پوست و مو

تاثیرات رادیکال آزاد بر پوست

تاثیرات رادیکال آزاد بر پوست

تاثیرات رادیکال آزاد بر پوست

امروزه رادیکال های آزاد به یکی از موضوعات داغ و بحث برانگیز علمی تبدیل شده اند که در زمینه های گوناگون مورد بررسی قرار می گیرند؛ اما بسیاری از افراد هستند که نمی دانند رادیکال های آزاد دقیقا چه هستند و چه گونه بر روند پیر شدن پوست تاثیر می گذارند.

تاثیرات رادیکال آزاد بر پوستبرای آنکه بتوانید از پوست خود به درستی مراقبت کنید و جلوی ایجاد چین و چروک و پیری زودرس پوست را بگیرید، باید ابتدا بدانید که رادیکال های آزاد چه هستند و سپس بدانید چگونه به پوست آسیب می رسانند و برای شما مضر هستند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

در این مقاله به طور مختصر و مفید رادیکال های آزاد را معرفی می کنیم و به شما خواهیم گفت که پادزهر آن یعنی آنتی اکسیدان می تواند از آسیب های رادیکال های آزاد پیش گیری کند و آثار پیری زودرس در پوست را از بین ببرد.

رادیکال های آزاد چه هستند؟

مطلقا همه چیز در جهان ما از مولکول ها تشکیل شده است. از بدن انسان گرفته تا هوایی که آن را نفس می کشیم. مولکول ها نیز از اتم هایی تشکیل شده اند و هر اتم خود از یک جفت الکترون ساخته شده است.

حالا اگر یک اتم یکی از الکترون های خود را از دست دهد، آن وقت شاهد پدیده ی الکترون های آزاد خواهیم بود. وقتی مولکول ها در این حالت قرار می گیرند بسیار واکنش پذیر می شوند و برای پوست و بدن انسان مضر هستند.

تاثیرات رادیکال آزاد بر پوستمولکول هایی که یک الکترون کم دارند، برای آن که به ثبات برسند به شدت دنبال جذب الکترون از مولکول های اطراف خود هستند و به نوعی الکترون های دیگر مولکول ها را طی یک واکنش شیمیایی که اکسیداسیون نام دارد می دزدند و مال خود می کنند.

الکترون های آزاد به این صورت به پوست آسیب می رسانند که سعی می کنند آن یک الکترونی که از دست داده اند را، از مولکول های پوستی دریافت کنند و فقدان الکترون خود را این گونه جبران کنند.

در اینجا اتفاقی که برای پوست می افتد این است که وقتی اتم ها از مولکول های پوست جدا می شوند، این امر باعث می شود تا ساختار دی ان ای پوست ما آسیب ببیند که نتیجه ی آن پیر شدن پوست زود تر از موعد است.

به این پدیده نظریه ی پیری بر اثر رادیکال های آزاد می گویند. رادیکال های آزاد به غیر از تخریب ساختار دی ان ای، می توانند به ساختار های مهم دیگری مانند غشای سلولی، پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها آسیب برسانند و آن ها را از بین ببرند.

حال سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که رادیکال های آزاد در چه محل هایی حضور دارند و چگونه می توان از آنها دوری کرد؟ رادیکال های آزاد عموما نتیجه ی آلودگی هستند. آلودگی هایی نظیر دود و غبار، گرد و خاک و دود سیگار و همچنین آفتاب نیز می تواند یکی دیگر از تولید کننده های رادیکال های آزاد باشد. حشره کش ها و سم های مانند آن، بعضی از دارو ها و همچنین عادات غذایی و رژیم نامناسب می توانند باعث ایجاد رادیکال های آزاد شوند.

در ادامه به بررسی راه های جلوگیری و مقابله با رادیکال های آزاد و آسیب های آن بر پوست می پردازیم.

رادیکال های آزاد چه اثر مخربی بر روی پوست می گذارند؟

آسیبی که به پوست بر اثر رادیکال های آزاد وارد می شود می تواند به شکل های مختلفی خود را نشان دهد. به طور عمده این آسیب خود را به این شکل ها نشان می دهد:

رنگ پوست شما دچار تغییراتی می شود. به این صورت که نقطه های قهوه ای روی پوست ایجاد می شوند و یا رگ های خونی شکسته شده خود را نشان می دهند.

یا این که پوست ضعیف می شود و به شکل شل و آویزان در می آید که علت آن آسیب دیدن فیبر های ارتجاعی پوست است.

همچنین رادیکال های آزاد می توانند باعث شوند که کلاژن پوست در هم شکسته شود و این اصلی ترین عامل بروز چین و چروک در پوست است.

چگونه می توان از آسیب رادیکال های آزاد بر پوست جلوگیری کرد؟

پاسخ این سوال در یک کلمه خلاصه می شود: آنتی اکسیدان ها! آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند یک الکترون به رادیکال های آزاد اهدا کنند. نتیجه ی این کار این است که دیگر رادیکال های آزاد نیاز نخواهند داشت تا الکترون مورد نیاز خود را از اتم های پوست بگیرند و به این صورت از آسیب رسیدن به پوست جلوگیری می شود.

حال به این سوال پاسخ می دهیم که آنتی اکسیدان ها در چه موادی وجود دارند. بدن انسان به طور طبیعی ذخایری از آنتی اکسیدان ها دارد. این آنتی اکسیدان های درون بدن به طور دائم در تلاش هستند تا با جذب رادیکال های آزاد و به تعادل رساندن آن ها، از آسیب رساندن رادیکال ها بر مولکول های پوست و بدن جلوگیری کنند.

مشکل وقتی ایجاد می شود که میزان رادیکال های آزاد نسبت به آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در بدن بسیار بیشتر می شوند.

در این صورت بدن نمی تواند رادیکال های آزاد را به طور کامل مهار کند و مولکول های پوست و بدن در معرض آسیب قرار می گیرند. برای رفع این مشکل باید آنتی اکسیدان های دریافتی بدن خود را با مصرف خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان افزایش دهید. ویتامین آ، ویتامین سی و ویتامین ای می توانند همراه با غذا و مایعات مصرف شوند. خوب است بدانید که آنتی اکسیدان ها را می توانید به شکل موضعی نیز مصرف کنید.

چرا که امروزه در بازار انواع مختلفی از کرم ها، سرم ها و لوسیون هایی وجود دارند که حاوی آنتی اکسیدان هستند و می توانید آن ها را مستقیما روی پوست خود بمالید تا با آثار مخرب رادیکال های آزاد مقابله کنید.

همچنین می توانید آنتی اکسیدان مورد نیاز خود را از خوراکی هایی مانند گوجه، انگور، انار، زغال اخته، شکلات تلخ و چای سبز تهیه کنید و یا آن که آن ها را به صورت قرص های مکمل مصرف کنید.

جالب است بدانید که بسیاری از خوراکی ها و یا مواد حاوی آنتی اکسیدان مانند روغن آرگان و چای سبز، به عنوان دارو ها و غذا های ضد التهاب نیز مصرف می شوند. دلیل این امر این است که یکی از آثار رادیکال های آزاد ایجاد التهاب روی پوست است.

رادیکال های آزاد همانطور که گفته شد می توانند غشای سلولی را مورد حمله قرار دهند و آنها را تخریب کنند. این تخریب به شکل التهاب در سطح پوست خود را نشان می دهد.

یکی از مثال های رایج این پدیده همان سوختگی بر اثر آفتاب گرفتن است. مصرف مواد حاوی آنتی اکسیدان می تواند از این امر نیز جلوگیری کند.

در نهایت بهترین کاری که می توانید برای مقابله با آثار مخرب رادیکال های آزاد بر پوست و ایجاد چین و چروک روی صورت خود بکنید این است که مطمئن باشید بدن شما به مقدار کافی آنتی اکسیدان در خود دارد. میوه ها و خوراکی های حاوی آنتی اکسیدان معمولا خوراکی های پر طرفداری هستند بنابراین تامین آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن کار چندان سختی نخواهد بود.

استفاده از سرم ها و کرم های با کیفیت که حاوی آنتی اکسیدان هستند نیز می تواند به شما کمک کند تا به طور کامل از شر رادیکال های آزاد در امان باشید. با انجام این اقدامات ساده می توانید از پوست خود به خوبی مراقبت کنید و از داشتن پوستی زیبا و صاف برای مدتی طولانی لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *