کاشت مو

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو طبیعی

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو طبیعی

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بسیاری از مردها و زنها در فصل زمستان اقدام به کاشت و ترمیم موهای خود می کنند زیرا فکر می کنند که زمستان بهترین زمان برای کاشت مو است .

در تابستان به دلیل تعریق زیاد و آفتاب مستقیم و داغ، فولیکول ها آسیب بیشتری دیده و کاشت مو با مشکل مواجه خواهد شد.

استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

اما در زمستان مدت زمانی که در خانه مانده و در هوای سرد قرار نمی گیرید، کمتر است. به همین علت بسیاری از افراد زمستان را فصلی برای پیوند مو انتخاب می کنند.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

بعد از ترمیم و کاشت مو هم سر خود را با کلاه می پوشانند. شاید کلاه روش خوبی برای محافظت از سر و گوش ها از سرما و باد باشد ولی وقتی که اقدام به کاشت مو می کنید چطور؟ آیا میتوان بعد از کاشت مو هم از کلاه استفاده کرد؟

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

آیا مطمئن هستید که کلاه آسیبی به موهایتان وارد نمی کند؟ آیا روش دیگری برای گرم نگه داشتن سرتان وجود دارد؟

پروسه ترمیم موها بعد از کاشت مو

ترمیم و رشد موها بعد از کاشت مو نیاز به زمان دارد اما می توان با انجام مراقبت هایی از ریزش موها جلوگیری کرده و پس از خاتمه یافتن دوره ریکاوری، شاهد موهایی پرپشت باشید.

بعد از کاشت مو حدودا بین 7 تا 10 روز طول می کشد تا گرافت ها در مکان جدید خود ثابت بمانند یا به عبارتی دیگر در روی سر فیکس بشوند.

پس از گذشت چند هفته اولی که از درمان می گذرد، رشد اولیه موها آغاز می شود اما موهای رشد کرده نازک بوده و می توانند موجب دلسردی و ناامیدی مراجعه کننده شوند.

سپس موهای رشد یافته وارد مرحله شوک شده و در عمل فولیکول ها وارد مرحله استراحت می شوند. در این مرحله کارکرد فولیکول ها کاهش یافته و شاهد ریزش مو خواهید بود.

این مراحل ممکن است از 3 تا 9 ماه به طول انجامد. به همین علت همواره پزشکان معتقدند که برای مشاهده نتایج نهایی حاصل از درمان عجله نداشته باشید زیرا نتایج پایانی پس از دوره ظاهر خواهند شد.

تا زمانی که موهای کاشته شده به طور کامل بهبود نیافتند و دوره ریکاوری خورد را تمام نکردند، نمیتوانید سرتان را با کلاه بپوشانید.

استفاده از کلاه روی سر میتواند باعث بهم خوردن و یا حتی باعث فشرده شدن و جدا شدن گرافت های جدید بشود و در نهایت روی نتایج کاشت مو در آینده تاثیر منفی می گذارد و نتایج کاشت مو آنطور که میخواهید رضایت بخش نخواهد بود.

اگرچه کلاه می تواند تاثیرات مثبتی نیز بر نتایج داشته باشد اما استفاده از آن دارای شرایطی می باشد. در ادامه درباره اثرات مثبت کلاه اطلاعاتی در اختیار شما قرار گرفته است.

دلایل استفاده از کلاه بعد از کاشت مو

بیشتر افراد دلایل مختلفی برای استفاده از کلاه بعد از کاشت موهایشان دارند مثل:

1- محافظت از موها در برابر خورشید

در روش های انجام کاشت مو ممکن است پزشک از برش هایی برای پیوند مو استفاده نمایند. این برش ها در برابر اشعه فرابنفش نور خورشید حساس بوده و موجب مختل کردن بهبودی و ایجاد زخم بر پوست خواهند شد.

در پوست سلول هایی به نام کروماتوفور قرار دارند. وظیفه اصلی این سلول ها محافظت از پوست در برابر آفتاب بوده که با تیره کردن پوست این وظیفه انجام می شود.

اما زمانی که مراجعه کننده تحت درمان قرار می گیرد و برش هایی بر پوست اعمال می شود، این سلول ها از بین می روند در نتیجه پوست در برابر آسیب بیشتری قرار می گیرد.

گرمای نور خورشید میتواند سر ما را بسوزاند و به گرافت ها هم آسیب زیادی بزند. بعد از کاشت مو، شما نباید در معرض آفتاب قرار بگیرید و اگر مجبور هستید که به بیرون از خانه بروید، حتما باید از سرتان محافظت کنید. این کلاه ها نباید بیش از حد صفت و تنگ بوده و گرافت ها را تحت فشار قرار دهند.

علاوه بر استفاده از کلاه از راه های دیگری نیز می توانید از پوست خود در برابر آفتاب محافظت نمایید. بطور مثال می توانید از کرم و یا پمادهایی با SPF مناسب استفاده نمایید که مانع از آسیب اشعه UV به سر میشوند.

2- محافظات از موها در برابر باران و باد

اثرات باران و باد بر روی موها کمتر از آفتاب است ولی بعد از کاشت مو باید از سرتان محافظت کنید که در زیر باران خیس نشود. باران و باد شدید میتواند حتی باعث افتادن موهای کاشته شده هم بشود. سعی کنید تا حد امکان در هوای بارانی و طوفانی به بیرون از خانه نروید.

اگر در معرض آب باران قرار گرفتید، سریعا پس از بازگشت به منزل موهای خود را با شامپو بشویید. البته استفاده از شامپو با اخذ تایید پزشک ممکن می باشد.

شستن موها با شامپو کمک می کند که تمامی آلاینده هایی که از طریق باران در موها نفوذ کرده و جذب شده اند، شسته شده و  از بین می روند.

این عمل از بروز عفونت های قارچی که به دلیل رطوب هوا ایجاد می شوند، جلوگیری می کند.

همچنین از رفتن به استخرهای عمومی و یا شنا کردن در آب دریا نیز خودداری نمایید زیرا این آبها ممکن است دارای ناخالصی بوده و به پوست و مو تازه درمان شده آسیب وارد نمایند.

در هنگام رفتن به ساحل و دریا از ضد آفتاب های قوی برای محافظت از پوست صورت و سر خود استفاده کرده و مصرف آنها را در اولویت برنامه های خود قرار دهید.

3- محافظت از موها در برابر گرد و خاک و آلودگی

متخصص ها همیشه به بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند، توصیه می کنند که سر خود را را تمیز نگه دارند و به طور مرتب موهای خود را بشویند.

در روزها و هفته های اول، بیمار حتما باید موها و سر خود را از هر گونه آلودگی تمیز نگه دارد زیرا عدم توجه به این مسئله احتمال عفونت را بالا می برد؛ مخصوصا در پشت سر که بخش های اهدا کننده هستند و همچنین در جلوی سر.

دود، خاک و گرد و غبار با خشک کردن پوست سر، تحریک پوست و شکستگی شرایط لازم برای شروع ریزش مو و طاسی را فراهم آورند.

برای محافظت از موها پزشکان توصیه میکنند که از محصولات مراقبت از پوست نظیر لوسیون، سرم و اسپری های موجود در بازار استفاده نمایید اما تمامی این محصولات می توانند در جذب گرد و غبار در فضای بیرون از خانه تاثیر داشته باشند.

بنابراین شستشو موها می تواند موجب پاکیزه کردن پوست سر از هرگونه آلودگی و غبار شود.

هنوز زخم هایی در سرتان هستند که باز هستند و به خوبی ترمیم نشده اند و در معرض عفونت قرار دارند؛ پس حتما از سرتان محافظت کنید و در هوای آلوده هم به بیرون نروید.

علاوه بر کلاه بسیاری از افراد از هدبند پس از hair transplant استفاده می نمایند. استفاده از هدبند پس از کاشت مو به دلیل جلوگیری از ایجاد ورم در ناحیه پیشانی و نواحی اطراف چشم می باشد.

فشار خفیفی که هدبند به این نواحی وارد می نماید موجب جلوگیری از افزایش و یا حتی ایجاد ورم خواهد شد.

بروز ورم در 3 الی 4 روز پس از پیوند مو بیشتر خواهد بود به همین دلیل برخی از پزشکان  توصیه می کنند که در این زمان از هدبند استفاده نمایید. البته توجه داشته باشید که جوری هدبند را بر سر قرار دهید که به گرافت ها آسیبی وارد نشود.

آیا میتوانید بعد از کاشت مو از کلاه استفاده کنید؟

استفاده از کلاه بعد از دوره ریکاوری و بهبود اوضاع بیمار روش خوبی است ولی بهرحال باید خیلی مواظب گرافت ها باشید. کلاه باید خیلی آرام روی سر گذاشته بشود و در حین قرار دادن آن بر روی سر هم نباید هیچگونه فشاری به سرتان وارد بشود.

در هوای سرد شما باید خودتان را گرم نگه دارید؛ مخصوصا سرتان را. اگر اخیرا اقدام به کاشت مو کرده اید، شاید در مورد استفاده از کلاه بر روی سرتان نگران باشید.

متخصص ها هر کدام عقاید متفاوتی با یکدیگر دارند و بعد از کاشت مو معمولا به شما پیشنهاد میدهند که تا 3 هفته از کلاه استفاده نکنید تا گرافت ها به طور کامل در سر جای خود قرار بگیرند.

افرادی که موتور دارند هم نباید از کلاه ایمنی استفاده کنند زیرا به گرافت ها آسیب می رساند و نباید برای 2 الی 3 هفته اول از کلاه ایمنی استفاده کنید.

از گذاشتن کلاه های تنگ بر سرتان هم باید خودداری کنید ولی کلاه های گشاد یا کلاه هایی که میتوان بر روی سر به آسانی آنها را تنظیم کرد تا به گرافت ها آسیبی نرسانند، برای استفاده بعد از کاشت مو مناسب تر هستند.

وقتی که کلاه را روی سرتان میگذارید، مطمئن شوید که کلاه شل است و فشاری به سرتان وارد نمی کند. وقتی کلاه را بر می دارید، از لمس و وارد کردن ضربه به منطقه حساسی که گرافت ها در آن قرار دارند خودداری کنید.

برای برداشتن کلاه از روی سرتان از هر دو دستتان استفاده کنید و به آرامی کلاه را به سمت بالا برید و هیچوقت سریع آن را از روی سرتان برندارید.

بعد از کاشت مو، اکثر افراد از وضعیت موهای خود خجالت می کشند و شاید اولین راه حلی که به ذهنشان می آید، استفاده از کلاه باشد.

ولی قبل از اینکار، شما باید بدانید که ظاهر موهایتان بعد از چند هفته بهتر می شود و برای اینکه بتوانید نتیجه خوبی از کاشت مو بگیرید، از وارد کردن هرگونه فشار و یا ضربه به گرافت ها خودداری کنید.

از کلاه های پنبه ای یا نخی هم استفاده نکنید زیرا احتمال اینکه به گرافت ها بچسبند و در دوره بهبود بیمار اختلال ایجاد کنند، بسیار بالاست. اگر کلاه خیلی تنگ باشد هم احتمال چسبیدن آن به گرفت ها وجود دارد.

گرافت ها بعد از 10 روز تا 2 هفته مرحله حساس خود را پشت سر می گذارند ولی هنوز هم نسبت به فشار مقداری حساس هستند و پوست سر هم در این ناحیه هنوز حساس و آسیب پذیر است؛ پس باید در انتخاب کلاه خیلی دقت کنید.

بسیاری از پزشکان نیز توصیه می کنند که پس از گذشت 3 هفته از کلاه و وسایلی که بر سر قرار می گیرند مانند هدفون، استفاده نکنید.

زیرا پس از گذشت این مدت، به طور معمول موها شروع به رشد کرده و در مراحل اولیه رشد خود قرار دارند.

بهتر است برای عملکرد بهتر کاشت مو از پزشک متخصص خود بخواهید که لیستی از بایدها و نباید های پس از درمان برایتان تهیه کرده تا شما از دستورالعمل های ذکر شده پیروی کرده و کمترین آسیب به فولیکول ها وارد شود.

اگر مجبور هستید که از کلاه استفاده کنید، حداقل از آن به مدت طولانی استفاده نکنید و به محض اینکه به خانه یا محل کارتان رسیدید، کلاه را از سرتان در بیاوردید.

متخصصان ما در این ” کلینیک کاشت مو ” به شما پیشنهاد میدهند که برای گذاشتن کلاه، باید حداقل 10 روز صبر کنید .

شما با این کار به بهبود گرافت های خود کمک زیادی کرده اید. البته سرعت بهبود هر بیمار هم متفاوت است و باز هم بهتر است متخصص وضعیت شما را بررسی کند و زمان دقیقی که میتوانید از کلاه استفاده کنید را به شما اعلام کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

  1. با سلام بنده ۲۰ روز ازکاشت گذشته عادت دارم با کف دستم رو موهای کاشته شده آرام میکشم ببینم چقدر موهام ریخته شده است که هردفعه ۱۰ تایی مو کف دستم میادآیا ضرری دارد بعد از ۲۰ روز لمس کردن موو ریزش طبیعیه

  2. سلام دوست من . خیر هیچ مشکلی برای موهای کاشته پیش نمیاد و ریزش طبیعی می باشد.پیروز و استوار باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *