کاشت مو

نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه است ؟

نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه است؟

نتایج کاشت مو بعد از سه ماه چگونه است؟

کاشت مو یکی از پرطرفدار ترین عمل های زیبایی برای افرادی است که دارای موهای کم حجم هستند و یا بنا به دلایلی دچار ریزش موی شدید شده اند و پس از مدتی حجم زیادی از موی خود را از دست داده اند. به همین دلیل کاشت مو می تواند گزینه بسیار مناسبی برای این افراد باشد.

نتایج کاشت مو بعد از سه ماهعمل کاشت مو به راه های متفاوتی صورت می گیرد که در آن از قسمتی از سر که موهای ضخیم تری دارد، مو برداشته شده و به قسمتی از سر که دارای موهای نازک تر و کم حجم تر است پیوند زده می شود. بسته به شرایط فیزیکی فرد و انتظاری که از پیوند مو وجود دارد روش های متفاوتی به جهت کاشت مو استفاده می شود.

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی کاشت مو

اما در همه روش های پیوند مو  فرد نیاز به مراقبت هایی پس از انجام عمل پیوند مو خواهد داشت که می بایست برای رسیدن به بهترین نتیجه کلیه نکاتی که در ادامه ذکر خواهیم کرد را رعایت کند. در هر صورت کاشت مو یک جراحی محسوب می شود که در طی آن بخشی از پوست ناحیه سر برش داده می شود تا از موهای آن قسمت برای سایر نواحی سر استفاده گردد.

بنابراین پس از جراحی قطعا فرد با دوران نقاهتی مواجه خواهد بود و پس از گذشت سه ماه نتیجه عمل خود را خواهد دید. گاهی دیده شده است که در برخی  از موارد پس از عمل جراحی، سر فرد دچار تورم شده که عموما برای کاهش این تورم پزشک اقداماتی را به شما یادآوری خواهد کرد.

در واقع اگر که شما نکاتی که پزشک ذکر می کند را رعایت کنید هیچ مشکلی شامل حال شما نخواهد شد.

نتایج کاشت مو بعد از سه ماهآیا می توان بعد از چند ماه نتایج کامل کاشت مو را مشاهده کرد؟

عمل کاشت مو عملی است که فرد بلافاصله پس از جراحی نمی تواند نتیجه عمل را ببیند و باید مدت زمانی بگذرد تا هم نقاهت بعد از عمل تمام شود و هم فولیکول های پیوند زده شده فرصت رویش داشته باشند.

پس از عمل پیوند مو اگر بعضی از موها از بین رفتند و دچار ریزش شدند اصلا نگران نباشید. این بخشی از روند کاشت مو محسوب می شود. موهای کاشته شده ممکن است در ابتدا زیاد رشد نکنند و برای یکدست شدن با سایر موها سه ماه زمان ببرد.

به همین دلیل ممکن است نتایج کمی ناامید کننده باشند اما با گذشت چندین ماه نتایج نهایی حاصل از درمان پدیدار خواهند شد.

در طول 10 روز اول پس از عمل پیوند مو برخی از موهای پیوند زده شده به دلیل آسیب دیدگی در محل پیوند مو ممکن است دچار ریزش شود که اصطلاحا به آن شوک بعد از عمل ، این یک امر کاملا طبیعی می باشد و جای هیچگونه نگرانی نمی باشد.

همچنین علاوه بر موهای پیوند زده شده ممکن است موهای اصلی مراجعه کننده نیز دچار ریزش شده و یا نازک شوند. این فولیکول ها نیز گاهی وارد مرحله استراحت می شوند. برای جلوگیری از ریزش موهای اصلی می توان از داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل استفاده نمود.

استفاده از این داروها مانع از ریزش موهای اصلی و تقویت موهای کاشته شده خواهند شد.

پس از مدتی این ریزش مو قطع شده و پس از گذشت دو تا سه ماه موهای جدید حاصل از فولیکول های کاشته شده شروع به رشد کردن بر روی سر شما می کنند. در ابتدا ممکن است این موها نازک به نظر برسند اما بعد از شش تا نه ماه بعد از عمل کاشت مو، موهای کاشته شده فرد به طور طبیعی رشد کرده و ضخیم می شوند.

پس از گذشت تقریبا 6 ماه از انجام درمان، موها رشد می کنند. این رشد تقریبا در هر ماه به اندازه 1.3 سانت است اما این رشد موها در فصل های مختلف سال متفاوت است. بطور مثال در تابستان میانگین رشد موها بیشتر از زمستان است.

در نهایت پس از مدتی به طور کاملا موهای کاشته شده هماهنگ با موهای قبلی فرد رشد می کنند به گونه ای که بعد از مدتی دیگر موهای کاشته شده از موهای فرد قابل تشخیص نخواهد بود.  بنابراین به طور کلی برای اینکه فرد بتواند نتیجه کامل از رشد موهای خود را ببیند می بایست حداقل سه ماه به خود و فولیکول های تازه کاشته شده فرصت بدهد.

هر چند که این مدت زمان نیز با توجه به شرایط فیزیکی خود فرد و نوع مو و میزان قدرت فولیکول های فرد در افراد مختلف متفاوت است  گاهی ممکن است بیماری نتیجه دلخواهد و کامل کاشت موی خود را تا یک سال بعد از عمل کاشت مو ببیند.

پس از گذشت 12 ماه موها کاملا رشد کرده، به خوبی ضخیم شده و با موهای اصلی قابل تشخیص نخواهند بود.

هرچه کاندید مناسب تری برای انجام کاشت مو باشید، نتایج با موفقیت بیشتری در انتظار شما خواهد بود. بعلاوه در انتخاب پزشک خود نیز به خوبی تحقیق نمایید و از نمونه درمان های قبلی انجام شده دیدن نمایید.

بعد از کاشت مو به جهت نتیجه مطلوب باید چه اقداماتی انجام داد؟

پس از عمل کاشت مو (hair transplant)باید اقداماتی را انجام دهید که نتایج بعد از 3 ماه دلخواه شما باشد. به عنوان مثال  برای جلوگیری از تورم باید به مدت سه شبانه روز با زاویه 45 درجه بخوابید و از قرار دادن سر خود بر روی بالش به طور کامل جلوگیری کنید.

همچنین به مدت سه تا 5 روز از خوردن آسپرین و همینطور نوشیدنی های الکلی جدا خودداری کنید چرا که این موارد می تواند روند بهبودی شما را کند تر کند. پس از عمل کاشت مو پزشک همچنین از شما می خواهد که تا چندین روز از خوردن بستنی نیز جدا خودداری کنید.

عکس کاشت مو

همچنین این موضوع بسیار مهم است که پس از عمل به فاصله ی هر دو ساعت از کمپرس یخ بر روی پیشانی خود استفاده کنید چرا که این کار هم درد شما را کاهش می دهد و هم تورم شما را کم می کند همچنین روند بهبود شما را سرعت می بخشد.

در صورت داشتن هرگونه درد، خارش و خونریزی از داروهایی مصرف نمایید که پزشک برایتان تجویز کرده است.

پس از درمان پزشک برای عدم آسیب به محل درمان شده، نواحی مورد نظر را بانداژ و پانسمان خواهد کرد. اما روز بعد از کاشت مو این پانسمان ها توسط پزشک برداشته شده و تمامی مراقبت ها بعد از hair transplant آموزش داده می شود.

پوست سر خود را پاکیزه نگه داشته و از اعمال موادی که مورد تایید پزشک نمی باشند، خودداری نمایید زیرا خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهند.

در صورت داشتن هرگونه خونریزی و زخمی که می تواند باعث ایجاد عفونت شود، از داروهای آنتی بیوتیک استفاده نمایید. داروهای آنتی بیوتیک باعث جلوگیری از تحریک پوست  کاهش تورم شده و از بروز عوارض جانبی جلوگیری می کنند.

ممکن است پس از گذشت 3 الی 4 ساعت از کاشت مو، بی حسی موضعی از بین روند به همین علت ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی داشته باشید. همچنین در این زمان تورم جزئی خواهید داشت. در این صورت از داروهای مسکن مصرف نمایید. این داروها التهابات و درد را تسکین داده و موجب می شوند که حس بهتری داشته باشید.

استراحت و خواب کافی تاثیر زیادی بر فروکش کردن کبودی و بازیابی سریعتر بدن خواهند داشت. به خوبی استراحت کرده تا سریعتر دوره نقاهت به اتمام رسیده و به فعالیت های دلخواه خود بپردازید.

به منظور کاهش تورم، کبودی و هرگونه خونریزی در هفته اول پس از کاشت مو، بر پیشانی یا قسمت پشت سر خود کمپرس یخ قرار دهید. تماس مستقیم یخ و دمای پایین با فولیکول ها موجب  آسیب به آنها و عدم رشد موها خواهد شد.

شما بعد از عمل کاشت مو پس از سه روز می توانید به سرکار خود بازگردید و فعالیت های روزانه خود را انجام دهید. اما باید این را در نظر بگیرید که از هر کاری که به موهای سر شما فشار وارد می کند باید بپرهیزید.

همچنین به مدت سه هفته به هیچ عنوان ساقه ی موی خود را فشار ندهید و جاهایی را که پیوند مو انجام شده است را به هیچ عنوان شانه نزنید. تا مدتی نباید هیچگونه کلاه و یا چیز دیگری را بر روی سر بگذارید. بنابراین اگر خانم هایی که شاغل هستند و این عمل را انجام می دهند می بایست مدت زمان بیشتری را مرخصی گرفته و استراحت کنند.

چه کارهایی در سه ماه اول بعد از کاشت مو نباید انجام شود تا نتیجه نهایی مطلوب باشد؟

کاشت مو از جمله عمل های زیبایی محسوب می شود که نیاز است تا سه ماه پس از عمل کاشت مو فرد نکات زیادی را رعایت کند تا به نتیجه مورد دلخواه خود برسد.

یکی از مواردی که پزشک از شما میخواهد این است که تا چند روز پس از عمل جراحی کاشت مو از رفتن به حمام و شستن سر خود پرهیز کنید. چرا که تماس آب با پوست سر شما هم در عملکرد فولیکول ها اختلال ایجاد می کند و هم سبب مرطوب ماندن زخم سر شما شده.

اما اولین شستشو در کلینیک، توسط پزشک و تحت نظارت وی انجام می شود. زیرا برای اولین شستشو نیاز به دقت بالاتری بوده و انجام آن در منزل می تواند موجب آسیب به فولیکول ها شود.

پس از آن نیز تا چندین هفته پس از عمل کاشت مو در حمام و برای شستن سر خود حتما از شامپوهای بسیار ملایم استفاده کنید.

در واقع شامپوهایی که دارای ترکیبات قوی هستند و یا دارای خاصیت بازی و یا اسیدی بیشتری نسبت به شامپوهای ملایم هستن می توانند به فولیکول های پیوند زده شده آسیب برسانند و مانع از رشد موهای جدید شوند. به این ترتیب تلاش پزشک و خود شما برای انجام این عمل بی نتیجه خواهد ماند.

همچنین به هیچ عنوان در هنگام شستشو، سر خود را ماساژ ندهید و یا چنگ نزنید زیرا این کار نیز هم به فولیکول های مو های تازه پیوند داده شده آسیب خواهد رساند و هم می تواند به محل زخم و بریده شده سرتان آسیب برساند و منجر به باز شدن و عفونت کردن زخم شما بشود. بنابراین رعایت این نکات در هنگام حمام کردن برای رسیدن به نتیجه مطلوب بسیار اهمیت دارد.

توجه داشته باشید که برای استحمام از دوش آب استفاده نکنید. آبی که از دوش خارج می شود با فشار زیاد بوده و به فولیکول ها آسیب وارد می کند. به جای دوش می توانید از کاسه ای برای برداشتن آب استفاده کرده و به آرامی موهای خود را آبکشی نمایید.

اشعه UV حاصل از نور خورشید برای پوست سر و فولیکول ها مضر بوده و مانع از رشد مجدد فولیکول ها خواهد شد. سعی کنید تا چند روز پس از hair transplant از قرارگیری در برابر تابش نور خورشید خودداری کرده و هنگام خروج از منزل از سر خود محافظت نمایید.

برای این کار می توانید از کلاه هایی که قابل تنظیم می باشند، استفاده نمایید. این امر موجب جلوگیری از فشار بر موها می شود. همچنین عده ای به هنگام خروج از منزل در روزهای آفتابی از کرم های ضد آفتاب استفاده می کنند.

در صورت داشتن هرگونه زخم و اسکار بر سر، از کندن آن خودداری نمایید زیرا موجب افزایش خونریزی و  طولانی شدن دوره نقاهت خواهد شد.

یکی از مهمترین عامل در تقویت مو و فولیکول ها اکسیژن می باشد. استعمال دخانیات و استفاده از نوشیدنی های حاوی الکل، موجب عدم خونرسانی و اکسیژن رسانی به پوست و فولیکول ها می شوند.

موهای پیوند زده شده برای تقویت به گردش خون نیاز دارند اما سیگار و سایر دخانیات مانع از گردش خون شده و بر نتایج نهایی کاشت مو تاثیر می گذارند.

بهتر است پس از کاشت مو تا 5 روز استعمال اینگونه مواد را متوقف کرده و در صورت امکان ترک کنید زیرا در این صورت سلامت عمومی کل بدن تامین خواهد شد.

همچنین سعی کنید تا یک هفته پس از عمل کاشت مو هیچ نوع ورزشی را انجام ندهید چرا که ورزش کردن می تواند به روند بهبود شما و رشد موهای آسیب دیده لطمه وارد کند.

انجام ورزش هایی نظیر بسکتبال یا فوتبال که با بدن در تماس است برای یک ماه ممنوع می باشد.

اینگونه فعالیت ها موجب تعریق بیش از حد شده و خطر ابتلا به عفونت افزایش خواهد یافت.

در نتیجه پس از گذشت 3 ماه شما می‌توانید نتیجه نهایی کاشت مو را به خوبی مشاهده کنید.

در واقع نتیجه اساسی پس از کاشت مو حدودا 3 ماه زمان می خواهد تا خود را نشان دهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *