کاشت مو
موضوعات داغ

دوره رشد مو پس از کاشت مو – ماه اول، دوم و یکسال بعد از پیوند

دوره رشد مو پس از کاشت مو

دوره رشد مو پس از کاشت مو

کاشت مو به عملی گفته می شود که طی آن فولیکول های مو از ناحیه ی بانک مو برداشته و به بخش کم پشت سر انتقال داده می شوند. موهای کاشته شده باید زمان داشته باشند تا بتوانند خود را با محل کاشت مو تطبیق دهند.

رشد مو پس از کاشت مو

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

دوره ی رشد مو پس از این عمل به مراحل مختلفی تقسیم بندی می شود که به بررسی این دوره می پردازیم.

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت مو + مشاوره رایگان

دوره رشد مو به چند مرحله تقسیم می شود؟

به طور کلی دوره رشد مو دارای سه مرحله است. بین فولیکول های موجود در سر یا هر نقطه ای از بدن، برخی از موها در مرحله ی رشد خود قرار دارند، برخی در مرحله ریختن و تعویض مو هستند و برخی دیگر در حال سپری کردن مرحله ی استراحت می باشند.

رشد مو پس از کاشت مو

1- مرحله تلوژن اولین مرحله است که 14 درصد از فولیکول های مو را شامل می شود. این موها در مرحله ی استراحت برای اولین بار یا پس از مرحله ی جایگزینی هستند که بعد از آن رشد مو شروع می شود. زمان دوره تلوژن حدود 3 ماه است.

در واقع در این مرحله، موهایی که روند رشد آن ها دیگر متوقف شده، توسط موی جدید از چرخه خارج می شوند. در نتیجه ریزش بین 50 تا 100 تار مو در طول روز کاملا طبیعی است. این ریزش در بسیاری از افراد جبران می شود اما در بعضی های دیگر، جایگزینی مو اتفاق نمی افتد تا موها به تدریج حجم و تراکم خود را از دست بدهند.

 

2- مرحله آناژن مرحله ای است که بین یک و نیم تا 7 سال طول می کشد و در افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی 85 درصد از موهای فرد در این مرحله قرار دارند. به این مرحله رشد فعال نیز گفته می شود.

در این مرحله فعال، طول موهای فرد نیز تعیین می شود. در این مرحله، تقسیم سلولی در ریشه مو اتفاق می افتد. معمولا افرادی که دوران آناژن در آن ها طولانی تر است، موهای بلندتری نیز دارند و افرادی که این دوره در آن ها کوتاه است، از رشد زیادی برای موهای خود برخوردار نمی شوند. آناژن تنها مرحله ای است که رشد موثر مو در آن اتفاق می افتد.

3- مرحله کاتوژن پایان دوره ی رشد فعال برای مو است. به صورت میانگین مو به مدت 3 هفته در این دوره قرار می گیرد. فقط 1 درصد از موها در این مرحله هستند. هرگاه دوره رشد فعال متوقف شود، مرحله کاتوژن از راه می رسد.

در این مراحل، پیاز مو از جریان خون جدا می شود و از ریشه مو به سمت بالا حرکت می کند. در این بخش از چرخه کاشت مو همچنین فولیکول جمع می شود و ساقه مو به راحتی از پوست سر بیرون ِمی آید.

ریزش مو در بهار و پاییز به حداکثر خود می رسد و متاثر از تغییر آب و هوا و روشنایی روز است. به طور معمول ریزش بین 60 تا 100 تار مو در روز امری طبیعی است.

حداکثر رشد مو در ماه حدود 1.25 سانتی متر است که بیشترین رشد را به طور معمول در سن 15 تا 20 سالگی می توان دید.

افراد سفید پوست به طور معمول موهای پرپشت تری دارند و تعداد موهای آن ها بیشتر از افراد سرخ پوست است. این که مو چه جنسی داشته باشد به شدت بسته به سیستم عصبی و ژنتیک فرد است.

هیجانات می توانند در این پروسه تغییراتی به وجود آورند و باعث ریزش مو یا مشکلاتی از این قبیل شوند. سیستم گردش خون سالم نیز در پرپشتی مو تأثیر به سزایی دارد.

بعضی از بیماری ها مثل آلوپسی آندروژنیک، می توانند هم در مردان و هم در زنان موجب ریزش مو ها شوند. این بیماری به ویژه با بالا رفتن سن، ممکن است اتفاق بیفتد اما برای آن، روش های درمانی وجود دارد.

تغییر سطح هورمون های بدن، یکی دیگر از دلایل ریزش مو در بعضی از افراد به شمار می رود. البته به طور معمول هورمون هایی که در جریان اتفاقاتی مثل بارداری به شدت تغییر می کنند، دوباره به حالت عادی برمی گردند و ریزش مو، متوقف می شود.

بعضی از دارو ها، به خصوص دارو های ضد کلسترول و همچنین دارو های ضد آکنه، ممکن است منجر به ریزش مو شوند. علاوه بر این، فقدان مواد مغذی در رژیم غذایی و همچنین استفاده بیش از حد از ترکیب های شیمیایی برای مو، از عوامل دیگر ریزش مو ها به شمار می روند.

برای جلوگیری از ریزش مو، روش های زیادی وجود دارد. پرهیز از فشار بیش از حد به مو در برخی از مدل موهای خاص، پرهیز از کشیدن موهای سر، انتخاب شامپو های مناسب، دقت در مصرف داروها، انتخاب یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین، پرهیز از برخورد مستمر و مداوم با اشعه خورشید و پرهیز از سیگار کشیدن و مصرف دخانیات، روش هایی برای جلوگیری از ریزش مو هستند.

با این وجود افرادی که این اتفاق را در زندگی تجربه می کنند، راه های متعددی برای بازگرداندن مو ها به سر دارند. چرا که رشد موهای طبیعی دوباره پس از کاشت مو آغاز خواهد شد.

دوره رشد مو پس از پیوند مو

رشد مو پس از کاشت ممکن است دارای دوره های متفاوتی باشد. اگر متقاضی کاشت مو هستید بهتر است از روند این دوره باخبر باشید تا دچار استرس نشوید.

داشتن اطلاعات و آگاهی لازم، یک قدم مهم به طرف تجربه موفق کاشت مو به شمار می رود. به همان نسبت که آگاهی خود را در مورد کاشت مو تقویت کنید، روند کاشت مو را ایده آل تر پشت سر خواهید گذاشت.

ماه اول پس از کاشت مو

در روزهای اول احتمال دارد فرد در بخش بانک مو احساس تورم داشته باشد که عادی است. قرمزی هایی نیز در این بخش ها دیده می شود.

این علائم تا 2 هفته بعد کامل از بین می روند. در دو هفته ی اول باید حتماً به این نکته توجه داشت که توصیه های پزشک کاملاً مد نظر قرار بگیرد. معمولاً ورم از هفته دوم برطرف می شود.

پس از طی کردن پروسه کاشت، پوسته ی نازکی دیده می شود که با ” شستشو بعد از کاشت مو ” این پوسته ها می افتند.

در هفته ی سوم پس از کاشت مو معمولاً موهایی که کاشته شده بودند شروع به ریزش می کنند و تا یک هفته بعد به طور کالم  می ریزند.

البته نباید نگران باشید چون این روند کاملاً طبیعی است زیرا به فولیکول های مو شوک وارد شده تارهای جدا شده از پیاز مو باعث می شود تا شروع به بزیش کند.

سپس این فولیکول ها وارد مرحله ی استراحت می شوند و می تواند این زمان در هر کسی متفاوت باشد. شروع نشدن رشد مو های جدید در اولین ماه پس از کاشت مو، ممکن است برای بسیاری از افراد مایوس کننده باشد.

آن‌ ها که عجله زیادی برای تماشای نتایج نهایی این کار دارند، شاید در پایان اول ماه احساس خوبی نسبت به خودشان نداشته باشند اما صبر و مراقبت، کلید های طلایی سپری کردن این دوره به شمار می روند. به طور کلی کاشت مو، یک فرآیند سریع نیست و به ثمر نشستن آن به صورت تمام و کمال، نیاز به صبر و حوصله دارد.

ماه دوم تا چهارم پس از کاشت مو

موهای جدید در این دوره بیرون می آیند و رشد می کنند. موهای جدید نازک و کم پشت اند و موهای طبیعی نیز دوباره رشد می کنند.

ناحیه ی بانک مو نیز کاملاً طبیعی می شود و از حالت قرمزی در می آید. ممکن است این دوره رشد مو در برخی از افراد زمان بیشتری طول بکشد. در این صورت اصلاً نگران نباشید زیرا شرایط بدنی هر کسی با دیگری متفاوت است.

ماه چهارم، شروع هیجان انگیزترین دوره از کاشت مو به شمار می رود. جایی که موهای جدید دوباره شروع به رشد کرده اند و تغییرات محسوسی در ظاهر فرد پدیدار شده اند. در ماه چهارم، حتی ضخیم شدن موها نیز آغاز خواهد شد.

البته که در ماه چهارم، موهای جدید هنوز تراکم چندانی به دست نیاورده اند اما تماشای تغییرات در ظاهر فرد، جذابیت های زیادی برای او به همراه خواهد داشت.

ماه پنجم تا ماه نهم پس از کاشت مو

در این دوره حتی می توانید موهای خود را کوتاه کنید! حالا دیگر حس مودار بودن می کنید. البته هنوز هم موها کم پشت هستند ولی به هر حال قابل مشاهده اند.

در این دوره پس از کاشت مو به مرور ضخیم شدن و پرپشت شدن موهای خود را می بینید. حالت انعطاف پذیر پوست سر در بخش بانک مو که از حالت طبیعی خارج شده بود تا آخر ماه نهم کاملاً طبیعی می شود.

تغییرات سال اول پس از کاشت مو

در طول سال اول بیشتر موهایی که در کاشت مو به منطقه طاسی انتقال داده شده است رشد می کنند.

ممکن است در این زمان موها هنوز حالت طبیعی به خود نگرفته باشند و مجعد و فردار باشند. این حالت به دلیل دارا بودن زخم در ناحیه ی کاشت پیاز مو به وجود آمده است؛ اما باز هم نگرانی از این بابت وجود ندارد و موها به زودی حالتی طبیعی به خود می گیرند.

در بعضی از افراد، نتیجه نهایی موها در پایان همان سال اول مشخص خواهد شد. با این وجود این موضوع به عوامل مختلف بستگی دارد.

میزان فولیکول های منتقل شده در کاشت مو، شرایط اولیه مو های فرد، نقطه انتخاب شده برای کاشت موها، انجام مراقبت های لازم، واکنش بدن فرد به کاشت مو و البته شرایطی که کاشت مو در آن انجام شود و همچنین تکنیکی که مورد استفاده قرار گرفته، همگی می توانند روی زمان دقیق ظهور نتایج نهایی موثر باشند. البته برای بیشتر افراد، کیفیت این نتایج به مراتب مهم تر از زمان بروز آن هاست.

سال دوم به بعد پس از کاشت مو

در این زمان مو رشد خود را کامل کرده است، حالت مو به صورت طبیعی است و مانند دیگر موهای سر بیمار شده است. البته هنوز هم احتمال دارد در این منطقه حجم موها افزایش پیدا کند و موها پر پشت تر شوند. موها بلندتر می شود.

پس از این دوران شما موهای طبیعی دارد. در برخی از افراد دیده شده که موهای کاشته شده پس از سالهای زیادی شروع به کم پشت شدن می کند.

این روند ممکن است در موی طبیعی انسان نیز دیده شود. ولی باید بدانید که موهای که از طریق کاشت مو حاصل شده اند در اکثر مواقع می توانند تا پایان عمر به صورت استاندارد و زیبا فرد را همراهی کنند.

از آن جایی که فولیکول ها در منطقه بانک مو اساسا نسبت به ریزش مقاوم تر هستند، پس موهای جدید نیز مقاوم تر از موهای قبلی سر فرد خواهند بود. این یکی از مزیت های مهم و کلیدی کاشت مو به شمار می رود.

ولی در هر صورت تقویت مو چه موی کاشته شده چه طبیعی به صورت دوره ای می تواند تأثیر زیادی در ماندگاری موی فرد داشته باشد تا بهتر بتواند زیبایی خود را تأمین کند.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *