پوست و مو

رنگ مو چگونه باعث ریزش مو می شود؟

رنگ مو چگونه باعث ریزش مو می شود؟

رنگ کردن مو به منظور های مختلفی انجام می شود اما برای انجام این کار چند دلیل اساسی وجود دارد یکی از دلایل رنگ کردن مو زیباتر شدن آنها است. رنگ کردن مو طی سال های گذشته تبدیل به یک نمادی از مد شده است اما آیا رنگ کردن مو باعث ریزش مو خواهد شد؟

رنگ مو چگونه باعث ریزش مو می شود؟مردم دوست دارند رنگ طبیعی موی خود را تغییر دهند، زیرا بر این باورند که با تغییر رنگ مو های خود زیباتر به نظر می رسند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

دلایل اصلی رنگ کردن مو چیست؟

همانطوری که در بالا گفته شد یکی از دلایل رنگ کردن موها زیباتر شدن آنها است؛ اما دلیل اصلی برای رنگ کردن مو، تغییر رنگ آنها با افزایش سن است. با افزایش سن موها رنگ خود را از دست می دهند و جلوگیری از آن غیر ممکن است.

برخی از افراد خاکستری شدن مو را می پذیرند اما برای بیشتر افراد این وضعیت قابل قبول نیست و بر این باورند که تغییر رنگ موها به رنگ خاکستری نماد پیری و افزایش سن است بنابراین اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و با تغییر دادن رنگ مو های خود تلاش می کنند که این وضعیت را تغییر دهند.

رنگ مو چگونه باعث ریزش مو می شود؟چرا رنگ مو برای موهای شما ضرر دارد؟

رنگ مو حاوی موادی همچون آمونیاک، پراکسید هیدروژن و سایر مواد شیمیایی است که می توانند مو را ضعیف، خشک و آسیب پذیر کنند و منجر به ریزش مو شوند. رنگ مو های دائمی و موقت هر دو دارای مقداری از مواد شیمیایی هستند که برای مو های شما بسیار مضر است و به موی شما آسیب می رساند.

اگر می خواهید بدون این که به مو هایتان آسیبی وارد شود موهایتان را رنگ کنید توصیه می شود از رنگ مو های طبیعی استفاده کنید و از شیمیایی نبودن آن رنگ مو اطمینان حاصل کنید.

رنگ مو به دلایل مختلفی می تواند به موی شما آسیب وارد کرده و آن را ضعیف کند؛ همانطور که گفته شد مواد شیمیایی یکی از عوامل اصلی ریزش مو است. چرا که استفاده مکرر از رنگ مو تاثیر زیادی بر روی مو گذاشته و به آن آسیب وارد می کند.

از جمله موادی که به مو آسیب می زنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آمونیاک در رنگ مو

مو از سه لایه ی بیرونی یا کوتیکول، میانی یا کورتکس و داخلی یا مدولا تشکیل شده است. کوتیکول لایه ی بیرونی مو است که از مو در برابر عوامل خارجی محافظت می کند و مانند پوست درختان عمل می کند. آمونیاک موجود در رنگ مو می تواند این لایه ی محافظ را کنار زده و به قسمت های داخلی مو نفوذ کند.

اما عامل اصلی ریزش مو نفوذ آمونیاک به داخل مو نیست بلکه از بین رفتن و برداشته شدن لایه ی محافظ مو است. در واقع دلیل اصلی ریزش مو و در ادامه کم پشتی و طاسی مو نبود کوتیکول و شکننده بودن مو است.

  • استفاده از پراکسید ها

زمانیکه موها لایه محافظتی (کوتیکول) خود را از دست می دهند رنگ مو به طور مستقیم روی لایه میانی موها تاثیر می گذارد. پر اکسید هیدروژن درون رنگ موها وظیفه ی رنگ دادن به موهای شما را دارد و بر روی موی شما می نشیند تا رنگ به موی شما نفوذ کند.

این ماده باعث خشک شدن و آسیب پذیر شدن مو می شود بنابراین آمونیاک و پراکسید هیدروژن هر چقدر بیشتر بر روی موی شما بمانند موی شما خشک تر، شکننده تر و آسیب پذیرتر می شوند در نتیجه ریزش موی بیشتری را خواهید داشت.

 

ریزش مو بر اثر رنگ مو می تواند در ابتدا موقتی باشد اما در صورت استفاده ی مکرر از رنگ موها، مراقبت نکردن از مو و همچنین درمان نکردن موهای آسیب دیده ممکن است ریزش مو دائمی شود و روز به روز شدیدتر شده تا در نهایت منجر به کم پشتی و طاسی شود.

البته پس از شستشوی سر و پاک کردن رنگ مو از روی موها کوتیکول دوباره احیا شده و باز می گردد اما تا آن موقع موهای شما به اندازه ی کافی آسیب خواهد دید.

اگر می خواهید موهایتان را رنگ کنید این مورد را به یاد داشته باشید که مو های شما واکنش خوبی به مواد شیمیایی داخل رنگ مو نمی دهد این واکنش به صورت خشک شدن مو خود را نشان می دهد که در ادامه ریزش مو را به دنبال دارد.

تاثیر رنگ موهای دائمی و موقت بر ریزش مو

  • رنگ مو موقت

رنگ مو موقت که به عنوان رنگ مو نیمه دائمی نیز شناخته می شود رنگ موهایتان را طبیعی جلوه می دهد. این رنگ ها تا 6 هفته بر روی موی شما می مانند و پس از آن به مرور خاصیت خود را از دست داده و محو می شوند.

این بدان معنی است که این رنگ های نیمه دائم و موقت پس از 2 ماه نیاز به استفاده ی مجدد دارند. این نوع از رنگ مو ها آسیب قابل ملاحظه ای به مو وارد نمی کنند اما با استفاده ی مکرر می توانند به مو آسیب بزنند و منجر به ریزش مو و همچنین کم پشتی مو شوند.

  • رنگ مو دائمی

رنگ مو دائمی به مراتب آسیب بیشتری را به موهای شما وارد می کند زیرا در این رنگ ها از آمونیاک و پراکسید هیدروژن برای رنگ کردن موها استفاده شده است. پراکسید موجود در این رنگ ها برای رساندن رنگ به مو های شما ساختار کراتینی موجود در کوتیکول مو های شما را می شکند و همین اتفاق باعث آسیب پذیر شدن مو می شود.

با تغییر رنگ مو آسیبی جدی به آنها وارد می شود که می تواند مو ها را ضعیف کرده و باعث ریزش شود. البته این ریزش مو موقتی است اما در صورت برخورد این مواد با ریشه ی مو ممکن است شما موهایی را که در مرحله ی تلوژن خود به سر می برند را از دست بدهید.

به طور کلی استفاده ی مکرر از رنگ مو چه دائم چه نیمه دائم آسیب بزرگی را به موهای شما می زنند

روش های جایگزین برای رنگ کردن مو

در صورتی که از رنگ موی شیمیایی استفاده کردید و ریزش موی شما افزایش یافت، شما باید برای محافظت از موهای خود و به منظور جلوگیری از ریزش مو، جایگزینی برای رنگ کردن مو های خود پیدا کنید.

روش های جایگزین که آسیبی جدی به موهایتان وارد نمی کنند عبارت اند از:

  1. استفاده از رنگ هایی که طبیعی هستند و مواد شیمیایی ندارند.
  2. رنگ های بدون آمونیاک که به موی شما آسیب نمی رسانند.
  3. استفاده از حنا که البته تاثیری جزئی بر روی رنگ مو هایتان می گذارد.

اما توجه داشته باشید در صورت استفاده از روش های جایگزین نیز موهای شما همچنان نیاز به مراقبت و تقویت دارند.

سخن آخر

به طور کلی رنگ کردن موها باعث ضعیف شدن موها و به مرور منجر به ریزش مو، کم پشتی و طاسی مو می شوند بنابراین سعی کنید برای سلامت موهایتان از رنگ کردن موهایتان پرهیز کنید؛ اما حتی اگر تصمیم به رنگ کردن موهای خود گرفتید از رنگ موهای جایگزین مانند رنگهای فاقد آمونیاک و رنگ موهای طبیعی به جای رنگ موهای شیمیایی استفاده کنید تا آسیب کمتری به مو های شما وارد شود.

اما دقت داشته باشید که در صورت ریزش غیر طبیعی موها حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا از بروز مشکلات جدی تر مانند کم پشتی و طاسی مو جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *