آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

>> آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

لیزر موهای زائد شاید گزینه خوبی برای شما باشد؛ مخصوصا اگر از روش های سنتی و قدیمی رفع موهای زائد خسته شده اید. روش های قدیمی رفع موهای زائد شامل شیو، الکترولیز، استفاده از موچین، بند، استفاده از کرم های موبر، لایه بردارهای شیمیایی و وکس می شود؛ البته همگی این روش ها جذابیت خود را از دست داده اند.

شما می توانید از دستگاه لیزر برای حذف موهای زائد صورت؛ دستها و پاهای خود استفاده کنید. لیزر، گزینه خوبی برای شماست تا بتوانید صورت و بدن بدون مویی داشته باشید. مطمئنا با لیزر احساس راحتی بیشتری می کنید.

 

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

 

سوالی که ممکن در ذهن همه ما بوجود بیاید این است که آیا لیزر اثرات جانبی خاصی را به دنبال دارد؟ آیا لیزر می تواند باعث بیماری پوست یا حتی سرطان پوست بشود؟ انیکه بخواهید در مورد تمامی جوانب لیزر اطلاعات بدست بیاورید، نه تنها اشکالی ندارد بلکه خیلی هم خوب است.

شما باید در مورد روشی که برای رفع موهای زائد خودتان استفاده می کنید، اطلاعات کاملی داشته باشید.

>> انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

برای اینکه مشخص بشود که آیا لیزر باعث سرطان می شود یا خیر، اول باید بدانیم که دستگاه لیزر انواع متفاوتی دارد:

  1. سیستم لیزر الکساندرایت
  2. سیستم لیزر دیود
  3. سیستم لیزر Nd-YAG (ان- دی یاگ)
  4. سیستم لیزر رابی
  5. سیستم نوری IPL

 

 

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

 

در کل دستگاه های لیزر، اشعه های خطرناکی را تولید نمی کنند. بر عکس لیزر، این نور خورشید است که باعث سرطان پوست می شود زیرا اشعه های نور خوشید برای پوست انسان بسیار خطرناک هستند و حتما باید قبل و بعد از لیزر موهای زائد از ضد آفتاب استفاده کنید تا سلامت پوست خود را ارتقا بدهید.

لیزر موهای زائد با دستگاه هایی که نام برده شده است، میتواند اثرات جانبی خاصی را به دنبال  داشته باشد که مهم ترین آنها تغییر رنگ پوست است که باعث می شود در بعضی از موارد نقاط سفید رنگی روی پوست ایجاد بشود.

علت برگشت موهای زائد بعد از لیزر

>> چه عواملی باعث سرطان پوست می شود؟

همه ی ما میدانیم که اشعه ایکس و اشعه گاما عامل ایجاد سرطان و بویژه سرطان پوست هستند. اشعه های ایکس و گاما بسامد بالایی دارند که برای سلامت پوست انسان بسیار مضر است.

این اشعه ها در تکنولوژی های مدرن و حتی منابع طبیعی هم وجود دارند؛ یک مثال از منابع طبیعی که دارای این اشعه های ایکس و گاما هستند، شامل گاز رادون است. از طرفی دیگر انرژی هسته ای، گیاهان و تست های پزشکی (مثل سی تی اسکن) هم چنین اشعه هایی را تولید می کنند.

وقتی که این اشعه ها به بافت های درونی پوست ما نفوذ می کنند، ممکن است به سلول های دی ان ای (DNA) بدن آسیب برسانند؛ آسیب به سلول های DNA ممکن است در آینده باعث سرطان بشود.

>> آیا اشعه خطرناکی در دستگاه لیزر وجود دارد؟

طبق تاییدیه سارمان غذا و داروی آمریکا، نور لیزر باعث کاهش موهای زائد می شود و هیچگونه اشعه خطرناکی را تولید نمی کند.

دستگاه لیزر تنها پرتوهای بی خطری را تولید می کند که بعدا به یون تبدیل نمی شوند.

پرتوهایی که از دستگاه های لیزر بیرون می آیند، سطحی هستند و فقط در سطح پوست باقی می مانند و به عمق پوست نفوذ نمی کنند. دستگاه لیزر باعث سرطان نمی شود زیرا لیزر هیچگونه آسیبی به مولکلول های DNA نمی رساند در نتیجه باعث جهش مولکلول های DNA هم نمی شود.

>> ایا لیزر موهای زائد اثرات جانبی و عوارض بلند مدتی را به دنبال دارد؟

لیزر فقط باید به فولیکول های مو آسیب برساند ولی ناخودآگاه باعث آسیب به بافت پوست می شود.

آسیب به پوست در مواردی اتفاق می افتد که بین رنگ مو و رنگ پوست تفاوت کمتری وجود داشته باشد و یا رنگ مو و رنگ پوست تقریبا شبیه به هم باشند. اثرات جانبی و عوارض لیزر به دو دسته تقسیم می شوند:

اثرات جانبی کوتاه مدت و موقتی

خراش به پوست : بعد از لیزر موهای زائد، پوست قرمز و ملتهب می شود و مقداری ورم هم در سطح پوست بوجود می آید. تمام این نشانه ها و عوارض بعد از چند ساعت تا چند روز برطرف می شوند.

تغییر رنگدانه ها : لیزر باعث روشن تر شدن یا سیاه ترشدن رنگ پوست می شود که در اکثر موارد موقتی است. روشن تر شدن پوست در بیمارانی مشاهده می شود که قبل و بعد از لیزر در معرض نور خورشید قرار می گیرند و از هیچ کرم یا وسیله ای برای محافظت پوستشان استفاده نمی کنند. کسانی که پوست تیره ای دارند هم شاید شاهد روشن تر شدن پوستشان باشند.

از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی تا چه میزان اطلاعات دارید؟

>> اثرات جانبی بلند مدت

تاول و سوختگی : اگر از دستگاه لیزر به درستی استفاده نشود و متخصص هم در این زمینه مهارت لازم را نداشته باشد، ایجاد تاول و سوختگی در سطح پوست اتفاق می افتد.

پوسته : پوسته شدن سطح پوست هم می تواند تا مدتی روی پوست بیمار به چشم بخورد.

اسکار : اشتباه در حین لیزر، باعث ایجاد اسکار می شود. اسکار در پوست افرادی باقی می ماند که بعد از لیزر از پوست خود به خوبی مراقبت نمی کنند. بعد از لیزر، پوست به مراقبت هایی مثل رطوبت رسانی، محفاظت در برابر نور و بررسی مداوم منظور جلوگیری از عفونت لازم دارد.

تغییر در سختار پوست : این عارضه به مراحل پیشرفته تر تغییر رنگدانه ها اشاره دارد. تغییر در ساختار پوست در موارد  بسیار نادری بوجود می آید.

>> آیا می توان صد در صد گفت که لیزر سرطان زا نیست ؟

نکته ای که باید به خاطرتان بسپارید این است که هنوز گزارشی مبنی بر ابتلا به سرطلان پوست بعد از لیزر موهای زائد گزارش نشده است. پس میتوان گفت که ریسک ابتلا به سرطان با لیزر بسیار کم است.

بسیاری از متخصص ها و کارشناسان پیشنهاد میدهند که تا زمانی که در این زمینه تحقیقات گسترده ای انجام بشود، افرادی که سابقه ابتلا به سرطان پوست در خانواده خود داشته اند، باید در استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد خود بسیار احتیاط کنند.

نکته آخر :

استفاده از لیزر، مزایای زیادی را به دنبال دارد ولی فراموش نکید که اگر سابقه ابتلا به سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، ممکن است لیزر عوارضی را برای شما به دنبال داشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد لیزر موهای زائد صورت مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

 

لیزر موهای زائد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
مکان یاب