پوست و مو

مو و ساختمان آن به شکل می باشد

مو و ساختمان آن به شکل می باشد

>> ساختمان مو

موها رشته های بلندی می باشند که از سلولهای شاخی تشکیل شده اند که از قسمت پوست سر به بیرون آمده اند و اندازه آن ها از نظر قطر و بلندی متفاوت می باشد. موها در بیشتر قسمت های بدن کم و بیش وجود دارد.

 

مو

 

ساختمان مو دارای پوست که قسمت بیرونی آن می باشد و ساقه قسمت داخلی مو تشکیل شده است. مو از ساختمانی لوله‌ای شکل به نام فولیکول تشکیل شده است  به فولیکول های مو، لامپ مو نیز گفته می شود.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

 

مو

 

در ساختمان مو جریان خون از طریق یک رگ کوچک که از داخل موی عبور می کند، مو تمام عناصر حیاتی که نیاز به حفظ سلامتی خود دارد مانند اسیدهای آمینه، نمک های معدنی و ویتامین ها را از طریق رگ های خونی کوچک دریافت می نماید.

رنگ مو به خاطر وجود انواع پیگمان ها و رنگدانه های موجود در مو می باشد.

رنگدانه اصلی مو را ملانین تشکیل می دهد که این ماده کاملا بی رنگ می باشد ولی به وسیله آنزیمی به نام تیروزیناز فعال بوده و به رنگ های مختلف معمولا مشکی در می آید.

در افرادی که دارای موی روشن می باشند، رنگدانه اصلی مو فنوملانین است که گرانول های آن به رنگ قرمز، قهوه ای یا زرد می باشد.

اگر مو رنگدانه خود را از دست بدهد به رنگ خاکستری یا سفید در می آید که بیشتر افراد این اتفاق را به علت افزایش سن و فشار روحی می دانند و به راحتی با رنگدانه های مصنوعی می توان آن ها را به رنگ های متفاوت درآورد.

ساختمان مو دارای ساختاری می باشد که از 95٪ کراتین، پروتئین فیبر دار و هلیکوئیدی تشکیل شده است و بیشتر مو و ناخن ها دارای این ترکیب می باشد. موها به دو دسته نازک و ضخیم تقسیم می شوند.  موهای نازک، بر روی تمام سطوح پوست به جز کف دست و کف پا وجود دارد.

موهای ضخیم تنها در برخی از مناطق مانند پوست سر، زیر بغل، منطقه ریش در مردان و … می باشد.

 

>> فولیکول مو

فولیکول مو ساختمانی لوله‌ای است که از سطح اپیدرم شروع می شود و تا انتهای هیپودرم قرار دارد. انتهای فولیکول مو را پیاز مو تشکیل داده است.  پیاز مو یکی از اجزای ساختمان مو می باشد که در انتهای خود دارای تورفتگی می باشد که به پاپیلا معروف است.

پاپیلا ناحیه‌ای می باشد که رگهای خونی آن را احاطه کرده است که برای نگهداری و رشد مو دارای اهمیت بسزایی می باشد.

به طوری که از بین رفتن پاپی مو و یا قطع جریان خون در آن منجر به مرگ فولیکول می شود..

فولیکول ها از نظر ساختمان مو شامل قسمت مرکزی و غلاف درونی ریشه مو و غلاف بیرونی ریشه مو می‌باشد.

 

>> چرخه رشد مو

موهای بدن انسان ها دارای دوره رشد و در نهایت استراحت می باشد که شروع به ریزش می نماید. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن ، کاتاژن و تلوژن قرار می گیرد که به تفسیر در خصوص این چرخه صحبت می نماییم.

>>> آناژن

آناژن دوره رشد موها است و این دوره در ناحیه موهای سر 2 تا 6 سال می باشد و در موهای سایر نقاط بدن 1 تا 6 ماه است.  معمولا موهای بانوان 85 درصد در این مرحله قرار دارد.

>>> کاتاژن

کاتاژن دوره کوتاهی مو می باشد که در آن به تقسیم سلول های ماتریکسی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا جدا می‌شود.

>>> تلوژن

تلوژن دوره‌ای است که حدود سه ماه می باشد و در این دوره همه فعالیت های سلول متوقف شده و مو به موی مرده تبدیل می شود. شستشوی نامناسب و فشار بیش از حد باعث از بین رفتن مو و افتادن آن می شود.

روزانه بطور متوسط 50 تا 100 تار مو از سر ریزش پیدا می نماید و موهای جدید جایگزین آن ها می شود. اگر ریزش موها بیش از حد زیاد باشد فرد منجر به طاسی می گردد و سر فرد عاری از مو می شود.

موهایی که به طور طبیعی ریزش خود را دارند و در فاز تلوژن قرار می گیرند یک مو در مرحله تلوژن انتهای آن چماقی شکل بوده و دارای بدنه نازک تر از موی طبیعی فرد می باشد.

به همین دلیل بیشتر افراد بر این باورند که موی آن ها از ریشه خارج گردیده و دیگر رشد نمی کند  ولی در واقع این امر کاملا طبیعی بود و ساختمان مو در مرحله تلوژن بوده و این تعداد موهای ریزشی جز موهای طبیعی از دست رفته فرد می باشد و موی جدید جایگزین آن می شود.

 

>> عواملی که در رشد موها تاثیر دارند عبارتند از 

  1. ایجاد کشش روی موها
  2. فشارهای موضعی بر پوست سر
  3. به کار بردن برخی فرآورده ها و لوازم آرایشی در ناحیه سر
  4. گرمای موضعی

 

>> ایجاد کشش روی موها

بیشتر افراد بر این باورند که با کوتاه کردن موها رشد موها بیشتر می گردد  ولی کوتاه کردن موها هیچگونه اثری بر رشد نداشته و ساختمان مو را تحت تاثیر قرار نمی دهد، این امر فقط یک باور غلط می باشد.

کشیدگی در موها به ریشه مو آسیب می زند و آن را ضعیف می نماید و ریزش مو را بیشتر از قبل می نماید. کشیدگی ها  بر اثر شانه زدن موها یا محکم بستن آن ها ایجاد گردد.

ریزش موها در این حالت بیشتر در شقیقه ها و پیشانی که میزان کشش در آنها حداکثر است بیشتر می باشد. عوامل زیر در ریزش مو موثرند :

  1. برس زدن
  2. فشار بیش از حد در سر به هنگام شستشوی مو
  3. خشک کردن موها با خشونت و استفاده بیش از حد از سشوار

 

>> ایجاد فشارهای موضعی بر پوست سر

به دلیل فشار در یک ناحیه  بر روی جریان خون تاثیر گذاشته و ساختمان مو را دچار مشکل می نماید و در نهایت فرد موهای آن شروع به ریزش می نماید. در افرادی که بر پشت می خوابند اغلب در ناحیه پشت سر یک منطقه طاسی ایجاد می شود.

افرادی که عمل جراحی داشته و باید مدت زیادی بر روی پشت سر خود بخوابند بیشتر دچار ریزش در ناحیه پشت سر خود می گردند تا افرادی که در نواحی مختلف سر استراحت می نمایند.

 

>> به کار بردن برخی فرآورده ها و لوازم آرایشی در ناحیه سر

بسیاری از محصولات در زمینه مو شعاری در زمینه بهبود و رشد بهتر مو ها دارند ولی اکثر این مواد آرایشی حتی به ریشه موها نفوذ نمی کنند و حتی ممکن است به ساختمان مو آسیب وارد نماید و منجر به ریزش موها بیش از حد طبیعی ممکن شود.

یک محلولی که در زمینه مو تاثیر آن به حد قابل قبولی بوده است و بر تحریک و تسریع رشد موها موثر می باشد و به طور موضعی مصرف می گردد مینوکسیدیل نام دارد.

 

>> گرمای موضعی

گرم شدن پوست سر معمولاً با استفاده از وسایل خشک کننده، صاف کننده و یا فر صورت می گیرد. این عوامل می توانند سبب آسیب به ریشه موها شوند و ساختمان مو را تخریب و در نهایت موها شروع به ریزش نماید. دوش گرفتن با آب خیلی داغ نیز برای موها اصلا مناسب نمی باشد.

کلینیک پوست و مو رز ارائه دهنده تمامی خدمات پوست و مو و زیبایی اعم از کاشت مو و … می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *