کاشت مو

تأثیر ژنتیک در کاشت مو چیست

 تأثیر ژنتیک در کاشت مو

تأثیر ژنتیک در کاشت مو

کاشت مو نتیجه ی برداشت مو از بخش بانک مو و پیوند آن به بخش های دیگر سر و صورت است. در برخی افراد به دلیل کم پشتی این اقدام صورت می گیرد ولی اکثر افرادی که اقدام به کاشت مو می کنند دچار طاسی و ریزش موی ژنتیکی هستند.

معمولاً ریزش مو به دلیل ژنتیک با دارو درمان نمی شود و می توان پس از ریزش مو آن را با کاشت مو جبران کرد. برخی از افراد که دچار طاسی هستند نگران این مسئله می باشند که بعد از کاشت مو نیز موها شروع به ریزش کند و باز طاسی آن ها برگردد.

ژنتیک در کاشت مو

در این مقاله می خواهیم به این مبحث بپردازیم که کاشت مو در افرادی که دارای مشکل ژنتیکی ریزش مو هستند تا چه حد موفقیت آمیز است.

دلیل ریزش مو ارثی چیست و از چه زمانی شروع می شود؟

احتمال ریزش موی ارثی در افرادی به وجود می آید که در خانواده یا فامیل های نزدیک خود این عامل وجود دارد. برخی از دانشمندان معتقدند یک ناهنجاری ژنتیکی باعث می شود که در سنین بالای 25 سال فولیکول های مو شروع به کوچک شدن کنند و به تبع از آن ها موها نازک شده و به مرور از بین بروند.

ژنتیک در کاشت مو

معمولاً این اتفاق بالای 25 سال می افتد و فرد به آرامی در بخش های جلویی سر خود رو به عقب شروع به طاس شدن می کند.

اکثر این افراد اعتماد به نفس خود را از دست می دهند و به دنبال راهی برای درمان طاسی خود هستند؛ اما مشکل طاسی به خوبی توسط روش کاشت مو درمان می شود و فرد زیبایی ظاهری خود را به دست می آورد.

ریزش مو ارثی، اساسا اصلی ترین دلیل برای ریزش موها به شمار می رود. این نه یک بیماری، بلکه یک وضعیت طبیعی است که بر اساس روابط ژنتیکی به وجود می آید. وقتی ریزش مو ژنتیکی اتفاق می افتد، چرخه رشد موها دچار مشکل می شود و به مرور زمان، موها کوتاه تر، نازک تر و آسیب پذیر تر خواهند شد.

این وضعیت تا جایی ادامه پیدا می کند که رشد موها در بخش هایی از سر به طور کامل متوقف شود. این بخش ها معمولا بخش های جلویی و میانی سر هستند. در ریزش مو ارثی، معمولا موهای پشت سر برای فرد باقی می مانند.

این یک خبر خوب محسوب می شود. چرا که می توان از این بخش از سر به عنوان بانک مو برای کاشتن فولیکول ها در قسمت های جلویی و میانی سر بهره برد.

از آن جایی که در این نوع از ریزش مو، خود فرد کمترین نقش را دارد و عوامل ژنتیکی در آن تعیین کننده هستند، پس نمی توان روشی برای جلوگیری از این کار در نظر گرفت.

شما هر چقدر هم که مراقب سلامتی موهای خود باشید، وقتی در خانواده و یا اقوام افراد زیادی با سابقه ریزش مو وجود داشته باشند، ممکن است این اتفاق برای شما نیز رخ بدهد.

پس به طور کلی راهی برای جلوگیری از این نوع ریزش مو وجود ندارد اما می توان با روش ها، سرعت ریزش موها را کمی کندتر کرد. هر چقدر که این روش ها «زودتر» انجام شوند، نتایج آن ها مطلوب تر خواهد بود.

با این وجود فراموش نکنید مصرف داروهایی مثل ماینوکسیدیل، شاید تنها کمی از شدت ریزش مو بکاهد و هرگز نخواهید توانست موهایی پرپشت و پرحجم در سر شما به وجود بیاورد. برای رسیدن به این نتایج، کاشت مو بهترین روش به شمار می رود.

درمان ریزش موی ارثی و کاشت مو

اولین کاری که اکثر مردم می کنند مراجعه به متخصص پوست و مو است. معمولاً برای این افراد آزمایش هایی تجویز می شود که نشان دهد علت ریزش مو چیست سپس تجویز دارویی صورت می گیرد.

اگر در آزمایش ها عامل ریزش موی ارثی مشخص شد شاید نتوان چندان به درمان های دارویی امیدوار بود. درمان های دارویی در این موارد تا زمانی نتیجه بخش است که از آن ها استفاده می شود. حتی گاهی اوقات این داروها هر چند ریزش مو را کم می کنند ولی در زمانی طولانی تر طاسی اتفاق می افتد.

ولی به هر حال اولین اقدامی که برای ریزش مو صورت می گیرد استفاده از مواد مکمل و داروها است.

اگر این داروها جواب نداد و بخش جلویی سر دچار طاسی شد، آن گاه روش دیگری مانند کاشت مو می تواند موثّر باشد. در ابتدا کاشت مو برای کسانی استفاده شد که دچار ریزش موی ژنتیکی بودند و تا کنون نیز توانسته موفق باشد.

معمولاً ریزش موی که به علت های دیگر مانند کمبود ویتامین ها و املاح معدنی یا آهن صورت می گیرد با دارو از بین می رود و نیازی به کاشت مو نیست.

وقتی مواد معدنی و ویتامین ها برای فرد تجویز می شود، برخی از فولیکول ها دوباره شروع به ساختن موهای جدید می کنند و ممکن است تغییرات مثبتی برای فرد اتفاق بیفتد. این کار البته تنها تا زمانی مفید خواهد بود که چرخه ریزش موها کامل نشده باشد.

وقتی فرد به مرحله طاسی رسید، دیگر نباید انتظار داشته باشد که با استفاده از داروها رشد دوباره ای برای موهای سر خود رقم بزند. در مورد داروها یک نکته دیگر نیز ضروری به نظر می رسد. به محض آن که شما مصرف داروها را متوقف کنید، وضعیت موها دوباره مثل سابق خواهد شد.

موفقیت کاشت مو در ریزش مو ژنتیکی

ژنتیک و کاشت مو رابطه ی تنگاتنگی با هم دارند. به دلیل این که کاشت مو در افرادی با زمینه ی ژنتیکی بیشتر صورت می گیرد، این عامل بیشتر در روش های کاشت مو بررسی می شود.

همانطور که گفته شد دلیل ریزش مو ضعیف شدن فولیکول های مو است که در نهایت باعث از بین رفتن فولیکول و در نهایت مو می شود. هنگامی که از بخش دیگر سر موهایی با فولیکول سالم به این بخش انتقال داده می شود، این موها رشد کرده و می توانند مانند موی سالم رشد کنند.

بهتر است افراد متقاضی کاشت مو این نکته را مد نظر قرار دهند که درصد بسیار بالایی از کاشت مو در افراد دارای ریزش مو ژنتیکی با موفقیت انجام شده و تا سالهای زیادی نیز به رشد خود ادامه داده است.

از این رو نگرانی از بابت ریزش مجدد موها وجود ندارد. پس می توان گفت که اگر سن مناسبی برای کاشت مو داشته باشید نگرانی از بابت تأثیر ژنتیک در ریزش مو نخواهید داشت و می توانید به راحتی برای کاشت اقدام کنید. البته این اتفاق به شرطی رخ می دهد که افراد، مراقبت های لازم را از نیز از موهای خود به عمل بیاورند.

کاشت مو باید زمانی برای ایجاد یک تغییر کوچک در سبک زندگی افراد باشد. این فرآیند دوباره شما را صاحب موهایی جذاب و پرپشت می کند اما اهمیت زیادی دارد که این بار بیشتر از گذشته به موهای خود اهمیت بدهید. معمولا افرادی که یک بار دچار ریزش مو شده اند، بیشتر از موهای خود مراقبت می کنند تا دیگر با این هراس بزرگ برخورد نکنند.

همچنین داروهایی که به عنوان تقویت کننده در مراحل بعد از کاشت مو برای فرد تجویز می شود، به خوبی جوابگوی نیاز فولیکول های مو است و آن را تقویت می کند. از این رو در طی دوره ی درمان به خوبی قوی می شوند و امکان ریزش آن ها به حداقل می رسد.

بهترین سن برای کاشت مو در افراد دارای ریزش مو ژنتیکی

افرادی که دارای ریزش موی ژنتیکی هستند، بهتر است منتظر بمانند تا این روند کامل شود. به طور معمول چند سال طول می کشد تا ریزش مو کامل شود و ژن موثّر در این بخش فعالیت خود را به انجام برساند.

اگر کاشت مو در زمانی زودتر صورت گیرد، موهای کاشته شد احتمال ریزش بالاتری دارند و ممکن است در زمره ی موهای تحت تأثیر ژن موثّر در ریزش مو قرار گیرند. سن مناسب برای کاشت مو در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.

در این مورد بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو مشورت داشته باشید تا بتواند با بررسی هایی که روی موها انجام می دهد، پیشنهاد دهد که بهترین زمان کاشت چه سنی است. ولی به صورت معمول زمان کاشت مو موثّر بالای 30 سال است و در سنین پایین تر احتمال دارد موفقیت در ماندگاری مو کمتر باشد.

انتخاب زمان درست، اهمیت بسیار زیادی برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن در کاشت مو دارد. وقتی زمان درست برای انجام این کار از راه رسیده باشد و ریزش مو ثبات کافی را پیدا کرده باشد، پزشک به درستی تشخیص خواهد داد که باید چه کارهایی برای شما انجام بدهد و براساس ویژگی های موی شما، اساسا چه کارهایی در این فرآیند امکان پذیر است.

برای انجام کاشت مو پس از ریزش ژنتیکی، نباید بیش از حد عجله به خرج داد. چرا که انتخاب یک زمان اشتباه، ممکن است نتایج نهایی این کار را کاملا تحت تاثیر قرار بدهد.

به طور کلی کاشت مو، فرآیندی است که به صبر و حوصله بسیار زیادی نیاز دارد. هم برای رسیدن زمان درست انجام این کار و هم برای تماشای نتایج نهایی حاصل از این فعالیت.

بهترین روش کاشت مو در افراد دارای زمینه ژنتیکی ریزش مو

اگر به دنبال یک روش خوب برای کاشت مو هستید، بهتر است که بدانید افراد دارای زمینه ی ژنتیکی ریزش مو می توانند از تمامی روش ها استفاده کنند.

این که کدام روش مفیدتر است، بسته به این مسئله است که میزان ریزش مو و وضعیت بانک مو در فرد چگونه است. همچنین داشتن یک سری شرایط مانند بانک موی قوی، فولیکول های سالم، هزینه و … می تواند در انتخاب روش موثّر باشد.

به طور کلی سعی می شود برای این دسته از افراد همیشه از ” بهترین و جدیدترین روش کاشت مو ” استفاده شود؛ زیرا این روش ها معایب روش های قبلی را از بین برده اند و تکمیل تر هستند.

ولی بهتر است برای انتخاب روش کاشت، به دکتر خود اعتماد کنید تا از بین روش های موجود هر کدام که با شرایط شما همخوانی بیشتری دارد انتخاب کرده و برای شما انجام دهد.

امروزه برای کاشت مو، روش های متعدد و متنوعی در نظر گرفته می شوند که می توانند دست شما را برای انتخاب باز بگذارند. دو متد اصلی و شناخته شده برای این کار، متد های FUE  و FUT هستند.

با انتخاب متد FUT، شما نیاز به تراشیدن همه موهای سر خود ندارید. دوران مورد نیاز برای بهبودی در این روش کمی طولانی تر است. با این روش آثاری از اسکار نیز در منطقه بانک مو باقی خواهد ماند. با این وجود در نتیجه نهایی، موها تراکم قابل توجهی دارند.

به طور کلی متد FUE متد استانداردتری برای کاشت مو محسوب می شود. نتایج ناشی از این متد، کاملا طبیعی به نظر می رسند. این متد جای زخمی روی سر شما باقی نمی گذارد. دوران بهبودی نیز در این فرآیند به سرعت طی خواهد شد.

این فرآیند نیازی به بخیه ندارد. این فرآیند ریسک بسیار پایینی را به فرد تحمیل می کند و نتایج ناشی از آن نیز همیشگی خواهد بود. تنها مشکل در این متد، نیاز به تراشیدن همه مو های سر است که برای بسیاری از افراد، یک موضوع طبیعی به شمار می رود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *