جراحی بینی

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید ؟

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید ؟

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید ؟

آمار و ارقام ها نشان می دهند که عمل زیبایی بینی که به آن رینوپلاستی نیز گفته می شود دومین عمل زیبایی در ایالات متحده آمریکا می باشد. جراحی بینی به خصوص یکی از متداول ترین عمل های زیبایی است که بین نوجوانان رایج می باشد. رینوپلاستی یک عمل سرپایی است که طی انجام بیهوشی عمومی انجام شده و فرد بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان همان روز مرخص می شود.

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید

چه نکاتی را به عنوان کاندیدا پیش از عمل جراحی بینی باید بدانید ؟

در طی جراحی بینی، جراحان شکل و ظاهر بینی را هم به دلیل زیبایی و هم به خاطر اصلاحی تغییر می دهند. جراحان ممکن است سایز بینی را بسته به درخواست و شرایط بینی بزرگ و کوچک تر کرده و در بیش تر موارد نیز ایجاد تغییرات در شکل نوک بینی یکی از معمول ترین درخواست ها می باشد.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

در حدود 15 درصد از عمل های زیبایی بینی صورت گرفته نیاز به اصلاح دارند؛ که در این بین بیش تر عمل های اصلاحی صورت گرفته در خصوص موارد زیبایی و ظاهری خواهد بود، مانند پیچ و تاب هایی که ممکن است در نوک بینی ایجاد شود که می توانند منجر به تنگی نفس نیز شوند.

معمولا عمل ها و جراحی های که برای اصلاح و به صورت مجدد انجام می شوند بسیار پر هزینه تر و پیچیده تر می باشند؛ اما به صورت کلی جراحی بینی می تواند یا بسیار ساده و یا پیچیده باشد، اگر که به دست یک جراح حرفه ای و مجرب انجام شود می تواند نتایج فوق العاده ای را داشته باشد و در اعتماد به نفس افراد و شکل ظاهری شان تفاوت زیادی را سبب شود.

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید

مسئله ای که می تواند در تصمیم گیری شما برای انجام عمل رینوپلاستی موثر باشد این است که بدانید اصولا روش انجام عمل جراحی بینی به چه شکل است.

به طور کلی هدف از جراحی بینی از نظر پزشکی این است که استخوان ها و غضروف های اضافی برداشته شوند و یا به طوری تغییر شکل داده شوند تا به شکل مطلوب فرد متقاضی در بیایند.

حال بسته به این که پزشک از چه مسیری به این استخوان ها و غضروف ها دسترسی پیدا می کند، تکنیک های جراحی رینوپلاستی به دو روش تقسیم بندی می شوند.

روش اول رینوپلاستی بسته است که با ایجاد زخم های کوچکی روی پوست، پزشک به استخوان و غضروف ها دسترسی پیدا می کند و آن ها را تغییر می دهد. روش دوم رینوپلاستی باز است که طی آن پزشک به کلی پوست بینی را کنار زده و به طور کامل به ساختمان درونی بینی دسترسی دارد.

بسته به این که شما چه انتظاری از عمل رینوپلاستی دارید پزشک شما تصمیم می گیرد تا از کدام روش استفاده کند. به عنوان مثال روش رینوپلاستی باز برای افرادی که می خواند تغییرات بزرگی در بینی خود ایجاد کنند مناسب تر است.

چه مواردی برای انتخاب کاندید مناسب برای جراحی بینی باید در نظر گرفته شود ؟

در زیر لیستی از موارد و مشخصاتی ارائه شده است که یک کاندید جراحی بینی باید آن ها را داشته باشد:

 1. در مواردی که بینی کنونی افراد باعث می شود احساس نا امنی و ناراحتی کنند و با این ظاهر خوشحال نیستند.
 2. آن ها ممکن است همچنان که سن شان بالاتر می رود از نحوه ی تغییر و تحولاتی که در بینی شان ایجاد می شود احساس رضایت نداشته باشند.
 3. بینی آن ها دارای ناهنجاری ها و مشکلاتی است که نیاز به اصلاح دارد.
 4. آن ها به خوبی با شرایط عمل و شرایط خود منطبق و سازگار شده اند و انتظارات قابل قبول و معقولی در خصوص عمل بینی خود و نتایج حاصل شده از آن را دارند.
 5. بهترین کاندید ها افرادی هستند که می خواهند شکل ظاهری خود را بهبود ببخشند تا به این صورت از زندگی خود احساس رضایت بیش تری داشته باشند و از عمل جراحی خود انتظارات معقولی دارند و به دنبال تغییرات بیش از حد و قابل توجهی در عمل بینی خود نیستند.
 6. کسانی که از عمل خود و شرایط لازم برای آن آگاهی کامل دارند و می دانند چه مواردی را باید رعایت کنند. برای مثال گروهی مانند کارگران باید بدانند که بعد از جراحی باید یک دوره ی مرخصی را بگذرانند و استراحت کنند.
 7. افرادی که از تمامی شرایط پزشکی خود و آلرژی های شان آگاهی دارند و پزشک خود را از تمامی این مسائل آگاه می کنند. این امر بسیار مهم می باشد و باعث می شود خطرات ناشی از بیهوشی و مصرف و تداخل دارویی کاهش یابد.

به صورت کلی هر فردی که در خصوص شکل ظاهری خود به دلیل شکل بینی خود احساس خوشحالی نمی کند و نگران این مساله می باشد که چگونه به نظر می آید، می تواند گزینه ی خوبی برای انجام جراحی بینی باشد.

در بعضی موارد نیز بینی فرد به دلیل جراحات و یا آسیب هایی که طی تصادف و یا حوادث ناخواسته دچار آسیب و شکستگی می شود. در این موارد نیز پزشک تشخیص می دهد که بیمار به عمل جراحی بینی نیاز دارد.

در مواردی نیز کلا دلیل انجام جراحی بینی عوامل زیبایی نیست و ممکن است فرد به دلیل مشکلات مختلفی مانند مشکلات تنفسی نیاز به انجام عمل بینی داشته باشد.

یا افرادی که صدای تو دماغی دارند و از این امر راضی نیستند یکی دیگر از مواردی هستند که با هدفی غیر از زیبایی دست به عمل جراحی بینی می زنند.

البته صدای تو دماغی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که هر کدام از این عوامل راه حل مخصوص به خود را می طلبند. اما اگر دلیل آن وجود پولیپ در بینی باشد، می شود با انجام عملی جراحی پولیپ را از بینی فرد خارج کرد.

چه کسانی نباید جراحی بینی را انجام دهند ؟

در برخی از موارد بینی افراد هیچ گونه مشکلی در ظاهر خود ندارد و از لحاظ ظاهری بسیار طبیعی به نظر می رسد. با این حال فرد باز هم برای انجام جراحی بینی اصرار دارد. در این صورت بهتر است فرد با یک متخصص جراحی بینی (nose surgery) مشورت کرده و شرایط را بررسی نماید. در برخی موارد آن قدر مشکل جدی وجود ندارد و از این رو پزشک انجام جراحی بینی را توصیه نمی کند و ممکن است از راه های غیر تهاجمی مشکل تان را برطرف بسازد.

منظور از راه های غیر تهاجمی تر راه هایی هستند که بدون نیاز به انجام عمل جراحی و استفاده از تیغ جراحی، شکل بینی فرد را تغییر می دهند تا به چیزی که مد نظر او است نزدیک تر شود. یکی از مرسوم ترین و بهترین روش ها در این زمینه، استفاده از پر کننده های طبیعی مانند جودرم است.

این پر کننده ها از هیالورونیک اسید تشکیل شده اند. هیالورنیک اسید به شکل طبیعی در بدن انسان ها وجود دارد و به همین دلیل استفاده از این پر کننده ها هیچ گونه آسیبی به بدن فرد وارد نمی کند.

همان طور که گفته شد این روش نسبت به روش عمل بینی بسیار کم دردسر تر است و طی کمتر از یک ساعت به شکل سر پایی در مطب دکتر انجام می شود و فرد با فاصله ی چند ساعت بعد از آن می تواند به روند عادی زندگی خود برگردد.

گروه دیگری که مجاز به انجام عمل زیبایی بینی نمی باشند، نوجوانانی هستند که سن آن ها زیر 16 سال می باشد. دلیل این امر این است که تا این سن شکل و اندازه ی واقعی بینی هنوز تثبیت نشده است و بینی باید به سایز و شکل بلوغ برسد.

آیا شما یک کاندیدای خوب به جهت انجام جراحی بینی هستید ؟

افرادی که معمولا کاندیدای انجام رینوپلاستی هستند از شکل ظاهری خود ناراضی می باشند. این گروه از افراد باید در خصوص مسائل و مشکلات شان با جراح عمل زیبایی بینی صحبت کنند و مشکلات شان را با او در میان بگذارند.

با صحبت کردن و دریافت توصیه های لازم از پزشک جراح عمل بینی، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا گزینه مناسبی برای انجام جراحی بینی می باشید یا خیر و سپس در رابطه با انجام جراحی بینی تصمیم بگیرید. در واقع باید گفت که بهترین کاندیدا ها برای انجام رینوپلاستی افرادی هستند که ناهنجاری ها و بدشکلی های واضحی را در بینی خود دارند.

همچنین در صورتی که شما از نتایج و خروجی جراحی بینی توقعات حقیقی و درستی دارید می توانید خود را جز بهترین گزینه ها برای انجام جراحی بینی بدانید. نکته مهم در جراحی بینی دیگر این است که شما باید از لحاظ روانی نیز کاملا برای انجام عمل آمادگی لازم را داشته باشید.

شکل ظاهری و آناتومیکی بینی هر فردی کاملا متفاوت می باشد. اگر که شما جز افرادی هستید که به دلیل ناهنجاری های موجود در بینی تان دچار مشکل تنفسی شده اید و یا در سطح بیرونی بینی تان برآمدگی بزرگی وجود دارد، نوک بینی افتاده دارید، بینی پهن و گوشتی دارید و یا پره های بینی تان پهن و بی شکل است، شما نیاز به انجام رینوپلاستی دارید.

در صورتی که از لحاظ ظاهری ایراد و مشکل خاصی در شکل ظاهری بینی تان وجود ندارد و شما قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید، بهتر است در این خصوص با جراح بینی خود صحبت کنید و در خصوص خواسته ها و دلایل تان با و مشورت کنید تا بعد از آن بتوانید تصمیم بگیرید که آیا شما گزینه ی مناسبی برای انجام عمل زیبایی بینی می باشید یا این که می توان با روش های غیر تهاجمی مشکل تان را برطرف نمود.

گاهی ممکن است با دیدن شکل بینی افراد دیگر مانند بازیگران و هنرمندان معروف و یا اطرافیان خود، به این نتیجه برسید که بینی آن ها بسیار زیبا است و اگر شما هم بینی خود را به همان شکل در بیاورید چهره ی شما زیبا تر خواهد شد.

اما این تصور درستی نیست چرا که چهره ی افراد منحصر به فرد است و به شکل طبیعی اجزای صورت همه ی افراد با یک دیگر یک تناسب نسبی دارند.

به همین دلیل اگر بینی یک شخص دیگر به نظر شما زیبا آمد، دلیل نمی شود که دقیقا همان مدل بینی به صورت شما هم بیاید و باعث زیباتر شدن شما شود.

درست است که تغییر شکل بینی چهره ی افراد را تا حد زیادی عوض می کند، اما برای این که به طور کلی زیباتر به نظر برسید باید به دیگر اجزای صورت خود توجه کنید و بینی خود را با توجه به تناسبی که با دیگر اجزای صورت ایجاد می کنند بسنجید.

در بیش تر موارد اگر که پزشک احساس کند که مشکل موجود برای شما آزار دهنده است رینوپلاستی را برای شما انجام می دهد.

ریسک های انجام رینوپلاستی:

 1. بی حس شدن بینی
 2. خونریزی بینی
 3. زخم های بینی
 4. تورم داشتن بینی
 5. آسیب عصبی دائمی
 6. نیاز به انجام مجدد عمل برای بار دوم و یا حتی سوم
 7. عفونت

البته مواردی که در بالا ذکر شده است در شرایط بسیار خاص و در صورت عدم رعایت مواردی که پزشک پس از انجام رینوپلاستی ذکر می کند رخ می دهد. اگر که شما پزشکی متبحر در انجام عمل زیبایی بینی را انتخاب کنید و توصیه های پزشک خود را به صورت کامل انجام دهید هیچ خطری تهدید کننده نخواهد بود.

دوران نقاهت عمل جراحی بینی چقدر خواهد بود؟

مسئله ی دیگری که باید در مورد آن اطلاعات کسب کنید تا بدانید که آیا کاندیدای مناسبی برای انجام عمل جراحی بینی هستید یا نه، مدت زمان نقاهت پس از عمل رینوپلاستی است.

عمل جراحی بینی عمل مهمی است که مراقبت های بعد از جراحی بینی تا حد بسیار زیادی بر رسیدن به نتیجه ی نهایی اثر گذار است و شاید بشود گفت دقیقا به اندازه ی خود فرایند عمل جراحی اهمیت دارد.

در روز انجام عمل جراحی، بهتر است که یک همراه داشته باشید تا شما را تا خانه برساند چرا که تا ساعاتی پس از عمل هنوز تحت تاثیر داروهای بیهوشی قرار دارید. صورت شما بعد از عمل دچار تورم و باد کردگی و کبودی خواهد شد.

این یک پیامد کاملا طبیعی عمل های جراحی است و پس از گذشت یک هفته الی ده روز به طور کلی رفع می شود. اما پس از آن و به مدت چند ماه، تورم خفیفی در ناحیه ی بینی شما وجود دارد که باعث می شود برای دیدن شکل نهایی بینی خود چندین ماه صبر کنید.

در طول یک الی دو هفته ی ابتدایی پس از عمل، باید به خوبی در خانه استراحت کنید و یا اگر هم مجبورید به سر کار خود برگردید، حتما از فعالیت های بدنی سنگین پرهیز کنید تا آسیبی به استخوان ها و غضروف های در حال ترمیم شما وارد نشود.

بنابراین این که امکان استراحت و پرهیز از فعالیت های سنگین را بعد از عمل داشته باشید، شما را تبدیل به یک کاندیدای مناسب جهت انجام عمل بینی خواهد کرد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک عمل بینی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *