پوست و مو

درمان خانگی قارچ پوستی

درمان خانگی قارچ پوستی

درمان خانگی قارچ پوستی

سیر : اگر چه هیچ مطالعه ای مبنی بر استفاده از آن انجام نشده است، اما اغلب از آن به عنوان یک درمان برای عفونت های قارچ پوستی استفاده می شود.

درمان خانگی قارچ پوستی

برای استفاده از آن بهتر است با ترکیب نمودن آن با یک روغن گیاهی مثل روغن زیتون یا روغن نارگیل، یک خمیر درست کنید و به صورت یک لایه نازک روی پوست آسیب دیده بمالید.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

البته حتما چک کنید که اگر این خمیر(خمیر سیر) باعث ایجاد علائم حساسیت مانند قرمزی و یا تورم شد، حتما از استفاده ی مجدد آن خودداری کنید.

آب صابون : به علت جلوگیری از منتشر شدن قارچ پوستی به قسمت های دیگر بدن بهتر است در رعایت بهداشت نهایت دقت را انجام دهید. یک یا  دو بار در روز محل عفونت قارچی را با صابون و آب گرم بشویید.

لازم است پس از شستشوی محل آسیب دیده با قارچ پوستی آن محل را به طور کامل خشک نمایید. زیرا رطوبت یک ویژگی مهم برای رشد قارچ های پوستی می باشد.

البته تمیز کردن محل آسیب دیده را همیشه پیش از استفاده از هر کدام از روش های درمان خانگی از واجبات به حساب می آید. و برای تست حساسیت بهتر است در یک قسمت کوچکی از منطقه ی سالم پوست بمالید تا از وجود یا عدم وجود حساسیت پوست بدن نسبت به مواد مصرف شده مطلع شوید.

درمان خانگی قارچ پوستی

سرکه ی سیب : از موادی که به طور طبیعی دارای خاصیت ضد قارچی می باشد، سرکه سیب می باشد. برای استفاده از سرکه سیب به عنوان درمان کننده ی عفونت قارچی پوست، می توانید از یک پد با جنس نخی کمک بگیرید.

به این صورت که پد نخی را در محلول سرکه سیب خیس می کنید و آن را روی محل دارای عفونت قارچ پوستی بمالید و محل را تمیز کنید. این کار را برای اثربخشی کافی بهتر است روزی حداکثر ۳ مرتبه انجام دهید.

روغن نارگیل : برخی اسید های چرب موجود در روغن نارگیل با آسیب رساندن به غشای سلولی آن ها را از بین می برد. استفاده از روغن نارگیل به صورت سه بار در روز می تواند در درمان قارچ پوستی موثر باشد.

روغن نارگیل در لوسیون ها و مرطوب کننده های مختلف نیز وجود دارد که می تواند به صورت غیر مستقیم می تواند تاثیرات مثبتی بر پوست بگذارد. همچنین ممکن است روغن نارگیل به همراه دیگر مواد طبیعی و خانگی در درمان قارچ پوستی هم می تواند ترکیب شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

آلوئه ورا : این ماده دارای ترکیبات ضد قارچی، ضد میکروبی و ضد باکتری می باشد. استفاده از آلوئه ورا برای درمان مشکلات پوستی و شاداب تر کردن پوست رواج زیادی دارد. آلوئه ورا جزو اصلی بسیاری از ماسک های خانگی می باشد.

عصاره ی دانه گریپ فروت : این دانه ی مفید در کشور چین بسیار محبوب است و به  عنوان ماده ی ضد قارچ پوستی و میکروبی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده آن به صورت ترکیب یک قطره از آن با یک قاشق غذاخوری آب می باشد. با دو مرتبه مالیدن آن بر پوست می تواند اثرات ضد قارچ پوستی داشته باشد.

زرد چوبه : این ادویه ی محبوب علاوه بر خواص مفید خوراکی آن که با استفاده از آن در انواع غذاها سبب اضافه شدن این خواص به غذا می شود، دارای خواص ضد التهابی می باشد و نیز بر ضد قارچ پوستی عمل می کند.

مطالعات زیادی انجام شده که توانایی ضد میکروبی گیاه مفید زردچوبه را تایید می نماید. می توانید از زرد چوبه به عنوان چای استفاده کنید. خواص درمانی زردچوبه می تواند به صورت افزودنی به غذا و به شکل خوراکی به مواد خوراکی اضافه  شود. همچنین می تواند به صورت موضعی و به شکل ترکیب با روغن نارگیل مورد استفاده قرار بگیرد.

روغن درخت چای : استفاده از روغن درخت چای در میان استرالیایی های بومی این کشور رواج زیادی دارد. معمولا این افراد از این روغن به عنوان درمانی برای بیماری های پوستی مانند قارچ پوستی  و یا عفونت های باکتریایی استفاده می کنند.

انواع عفونت های پوستی

عفونت های باکتریایی پوست : این عفونت ها معمولا به شکل برجستگی های کوچک و به رنگ قرمز بر روی پوست نمایان می شوند و به صورت آرام آرام و با گذشت زمان اندازه ی آن ها افزایش پیدا می کند.

عفونت های باکتریایی خفیف معمولا با آنتی بیوتیک های موضعی درمان می شوند. در برخی موارد هم ممکن است انواع خوراکی آنتی بیوتیک ها در درمان این نوع از عفونت ها به کار گرفته شوند. این نوع از عفونت ها در شکل های مختلفی مانند جزام و جوش های تحریک کننده وجود دارند.

عفونت های ویروسی پوست : این نوع از عفونت ها را ویروس های مختلف به وجود می آورند. علائم عفونت های ویروسی ومی توانند از خفیف تا شدید پدیدار شوند. تب خال، زونا و زگیل برخی از بیماری هایی می باشند که عامل عفونت ویروسی موجب ایجاد آنها شده است.

عفونت قارچی پوست : مناطق مرطوب بدن محل های مورد علاقه این نوع از عفونت های پوستی می باشند. پا و زیر بغل برخی از این مکان ها می باشند. انواع مختلفی از عفونت قارچی پوست شامل پای ورزشکار، عفونت مخمر، قارچ ناخن و برفک دهان می باشند.

شیوه ی زندگی در ایجاد عفونت قارچی پوست بسیار موثر می باشند. بیماری پای ورزشکار که به علت ایجاد قارچ پوستی در محیط مرطوب پای ورزشکاران ایجاد می شود، مثالی از تاثیر شیوه زندگی بر ایجاد قارچ پوستی است.

اگر ورزشکار هستید و یا تعریق زیادی در طول شبانه روز دارید، با شستشو و تمیز کردن و نیز خشک کردن محیط های مرطوب بدن خود مانند پا، از تشکیل قارچ پوستی جلوگیری نمایید. استفاده از اسپری ضد قارچ و کرم های خوراکی یا موضعی ضد قارچ پوستی می تواند در درمان این بیماری بسیار مفید واقع شوند.

برای کاهش خارش و التهاب می توانید از چند بار کمپرس سرد در طول روز استفاده کنید. همچنین برای کم کردن میزان خارش آنتی هیستامین های بدون نیاز به نسخه بسیار مفید می باشد.

عفونت انگلی پوست : در سراسر پوست بدن، در داخل جریان خون و نیز اندام های بدن ممکن است ایجاد شوند. عامل ایجاد این عفونت ها یک نوع انگل می باشد.

درمان قارچ پوستی

این نوع از عفونت در تمام نقاط جهان بسیار رایج می باشد. زمانی این عفونت در انسان به وجود می آید که یک قارچ مهاجم به سیستم ایمنی بدن حمله کند و نقاطی از بدن از جمله پوست را تحت تاثیر قرار دهد و علائمی را از خود نشان دهد.

قارچ ها در هوا، خاک و آب وجود دارند. برخی از قارچ ها به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارند. قارچ های مزاحمی که به بدن حمله می کنند، کشتن آن ها آسان نمی باشد زیرا می توانند زنده بمانند و فرد دیگری را که در حال بهبودی می باشد، مورد حمله قرار دهند و موجب عمود نمودن بیماری شوند.

علائم قارچ پوستی

عفونت قارچ پوستی تغییرات زیادی از جمله قرمزی و خارش پوست را ایجاد می کند. لازم به ذکر است که بسته به نوع قارچ پوستی، ممکن است علائم مختلفی داشته باشد. برای مثال در بیماری پای ورزشکار ، این قارچ پوستی می تواند سبب ترک خوردگی در پا شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *