پوست و مو

چگونه آسیب های مو را ترمیم کنیم؟

چگونه آسیب های مو را ترمیم کنیم؟

چگونه آسیب های مو را ترمیم کنیم؟

موی سر نقش مهمی در زیبایی چهره ایفا می کند و به همین دلیل برای ما با ارزش است؛ اما امروزه خطرات بسیاری از جمله استرس، مواد شیمیایی، نوشیدنی های الکلی، تغذیه ی نامناسب و غیره سلامت مو را تهدید کرده و باعث آسیب مو خواهند شد. هر کدام از این عوامل به نحوی به مو آسیب می رسانند و باعث ریزش مو می شوند.

چگونه آسیب های مو را ترمیم کنیم؟موها نیز مانند سایر قسمت های بدن نیاز به توجه و مراقبت دارند اما اکثر افراد به اندازه ی کافی به مو های خود توجه نمی کنند و این بی توجهی، مو را در مقابل عوامل بیرونی و خطرات احتمالی آسیب پذیر می کند و باعث خواهد شد تا فرد به ترمیم مو در بلند مدت احتیاج پیدا کند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در صورتی که موهای آسیب دیده تحت درمان قرار نگیرند و برای سلامتی آن ها اقدامی انجام نشود به مرور دچار ریزش مو خواهند شد. اگرچه این ریزش مو در مراحل اول ناچیز و بی اهمیت به نظر می رسد اما با مرور زمان ریزش مو افزایش یافته و می تواند پیامد های شدیدتری مانند کم پشتی و طاسی مو را به همراه بیاورد.

البته با وجود مراقبت های فراوان، باز هم احتمال آسیب دیدن مو وجود دارد بنابراین واجب است که نحوه ترمیم مو های آسیب دیده را بدانیم و برای درمان آن ها اقدام کنیم.

چگونه آسیب های مو را ترمیم کنیم؟چه عواملی موجب آسیب مو می شوند؟

عوامل بسیاری وجود دارند که می توانند به مو ها صدمه وارد کنند که از جمله این عوامل می توان به این موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ مو

برخی تصور می کنند که رنگ مو ضرری برای مو نداشته و آسیبی به آن وارد نمی کند اما این رنگ ها حاوی مواد شیمیایی بوده که به لایه ی بیرونی مو آسیب وارد می نمایند. لایه ی بیرونی مو کوتیکول نامیده شده و از مو در برابر عوامل خارجی مراقبت می کند.

با نفوذ این مواد شیمیایی به قسمت های داخلی مو و همچنین برخورد آنها با کورتکس که لایه ی میانی مو می باشد، فولیکول و تار مو بسیار ضعیف شده و مشکلات جبران ناپذیری به وجود می آید؛ بنابراین می توان گفت که این مواد با از بین بردن کوتیکول و خشک کردن مو می توانند آن را آسیب پذیر و شکننده کنند.

البته رنگ مو موقت کوتیکول مو را از بین نمی برد و فقط لایه ای بر روی مو قرار می دهد که به مرور زمان از بین رفته و مو به حالت قبل باز می گردد اما با این وجود رنگ مو موقت نیز برای موها بی ضرر نیست و می تواند موجب آسیب مو شود.

  • مدل مو

حتی یک مدل موی ساده نیز در صورتی که به ساقه و ریشه ی مو فشار وارد کند می تواند باعث شکسته شدن و ریزش مو های شما شود. به طور مثال افرادی که با وجود مرطوب و خیس بودن موها آنها را می بندند و گره می زنند، به مو های خود فشار وارد می کنند در این صورت موها بسیار آسیب پذیر شده و ریشه ی آنها شل می شود.

گره زدن مو می تواند مو های زیادی را بشکند و از بین ببرد. معمولا این اشتباه توسط خانم ها و بدون اطلاع از ضرر های آن انجام می گیرد.

این نوع آسیب مو در ابتدا موقتی بوده و پس از مدتی ترمیم می شود اما در صورت تکرار این امر می تواند مشکلات جدی تری را به دنبال داشته باشد و در آن زمان شما حتما نیاز به ترمیم مو پیشرفته تری زیر نظر پزشک متخصص خواهید داشت.

  • استفاده از ابزارهای گرمایشی برای خشک کردن و حالت دادن به مو

یکی از اصلی ترین عواملی که به مو صدمه می زند، استفاده از ابزار های گرمایشی مانند سشوار است که روغن طبیعی مو را از بین می برند.

البته ممکن است این ابزار باعث زیباتر شدن مو شود اما استفاده ی مکرر و بیش از حد از این وسیله می تواند در کنار زیبایی بخشیدن به مو، به آن آسیب های جبران ناپذیری وارد کرده و باعث خشک شدن مو شود.

  • شامپو های حاوی مواد شیمیایی

همانطور که گفتیم مواد شیمیایی که در رنگ مو وجود دارند، موجب آسیب مو می شوند و از جهات مختلفی سلامت مو را تهدید می کنند؛ اما مواد شیمیایی تنها از راه رنگ کردن بر مو تاثیر نمی گذارند. شامپو های شیمیایی نیز یکی از عوامل تهدید کننده ی مو هستند.

شامپو های زیادی وجود دارند که در آن ها از مواد شیمیایی همچون سولفات استفاده شده است. معمولا افراد فقط به دنبال شامپوی مناسب برای مو هستند و به محتویات آن اهمیت نمی دهند اما مواد شیمیایی اصلی ترین دشمن سلامتی موهای شماست بنابراین شما باید تلاش کنید که این مواد مضر را از مو های خود دور کرده و تا حد امکان از آنها استفاده نکنید.

مواد شیمیایی همچون سولفات سدیم موجود در شامپو می تواند به پاکسازی پوست سر کمک کند اما برای مو بسیار مضر بوده و با از بین بردن روغن مو، آنها را خشک کرده و باعث ریزش و طاسی مو می شود.

تولید کنندگان شامپو از اصطلاح رایحه در قسمت ترکیبات شامپو استفاده می کنند اما مواد شیمیایی را که در تولید شامپو ها مورد استفاده قرار گرفته اند، ذکر نمی کنند؛ بنابراین استفاده ی مکرر از شامپو مخصوصا شامپو های شیمیایی نیز می تواند موجب آسیب مو شوند.

نکاتی در مورد ترمیم مو های آسیب دیده

عواملی که موجب آسیب مو می شوند را معرفی کردیم حال توصیه هایی جهت مقابله با آسیب مو مطرح می کنیم که می تواند به ترمیم مو شما کمک بسیار زیادی کند.

  • عدم استفاده از ابزارهای گرمایشی برای حالت دادن مو

استفاده ی بیش از اندازه و مکرر این ابزار ها می تواند موجب سوختن و آسیب مو شود بنابراین توصیه می شود از این ابزار یک یا دو بار در هفته استفاده کنید و از رسیدن گرمای زیاد به موهایتان جلوگیری کنید.

  • با خودداری از درمان شیمیایی از آسیب مو جلوگیری کنید

این درمان ها برای مو مضر هستند و موجب آسیب مو می شوند بنابراین توصیه می شود که از انجام این درمان ها خودداری و از روش هایی جایگزین مانند کراتین کردن مو که باعث تقویت، براق شدن و برطرف شدن آسیب مو می شود، استفاده کنید

  • به طور مرتب از روغن مو استفاده کنید

استفاده از روغن های طبیعی بهترین روش برای رفع آسیب مو است زیرا این روغن ها با نفوذ به قسمت های زیرین مو ریشه و پوست سر را تقویت می کنند و با رساندن انواع مواد معدنی و ویتامین ها مو را تغذیه می کنند.

استفاده از روغن هایی مانند روغن زیتون و نارگیل که سرشار از ویتامین و مواد مغذی برای مو هستند، بهترین روش برای تقویت مو های آسیب دیده می باشند. استفاده از روغن های مناسب می تواند تاثیر خارق العاده ای بر روی موها گذاشته و به رشد و ترمیم مو کمک کند.

  • رژیم غذایی متعادل و مناسب

دریافت مواد مغذی توسط مو امری ضروری است که توسط رژیم غذایی افراد تامین می شود بنابراین رژیم غذایی رابطه ای نزدیک با سلامت موها دارد. در صورت کاهش مواد مغذی ریشه ی مو ضعیف می شود. همچنین ضعیف شدن ریشه منجر به ریزش مو و در نهایت طاسی مو می شود بنابراین یک رژیم مناسب کمک بزرگی به سلامت مو می کند.

  • از نرم کننده ی مو استفاده کنید

استفاده از نرم کننده بعد از هر بار شستشو نیز به حفظ رطوبت مو کمک کرده و از خشک شدن مو و آسیب مو جلوگیری می کند. همچنین شما می توانید از ترکیب نرم کننده و روغن های مناسب برای دریافت نتیجه ای بهتر استفاده کنید.

  • از شامپو های طبیعی استفاده کنید

شامپو های حاوی مواد طبیعی عوارض جانبی ندارند و موجب ریزش و آسیب مو نمی شوند

سخن آخر

مو نقش مهمی در اعتماد به نفس هر فرد دارد تا حدی که بروز کوچکترین مشکل برای مو می تواند به یک نگرانی بزرگ برای وی تبدیل شود بنابراین شما می توانید با مراقبت از مو احتمال بروز خطرات احتمالی را به حداقل رسانده و از آسیب مو جلوگیری کنید تا موهایی شاداب تر داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *