پوست و مو

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

طاسی و ریزش مو از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟ برای برخی این سوال مهمی است. هنگام مواجهه با اولین علائم طاسی، این سوالی است که بسیاری از مردان شروع به پرسیدن می کنند، به ویژه اگر در خانواده سابقه ریزش مو وجود داشته باشد؛ در حقیقت، باور عام می گوید که ریزش مو ارثی است و ژنتیک نقش بزرگی را بازی می کند. در چنین شرایطی طبیعی است که نگران شویم آیا ما هم به سرنوشت بزرگانمان دچار خواهیم شد یا نه.

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟بر کسی پوشیده نیست که طاسی یکی از معضل های بزرگ نسل جدید به حساب می آید. در واقع هنگامی که فرد احساس می کند دچار ریزش مو شده و در نهایت دچار طاسی خواهد شد، با کمبود شدید اعتماد به نفس روبرو می شود که در مواردی حتی ممکن است به انزوا و گوشه گیری منجر شود. برای جلوگیری از چنین شرایطی، دانستن برخی حقایق که می توانند ما را در رسیدن به موفقیت هدایت کنند، ضروری است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

بسیاری از افراد به خاطر همین مشکلات، به پیوند مو روی می آورند زیرا از طاسی مردانه رنج می برند که رایج ترین نوع طاسی است و 80 درصد از مردان در طول زندگی دچار این مشکل می شوند.

بنابراین بیشتر به این سوال بپردازیم که آیا آلوپسی ارثی است؟ آیا این از پدر ما به ارث رسیده است یا برعکس از DNA مادرانمان ناشی می شود؟ در این مطلب تمام پاسخ ها را خواهید یافت و علاوه بر آن، بسیاری از این جواب ها، شما را شگفت زده خواهد کرد.

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟آیا ریزش مو مردان ارثی است؟

این سوال در ذهنتان وجود دارد که آیا طاسی مردانه ارثی است؟ هنگام صحبت در مورد طاسی، لازم است به یاد داشته باشید که ریزش مو در مردان، از شایع ترین مشکلات است و این نوع ریزش مو در واقع یک عامل ارثی بسیار مهم به حساب می آید.

این مشکل معمولا در دوران بلوغ ظاهر می شود زیرا تولید آندروژن ها – از جمله هورمون های جنسی مردانه – یکی از مهم ترین فاکتورها به حساب می آید. البته که فقط آندروژن ها نیستند و مسائل زیادی دخیل هستند.

با وجود نقش بسیار مهم آندروژن ها، هنگام فکر کردن درباره چگونگی شروع طاسی در مردان، عامل اصلی اطلاعات موجود در ژن های هر شخص است.

همه مردان آندروژن تولید می کنند اما فقط افرادی که دارای ژن های مستعد ژنتیکی هستند، دچار طاسی می شوند. با این حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که فقط با نگاه کردن به سابقه خانوادگی، نمی توان گفت این شخص دچار طاسی خواهد شد یا نه.

علاوه بر این، متخصصان قبول دارند که دانستن اینکه افراد دچار چه درجه از طاسی خواهند شد، غیرممکن است اما تخمین زدن اینکه فرد ممکن است یک روز دچار این مورد شود، بعید نیست؛ گرچه راحت هم نیست. دلیل این امر این است که ژن ها همه چیز را تعیین نمی کنند.

تحقیقات بیشتر و بیشتر نشان می دهد که عوامل محیطی خارجی از جمله رژیم های غذایی، ممکن است ژن های خاصی را فعال یا غیرفعال کنند (به عنوان مثال موارد مربوط به طاسی).

با توجه به نقشی که استرس به عنوان یکی از عوامل تحریک طاسی در مردان دارد، آخرین مطالعات نشان داده اند استرس چندان هم فاکتور تعیین کننده ای نیست. بله، درست است که استرس ممکن است باعث شود که سطح آندروژن بدن افزایش یابد (به عنوان مثال میزان دی هیدروتستوسترون یا DHT) اما بیایید فراموش نکنیم که در نهایت، این ژنتیک است که تعیین کننده خواهد بود.

طاسی از مادر به ارث می رسد یا از پدر؟

طاسی چگونه به ارث می رسد؟ آیا طاسی از مادر یا پدر ارث می رسد؟ بر اساس تفکرات قدیمی، مردم همیشه باور داشته اند که طاسی مردانه از طرف پدر به ارث می رسد؛ یعنی اینکه در ژن پدر وجود داشته و بنابراین داشتن پدر یا پدر بزرگ طاس، به معنای این است که ما هم همین مشکل را خواهیم داشت.

با این حال، در طاسی مردانه نقش کروموزوم X باید در نظر گرفته شود. چرا؟ زیرا کروموزم مذکور حاوی ژن رمزگذاری شده آندروژن ها است. پیش از این، نقش اصلی آندروژن ها در بدن را توضیح داده بودیم.

کروموزوم X نه از سمت پدر، بلکه از مادر به ارث می رسد. بنابراین می توانیم واضحا بگوییم که طاسی مردانه، از مادر به ارث می رسد، زیرا ارث ژنتیکی او مهم ترین عامل برای تعیین این موضوع مهم است که آیا ما هم دچار طاسی خواهیم شد یا نه.

یک مطالعه علمی در سال 2017 که توسط محققان انگلیسی در دانشگاه ادینبورگ انجام شده، مشخص کرده است که 280 ژن در فرایند طاسی نقش دارند. در واقع بسیاری از آن ها در کروموزوم X قرار دارند که مردان از طریق ژن های مادری به ارث می برند.

با توجه به اینکه زنان نیز دارای دو کروموزوم X هستند (در حالی که مردان فقط یکی دارند) باید نتیجه بگیریم طاسی عمدتا از ژن های مادران به ارث می رسد و یک بار برای همیشه این باور را فراموش کنیم که طاسی پدر، ربطی به طاسی ما در آینده نخواهد داشت.

آیا درمانی برای جلوگیری از طاسی و یا ریزش مو وجود دارد؟

آیا طاسی مردانه و یا ریزش مو راه حلی دارد؟ در سال های گذشته پیشرفت های زیادی در درمان ها مشاهده شده است. استفاده از داروهایی مانند ماینوکسیدیل یا فیناستراید برای کنترل ریزش مو هنوز هم جوابگو است اما در بسیاری موارد ریزش مو متوقف نمی شود.

برخی از مطالعات نشان می دهد که این داروها می توانند عوارض جانبی مانند از دست دادن قوای جنسی ایجاد کنند. با این حال این عارضه فقط در 40 درصد مصرف کنندگان ایجاد شده و موقتی است.

در هر صورت هنگام مواجهه با مشکلات مختص به ریزش مو، سوال مهم این نیست که بدانید آیا طاسی از مادر به ارث رسیده یا از پدر به ارث رسیده، بلکه باید به دنبال یک متخصص و کلینیک معتبر بگردید و در خصوص راه حل برای دستیابی به موهای پرتراکم، مشورت بگیرید.

اصولا اکثر این موارد به ترمیم مو منجر می شود زیرا فقط با ترمیم مو می توانید به موهای زیبای از دست رفته‌تان پس از ریزش مو برسید.

کاشت مو برای از بین بردن طاسی و ریزش مو

به محض اینکه متوجه شدید دچار ریزش مو یا طاسی شده اید، سریعا باید به دنبال راه حل بگردید زیرا هرچه سریع تر درمان شوید، همانقدر احتمال موفقیت بیشتر خواهد بود.

برای این امر، می توانید از کلینیک های معتبر واقع در شهر تهران استفاده کنید زیرا این کلینیک ها نه تنها از بهترین تجهیزات و تکنولوژی موجود در خاورمیانه بهره می برند، بلکه نسبت به کشورهای همسایه مانند ترکیه، ضمانت و تضمین موفقیت ارائه می کنند که در انتخاب شما قطعا باید تاثیر گذار باشد.

این روزها با توجه به رژیم غذایی، مشکلات ژنتیکی مذکور و استرس و اضطراب، کمتر کسی از ریزش مو و در نهایت طاسی مصون می ماند. در چنین شرایطی و با وجود همه گیر شدن آن، بهتر است با دقت و با در نظر گرفتن هزینه های جراحی ترمیم مو، به سراغ کاشت مو بروید.

فراموش نکنید داروها تا یک جایی می توانند مشکلاتتان را حل کنند و پس از آن، نیاز به مداخله جدی دارید تا برای همیشه، یک ظاهر زیبا و آراسته به دست بیاورید که به هیچ قرص و دارویی وابسته نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *