پوست و مو

آب و هوا چه تاثیری بر موها دارد ؟

آب و هوا چه تاثیری بر موها دارد ؟

آب و هوا چه تاثیری بر موها دارد ؟

اگر دقت کرده باشید بعضی روز ها موهای شما شاداب تر و جذاب تر از روز های دیگر به نظر می آیند اما روز های دیگر حس می کنید موهایتان تغییر کرده و دیگر مثل قبل نیست. کلید حل این معما می تواند آب و هوا باشد. اغلب افراد تا زمانی که به سفر نرفته اند و یا به تغییر حالت موها با تغییر فصل توجه نکرده اند، از تاثیر آب و هوا بر موهای خود اطلاعی ندارند و به این مسئله ی مهم توجهی ندارند. آب و هوا علاوه بر ویژگی های ظاهری مو می تواند بر ریشه و ساختار داخلی موها هم اثر بگذارد.

آب و هوا چه تاثیری بر موها دارد

در ادامه ی متن، تاثیر عوامل مختلف مرتبط با آب وهوا بر موها را مورد بررسی قرار می دهیم.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

تاثیر باد بر موها

باد اگرچه با تکان دادن و رقصاندن موهای سر احساس خوشایندی به فرد می دهد، اما می تواند از جهت دیگر سبب آسیب هم بشود. وقتی موها در معرض باد قرار می گیرند، رطوبت خود را ازدست می دهند. کاهش رطوبت، خشکی مو را در پی خواهد داشت. زمانی که موها بیش از حد خشک باشند، احتمال شکنندگی و خرد شدن آنها افزایش می یابد.

تاثیر رطوبت بر موها

به طور طبیعی هم پوست و هم موها میزان مشخصی آب در ساختمان تشکیل دهنده ی خود دارند. اگر به علت های گوناگون این میزان آب تغییر کند، اختلالات فراوانی رخ می دهد. با کاهش میزان رطوبت موها، سبب خشکی پوست و درنهایت ” شکنندگی موها ” و آسیب بافت مو خواهد شد.

این گزینه برای افرادی که موهای خشک دارند، بسیار خوشحال کننده و مسرت بخش است. موهای این افراد رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و این افراد موهای شاداب تری در هوای مرطوب خواهند داشت.

اما افرادی که موهای معمولی و طبیعی دارند با جذب رطوبت موجود در هوا، گویی موهایشان سنگین شده است. حجم و شکل موهای این افراد در هوای مرطوب مختل می شود.

آب و هوا چه تاثیری بر موها دارد

تاثیر نور خورشید بر موها

نور و گرمای مستقیم خورشید، سلامتی موها را به خطر می اندازد. نور مستقیم خورشید مانند باد، استفاده از رنگ های شیمیایی برای مو و یا شستشوی نامناسب موها، خشکی موها را در پی خواهد داشت. به صورت کلی اگر مو در برابر حرارت و گرمای مستقیم قرار بگیرد، این تاثیرات ناخوشایند اتفاق می افتند.

تاثیر سرما بر موها

دما به طور کلی تاثیر زیادی بر سلامت و ظاهر مو دارد. سرد یا گرم بودن هوا و دمای وسایل  حالت دهنده ی مو مانند اتوی مو و فرکننده ها بر چگونگی وضعیت موها اثرگذار هستند. سرما می تواند با اثر کاهشی بر جریان خون به سمت فولیکول موها، اثر درمان های پزشکی بر مو را کاهش دهد. همچنین سرما سبب خشک و شکننده شدن موها می شود. سرما می تواند سبب ایجاد شوره ی سر  در افرادی که پوست سرشان به حالت پوسته پوسته می باشد، بشود.

تاثیر باران بر موها

ابری شدن آب و هوا و باریدن باران از جانب خداوند نعمت بزرگی برای جلوگیری از خشکسالی و سرسبز نمودن زمین است. ابرهای موجود در آسمان، باران را بدون هیچ ضرری به سمت کره ی زمین می فرستند پس می توان گفت این نعمت باارزش پروردگار، به خودیه خود ضرری برای انسان ها و کره ی زمین ندارد. اما در راه رسیدن باران به سطح زمین، اگر ذرات گرد و غبار و آلودگی در سطح هوا وجود داشته باشد، این آلودگی ها همراه ذرات باران می شوند و این ذرات را اسیدی می کنند. پس دیگر آن باران پاک و مفید را نخواهیم داشت و این ذرات اسیدی و آلوده به ناپاکی های موجود در هوای اطراف، می توانند برای انسان ها و حتی محیط زیست مضر باشند.

بسیار برای همه ی ما اتفاق افتاده است که ناگهانی و بدون داشتن چتر و لباس گرم در آب و هوای بارانی قرار بگیریم، اما هیچ وقت به تاثیری که باران می تواند بر موی سر ما داشته باشد، توجه نکرده ایم. اگر باران اسیدی باشد، می تواند بر فولیکول های موی سر اثر منفی بگذارد.

مراقبت از مو در شرایط آب و هوایی متفاوت

با توجه به اینکه کشور ما تنوع آب و هوایی فراوانی میان مناطق مختلف وحود دارد، ساکنان هر بخش از کشور باید با به آب وهوای غالب بر منطقه ی زندگی خود اطلاعات کافی داشته باشند تا علاوه بر لذت بردن از آب و هوای منطقه خود، از تاثیرات منفی احتمالی آب وهوا بر پوست و مو و زیبایی جلوگیری کنید. چرا که آب و هوا به هر شکلی که باشد، نعمت خداوند است و برای طبیعت و حتی برای ما انسان ها اثرات خوب و نشاط آوری دارد اما فقط کافی است تا با افزایش اطلاعات و مراقبت از پوست و موی خود، این لذت و نشاط را برای خود چندین برابر کنید.

برای داشتن موهای سالم بهتر است همیشه از ایجاد اختلال در سلامت موها پیشگیری کرد. برای پیشگیری از آسیب موها در گرمای مستقیم نورخورشید، از محصولات مراقبت کننده ی موی سر استفاده کنید.

مصرف خود از وسایل گرمازایی که به حالت دهی موها کمک می کنند راتا حد امکان کاهش دهید.

چگونه در فصل سرما از موها خوب مراقبت کنیم ؟

آب و هوای سرد و برف و باران می تواند خوشایند تر باشد اگر با روش های مراقبت از مو و زیبایی های خود آشنا باشیم و این روش ها را به کار بگیریم. در ادامه تعدادی از این روش های مراقبتی موثر برای حفظ شادابی و زیبایی موها در آب وهوای سرد را گردآوری نموده ایم:

1- موهای خود را با روغن های گیاهی مرطوب کنید. ماساژدادن و مرطوب نمودن موها با روغن ها می تواند از خشک شدن و بی حالت شدن موها در فصل سرما پیشگیری کند. در حقیقت با ماساژ دادن روغن ها بر سر، موها را نسبت به تاثیرات سرما مقاوم می سازید. برای هیچ کس شکننده شدن و خشک شدن موها خوشایند نیست، پس می توانید با ماساژ دادن روغن هایی همچون روغن آرگان و جوجوبا از این اتفاق پیشگیری کنید و مقاومت موهای خود در برابر سرما را افزایش دهید.

2- پیش از بیرون رفتن از خانه موهای خود را خشک نمایید. بسیاری از افراد در فصول گرم عادت به ترک خانه بلافاصله پس از استحمام و با موهای خیس دارند. این افراد باید سعی در اصلاح این عادت خود درآب و هوای سرد و زمستانی کنند. خیس بودن موها می تواند تاثیر سرما را دوچندان کند و همچنین ممکن است فرد دچار سرماخوردگی شود. اگر نمی توانید موهای خود را پیش از بیرون رفتن از خانه به طور کامل خشک نمایید، لااقل نگذارید موها در معرض هوای سرد قرار بگیرند. به طور کلی هر چه موها در تقابل با هوای سرد باشند، طبیعتا تاثیرات منفی سرما مانند شکنندگی و آسیب پذیر شدن موها بیشتر می شود.

3- شستن زیاد موها در فواصل زمانی کم، در هر فصل و آب و هوایی تاثیر بد و خشک شدن موها را در پی دارد. اما باید توجه کنید که در آب و هوای سرد موها به خودیه خود دچار خشکی می شوند پس نباید با شستشوی مکرر این میزان خشک شدن و آسیب به موها را افزایش دهید. همچنین با شستشوی فراوان موها مانع اثربخشی روغن های مرطوب کننده می شوید. فاصله ی زمانی میان هر بار شستشوی موها را به دو یا سه روز در هفته افزایش دهید تا بتوانید میزان آسیب به موهای خود در آب و هوای سرد و زمستانی را تا حدودی کاهش دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *