدید را روی صورت مراجعه کننده طراحی می کند تا او به خوبی متوجه شود ظاهر او با بینی جدید چه تغییری خواهد کرد. در نهایت زمانی که مراجعه کننده از انتخاب خود مطمئن شد، نسبت به انجام رینوپلاستی اقدام می کند.

جراحی بینی چیست ؟

جراحی بینی با عملکرد بینی در ارتباط است. در واقع در جراحی بینی ساختار بینی دستخوش تغییرات می شود. از جمله مواردی که جراحی بینی بسیار کاربرد دارد، درمان انحراف بینی است.

در این نوع عمل بینی پزشک سعی می کند تا مشکل انحراف بینی را حل کند. به این صورت که بینی را از نظر سپتوم مورد بررسی قرار می دهد. سپتوم یک نوار نازک استخوانی در بینی است که بینی را از وسط به دو نیم تقسیم کرده است. زمانی که سپتوم کج شده باشد، فرد به انحراف بینی دچار می شود.

یک سپتوم انحرافی در بینی اغلب تنفس را با مشکل مواجه می کند. زیرا انحراف بینی یک یا هر دو قسمت بینی را مسدود می کند. این مسدود شدن حفره های بینی می تواند باعث جمع شدن مایع بینی و ایجاد عفونت های مکرر در سینوس ها شود. انحراف سپتوم بینی همچنین می تواند در ظاهر بینی نیز تاثیر گذار باشد.

جراحی بینی همچنین ممکن است به دلایل شکستگی بینی نیز انجام شود. افرادی که بینی آن ها به دلیل حادثه ای شکسته است، مجبور هستند که از جراحی بینی استفاده کنند. اما بهتر است بدانید که رینوپلاستی نیز یکی از اهداف جراحی بینی است. بنابراین می توان گفت که جراحی بینی هر نوع عمل بینی از جمله عمل زیبایی بینی را شامل می شود.

در حقیقت جراحی بینی هم می تواند در جهت رسیدن به زیبایی مورد استفاده قرار بگیرد و هم برای موارد دیگری مثل باز کردن راه تنفسی فرد و درمان انحراف صورت بگیرد. اگر هدف از این عمل رسیدن به زیبایی باشد، این جراحی را رینوپلاستی می نامند. اگر هم هدف از این فرآیند اصلاح ساختاری بینی و تلاش برای برطرف کردن نقص های آن باشد، آن را جراحی بینی می نامند.

آیا جراحی بینی با رینوپلاستی هم پوشانی دارد ؟

همانطور که گفتیم رینوپلاستی بر تغییر ظاهر بینی و جراحی بینی بر تغییر ساختار بینی تمرکز دارد. با این حال می توان گفت که عمل زیبایی بینی زیر مجموعه عمل بینی است. یا به عبارتی رینوپلاستی همان جراحی بینی است که با هدف زیباسازی بینی انجام می شود.

بنابراین نمی توان این دو نوع جراحی بینی را از هم جدا دانست. چرا که در اکثر مواقع به همراه انجام جراحی بینی، جراحی زیبایی بینی هم انجام می شود.

در نتیجه، در بسیاری از موارد می توان جراحی بینی را مترادف رینوپلاستی دانست. چرا که تغییرات ساختاری و همچنین تغییرات مربوط به زیبایی، برای بسیاری از افراد به صورت همزمان انجام می شوند. در حقیقت برای بسیاری از افراد، رینوپلاستی و جراحی بینی معنای کاملا مشترکی دارند و به صورت مشترک انجام می شوند.

در واقع بسیاری از افرادی که جراحی بینی را با هدف دیگری انجام می دهند، تمایل دارند که ظاهر بینی آن ها نیز تغییر کند. به عنوان مثال فردی که بینی او شکسته است، ممکن است تمایل داشته باشد که همزمان با عمل بینی ، رینوپلاستی هم برای او انجام شود.

تفاوت رینوپلاستی با جراحی بینی چیست ؟

چیزی که باعث تمایز عمل زیبایی بینی از جراحی بینی می شود، هدف زیباسازی است. در واقع نمی توان اختلاف بارزی را میان جراحی بینی با عمل زیبایی بینی پیدا کرد. چرا که همانطور که گفتیم این دو کاملا با یکدیگر همپوشانی دارند. اما چیزی که مهم است بدانیم این است که عمل زیبایی بینی تنها با یک هدف انجام می شود.

هدف از انجام عمل زیبایی بینی تغییر بینی از نظر ظاهری است. در حالی که جراحی بینی با اهداف مختلفی صورت می گیرد که تغییر ظاهر بینی هم یکی از این اهداف است. همچنین بهتر است بدانید که انجام عمل بینی در برخی موارد ضروری است.

در حالی که ممکن است انجام رینوپلاستی در بسیاری از مواقع ضروری نباشد. به عنوان مثال ضروری است که جراحی بینی به منظور درمان برخی مشکلات تنفسی انجام شود.

وقتی تنفس فرد دچار مشکل می شود، چاره ای به جز انجام عمل جراحی بینی وجود ندارد. اگر این اتفاق صورت نگیرد، ممکن است سلامتی فرد با خطر جدی مواجه شود و مشکلات بزرگی برای او به وجود بیاید. با این وجود در عمل های زیبایی یا همان رینوپلاستی، اوضاع متفاوت است و انجام ندادن و یا به تاخیر انداختن این عمل، تهدیدی برای سلامتی فرد به شمار نمی رود.

جراحی بینی (nose surgery) ممکن است با اهداف مختلف و روش های متفاوت انجام شود. در واقع می توان گفت جراحی بینی به منظور درمان بیماری های مرتبط با بینی و یا تغییر ظاهر بینی انجام می شود. از جمله بیماری های مهمی که به بینی مربوط است، انحراف بینی است.

همانطور که گفتیم انحراف بینی می تواند مشکلات بسیاری را برای بیماران ایجاد کند. با جراحی بینی، انحراف بینی برطرف شده و مشکلات تنفسی و عفونی بیمار رفع می شود. بنابراین می توان گفت تمام انواع عمل های بینی با اهداف زیبایی یا بدون اهداف زیبایی در جراحی بینی انجام می شود.

چه با هدف زیبایی و چه برای درمان نقص های بینی، این عمل را باید حتما در یک کلینیک معتبر و نزد یک پزشک متخصص و مجرب انجام بدهید. این عمل، حساسیت های زیادی دارد و باید در اوج ظرافت انجام شود.

اگر عمل انجام بینی را نزد پزشکی انجام بدهید که فاقد تخصص و تجربه کافی باشد، ممکن است برای همیشه با مشکلات تنفسی،  آسیب دیدن پل بینی، از بین رفتن حس بویایی و خونریزی های شدید روبرو شوید. انجام جراحی بینی در یک شرایط غیراستاندارد، تهدید بزرگی برای سلامتی شما خواهد بود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *