جراحی بینی

جراحی بینی های بزرگ چگونه است ؟

جراحی بینی های بزرگ چگونه است ؟

جراحی بینی های بزرگ چگونه است ؟

جراحی بینی برای تغییر شکل فرم بینی و یا اصلاح راه های تنفسی صورت می گیرد. در واقع بسیاری از افراد به دلیل اینکه دارای بینی های بزرگ و یا پهن هستند، با کمبود اعتماد به نفس مواجه شده و در نتیجه همواره به دنبال راهی برای اصلاح بینی خود هستند.

جراحی بینی های بزرگ چگونه است ؟

اگرچه بینی همه‌ی انسان‌ها برای اهداف یکسانی طراحی شده‌ است اما این حقیقت که چرا تا این حد در شکل و اندازه‌ی آنها تنوع وجود دارد ممکن است نسبتاً عجیب به نظر برسد.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

دانشمندان تعدادی ژن را شناسایی کرده‌اند که در تعیین عرض بینی افراد نقش دارند و شامل آنهایی هستند که بر روی استخوان، غضروف و ساختار جمجمه‌ی صورت انسان تاثیر می‌گذارند و این فاکتورهای ژنتیکی اغلب یکی از مهمترین عاملین در تعیین چهره‌ی فرد و این که بینی او چه اندازه‌ای داشته باشد هستند.

با این حال به نظر می‌رسد برخی از اَشکال بینی در نتیجه‌ی پاسخی به یک فرایند تکاملی بسیار پیچیده که شامل روش تنفسی است تکامل می‌یابند. اکثر دانشمندان معتقدند که این نوع تمایز بینی ناشی از سازگاری آب و هوا در گروه‌های قومی متفاوت است و بیشتر تحت تاثیر رانش ژنتیکی یا انتخاب طبیعی قرار دارد.

جراحی بینی که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده و به افراد امکان می دهد که از طریق انجام نوع جراحی به فرم دلخواه از بینی خود دست یابند. جراحی رینوپلاستی برای افرادی که دارای بینی های استخوانی و بزرگ هستند به صورتی متفاوت از افرادی که بینی های گوشتی و یا پهن دارند انجام می شود.

به جراحی بینی که با هدف کاهش سایز بینی انجام می‌شود، جراحی Rhinoplasty (Reduction) یا جراحی بینی کاهشی می‌گویند. در این جراحی خود بینی دست نمی‌خورد و چارچوب بینی که در نیمه‌ی بالایی از استخوان و درنیمه‌ی پایینی از غضروف ساخته شده است، از زیر پوست از طریق برشی که روی سپتوم زده می‌شود در دسترس قرار می‌گیرد و تغییرات مد نظر روی آن انجام می‌شود.

به چارچوب بینی به عنوان سقف یک خانه نگاه کنید. برای صاف کردن بینی و نزدیک‌تر کردن پل آن به صورت باید برآمدگی آن برداشته شود. سپس برای ایجاد برآمدگی جدید یا خط پل، دو طرف بینی باید به وسیله‌ی برش استخوان‌های بینی جایی که روی استخوان گونه بهم متصل می‌شود کنار هم آورده شوند. خاصیت الاستیسیته‌ی پوست باعث می‌شود که با کوچکتر شدن چارچوب بینی، پوست روی آن نیز جمع شود و آویزان نماند.

این جراحی باعث میشود که عرض بینی به شکل موثری کاهش یابد. ممکن است در این عمل لازم باشد عرض سوراخ‌های بینی را نیز کم کرد. همچنین امکان کوتاه کردن قد بینی و کوچک کردن نوک گرد جلوی بینی با کوچک کردن اندازه‌ی غضروفی که انتهای بینی را شکل می‌دهد نیز وجود دارد. در صورت وجود مشکلات تنفسی این امکان وجود دارد که ضمن کوچک کردن بینی، این مشکلات را نیز رفع نمود.

گاهی اندازه‌ی بزرگ بینی تحت‌تاثیر نسبت سایر بخش‌های صورت مانند چانه و استخوان گونه است و برای طبیعی کردن ظاهر صورت ممکن است لازم باشد که این ویژگی‌ها را نیز تغییر داد. این کار می‌تواند هم به صورت همزمان در زمان جراحی کاهشی بینی  و هم در یک عمل جداگانه انجام شود.

به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا در مورد جراحی های بینی های بزرگ اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده و ریسک ها و عوارض این نوع جراحی را بیان کنیم.

آیا جراحی بینی های بزرگ امکان پذیر است؟

عمل زیبایی بینی با هدف اصلاح برآمدگی و یا برجستگی های بینی، اصلاح قوز بینی و یا کاهش اندازه ی آن صورت می گیرد. قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی بوده و قسمت انتهایی آن از جنس غضروف است. رینوپلاستی با هدف تغییر در شکل استخوان و یا غضروف بینی و یا هر دوی آنها صورت می گیرد.

جراحی بینی های بزرگ چگونه است ؟در جراحی بینی های بزرگ بسته به اینکه جراحی به چه میزان پیچیده است، جراح و یا متخصص تعیین می کند که فرد مراجعه کننده برای جراحی بینی به کدام یک از روش های بیهوشی و یا بی حسی موضعی برای آرامش در حین عمل، نیاز دارد.

بنابراین بهتر است که پیش از جراحی با پزشک خود در مورد اینکه کدام نوع بیهوشی برای شما بهتر است، مشورت کنید. جراحی رینوپلاستی با ایجاد برش هایی بر روی بینی با هدف تغییر شکل استخوان و غضروف شروع می شود.

بیهوشی موضعی با مسکن معمولاً در یک جراحی سر پایی استفاده می‌شود. این بیهوشی به یک منطقه‌ی خاص از بدن شما محدود می‌شود. دکتر شما یک داروی کُشنده‌ی درد به بافت بینی تزریق می‌کند و این داروی تزریق شده به صورت داخل وریدی باعث سست شدن شما می‌شود اما به خواب کامل فرو نمی‌روید.

در بیهوشی کامل شما دارو را استنشاق می‌کنید یا از طریق یک لوله‌ی کوچک درون رگ دست شما قرار داده می‌شود. بیهوشی عمومی، کل بدن شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود شما در طول عمل بیهوش باشید. بیهوشی عمومی به لوله‌ی تنفسی نیاز دارد.

جراحی بینی هم می‌تواند درون بینی شما انجام شود و هم می‌توان یک برش کوچک خارجی روی سطح آن ایجاد نمود. این برش‌ها در پایه‌ی بینی و بین دو سوراخ بینی انجام می‌شود.

در حقیقت جراح با توجه به نیاز فرد قسمت هایی از ساختار استخوانی بینی های بزرگ را حذف کرده و یا در صورت نیاز، موادی را به قسمت هایی از بینی اضافه می کند.

جراح شما می‌تواند شکل استخوان‌ها یا غضروف‌های بینی را به طرق مختلف تغییر دهد که به مقداری که باید برداشته یا اضافه شود، ساختار بینی شما و مواد موجود بستگی دارد.

برای تغییرات کوچک، جراح می‌تواند از غضروفی که از بخش‌های درونی عمیق‌تر بینی شما یا از گوش شما گرفته شده است استفاده کند. برای تغییرات بزرگتر، جراح می‌تواند از غضروف گرفته شده از دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر بخش‌های بدن استفاده کند. بعد از اینکه این تغییرات صورت گرفت، جراح مجدداً پوست را روی بافت می‌کشد و بخیه می‌زند.

در ضمن در صورتی که دیواره های بینی که با نام سپتوم نیز شناخته می شوند، دارای انحراف باشند، جراح بینی آنها را برای اصلاح تنفس فرد تغییر می دهد؛ بنابراین می توان بیان کرد که جراحی بینی های بزرگ امکان پذیر بوده و جراحی بینی دقیقا با این هدف صورت می گیرد اما ممکن است که این نوع عمل زیبایی بینی به دلایل مختلفی که وجود دارد، مدت زمان بیشتری به طول بیانجامد که در ادامه به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

جراحی بینی های بزرگ چه تفاوتی دارد؟

جراحی بینی های بزرگ از لحاظ پایه و اصول، شباهت بسیار زیادی به جراحی بینی های معمولی دارد و به همان شکل صورت می پذیرد. در واقع در جراحی بینی های بزرگ با ایجاد برش و برداشتن بافت پوست، اقدامات لازم برای اصلاح استخوان بینی صورت می گیرد.

در صورت لزوم تغییر در ساختار غضروف نیز انجام می شود تا در نهایت نتیجه ی حاصل از جراحی بینی برای فرد رضایت بخش شود. پیوند مجدد غضروف بینی کاری بسیار دشوار است و لازم است که برای انجام این عمل زیبایی، جراحی متخصص و باتجربه را انتخاب کنید.

عمل زیبایی بینی برای بینی های بزرگ تفاوت چندان با جراحی بینی های معمولی نداشته و تنها تفاوت آنها را می توان در مدت زمانی که طول می کشد تا جراحی به پایان رسد، بیان کرد. پس از جراحی رینوپلاستی، فرد در اتاق ریکاوری قرار گرفته و تحت نظارت خواهد بود تا در نتیجه از بروز عوارض احتمالی پیشگیری شود.

پیش از جراحی بینی (nose surgery) پزشک متخصص تاریخچه ی پزشکی شما را مورد بررسی قرار داده و در مورد انگیزه و اهداف شما از این نوع جراحی سوال می کند. در ضمن پزشک آزمایشاتی را برای شما پیش از اقدام برای عمل زیبایی بینی در نظر میگیرد تا اطلاعات کافی در مورد سلامتی فرد کسب کند.

همینطور لازم به ذکر است که پیش از عمل زیبایی بینی عکس هایی از بینی فرد در زوایای مختلف گرفته می شود که از این عکس ها برای شبیه سازی بینی به کمک شبیه سازهای رایانه ای، استفاده می شود. در ضمن از این عکس ها برای ارزیابی جراحی بینی پیش و پس از عمل استفاده خواهد شد.

آیا ریسک جراحی بینی های بزرگ بیشتر است؟

همیشه کبودی و ورم صورت بعد از عمل بینی وجود دارد به ویژه در اطراف چشم که می‌تواند در عرض چند هفته به صورت کامل از بین برود و ممکن است نیاز باشد که شما در بخشی از این دوران از یک آتل استفاده کنید. وجود مشکلات خفیف در تنفس از راه بینی در دوره‌ی کوتاهی بعد از جراحی ( معمولاً تا ده روز) شایع است که بعد از خوابیدن ورم از بین می‌رود.

در واقع جراحی بینی مانند هر متد زیبایی دیگری ممکن است که با ریسک ها و یا خطراتی، همراه باشد که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خونریزی
 2. عفونت
 3. واکنش نامطلوب به بیهوشی

در ضمن برخی از خطرات احتمالی ناشی از جراحی بینی به شرح زیر است:

 1. بی حسی دائمی در داخل و یا اطراف بینی
 2. روند بهبود ضعیف زخم در ناحیه‌ی بینی
 3. خارش به خاطر چسب و بانداژی که باید بعد از جراحی استفاده شود.
 4. ورم شدید درون بینی که می‌تواند گرفتگی و انسداد جدی بینی را باعث شود و مشکل تنفسی به همراه داشته باشد.
 5. تغییر رنگ پوست
 6. به وجود آمدن مشکل تنفسی از طریق بینی
 7. احتمال به وجود آمدن یک بینی ناهموار
 8. درد، تغییر رنگ و یا تورم
 9. زخم
 10. ایجاد سوراخ در سپتوم  ( دیوار بین دو سوراخ بینی)

بنابراین این نوع جراحی می تواند چنین عوارضی را در بر داشته باشد؛ اما یکی از ریسک هایی که در مورد جراحی بینی های بزرگ وجود دارد، این است که شاید لازم باشد که پس از رینوپلاستی، در صورت لزوم، مجددا این کار صورت گیرد.

در واقع احتمال این وجود دارد که فرد پس از جراحی بینی از فرم آن رضایت نداشته باشد، بنابراین لازم است که برای اصلاح فرم بینی، مجددا جراحی صورت گیرد اما می توان به منظور کاهش عوارض ناشی از جراحی بینی های بزرگ، اقدامات زیر را به انجام رساند.

اقدامات لازم پس از جراحی بینی بزرگ

پس از جراحی بینی، برای کاهش خونریزی و تورم باید به مدت چند روز در رختخواب استراحت کرده و سر خود را بالاتر از قفسه ی سینه قرار دهید. پانسمان های داخلی ناشی از جراحی بینی به مدت 7 روز در جای خود باقی می مانند اما پزشک برای محافظت بیشتر از زخم ها و برش های صورت گرفته، از نوارهایی بر روی شکاف های بینی استفاده می کند.

اگرچه هیج دلیل پزشکی برای سر کار نرفتن برای بیش از چند روز وجود ندارد اما احتمالاً  احساس بهتری خواهید داشت اگر بتوانید چند هفته از کار مرخصی بگیرید و زمانی به سر کار برگردید که خون‌مردگی  و کبودی‌ها از بین رفته باشد.

در ضمن لازم است که فرد پس از عمل زیبایی بینی از انجام فعالیت های شدید خودداری کرده و تا حد امکان تمرینات ورزشی خود را به زمانی دیگر موکول کند. همچنین فرد باید به همراه باند هایی که بر روی بینی قرار دارد، حمام کرده و از باز کردن آنها بدون مشورت با پزشک خودداری کند.

از بیان شدید صورت مانند لبخند زدن و یا خندیدن پرهیز کنید و دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا در نهایت آسیبی به لب بالایی شما وارد نشود. علاوه بر این حداقل به مدت چهار هفته پس از جراحی بینی از قرار دادن عینک های آفتابی بر روی صورت خودداری کنید تا در نهایت آسیبی به بینی شمات وارد نشود.

در مکان هایی بیرون از خانه از ضد آفتاب بر روی بینی خود استفاده کنید چرا که قرار گرفتن در معرض آفتاب بیش از حد می تواند باعث تغییر رنگ دائمی پوست بینی شود.

در ضمن امکان این وجود دارد که پس از جراحی بینی تورم و یا کبودی در زیر پلک ها مشاهده شود که این عوارض دائمی نبوده و پس از گذشت دو تا سه هفته برطرف می شوند. استفاده از سدیم کمتر در رژیم غذایی سبب می شود که تورم ناشی از جراحی بینی کاهش یافته و از بین برود

در نهایت باید بگوییم که جراحی بینی های بزرگ تغییر ظاهری زیادی را برای فرد به همراه دارد و تفاوت زیادی در چهره ی افراد به وجود می آورد که می تواند برای فرد رضایت بخش باشد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *