کاشت مو

موهای کاشته شده چگونه رشد می کنند؟

موهای کاشته شده چگونه رشد می کنند ؟

موهای کاشته شده چگونه رشد می کنند ؟

اغلب افرادی که عمل کاشت مو را انجام می دهند، نتیجه و عملکرد موهای کاشته شده پس از درمان برایشان بسیار مهم است. در واقع پس از انجام پیوند مو این مسئله که موها چگونه رشد می کنند، آیا موها حالت طبیعی خواهند داشت یا خیر و بقیه موارد چالش تمام افراد است.

موهای کاشته شده چگونه رشد می کنند

در واقع برای همه افراد مهم است زمان و هزینه ای که صرف کاشت مو می کنند نتیجه بخش باشد، نه اینکه فقط صرفا برای مدت کوتاهی زیبایی داشته باشد.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

در اکثر مواقع کاشت مو موفقیت آمیز بوده و رشد موی خوبی را نیز به همراه دارد و معمولا از محصولاتی که برای ترمیم مو در بازار موجود می باشند، بهتر هستند. در ادامه به بررسی رشد موها پس از پیوند مو خواهیم پرداخت.

عملکرد موهای کاشته شده پس از عمل چگونه است ؟

شما دقیقا پس از کاشت مو عملکرد خاصی را مشاهده نخواهید کرد. تنها تغییر قابل توجه مستقیم پس از کاشت مو، خط مو خواهد بود و گاهی اوقات ممکن است پوست سر خیلی خوشایند به نظر نرسد و لکه های خون در سر شما مشاهده شود.

خط مو می تواند به شما یک تصویر کلی از نتیجه ی نهایی عمل کاشت مو بدهد و به کمک آن می توانید تصور کنید که ظاهر شما بعد از رویش کامل موهای کاشته شده چگونه خواهد بود.

روز پس از پیوند مو یک شستشوی مخصوص انجام خواهد شد. با استفاده از شامپو هایی این لخته های خون را از مو به آرامی جدا می کنند. بعد از این اقدام هیچ اتفاق خاص دیگری تا دو هفته مشاهده نخواهد شد.

احتمالا در این مدت درد یا خارش را در ناحیه ی سر حس می کنید. برای رفع این عوارض دکتر برای شما داروهایی را تجویز می کند. این داروها تا حد خوبی تمام عوارض نا خوشایند را بر طرف می کنند. اگر درد خارج از تحمل و بیش از حدی تجربه کردید حتما به دکتر مراجعه کنید.

در همان ماه اول پس از عمل کاشت ریزش موهای کاشته شده آغاز می شود. این ریزش کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در واقع این فقط تارهای مو هستند که می ریزند.

ریشه و فولیکول های مو که به تازگی کاشته شده اند سر جای خود می مانند و تغییر در آن ها رخ نمی دهد. بعد از این که تارهای مو ریختند حالا جا برای رشد تارهای جدید و با تراکم و ضخامت بیشتر باز می شود. همان تارهایی که قرار است نمایانگر نتیجه ی نهایی کاشت مو باشند.

در هر قسمتی که پیوند مو انجام می شود، احتمال 10 تا 80 درصد رشد مجدد در آن ناحیه وجود دارد که طی سه تا چهار ماه این رشد صورت می گیرد. موهای رشد کرده پس از مدت زمانی مانند موهای معمولی نازک می شوند و روند طبیعی خود را طی می کنند. معمولا پزشکان برای تسریع آن از داروهایی مانند مینوکسیدیل استفاده می کنند.

موهای کاشته شده چگونه رشد می کنند

اما افرادی که دارای موهای زیر پوستی هستند و در حالت طبیعی رشدی را ندارند پیوند کمتری صورت گرفته ودر نتیجه رشد زیادی نخواهند داشت. بهتر است کسانی که دارای این شرایط هستند کاشت مو را انتخاب نکنند زیرا با رشد زیادی رو به رو نخواهند بود.

در فاصله ی بین دو تا چهار ماه بعد از عمل کاشت مو، تار موهای جدید به تدریج شروع به رشد می کنند. از آن جایی که این تار موها هنوز چندان ضخیم و قوی نیستند، ممکن است بعضی از آن ها نتوانند از پوست سر عبور کنند و زیر پوست بمانند.

این حالت فولیکولتیس نام دارد که سبب بروز آکنه و جوش روی پوست سر می شود. این آکنه ها بعد از چند روز محو می شوند و از بین می روند. اگر در این مدت باعث درد و خارش شدند می توانید از داروخانه داروهایی برای تسکین آن بگیرید.

توجه داشته باشید که فولیکولتیس را با عفونت اشتباه نگیرید چرا که بسیاری از افراد این اشتباه را می کنند. ویژگی عفونت این است که سوزش و التهاب ایجاد می کند و با گذشت زمان این سوزش بدتر می شود. اما در فولیکولتیس همان طور که گفته شد علائم آن حداکثر ده روز دوام می‌ آورند و سپس ناپدید می شوند.

در چه افرادی کاشت مو رشد و عملکرد خوبی ندارد ؟

پیوند مو با موهای خود شما انجام می گیرد پس باید موهای شما دارای شرایط رشد خوبی در آن قسمت بوده تا با نتیجه خوبی همراه باشد. پس در نتیجه کسانی که این شرایط را ندارند با انجام کاشت مو، کار بیهوده ای را می کنند البته پزشک شما باید در رابطه با این موضوع اظهار نظر کند.

اگر بانک موی شما در ناحیه ی دور و پشت سر از ضخامت و تراکم کافی برخوردار نبود، دکتر می تواند روش کاشت مو با استفاده از موهای بدن را به شما پیشنهاد دهد. در این روش از موهای دیگر نواحی بدن برای کاشت روی سر استفاده می شود.

اما از آن جایی که موهای بدن چه از لحاظ ظاهری و چه ویژگی های فولیکولی تفاوت های زیادی با موهای سر دارند، این روش با محدودیت هایی همراه است که فرد متقاضی کاشت مو باید با آن ها کنار بیاید.

شرایطی که باعث رشد نکردن و نتیجه ی عکس در کاشت مو می شوند در افراد زیر قابل مشاهده است:

1- افرادی که به طور کلی دارای موهای نازکی هستند و طاسی گسترده ای دارند.

2- دارای ریزش مو ی شدید و گسترده به دلیل شیمی درمانی و استفاده از دارو های دیگر به علت بیماری های خاص هستند.

3- افرادی که به دلیل جراحت های عمیق دارای زخم های گسترده ای هستند.

4- همچنین افرادی که سیگار و مشروبات الکلی مصرف می کنند شانس کمتری برای کاشت موی موفق دارند. چرا که فولیکول ها وقتی تازه کاشته می شوند در ابتدا آسیب پذیر هستند و نیاز به خون سالم برای مقوی شدن و رشد دارند. اما در این افراد خون از کیفیت پایینی برخوردار است و حتی ممکن است سبب شود موهای تازه رشد کرده دوباره دچار ریزش شوند و عمل کاشت بی نتیجه شود.

موهای کاشته شده پس از رشد یا در هنگام رشد دارای چه ویژگی هایی هستند ؟

کاشت مو دقیقا مانند موهای طبیعی است و رشد عادی دارد. همیشه دارای یک روند یکنواخت نیستند، گاهی دچار ریزش مو (خفیف) می شوند و گاهی این گونه نیست شما نیاز دارید مثل سایر افراد موهای خود را کوتاه کرده و سبک کنید.

شما می توانید همیشه موهای خود را مثل سایر افراد در صورت نیاز با اطمینان کامل شستشو کرده و تمیز کنید. کاشت مو شما نیاز به مراقبت های اضافه و ویژه ای ندارد که باعث اذیت شدن و اتلاف وقت شما شود.

در واقع تمام مراقبت های ویژه ای که برای موهای کاشته شده توصیه می شوند مربوط به همان چند ماه اولیه ی بعد از عمل کاشت هستند. چرا که در این مدت هنوز فولیکول ها در جای خود به طور کامل مستحکم نشدند و کمی آسیب پذیر هستند.

بعد از آن دیگر می شود گفت هیچ مراقبت ویژه ای لازم نیست و فقط باید صبوری به خرج دهید تا موها به شکل کامل رشد کنند.

چگونگی عملکرد موهای کاشته شده پس از 3 ماه

مراجعه کنندگان برای کاشت مو باید حوصله و صبر زیادی داشته باشند تا نتیجه رضایت بخشی را مشاهده کنند. کاشت مو به این صورت نیست که شما در همان ابتدا با معجزه و موهای پرپشت رو به رو شوید.

تنها حالتی که ممکن است در همان ابتدا نتیجه ی نهایی کاشت مو را روی سر خود ببینید استفاده از روش کاشت موی بلند است. البته این روش نیازمند بانک موی بسیار غنی می باشد و افراد کمی کاندیدای مناسب برای این روش هستند. ضمن این که سخت ترین روش کاشت مو نیز همین روش است و هر دکتری توانایی انجام آن را ندارد.

در کاشت مو با استفاده از موی مصنوعی هم شما می توانید بلا فاصله صاحب موهای بلند شوید اما کاشت موی طبیعی از بسیاری از جهات بهتر و با دوام تر از کاشت موی مصنوعی است.

موهای پیوند شده باید طی دوره 3 تا 4 ماه دوران نقاهت خود را بگذراند در طول این مدت، مو رشد کندی دارد. در طی این ماه ها، موهای کاشته شده نازک به نظر می رسد و تصور می شود که نتیجه ی خاصی حاصل نشده است.

ولی این نشانه ها در این مدت کوتاه طبیعی است و جای هیچ گونه نگرانی نیست. در دوران استراحت، موهای پیوند زده شده در چرخه ی رشد سوق داده می شوند. در نتیجه شما موهای نازکی خواهید داشت.

این فرایند به عنوان ریزش شوک شناخته شده است. اگر این روند همچنان در چرخه ی رشد قرار بگیرند این نازکی مو بهبود خواهد یافت. روند بهبودی در طی 3 تا 6 ماه پس از پیوند به طول می انجامد.

معمولا این نازک شدن مو بسیار نادر است زیرا در بهترین کلینیک های کاشت مو برای به حداقل رساندن این مشکل داروهایی را تجویز می کنند تا از این روند پیشگیری کنند، مانند قرص های فیناستراید. این قرص نیز می تواند به ثبات مو و کاهش خطر ریزش مو بعد از کاشت مو تا حد زیادی کمک کند.

معمولا دراین ماه های اولیه کلینیک ها ارتباط نزدیکی را با مراجعه کنندگان کاشت مو برقرار خواهند کرد زیرا آن ها پیش بینی می کنند که ممکن است مراجعه کنندگان در معرض این مشکل احتمالی قرار گیرند. به مراجعه کنندگان این اطمینان را می دهند که این مشکل طبیعی بوده و برطرف می شود.

مرحله نقاهت یا استراحت اولیه در طی 3 تا 6 تمام شده و زمان رشد هیجان انگیز شروع می شود. معمول طول موها به اندازه ی 1.3 سانتی متر در ماه خواهد بود. روند رشد در تابستان بیشتر از زمستان صورت می گیرد. بخش عمده ی این رشد، بین 5 تا 12 ماه است.

برخی از مراجعه کنندگان رشد موهای شگفت انگیز خود را پس از 6 ماه مشاهده کنند گاهی اوقات این روند باعث نگرانی افرادی می شود که پس از 6 ماه رشد چشمگیری در خود مشاهده نکردند. بر خلاف تصور این افراد اصلا جای نگرانی وجود ندارد باید منتظر بمانند تا روند رشد آن ها پس از ماه های دیگر صورت بگیرد.

این تفاوت در سرعت رشد مربوط به تفاوت ژنتیک افراد مختلف با هم می شود و در واقع عده ی بسیار کمی هستند که در شش ماه اول رشد شگفت انگیزی را تجربه می کنند.

در فاصله ی بین چهار الی هشت ماه بعد از کاشت مو، به تدریج برا تراکم و ضخامت موهایی که از فولیکول های کاشته شده رشد می کنند افزوده می شود. در بین این موهای جدید تارهایی را خواهید دید که کم رنگ تر از دیگر تارها هستند و به نظر ضعیف و شکننده می آیند.

این امر کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. هر چه زمان بگذرد تعداد این تارهای ضعیف و نازک کمتر می شود و کیفیت موهای شما از نظر رنگ و تراکم بیشتر و بیشتر خواهد شد.

چگونگی عملکرد رشد موهای کاشته شده پس از 12 ماه

پس از گذراندن دوره نقاهت (بین 3 تا 6 ماه) و رشد کند (بین 6 تا 12 ماه) دوره ی رشد مو با سرعت و کیفیت بیشتر شروع شده و تار های مو با ضخامت بیشتری قابل مشاهده هستند. این روند تا حدی ادامه پیدا کرده که مانند موهای طبیعی افراد دیگر می شود. پس از این شما نیازی به مصرف دارو ی خاص یا مراقبت خاصی نیز ندارید.

به طور خلاصه عملکرد رشد پس از کاشت مو (Hair transplant) بسیار ساده است. در طی دو هفته ابتدایی، شروع به ریزش می کنند و زمانی که شروع به رشد مجدد می کنند معمولا موها نازک هستند با این وجود، جای نگرانی وجود ندارد و این روند طبیعی است.

رشد مجدد کمی پس از ریزش شروع می شود و ممکن است رشد کامل حدود 4 ماه به طول می انجامد. سپس موهای نازک شما به ندرت کاهش یافته و جای جراحت ها، کم کم ترمیم شده و پوست جدیدی جایگزین می شود، این روند به کندی پیش می رود.

بعد از حدود 8 ماه موها ی کاشته شده شما پس از طی این دوران به تدریج تقویت شده و رنگ آن تیره تر خواهد شد. معمولا بعد از 8 ماه روند بهبودی کامل رویت خواهد شد.

در نهایت همه ی تغییرات طبیعی یا غیر طبیعی در طی این دوازده ماه اتفاق می افتد و پس از این دوره شما شاهد یک روند عادی و خوبی از رشد موهای خود خواهید بود و شما موهای پرپشتی خواهید داشت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *