کاشت مو

ریزش مو در اثر کمبود ویتامین های گروه B

ریزش مو در اثر کمبود ویتامین های گروه B

ریزش مو در اثر کمبود ویتامین های گروه B

باریک شدن و نازک شدن تار های مو از جمله شایع ترین مواردی است که اغلب افراد اعم از زنان و مردان از آن شکایت داشته و با آن درگیر می شوند. ریزش مو می تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر بسیار بدی بگذارد و این امر نیز لزوما اجتناب پذیر نمی باشد. می توان با ایجاد تغییراتی در نحوه ی زندگی و شیوه ی مصرف موارد غذایی، برای داشتن موهایی سالم تر و قوی تر تلاش کرد.

ریزش مو در اثر کمبود ویتامین های گروه B

فولیکول‌های سالم مو به شدت پربازده‌اند. در حالی که سرعت رشد مو در افراد مختلف متفاوت است، به طور متوسط فولیکول‌ها می‌توانند هر سال در حدود 6 اینچ رشد کنند.

برای سالم و فعال نگه داشتن این کارخانه‌ی کوچک  لازم است که یک رژیم غذایی متعادل  داشته باشید که سرشار از مواد مغذی مورد نیاز برای سلول‌های مو برای تقسیم شدن و رشد باشد.

آیا کمبود ویتامین با ریزش مو در ارتباط است ؟

جدا کردن موارد و دلایلی که منجر به ریزش مو می شوند همچنان نیز موضوعی است که در خصوص آن در میان جامعه ی علمی اختلاف نظر وجود دارد، چرا که به نظر می رسد عوامل زیادی در بروز این مشکل دخیل باشند. با این حال، به احتمال بسیار زیاد می توان کمبود مواد مغذی و ویتامین ها، خصوصا ویتامین های گروه B را به عنوان دلیل عمده ی ریزش مو در افراد در نظر گرفت.

از آنجایی که ریزش مو می‌تواند به دلایل مختلف – از مصرف برخی داروها گرفته تا ژنتیک و بیماری‌ها – رخ دهد، اگر می‌خواهید مطمئن شوید که مشکل شما ناشی از کمبود این گروه از ویتامین‌ها است باید به دنبال سایر علائم کمبود آنها نیز بگردید که از جمله‌ی آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. کمبود انرژی
  2. پوست خشک
  3. مشکل در خوابیدن
  4. ظهور زود هنگام موهای خاکستری
  5. ظهور زخم در دهان

در نتیجه می توان گفت که ویتامین های این گروه به صورت مستقیم بر ریزش مو تاثیر گذار هستند. در ادامه به صورت تخصصی تر نقش ویتامین های گروه b ار در ریزش مو بررسی خواهیم کر.

ریزش مو و نقش ویتامین B

اگر چه در خصوص ارتباط بین کمبود ویتامین های B و ریزش مو هنوز مستندات کافی وجود ندارد و مطالعات پژوهشی کاملی هنوز در این زمینه صورت نگرفته است، اما می توان گفت که ریزش مو با کمبود ویتامین های گروه B ارتباط دارد.

به منظور رشد مناسب مو ها، بدن به مجموعه ای از مواد معدنی و ویتامین ها نیاز دارد که در این بین ویتامین B12 یکی از ضروری ترین ویتامین ها می باشد.

ریزش مو در اثر کمبود ویتامین های گروه B

ویتامین B12 که تحت عنوان کوبالامین نیز شناخته می‌شود رشد سالم مو را با تسهیل تولید گلبول‌های قرمز خون غنی از اکسیژن که به فولیکول‌ها غذارسانی می‌کنند افزایش می‌دهد.

موی شما از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده است. این ماده یک ماده‌ی مرده است به همین خاطر است که وقتی موی خود را می‌بُرید احساس درد نمی‌کنید. اما فولیکول‌های موی شما که در زیر سطح پوست شما قرار دارند زنده و بسیار فعال هستند.

در واقع، پیاز مو که در انتهای فولیکول قرار دارد از سلول‌هایی که دارای سریع‌ترین میزان رشد در بدن انسان می باشد ساخته شده است که هر 23 تا 72 ساعت تقسیم می‌شوند.

در پایین پیاز، زائده‌ی بافتی مو قرار دارد که حاوی رگ‌های خونی است. وظیفه‌ی اصلی آن ارتباط دادن فولیکول‌ها به عرضه‌ی خون بدن شما است تا اکسیژن و سایر مواد مغذی لازم برای رشد مو را به آنها تحویل دهد.

از آنجایی که B12 به بازسازی گلبو‌ل‌های قرمز کمک می‌کند، داشتن تعداد کافی از این ویتامین برای فرآیند رشد مو ضروری است.

نقش اصلی ویتامین B12 در تقسیم سلولی، تولید گلبول های قرمز و تنظیم متابولیسم می باشد و بر همین اساس می توان توضیح داد که چرا کمبود این ویتامین می تواند بر کیفیت مو اثر گذاشته و کمبود آن باعث ریختن مو ها گردد. این ویتامین برای تولید سلول های جدید مو و تقویت رشد مو مورد نیاز و لازم می باشد.

عوامل متعددی در روند زندگی می تواند باعث کمبود ویتامین های گروه B شود. این عوامل به ویژه در خانم ها دیده شده و می تواند باعث کمبود ویتامین بی (vitamin B)  و از دست دادن مو ها در آن ها شود.

برای مثال در دوران یائسگی زنان به دلیل تغییراتی که در چرخه هورمونی زنان ایجاد می شود و یا برخی خونریزی های ناگهانی و شدیدی که رخ می دهد می تواند منجر به ریزش مو در آن ها گردد که این امر معمولا در بیش از 40 درصد از زنان مشاهده می شود.

علاوه بر این در زنان یائسه به دلیل افزایش وزن و تغییراتی که در رژیم غذایی شان ایجاد می شود می تواند کمبود ویتامین B ایجاد شده که به دنبال آن ریزش مو در این گروه مشاهده می شود.

مثال دیگری که وجود دارد در خصوص زنانی است که خونریزی های شدیدی در دوران قاعدگی شان دارند و این افراد با کمبود آهن و ویتامین های گروه B مواجه می شوند.

مو های سالم به ویتامین های گروه B وابسته می باشد، خصوصا ویتامین های بیوتین، B5، B3، B1 و B6 که در گوشت، غلات کامل و سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارند.

این دسته ی مهم ویتامین ها برای متابولیسم اسید های چرب که برای سلامتی و انعطاف پذیری غشای سلول ها مورد نیاز است و به دنبال آن منجر به داشتن موهایی قوی و سالم می شود بسیار ضروری هستند.

کمبود ویتامین های گروه B می تواند به ضعیف شدن سلول های فولیکولی مو منجر شود، به ویژه بیوتین، که برای متابولیزه کردن اسید های آمینه ای که در ایجاد کراتین مو نقش دارد مورد نیاز است. خصوصا افرادی که با کمبود بیوتین مواجه هستند به آلوپسی شدید دچار می شوند.

آیا می توان با مصرف ویتامین B به ریزش مو پایان داد ؟

ویتامین های گروه B به ویژه بیوتین از موارد ضروری برای داشتن موها یی سالم و قوی می باشد. برای مثال کمبود بیوتین که در تولید کراتین مو نقش دارد می تواند منجر به بروز آلوپسی شدید در افراد شود.

بررسی ها نشان داده است که با مصرف دوره ای مکمل بیوتین به صورت 200 میلی گرم در روز می توان به رشد مجدد و تدریجی مو ها کمک کرد و شرایط را بهبود بخشید.

البته تقریبا نیمی از بیوتین مورد نیاز بدن روزانه توسط باکتری های مفید روده تولید می شود، اما بررسی ها نشان داده است در افرادی که فلور میکروبی روده شان ضعیف شده است و یا افرادی که به گلوتن حساسیت دارند، کمبود بیوتین رخ می دهد.

در این خصوص مصرف ترکیبات پروبیوتیک می تواند کمک کننده باشد. علاوه بر این بیوتین را می توان در بسیاری از منابع طبیعی غذایی نیز یافت. برای مثال، موز ها منبع غنی ویتامین B12 هستند. حبوبات از جمله دانه های بادام زمینی نیز منبع غنی بیوتین هستند که مصرف آن ها به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

افرادی که مشکلات گوارشی دارند و می خواهند از ترکیبات حاوی ویتامین های B استفاده کنند تا روند از دست دادن موهای خود را کند کنند، می توانند از ترکیبات مکملی کمک کننده به هضم و جذب ویتامین ها B، به نام Altrient B اسنفاده کنند که از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری کرده و ویتامین را مستقیما به سلول منتقل می نماید.

به صورت کلی در صورت ریزش مو مکمل های غذایی از جمله ویتامین های گروه B از آن جا که ترکیباتی کم هزینه و بی خطر هستند می توانند گزینه ی مناسبی برای درمان و یا حتی پیشگیری باشند. ویتامین های گروه B مانند ترکیباتی معجزه گر برای اغلب مشکلات عمل می کنند. از روحیه ی بد شما گرفته تا مشکلاتی مانند ریزش مو.

نکات مهم در رابطه با ویتامین B و ریزش مو

در پایان بهتر است به یکسری نکته ها در این باره توجه کنید:

  1. هیچ مدرک و مطالعه ی اثبات شده ای در این خصوص وجود ندارد که مصرف ویتامین های B کمپلکس می تواند به کندی ریزش مو یا رویش مجدد مو ها در الگو های کچلی مردانه و یا آلوپسی آندروژنی کمک کند.
  2. به طور کلی می توانید از یک مکمل غذایی دارای ویتامین های B به عنوان یک مکمل غذایی مناسب برای حفظ سلامتی تان استفاده کنید. شواهدی وجود دارد که این کار می تواند در بسیاری از افراد مانع از دست دادن موها و کم پشت شدن مو ها گردد.
  3. از آن جایی که ویتامین های B، ویتامین های محلول در آب می باشند، شما با مصرف زیاد تر آن ها دچار مشکل نمی شوید و بدن تان مقادیر اضافی را از طریق ادرار دفع می کند که نشانه ی آن زرد رنگ شدن ادرار می باشد.
  4. سعی کنید از طریق مواد غذایی طبیعی مقادیر مورد نیاز بدن تان را تامین نمایید. در غیر این صورت از مکمل ها و مولتی ویتامین ها استفاده کنید. در نظر داشته باشید در صورت مصرف کافی منابع حاوی ویتامین B مصرف مکمل ها امری غیر ضروری است و قطعا آن را هدر خواهید داد، چرا که جدای این که شما چه مقدار ویتامین B مصرف می کنید، بدن تان مقادیر اضافی را ذخیره نمی کند.
  5. باید در نظر داشته باشید در صورتی که کمبود ویتامین های گروه B را نداشته باشید، مصرف منابع اضافی ویتامین ها ی B کمپلکس نمی تواند به رشد بیش تر مو های شما کمکی کند و تاثیری داشته باشد، یا حداقل تاکنون شواهدی در این زمینه وجود ندارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه کاشت مو و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *