تزریق بوتاکس

ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس، روش مدرنی است که با تزریق منظم آن شاهد کاهش تدریجی چین و چروک های بخش های مختلف صورتتان هستید. خود فرآیند تزریق بوتاکس بسیار ساده و آسان است ولی اثرات جانبی آن میتواند کمی پیچیده باشد.

یکی از اثرات جانبی مربوط به تزریق بوتاکس در صورت مربوط به چشم ها می شود. ورم شدید چشم ها و پف کردن دور چشم و گاهی وقتها افتادگی پلک چشم ها جزو اثرات جانبی نادری هستند که بعد از تزریق بوتاکس رخ میدهند و ورم چشم ها تاثیر زیادی بر روی صورت می گذارد و حتی می تواند باعث اختلال در زندگی فرد بشود.

ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

البته راه های زیادی وجود دارد که بیمار می تواند از ایجاد این عارضه به خوبی جلوگیری کند.

قبل از انجام بوتاکس، فرد باید همه جوانب این کار را به خوبی بسنجد و با آگاهی و دانش کافی به سراغ روش هایی شبیه به این برود. افزایش دانسته ها در مورد بوتاکس، معمولا افراد را مجاب می کند تا چنین تزریقی را انجام بدهند.

چرا که بوتاکس در نگاه کلی، ریسک و خطر چندانی ندارد و اگر در شرایط درست و ایده آل صورت بگیرد، نتایج خوبی به همراه خواهد داشت. فراموش نکنید که بوتاکس اساسا یک گزینه دائمی نیست.

آن هایی که پس از تزریق از نتیجه کار راضی نیستند، پس از چندین ماه دیگر ناچار به تحمل این نتیجه نخواهند بود اما افرادی که از بوتاکس رضایت دارند، می توانند دوباره این کار را تکرار کنند و آثار آن را بار دیگر روی صورت خودشان به وجود بیاورند.

چه عواملی باعث ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس می شوند؟

بوتولونیوم توکسین که در بوتاکس وجود دارد، باعث فلج شدن ماهیچه ها در صورت می شود.

عدم فعالیت ماهیچه ها از ایجاد خطوط پنجه کلاغی، خطوط خنده و چین و چروکهای پیشانی جلوگیری می کند. متاسفانه، متخصص ها نمی توانند تزریق بوتاکس را در عمق پوست بیمار به خوبی کنترل کنند.

ورم چشم بعد از تزریق بوتاکس

در موارد نادری بوتاکس از غشا میان پوستی به ماهیچه بالای چشم ها به نام “ماهیچه بالا برنده پلک بالایی چشم ها” منتقل می شود.

این ماهیچه، باز و بسته شدن پلک چشم و سایر فعالیت های چشم را کنترل می کند. با غیر فعال شدن این ماهیچه، ورم زیادی در اطراف چشم ها مشاهده می شود.

علت انتقال بوتاکس به ماهیچه چشم ها این است که متخصص از دوز بالایی از بوتاکس استفاده کرده است و یا بوتاکس را نزدیک به چشم ها تزریق کرده است.

تزریق بوتاکس هم یک هنر محسوب می شود و متخصص های باتجربه می توانند به خوبی از پس تزریق بوتاکس بر بیایند. به همین خاطر است که انتخاب پزشک متخصص و باتجربه برای تزریق بوتاکس، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شاید فرآیند بوتاکس کمی ساده به نظر می رسد اما اگر تجربه و مهارت کافی در کار نباشد، این تزریق ممکن است به یک فاجعه تمام عیار برای فرد تبدیل شود.

انتخاب یک پزشک با تجربه که بتواند همه شرایط تزریق را به خوبی کنترل کند و از تخصص کافی برای تزریق بوتاکس برخوردار باشد، در این مورد کاملا ضروری به نظر می رسد. در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشید که از تزریق بوتاکس، نتیجه ایده آلی به دست بیاورید.

متخصص های با مهارت، محل مناسب تزریق بوتاکس در صورت را می شناسند و از تکنیک های درستی برای تزریق بوتاکس استفاده می کنند.

عمق تزریق بوتاکس از اهمیت زیادی برخوردار است و رعایت همه ی این نکات در عدم انتقال بوتاکس به ماهیچه چشم ها کمک زیادی می کند.

متخصص ها قبل از تزریق بوتاکس از بیمار می خواهند تا عضلات صورت خود را منقبض کند تا نقطه مناسب برای قرار دادن سوزن بوتاکس مشخص بشود.

تورم چشم زمانی رخ میدهد که نوروتوکسین خیلی پایین و در ماهیچه پیشانی تزریق بشود تا چین های پیشانی و خطوط بین دو ابرو را برطرف کند ولی در نهایت، باعث تورم و حتی افتادگی چشم هم می شود.

به طور کلی هر بار که سوزنی با سطح پوست تماس داشته باشد، احتمال تورم نیز وجود دارد. با این حال این تورم، می تواند درجه و اندازه های متفاوتی داشته باشد. در مورد بوتاکس، خود این ترکیب نیز ممکن است تورم زا باشد. با این وجود اگر اتفاقی غیرطبیعی رخ ندهد، این تورم دوام زیادی روی صورت شما نخواهد داشت.

اگر ورم ناشی از بوتاکس بیش از حد طول کشید و بیش از حد بزرگ شد، مشورت با پزشکی که تزریق را انجام داده بهترین گزینه ممکن خواهد بود. چرا که نظر دادن در مورد این تورم بدون معاینه، مشاهده و انجام آزمایش های لازم، چندان منطقی به نظر نمی رسد.

برای جلوگیری از تورم چشم ها بعد از تزریق بوتاکس چه کاری می توان انجام داد؟

بهترین توصیه ای که می توانیم به بیماران کنیم این است که همیشه به نزد متخصص با تجربه و با مهارت مراجعه کنند؛ متخصصی که در تزریق بوتاکس تجربه دارد و ساختمان عضلانی و ترتیب ماهیچه های صورت را هم به خوبی می شناسد.

علاوه بر این، از برندهای معمولی بوتاکس استفاده نکنید. قبل از اینکه متخصص اقدام به تزریق بوتاکس در صورت شما کند، در مورد مارک بوتاکسی که قرار است برای شما استفاده بشود از متخصص خود سوالاتی را بپرسید و مطمئن شوید که از مارک خوبی از بوتاکس برای شما استفاده می شود.

بوتاکس فقط توسط برند آلرگان (نام شرکت) تولید می شود و برندهای با کیفیت دیگر شامل بوتاکس دیسپورت می شود که توسط شرکت مدیسیس ساخته می شود و بوتاکس زئومین که توسط شرکت مرتز ساخته می شود.

همه ی این سه برند بوتاکس، تحت آزمایش های زیادی قرار گرفته اند و نتایج بهتری را نسبت به سایر برندهای معمولی برای بیمار به دنبال دارند.

بین این سه برند، تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد اما بعضا در مواردی، میزان تاثیر آن ها با هم متفاوت می شود. برای مثال در سرعت ظهور نتایج، دسپورت جلوتر از دو برند معتبر دیگر است.

افرادی که دیسپورت تزریق می کنند، در زمانی کوتاه تر به نتیجه دلخواه خود می رسند. با این حال دیسپورت به لحاظ «قدرت» اثر گذاری، ضعیف تر از دو برند دیگر محسوب می شود.

برای مثال می توان به این موضوع اشاره کرد که هر یک واحد از بوتاکس و زئومین، به اندازه 2.5 تا 3 واحد از دیسپورت اثرگذاری دارد. درباره تفاوت در زمان باقی ماندن آن ها نیز نظریه های مختلفی وجود دارد اما آزمایش ها نشان می دهند که بوتاکس اصلی نسبت به بوتاکس های دیسپورت و زئومین، کمی ماندگار تر است.

فراموش نکنید که استفاده از بوتاکس معتبر، نقش مهمی در کاهش تورم پس از انجام تزریق خواهد داشت.

البته توجه داشته باشید که حتی اگر از برند خوبی برای تزریق بوتاکس استفاده بشود و در بخش مناسبی تزریق بشود و حتی عمق تزریق هم مناسب باشد، باز هم احتمال خیلی کمی وجود دارد که اطراف چشمانتان تورم بوجود بیاید. خوشبختانه، تورم چشم ها عارضه ماندگاری نیست و برطرف می شود.

برای از بردن ورم چشم بعد از بوتاکس، روش های دیگری نیز وجود دارد. در درجه اول مهم است که ساعاتی پس از انجام تزریق، دراز نکشید و حالت عمودی خود را حفظ کنید. استفاده از کمپرس یخ، برای کاهش تورم پس از بوتاکس موثر خواهد بود.

ماساژ دادن نواحی اطراف چشم به آرامی نیز می تواند این ورم را کاهش دهد. بسیاری از افراد برای کاهش دادن این تورم، از کرم آرنیکا استفاده می کنند.

استفاده از این کرم یکی روش های مرسوم برای جلوگیری از تورم بیشتر به شمار می رود. در کنار آرنیکا که ریشه گیاهی دارد، می توان تا 4 بار در هر روز از بروملین نیز استفاده کرد. بروملین با جذب پروتئین های مسئول در تولید تورم در بدن، ورم چشم را پس از انجام بوتاکس به حداقل می رساند.

تا چه مدت بعد از تزریق بوتاکس ورم چشم ها ادامه دارد؟

خبر خوبی که میتوانیم به شما بدهیم این است که در اکثر موارد، ورم چشم ها بعد از 4 تا 6 هفته برطرف می شود. فقط در بعضی از موارد نادر است که تورم اطراف چشم ها دیرتر بهبود می یابد.

مدت زمانی که طول می کشد تا ورم چشم های شما بهبود پیدا کند، بستگی به این دارد که چه مقدار از بوتاکس به ماهیچه چشم انتقال یافته است و تا چه میزان بوتاکس در ماهیچه چشم تاثیر گذاشته است.

البته دوز کمتری از بوتاکس به ماهیچه های چشم انتقال می یابد و در مواردی که میزان بیشتری از بوتاکس به ماهیچه های چشم انتقال داده شود، تورم چشم ها تا چندین ماه ادامه می یابد.

ورم چشم ممکن است ظاهری غیر طبیعی برای شما به وجود بیاورد اما زمانی که این ورم از بین برود، همه چیز به حالت ایده آل برمی گردد. حالا اطراف چشم، وضعیت به مراتب بهتری نسبت به گذشته پیدا می کند و شادابی و جوانی بیشتری در صورت شما به وجود می آید.

اگر بوتاکس به ماهیچه چشم منتقل شود، چه کاری می توانیم انجام بدهیم؟

اگر چشم های شما بعد از تزریق بوتاکس دچار عارضه تورم، پف و افتادگی پلک شده است ، نباید بیش از حد نگران وضعیت خودتان باشید زیرا تورم چشم ها خطرناک نیست و کاملا موقتی است.

شما میتوانید با متخصص صحبت کنید که برای شما قطره چشم آپراکلونیدین را تجویز کند. قطره آپراکلونیدین می تواند میزان تورم دور چشمها را کاهش بدهد.

در واقع، قطره آپراکلونیدین در ماهیچه دیگری به نام “مولر” که در کنار ماهیچه اصلی چشم قرار دارد تاثیر می گذارد و باعث فعال شدن و انقباض ماهیچه مولر می شود.

بعضی از متخصص ها به بیمار پیشنهاد می دهند که بار دیگر بوتاکس تزریق کند تا ماهیچه های دیگر را تحریک کند تا ورم و افتادگی چشم ها کاهش یابد ولی این کار برای همه بیماران جواب نمی دهد؛

مثلا می توان بوتاکس را مجددا در پیشانی تزریق کرد و اثرات بوتاکس را در ناحیه ابروها کاهش داد و یا واحد کمی از بوتاکس را به دم ابرو تزریق کرد تا پف و تورم چشم ها برطرف بشود و چشم ها بازتر بشوند.

در مواردی که ” بوتاکس در پیشانی ” تزریق می شود؛ افتادگی ابروها بوجود می آیند. در واقع، هیچ پادزهری برای تزریق نادرست بوتاکس وجود ندارد و بیمار باید صبر کند تا اثرات بوتاکس در بدن از بین برود.

از آن جایی که نمی توان اثرات جانبی ناشی از تزریق بوتاکس را به سرعت از بین برد، توصیه می شود که قبل از انجام این کار حتما با پزشک در مورد نتایج و عوارض احتمالی صحبت کنید. در شرایط فعلی، صبر کردن بهترین راه برای پایان یافتن تاثیرات تزریق بد بوتاکس است.

اگر این تزریق در یک کلینیک روی صورت شما نتیجه بدی داشت، ترجیحا برای تزریق های ترمیمی بعدی دیگر به این کلینیک مراجعه نکنید. چرا که این بار ممکن است نتایج کار، بدتر و ناامیدکننده تر باشد.

تزریق بیش از حد بوتاکس، حالتی بیش از حد یکنواخت به چهره می دهد اما جالب است بدانید که بعضی ها، این حالت «یخ زده» را دوست دارند و اصلا به همین خاطر، به سراغ بوتاکس می روند!

نکته آخر :

اگر تزریق بوتاکس توسط متخصص با تجربه ای صورت بگیرد، احتمال ایجاد پف و ورم در اطراف چشم بسیار کمتر می شود.  هیچ کسی به اندازه متخصص، آناتومی ماهیچه های صورت را به خوبی نمی شناسد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس  مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *