پوست و مو

جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ؟

جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ؟

جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ؟

در اکثر مواقع هنگامی که صورت شما به دلایل مختلفی جوش می زند، جای آن ها بر صورت باقی می ماند. جای جوش ممکن است به صورت طولانی مدت بر صورت شما باقی مانده و به یکی از مسائل ناراحت کننده برای شما تبدیل شود. اغلب افراد مراجعه کننده به جهت درمان جای جوش به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند.

جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ؟

علت و چگونگی ایجاد شدن جای جوش می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. شما با آگاهی داشتن از چگونگی ایجاد اسکار صورت می توانید از به وجود آمدن آن به راحتی جلوگیری کنید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

چگونگی ایجاد جای جوش بر صورت

اسکار یا جای جوش می تواند بر اثر جوش هایی  که به دلیل چربی اضافی پوست و باکتری های موجود در منافذ پوست تشکیل شده اند، به وجود می آید. در این گونه مواقع پوست، سعی به ترمیم و بهبود جوش های ایجاد شده دارد این فرآیند ممکن است باعث ایجاد جای جوش شود و در طولانی مدت جای آن ها بر صورت شما باقی بماند.

هنگامی که پوست شما جوش می زند، پوست به کلاژن سازی بیشتری می پردازد. این کلاژن سازی بیش از حد سبب شده تا جای آنها بسته به نوع جوش به شکل های متفاوتی بر سطح پوست ایجاد شود.

نحوه ایجاد انواع جای جوش

نوع جای جوش می تواند برای هر فرد مختلف باشد، زیرا هر نوع جوش با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال پوست برای بهبود جوش های کلوئیدی کلاژن سازی بیشتری می کند. در نتیجه به دلیل تولید کلاژن بافت صورت به شکل توده ای برجسته تبدیل خواهد شد که گاهی اوقات این بافت برجسته به صورت تیره دیده می شود.

جای جوش صورت چگونه ایجاد می شود ؟

یکی دیگر از انواع جوش که جای متفاوتی را بر صورت باقی می گذارد، جوش آتروفیک است. معمولا بعد از بهبود این گونه جوش ها جای آن ها به صورت حفره یا سوراخ های کوچکی بر پوست صورت باقی می ماند. گاهی اوقات نیز ممکن است که جای جوش به صورت برجستگی هایی مانند جای آبله مرغان روی صورت ایجاد می شود.

 چه عواملی باعث ایجاد جای جوش بر صورت می شود ؟

ایجاد جوش و باقی ماندن جای جوش به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع جوشی که بر صورت شما ایجاد می شود، می تواند سبب بروز جای جوش شود؛ زیرا برخی از جوش ها در زمانی که پوست کلاژن سازی می کند، ایجاد می گردد.

برخی عوامل نیز می تواند بر باقی ماندن و ایجاد شدن اسکار تاثیر گذار باشد. این گونه موارد می تواند قرار گرفتن در معرض آفتاب یا شستشوی اشتباه صورت باشد که خود عاملی است که می تواند بر ماندگاری جای جوش بسیار تاثیر گذار باشد.

آیا قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند بر ایجاد جای جوش تاثیر گذار باشد ؟

همانطور که می دانید قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب می تواند تاثیرات مخربی را برای پوست شما داشته باشد. همچنین افرادی که جوش می زنند نباید در جلوی نور خورشید قرار بگیرند زیرا اثرات آفتاب بر پوست سبب باقی ماندن جای جوش بر صورت آنها خواهد شد.

هنگامی که نور آفتاب به صورت برخورد می کند، ممکن است جوش های ایجاد شده بر صورت تحریک شده و در نتیجه اسکار به رنگ تیره بر صورت باقی بماند؛ بنابراین بهتر است هنگامی که قصد بیرون رفتن از خانه را دارید از کرم های ضدآفتاب برای محافظت و جلوگیری از اسکار صورت استفاده کنید.

دستکاری کردن جوش چگونه موجب ایجاد جای جوش می شوند ؟

برخی از افراد هنگامی که جوش بر صورت آنها ایجاد می شود. آنها را دستکاری کرده و جوش ها را از صورت خود می کنند. جوش به دلیل باکتری و آلودگی هایی که دارد، ممکن است با دستکاری کردن باعث پخش شدن این باکتری ها شود در نتیجه جوش ملتهب تر شده و جای آن بر صورت باقی می ماند.

برخی مواقع ممکن است، به هنگام دست زدن به جوش دست شما آلوده باشد و این امر موجب آلودگی بیشتر و همچنین ایجاد جوش شود. در نتیجه در این حالت پوست شما کلاژن سازی بیشتری خواهد کرد و جای آن به صورت تیرگی هایی برجسته  بر صورت شما باقی خواهد ماند.

شستشوی نادرست چگونه سبب ایجاد جای جوش بر صورت شما خواهد شد ؟

همانطور که می دانید جوش هایی که بر صورت شما ایجاد می شود به دلیل آلودگی و باکتری های است که در پوست شما نفوذ کرده و همچنین چربی های اضافی پوست نیز می تواند منجر به ایجاد جوش شود. به همین دلیل همه افراد سعی می کنند که صورت خود را کاملا تمیز نگه دارند تا از بروز جوش جلوگیری کنند.

حتما به هنگام خریداری پاک کننده های صورت به PH آن توجه کنید زیرا در صورت ناسازگاری با صورت می تواند منجر به التهاب جوش های صورت شود. در نهایت ممکن است جای جوش هایی که ملتهب شده است بر صورت شما بماند. شما باید برای استفاده از مناسب ترین پاک کننده به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا بهترین  محصولات مناسب با پوست شما را پیشنهاد دهد.

استفاده بیش از حد از مواد پاک کننده و شستشوی صورت می تواند به صورت شما آسیب وارد کند و در نتیجه جوش های شما ملتهب تر شوند. این گونه جوش هایی که ملتهب می شوند جای ان ها ممکن است که بر صورت باقی بماند.

بنابراین شستشوی زیاد نه تنها به بهبود جوش و جای جوش کمک نخواهد کرد بلکه منجر به بدتر شدن و ماندگاری جای جوش می شود. در نتیجه از پزشک در خصوص نحوه استفاده از پاک کننده های صورت مشورت بگیرید تا عملکرد بهتری برای صورت شما داشته باشد.

آیا با آگاهی داشتن از علت چگونگی ایجاد جوش می توان از بروز آن پیشگیری کرد ؟

شما هنگامی که از علت ایجاد جوش آگاهی داشته باشید تا حد زیادی می توانید از بروز جای جوش بر صورت جلوگیری کنید؛ مانند استفاده کردن مداوم از ضد آفتاب به جهت حفاظت از پوست، شستشوی صحیح صورت و رعایت کردن بسیاری از نکات دیگر می تواند بر باقی نماندن جای جوش بر صورت کمک کند.

اما گاهی اوقات نیز با رعایت برخی از نکات شما با اسکار صورت مواجه می شوید. این یک امر طبیعی است در صورتی که نکات لازم را در خصوص حفاظت از پوست انجام ندهید جای جوش ممکن است به طور دائمی بر صورت شما باقی بماند.

در پایان، چگونگی ایجاد جوش به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی اوقات نوع جوشی که بر صورت شما ایجاد می شود، می تواند بر ماندگاری آن تاثیر گذار بوده و در برخی مواقع نیز عدم آگاهی و نداشتن مراقبت های صحیح از پوست می تواند منجر به ایجاد جای جوش و باقی ماندن آن بر صورت می شود.

در اکثر مواقع اسکار به علت دستکاری کردن جوش و صورت ایجاد می شوند در نتیجه هنگامی که صورت شما جوش می زند به آن دست نزنید زیرا باعث پخش شدن آلودگی ها و باکتری های پوست می شود. پوست نیز برای بهبودی شروع به کلاژن سازی بیشتری خواهد کرد.

نتیجه این کلاژن سازی بیش از حد سبب ایجاد جای جوش (acne scars) بر صورت شما خواهد شد. در برخی از مواقع این گونه جای جوش ها به طور طولانی مدت بر صورت باقی مانده و به سختی می توان تیرگی های ایجاد شده را لایه برداری کرد، بنابراین سعی نمایید که به نکات ذکر شده توجه بیشتری داشته باشید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *