پوست و مو

تمرین های خانگی موثر برای جلوگیری از پیر شدن پوست

تمرین های خانگی موثر برای جلوگیری از پیر شدن پوست

تمرین های خانگی موثر برای جلوگیری از پیر شدن پوست

عوامل و فرایند های مختلفی باعث بروز چین و چروک پوست و پیر شدن پوست می شود که امری کاملا طبیعی است. اما این فرایند اغلب باعث استرس و نگرانی افراد خصوصا زنان می شود. بروز برخی موارد خارج از کنترل ما هستند، اما برخی نیز می توانند با استفاده از راهکار هایی کنترل شوند.

تمرین های خانگی موثر برای جلوگیری از پیر شدن پوست

از جمله مواردی که ما نمی توانیم در خصوص آن کاری انجام دهیم، روند طبیعی پیر شدن پوست است که به خودی خود در اولین جایی که آثار پیری بروز می کند، پوست صورت و بدن است. با گذشت زمان همه افراد خطوط ریز و درشتی را روی پوست صورت شان مشاهده می کنند و به تدریج جوانی خود را از دست می دهند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اما علاوه بر روند طبیعی پیری عوامل دیگری نیز از جمله عوامل طبیعی و محیطی نیز می توانند در فرایند پیر شدن پوست تاثیر داشته باشند. راهکارهایی برای پیشگیری از تاثیر این عوامل برای داشتن پوستی صاف و عاری از چین و چروک وجود دارد، آن هم استفاده از تمرین های خانگی برای پیشگیری از بروز چین و چروک پوست است.

آیا تمرین های خانگی برای جلوگیری از پیر شدن پوست موثرند ؟

افراد مشهوری در سراسر دنیا برای مراقبت از زیبایی و شادابی پوست خود و جلوگیری از بروز چین و چروک و پیر شدن پوست از تمرین های مختلف خانگی استفاده می کنند. کتاب ها و وبسایت های مختلفی نیز طیف گسترده ای از این تمرین ها و تاثیر و فواید آن ها را ارائه می دهند.

البته باید این نکته را نیز اضافه کرد که تمامی این داده ها بر اساس تجربیات شخصی افراد ارائه شده است و مدارک تحقیقی اثبات شده محدودی در خصوص اثربخشی واقعی این تمرین های خانگی برای مراقبت از پوست و پیشگیری از پیر شدن پوست در دسترس است.

اما شاید بتوان با کمک برخی تمرین های ساده خانگی تا حدودی از تاثیر عوامل بیرونی و محیطی روی پیر شدن پوست کاست. همچنین تغییر شیوه زندگی نیز می تواند تا حدودی به حفظ شادابی و جوانی پوست صورت کمک کند.

تمرین های خانگی موثر برای جلوگیری از پیر شدن پوست

تمرین های خانگی برای جلوگیری از پیر شدن پوست شامل چه مواردی است ؟

یکی از نکاتی که برای جلوگیری از بروز چین و چروک و پیر شدن پوست صورت اهمیت دارد، اخم نکردن دائم است. بسیاری از خط و خطوط هایی که در صورت افراد مشاهده می شود، حتی در سنین پایین تر و دوران جوانی، ناشی از اخم کردن زیاد و منقبض کردن عضلات صورت است که به مرور باعث بروز خط و خطوط های زیادی در صورت می شود.

یک راهکار ساده برای جلوگیری از این خط و خطوط ها که به مرور می تواند باعث پیر شدن پوست صورت شود، تمرین کردن و عادت به اخم نکردن زیاد در طول روز می باشد. حتی گاهی نیز افراد عادت دارند در خواب نیز اخم کنند.

یک نکته دیگر که می تواند جز برنامه های تمرینی روزمره برای حفظ جوانی پوست و جلوگیری از پیر شدن پوست در نظر گرفته شود، ممانعت از تعریق زیاد پوست و استفاده از  لوازم آرایشی به مدت طولانی روی صورت است. که شما می توانید با شستشوی مداوم سطح پوست صورت را تمیز نمایید، هم این که با آبرسانی و ماساژ خود به خودی که انجام می دهید طراوت پوست را حفظ می کنید.

دسته ای از این تمرین ها برای جلوگیری از چین و چروک های افقی پیشانی هستند. برای این منظور باید انگشتان وسط هر دو دست را روی پیشانی قرار دهید و به آرامی فشار داده و به طرفین و به سمت بالا بکشید، به گونه ای که پلک ها و ابروها به سمت بالا کشیده شوند. سپس به پیشانی و پلک ها استراحت داده و این کار را شش بار متوالی تکرار کنید.

دسته دیگری از تمرین ها برای جلوگیری از پیر شدن پوست نیز برای گودی زیر چشم و افتادگی ابرو ها استفاده می شوند و جایگزینی برای جراحی لیفت ابرو هستند. این تمرین ها به این صورت است که دو انگشت اشاره را زیر چشم ها به صورت افقی قرار دهید به گونه ای که جهت انگشت ها به سمت بینی باشد.

در ادامه باید فرم لب خود را جمع کرده به گونه ای که دندان ها را با لب های خود پنهان کنید. سپس پلک ها را به سمت بالا بکشید و به سقف نگاه کنید. این حالت را 30 ثانیه حفظ کنید، سپس به صورت تان استراحت داده و تکرار کنید.

تاثیر تمرین های خانگی برای  جلوگیری از پیر شدن پوست چگونه است ؟

اثری که این تمرین های خانگی روی پوست دارند از طریق تاثیر آن ها روی ماهیچه های صورت است. ماهیچه ها و پوست و استخوان های صورت تشکیل دهنده یک شبکه مرتبط با هم هستند. با ماساژ پوست و ماهیچه های صورت به تحریک و حفظ خاصیت کششی و استقامت پوست و ماهیچه ها کمک می کنید.

به اعتقاد برخی از محققان تقویت عضلات صورت می تواند از بروز چین و چروک پوست جلوگیری کند. روش ها و تمرین های خانگی جز گزینه های غیر تهاجمی جایگزین بوتاکس و تزریق فیلر هستند که می توانند مانع از پیر شدن پوست شوند.

تکنیک ها و تمرین هایی که در خانه به عنوان تمرین های ضد پیر شدن پوست انجام می شود، برای تحریک کلاژن سازی و ساخت الاستین در لایه های میانی پوست انجام می شود. از این طریق تمرین های خانگی پوستی نرم تر را به شما خواهد داد.

از طرف دیگر ماساژ ها و تمرین های خانگی که برای جلوگیری از بروز چین و چروک پوست استفاده می شود گردش خون زیر پوست را بیشتر کرده و به این ترتیب اکسیژن بیشتری به پوست می رسد و پوست تغذیه می شود. به این ترتیب پوستی شفاف تر و زیبا تر را خواهیم داشت که سموم کمتری داشته و توانایی بالاتری در جذب رطوبت خواهد داشت.

این تمرین های خانگی برای جلوگیری از پیر شدن پوست را در چه بازه های زمانی باید انجام دهیم ؟

برای انجام تمرین های پیشگیری از پیر شدن پوست توصیه می شود که در طول هفته حداقل شش بار تمرین های ضد پیری را در خانه انجام دهیم و مدت زمان انجام این تمرین ها نیز به مدت 20 دقیقه باشد. شاید این مدت زمان زیاد به نظر بیاید اما از این طریق نتایج را سریع تر مشاهده خواهید کرد.

معمولا بعد از گذشت چند هفته آثار تمرین ها را روی پوست مشاهده خواهید کرد. البته این امر به نوع پوست فرد نیز بستگی دارد. بسیاری گزارش داده اند تاثیرات مشهود این تمرین ها را بعد از گذشت چهار ماه می توان به خوبی مشاهده کرد و بعد از این دوره شاهد پوستی سالم تر و شاداب تر خواهید بود.

به صورت کلی با توجه به مطالبی که در بالا به آن اشاره شد تمرین های خانگی برای جلوگیری از پیر شدن پوست (aging skin) می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای عمل های جراحی از بین برنده چین و چروک پوست یا بوتاکس باشد. البته شواهد تحقیقاتی دقیقی از تاثیر این تمرین ها وجود ندارد، اما به دلیل غیر تهاجمی بودن و بی هزینه بودن این راهکار ها، امتحان کردن آن ها بی ضرر است.

نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که پیری طبیعی پوست امری اجتناب ناپذیر است، اما با کمک راهکار های مختلف مراقبت از پوست می توان از تاثیر عوامل محیطی که باعث پیر شدن پوست می شوند، جلوگیری کرد و به داشتن پوستی شاداب تر کمک نمود. تمرین های خانگی نیز جز همین راهکارهای مراقبتی  برای جلوگیری از پیر شدن پوست هستند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن