کاشت مو

کاشت مو بعد از شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

کاشت مو بعد از شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

کاشت مو بعد از شیمی درمانی 

یک دسته از متقاضیان کاشت مو طبیعی، افرادی هستند که پس از شیمی درمانی دچار ریزش مو شده اند و مو های خود را از دست داده اند و حالا می خواهند به ظاهر قبل از آغاز شیمی درمانی خود برگردند. خوشبختانه امروزه با کمک شیمی درمانی می توان با بسیاری از انواع سرطان مقابله کرد و آن ها را از بین برد.

کاشت مو بعد از شیمی درمانیشیمی درمانی توانسته جان تعداد زیادی از مبتلایان به سرطان را نجات دهد و آن ها را به زندگی برگرداند اما این درمان با عوارضی نیز همراه است که یکی از آن ها همان طور که احتمالا می دانید ریزش مو است. ریزش ناشی از شیمی درمانی می تواند بر نواحی مختلف بدن مانند مژه ها و ابرو ها نیز اثر بگذارد و در واقع کل بدن را فرا بگیرد.

اگر چه استفاده از این درمان باعث نجات زندگی و مهار سرطان خواهد بود، اما با این حال باز هم ریزش مو یکی از نگرانی های اصلی افراد قبل از آغاز شیمی درمانی است و آن ها به دنبال راهی برای جلوگیری از آن و یا کم کردن شدت آن و سپس تقویت رشد مو ها بعد از پایان درمان هستند.

اگر چه همه ی دارو هایی که در شیمی درمانی استفاده می شوند باعث ریزش نخواهند شد، اما بسیاری از آن ها ریزش را در پی خواهند داشت. این ریزش ممکن است هم به شکل ناگهانی و در حجم زیاد اتفاق بیفتد و هم به شکل تدریجی و با ضعیف شدن تار های مو در مرور زمان کاشت مو طبیعی یکی از بهترین روش هایی است که افراد می توانند به کمک آن پس از شیمی درمانی صاحب مو هایی متراکم و پرپشت شوند.

کاشت مو بعد از شیمی درمانیآیا ریزش مو بر اثر شیمی درمانی دائمی است؟

در قریب به اتفاق موارد، ریزشی که به خاطر شیمی درمانی رخ می دهد،‌ دائمی نخواهد بود. بعد از آن که درمان شما به پایان رسید و مصرف دارو ها با دوز بالا را متوقف کردید، مو ها به رشد طبیعی خود بر می گردند و مدت زیادی طول نخواهد کشید تا به طور کامل رشد کنند و به ظاهر قبل از آغاز درمان خود برگردید.

البته احتمال دارد که مو ها دیگر به شکل قبل از آغاز شیمی درمانی برنگردند. در مواردی شکل مو ها به طور کلی عوض می شود و نازک تر از قبل رشد می کنند. در برخی از افراد نیز مو ها به طور کامل در تمام سر رشد نمی کنند و نواحی از سر دچار طاسی خواهند شد. کاشت مو یک راه حل مناسب و دائمی برای این افراد است.

آیا می شود بعد از شیمی درمانی کاشت مو انجام داد؟

در برخی از افراد که از شیمی درمانی استفاده می کنند، ممکن است ریزش مو اثرات ماندگاری بر جا بگذارد و دیگر مو ها رشد نکنند. دلیل آن شرایط متفاوت بدن افراد و اثر متفاوت دارو های مختلفی است که در شیمی درمانی استفاده می شوند.

اگر شما جزو این دسته از افراد هستید که مو های شما به شکل طبیعی دوباره شروع به رشد نکردند، می توانید از راه حل هایی مانند کلاه گیس و یا راه حلی دائمی و مطمئن مانند کاشت مو استفاده کنید. معمولا پزشکان متخصص پوست و مو توصیه می کنند تا حدود یک سال بعد از اتمام شیمی درمانی صبر کنید و به پوست و مو خود استراحت دهید تا خود را بازیابی کنند و سپس درباره ی کاشتن مو ها تصمیم بگیرید.

برای کاشت مو اولین موضوعی که دکتر بررسی می کند وضعیت بانک مو شما است. بانک مو همان ناحیه ی اهدا کننده ی پیوند های مو است که در نواحی پشت و اطراف سر قرار دارد. چون ریشه های مو در این قسمت از پوست سر قوی تر هستند و به راحتی دچار ریزش نمی شوند، آن ها را به گزینه ای ایده آل برای کاشت مو تبدیل کرده است.

میزان تراکم و جنس مو هایی که در بانک مو قرار دارند، در کنار وسعت قسمت هایی که دچار ریزش و طاسی شده اند مشخص خواهد کرد که کاشت مو به چه صورت می تواند انجام شود.

بهترین تکنیک کاشت موی طبیعی بعد از شیمی درمانی چیست؟

تکنیک هایی که برای کاشت مو استفاده می شوند همگی یک هدف واحد دارند آن هم این است که فولیکول ها و پیوند های مو را از قسمت بانک مو به قسمت های دچار ریزش یا طاسی انتقال دهند. نکته ای که باعث ایجاد تفاوت در تکنیک های مختلف می شود نحوه ی برداشتن فولیکول ها از بانک مو است.

برای کاشت بعد از شیمی درمانی نیز دکتر با توجه به وضعیت پوست و مو شما تشخیص می دهد که استفاده از کدام روش بهترین نتیجه را به همراه خواهد داشت. رایج ترین روش های کاشت،‌ روش FUE و FUT هستند.

در روش FUT برای برداشتن پیوند های مو، یک شکاف ۱۵ تا ۲۵ سانتی متری روی پوست سر ایجاد می شود و جای آن با بخیه بسته می شود. پیوند های مو از پوست بریده شده برداشت می شوند و با دقت روی پوست سر در قسمت جلویی کاشته می شوند.

در روش FUE که نسبت به روش FUT مدرن تر و راحت تر است، برای برداشتن پیوند ها نیازی به شکافتن پوست سر نیست. بلکه با استفاده از ابزار مخصوص فولیکول های مو به شکل دانه به دانه برداشته می شوند و روی قسمت جلوی جایگذاری و کاشته می شوند. مزیت این روش نسبت به روش قبل این است که جای زخم روی پوست سر باقی نمی گذارد.

آیا نتیجه کاشت مو بعد از شیمی درمانی طبیعی خواهد بود؟

طبیعی بودن نتیجه کاشت تا حد زیادی بستگی به مهارت و تجربه ی پزشک کاشت مو و همچنین امکانات و تجهیزاتی که در کاشت استفاده می شوند دارد. استفاده از تجهیزات و تکنیک های مدرن کاشت مو این مزیت را دارد که فولیکول های مو با دقت و ظرافت بالایی کاشته می شوند و این گونه شباهت الگوی رشد مو ها به مو های طبیعی بسیار زیاد خواهد بود. طوری که خودتان هم به سختی خواهید توانست مو های کاشته شده را از مو های قدیمی تشخیص دهید.

در کاشت مو این الگوی رشد مو ها به خصوص در قسمت خط رویش مو است که باید با هنر و مهارت پزشک طوری کاشته شود که کاملا طبیعی جلوه کند. چرا که به طور کلی چون در کاشت از مو های خود شما برای پیوند استفاده می شود، از نظر جنس و رنگ مو ها تفاوتی بین مو های کاشته شده و مو های قدیمی خودتان نخواهد بود.

دوران نقاهت کاشت مو بعد از شیمی درمانی

کاشت مو به طور کلی عمل راحت و بدون نیاز به بستری است. شما می توانید در همان روزی که کاشت را انجام دادید به خانه برگردید و دوران نقاهت خود را در خانه سپری کنید. استفاده از تکنیک های جدید کاشت مو این مزیت را دارد که دوران نقاهت شما نیز کوتاه و بدون درد خواهد بود.

با این حال برای پیشگیری از عوارض نامطلوب دکتر برای شما داروهایی مانند آنتی بیوتیک و مسکن درد را تجویز خواهد کرد تا در صورت نیاز مصرف کنید.

نکته ی مهمی که باید در این مدت به آن توجه کنید این است که فولیکول های کاشته شده در پوست سر شما هنوز به طور کامل در جای خود مستحکم نشده اند.

تا زمانی که فولیکول ها در جای خود محکم نشده اند،‌ آسیب پذیر هستند و باید از آن ها مراقبت کنید و از انجام کار هایی مانند شانه زدن و یا خاراندن آن ها پرهیز کنید. شما می توانید در این مدت هر نگرانی یا مشکلی راجع به پوست و مو خود داشتید با کلینیک خود در میان بگذارید و راهکار مناسب را پیدا کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *