تزریق بوتاکس

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

تمایل به زیبایی در همه انسان ها عمری بالفطره است و همه تمایل دارند که زیباتر و آراسته تر بنظر آیند. با بالا رفتن سن و از بین رفتن چربی های صورت، پوست نیز نازک تر شده و چین و چروک هایی در قسمت هایی از بدن و صورت بوجود می آید.

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

البته ایجاد چین و چروک در صورت، در هر سنی نیز ممکن است بوجود آید که دلایل بسیاری می تواند داشته باشد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

ایجاد چین و چروک در صورت و بدن، باعث از بین رفتن اعتماد بنفس در این دسته از افراد می شود و نگرانی هایی را بوجود می آورد. تزریق بوتاکس، یکی از روش های رایج و بسیار پر طرفدار در دنیای زیبایی است که باعث از بین رفتن چین و چروک و خطوط عمیق صورت و بدن شده و پوستی صاف و یکدست را بوجود می آورد.

البته تزریق بوتاکس کاربردهای درمانی دیگری نیز دارد. یکی دیگر از کاربردهای تزریق بوتاکس، کنترل و از بین بردن غدد عرق در زیربغل، کف دست و پا است که برای افرادی که این مشکل را دارند، می تواند راه حل بسیار خوبی باشد.

همه چیز درباره تزریق بوتاکس

بوتاکس چیست؟

صورت همه ما انسان ها از تعدادی عضله تشکیل شده است. ماهیچه های صورت با حرکاتی که دارند، باعث ایجاد خطوطی در همان قسمت می شوند. به طور مثال خطوط افقی که در بالای ابرو بوجود می آید یا خطوط خنده که در اثر خندیدن مداوم بوجود می آید، نمونه هایی از این خطوط هستند.

در واقع وقتی ما برای ابراز احساسات خود در شرایط مختلف، از ماهیچه های صورت استفاده می کنیم و شکل متفاوتی برای چهره خود به وجود می آوریم.

حرکت ماهیچه ها در اولین سال ها و دهه های زندگی، تغییر پایداری روی صورت به وجود نمی آورد اما هر چه سن ما بالاتر می رود، خط و خطوط بیشتری نیز رفته رفته در چهره ما پدیدار می شوند. در واقع به همان نسبت که ماهیچه ها حرکت بیشتری داشته باشند، خطوط روی صورت نیز افزایش پیدا خواهند کرد.

خطوطی که در صورت بوجود می آیند ممکن است شما را خسته و عصبی بنظر آورند. بوسیله تزریق درست بوتاکس در نقاطی از این عضلات، می توان حرکات عضلات آن قسمت را از بین برد تا خطوط چین و چروک بوجود نیاید.

بوتاکس در واقع یک نوع سم بنام بوتولینوم است. شاید شما نیز با شنیدن کلمه سم، فکر کنید که حتما این ماده خطرناک است و چگونه امکان دارد که باعث درمان شود.

اما باید بگوییم که این نوع سم به هیچ عنوان خطری ندارد و اگر به درستی و توسط یک متخصص در این زمینه، انجام شود، هیچ گونه عارضه ای را به دنبال ندارد.

این سم از پروتئین تشکیل شده است و از باکتری کلستریدیوم بوجود می آید. بوتولینوم در هشت نوع  Aتا H وجود دارد که هر یک کاربردی دارند. اما نوع A و B در انسان برای مصارف تجاری و پزشکی کاربرد دارند.

با تزریق بوتاکس به قسمتی از عضله، آن قسمت از عضله به صورت موقتی فلج می شود و همین باعث از بین رفتن چین و چروک ها می شود. اما این فلج شدن عضلات بصورت موقتی است و معمولا هر4 ماه یکبار تزریق بوتاکس باید مجددا انجام شود.

متوقف شدن حرکت ماهیچه های صورت، چین و چروک ها را برای مدتی از بین خواهد بود. در نتیجه استفاده از بوتاکس، ظاهری به مراتب جوان تر برای فرد به وجود می آورد و شکل صورت او را یکدست می کند.

البته بوتاکس در از بین بردن همه خط و خطوط موثر نیست و نمی تواند وضعیت ماهیچه های ایستا را تغییر بدهد. به همین خاطر گاهی به صورت همزمان با بوتاکس، از تزریق فیلر و یا چربی نیز استفاده می شود.

پس از تزریق بوتاکس، برای دیدن نتیجه مطلوب، معمولا چهار هفته باید صبر کرد تا نتیجه تزریق بوتاکس مشاهده شود.

حال شاید این سوال به وجود آید که در صورت تزریق نکردن مجدد بوتاکس آیا چین و چروک های صورت از قبل نیز بیشتر می شوند یا نه. در پاسخ باید گفت که در صورتی که تزریق بوتاکس مجددا انجام نشود، پوست بدتر نمی شود و به حالت قبل از تزریق بوتاکس باز می گردد.

در تزریق بوتاکس به نواحی ابرو و بینی باید خیلی دقت شود، زیرا ممکن است بوتاکس فرم ابرو و بینی را دچار تغییراتی نماید.

به طور کلی پزشک متخصص، پیش از انجام تزریق منطقه دقیق صورت را علامت گذاری می کند و تنها در صورتی این تزریق بهترین نتیجه ممکن را در پی خواهد داشت که پزشک، کارش را با نهایت دقت و ظرافت پشت سر بگذارد و تزریق را دقیقا روی نقطه تعیین شده، انجام بدهد.

انواع سم بوتولینوم نوع A

بوتولینوم نوع A مانند سایر مواد دارویی و درمانی، تحت عنوان برندهای گوناگونی وارد بازار می شود که هر یک دارای ویژگی های منحصر بفرد خود هستند. Dysport، Xeomin و Botox، نام های تجاری برای بوتولینوم هستند.

حال شاید برای شما این سوال پیش آید که تفاوت اساسی میان انواع بوتولینوم ها در چیست. انواع بوتولینوم ها معمولا در زمان اثر گذاری باهم متفاوت هستند.

در بین این برند ها، نتایج دیسپورت زود تر از برندهای دیگر نمایان می شود. در واقع افرادی که تزریق بوتاکس انجام می دهند در صورتی که از برند دیسپورت استفاده کرده باشند، خیلی زود شاهد تغییرات اولیه بر روی صورت خواهند بود.

در یک وضعیت استاندارد اگر 3 نفر سه مدل مختلف بوتاکس، دیسپورت و زئومین را تزریق کنند، فردی که تزریق دیسپورت انجام داده زودتر از دیگران متوجه تغییرات می شود. با این حال زمان ماندگاری بوتاکس در این برند ها تفاوت چندانی با هم ندارد.

اما یکی از اصلی ترین تفاوت های میان انواع بوتولینوم ها، میزان پروتئین موجود در هر یک از آن هاست. بوتاکس دارای بیشترین پروتئین است و پس از آن دیسپورت، مقدار کمتری پروتئین داشته و زئومین هیچ گونه پروتئینی ندارد. داشتن پروتئین اضافه، بوتاکس و دیسپورت را قدرتمندتر و موثرتر از زئومین می کند.

به همین دلیل است که از بوتاکس بیشتر استفاده می شود و پزشکان، بوتاکس را برای بیماران خود تجویز می کنند. معمولا شیشه های ویال بوتاکس در اندازه 500 واحدی وجود دارد که این میزان برای استفاده در صورت یک شخص بسیار زیاد است و معمولا برای دو الی سه نفر مقدار آن کافی است.

اگر میزان تزریق بوتاکس برای فرد بیشتر از حد مورد نیاز او باشد، نتایج نهایی این کار حالت طبیعی را از دست می دهند و ظاهری به شدت مصنوعی پیدا می کنند. در نتیجه بسیار مهم است که پزشک حتما میزان دقیق و درستی از بوتاکس برای تزریق به فرد پیدا کند. این میزان البته به خواسته فرد و شرایط اولیه او نیز بستگی خواهد داشت.

ویال 200،100 و 300 واحدی بوتاکس و دیسپورت نیز در خارج از ایران وجود دارد که معمولا در ایران نایاب است و کمتر به ایران وارد می شود. داروی بوتاکس باید در دمای 2 الی 8 درجه سانتی گراد در یخچال نگهداری شود.

کاربردهای تزریق بوتاکس

1- بوتاکس نوع A برای درمان چین و چروک های صورت، رفع خطوط اخم و لبخند و درمان های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. این فعالیت موجب جوانسازی پوست، ایجاد شادابی و طراوت در چهره و بالا رفتن اعتماد به نفس فرد خواهد شد.

2- تزریق بوتاکس به دهلیز قلب، باعث می شود که همین امر باعث پایین آمدن ضربان قلب و به عبارتی تنظیم ضربان قلب شود.

3- در صورتی که صورت غمگین باشد، عضلات میان ابرو باعث می شوند که پیام غمگین بودن به مغز ارسال شود و همین امر باعث ایجاد افسردگی در شخص می شود. با تزریق بوتاکس در میان ابرو، حالت افسردگی نیز در شخص از بین می رود.

4- تزریق بوتاکس در 31 نقطه از جلو و عقب سر و صورت، باعث درمان بیماری میگرن می شود. تقریبا تمام بیمارانی که تزریق بوتاکس را انجام داده اند، از بیماری میگرن رهایی یافته اند.

آمارها نشان می دهند بین این تزریق و مقابله با میگرن، رابطه مستقیمی وجود دارد. بوتاکس می تواند با از بین بردن رابطه مغز و عصب، از انتقال پیام درد جلوگیری کند. در نتیجه همین مکانیسم، منجر می شود که فرد دیگر احساس سردرد شدید نداشته شد و از میگرن رهایی پیدا کند.

5- تعریق شدید زیر بغل، صورت، کف دست ها و پاها، همیشه عامل خجالت و از دست دادن اعتماد بنفس می شود. تزریق بوتاکس در این نواحی باعث متوقف شدن غدد عرق شده و این مشکل حل می شود. پس از تزریق بوتاکس به مدت 8 ماه این مشکل رفع شده و پس از این مدت، مجددا باید تزریق بوتاکس انجام شود.

6- بی اختیاری ادرار، یکی از مشکلاتی است که در بسیاری از افراد ممکن است بوجود آید. با تزریق بوتاکس در دیواره های مثانه، انقباضات مثانه کنترل شده و از بی اختیاری ادرار جلوگیری بعمل می آید.

7- اسپاسم یا ناهنجاری هایی که در صدای یک شخص بوجود می آیند، با تزریق بوتاکس در حنجره، این ناهنجاری ها به مدت 3 الی 4 ماه از بین می رود. این یکی از جالب توجه ترین کاربرد های امروزی بوتاکس به شمار می رود که در گذشته تقریبا هیچکس از آن اطلاعی نداشت.

8- تزریق بوتاکس، باعث کاهش اسپاسم های عضلانی در قسمت کمر شده و التهابات و دردهای کمر را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد. نتیجه کاهش درد پس از 10 الی 14 روز بعد از تزریق بوتاکس ، مشاهده شده و به مدت 3 الی 4 ماه این کاهش درد ادامه پیدا می کند.

تزریق بوتاکس در کدام نواحی امکان پذیر است؟

تزریق بوتاکس در برخی از نواحی صورت بهتر عمل می کند و در این نواحی می توان بوتاکس را تزریق کرد. تزریق بوتاکس در نواحی زیر امکان پذیر است:

1- پیشانی : چین و چروک و خطوط افقی که در قسمت پیشانی به وجود می آیند، نشانه های خوبی نیستند و چهره شما را اخمو و عصبانی به نظر می رساند.

این خطوط که معمولا با بالابردن ابروها نیز بیشتر به چشم می آیند، در اثر بالا رفتن سن بیشتر به وجود می آیند. اما برخی از عوامل مانند سیگار کشیدن یا قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آفتاب، باعث بیشتر و عمیق شدن این خطوط می شوند.

بنابراین ”  تزریق بوتاکس به پیشانی ” ، که گاهی به آن خط تعجب هم گفته می شود، بهترین گزینه برای رفع خطوط می باشد!

با توجه به نوع ماهیچه های متحرکی که در این قسمت از صورت فرد وجود دارند، بوتاکس می تواند به بهترین شکل ممکن، روی پیشانی تاثیر بگذارد و خط تعجب را از بین ببرد. برای افرادی که قصد تغییر دادن این بخش از صورت خود را دارند، بوتاکس ایده آل ترین گزینه به شمار می رود.

2- دور چشم : یکی از مهمترین نقاطی که نشان دهنده ی پیری زودرس است، چین و چروک هایی در اطراف چشم است. زمانی که شما می خندید، این خطوط نیز بیشتر مشخص می شوند.

این خطوط که به آن خطوط پنجه کلاغی هم گفته می شود، باعث می شود صورت، شکسته تر بنظر آید. به همین دلیل از تزریق بوتاکس برای از بین رفتن خطوط این ناحیه استفاده می شود. در واقع تزریق بوتاکس به اطراف چشم، یکی از شایع ترین و پرطرفدارترین نواحی در تزریق بوتاکس است.

روش های خانگی یا استفاده از متد های شیمیایی، نمی توانند به اندازه بوتاکس در این بخش از صورت تاثیر داشته باشند. در این فرآیند بوتاکس با سوزن های بسیار کوچک، به اطراف چشم تزریق می شود و این تزریق تنها برای چند دقیقه به طول می انجامد.

در این روش، بوتاکس به صورت یکسان به هر دو طرف صورت تزریق می شود تا حالت مشابهی را در هر دو سمت به وجود بیاورد.

همچنین می توان برای از بین بردن افتادگی پلک ها، از تزریق بوتاکس استفاده کرد تا پلک ها به سمت بالاتر کشیده شوند.

3- بین ابرو : یکی از نواحی که باعث می شود چهره عصبانی و افسرده بنظر آید، خطوط بین ابرو است که گاهی آنقدر عمیق می شود که خیلی به چشم می آید. تزریق بوتاکس باعث می شود که این خطوط از بین برود و خطوط بین ابرو صاف شود.

4- بالای بینی : شاید این سوال برای شما پیش آید که اصولا بالای بینی چروکی ندارد و تزریق بوتاکس در این ناحیه به چه منظوری انجام می شود. در پاسخ باید گفت که زمانی که شما بینی تان را به سمت بالا می کشید، خطوطی بوجود می آید که به آن خطوط خرگوشی گفته می شود.

تزریق بوتاکس در اطراف بینی به کاهش این خطوط کمک می نماید. اما باید توجه کنید همانگونه که گفته شد، به دلیل اینکه تزریق بوتاکس در بینی ممکن است باعث تغییر شکل بینی شود و گاهی ممکن است بر روی لبخند شما نیز تاثیر بگذارد، این امر باید توسط یک شخص خیلی متبحر و متخصص انجام شود.

البته به این موضوع نیز باید توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس، نمی تواند ساختار بینی را کاملا عوض کند و یک تغییر پایدار در این عضو بدن به وجود بیاورد. در نتیجه افرادی که به دنبال ایجاد یک تغییر بنیادین در بینی هستند، باید روش دیگری را برای این کار در نظر بگیرند.

5- ابروها : افزایش سن و پیر شدن، باعث افتادگی در ابروها می شوند و باعث بوجود آمدن خطوط افقی در قسمت بالای ابرو می شوند که بسیار ناخوشاید است. این افتادگی ابروها در افراد جوان تر بسیار بندرت صورت می گیرد. اما ممکن است برخی از افراد دوست داشته باشند که ابروهایشان لیفت پیدا کرده و کشیده تر بنظر آید.

به همین منظور از تزریق بوتاکس در نواحی ابرو استفاده می شود. بوتاکس باعث می شود که ابروهای شما به بالا کشیده شود و حالتی زیبا به چهره می بخشد. اما مانند بینی، تزریق بوتاکس در ابرو نیز، یکی از نواحی بسیار حساس است که حتما باید توسط یک فرد متخصص و متبحر انجام شود.

6- اطراف لب : با بالا رفتن سن، خندیدن و در افراد سیگاری، خطوطی در اطراف لب ایجاد می شود که گاهی این خطوط تا فک نیز ادامه می یابند. با تزریق بوتاکس این خطوط به راحتی از بین می روند.

البته پس از تزریق، افراد سیگاری باید سیگار را ترک کنند. اما در دسته ای دیگر از افراد، پزشک برای بالا بردن گوشه های لب، از تزریق بوتاکس استفاده می نماید که جنبه زیبایی دارد.

7- فک و گردن : گردن ناحیه ای است که با بالا رفتن سن، در آن خطوطی بوجود می آید که گردن را پیرتر نشان می دهد. البته خطوطی که در گردن ظاهر می شوند، می تواند دلایل دیگری همچون ژنتیک، کم شدن و از دست رفتن کلاژن های پوست، فعالیت بیش از حد عضلات صورت و اثرات جاذبه بر روی پوست این ناحیه، داشته باشد.

تزریق بوتاکس در این ناحیه می تواند خطوط افقی و عمودی را از بین ببرد. حال شاید این سوال پیش آید که منظور از خطوط افقی و عمودی چیست. خطوط افقی، خطوطی هستند که به صورت افقی بر روی گردن مانند چین گردن، بوجود می آیند که این خطوط معمولا با بالا رفتن سن و یا افزایش وزن ممکن است بوجود آیند.

برای از بین بردن خطوط افقی، پزشک در اطراف خطوط، بوتاکس تزریق می کند. خطوط عمودی، خطوطی هستند که به صورت عمودی در گردن دیده می شوند. این خطوط که مانند طناب به نظر می آیند، در افراد ورزشکار خیلی بیشتر دیده می شوند و موقعی که فرد در حال صحبت کردن است، این خطوط خیلی بیشتر نمایان می شود.

غذاخوردن و ایجاد کشش در این قسمت، باعث بیشتر شدن این خطوط می شوند. برای از بین رفتن این خطوط عمودی، تزریق بوتاکس می تواند بسیار موثر باشد.

8- پلک پایین : گاهی در ناحیه بین پلک پایین و گونه، چین و چروک های ریز یا عمیقی وجود دارد. برای درمان این چین و چروک ها باید از تزریق بوتاکس استفاده نمود. اما به دلیل اینکه این ناحیه از چشم، بسیار حساس است، بنابراین تزریق بوتاکس باید به دقت انجام شود. در غیر اینصورت ممکن است باعث افتادگی پلک پایین شود. اما دقت کنید که اگر در این ناحیه از زیر چشم ها، پف وجود دارد، درمان بوتاکس به تنهایی نمی تواند جوابگو باشد و باید از درمان های دیگری استفاده نمود.

9- فک و چانه : با بالا رفتن سن، ماهیچه های چانه، بیشتر از آنچه که باید فعالیت داشته باشند، فعالیت دارند و همین باعث ایجاد چین و چروک هایی در قسمت فک و چانه می شود.

برخی از عوامل مانند آفتاب، تحلیل لثه ها و استخوان و عضلات، باعث تشدید این امر می شوند. تزریق بوتاکس در این ناحیه باعث می شود که چانه حالتی صاف پیدا کند و این فرورفتگی ها و چین و چروک ها از بین بروند.

همچنین براکسیسم که نام دیگر قفل شدن فک و دندان قورچه های طولانی است، باعث بوجود آمدن بیماری هایی مانند سردرد، فرسایش دندان ها و گوش درد می شود.

گاهی این حالت فک، حتی به صورت ناخودآگاه و در خواب اتفاق می افتد که شخص موقع بیدار شدن از خواب، با حالتی که فک هایش قفل شده اند از خواب بیدار می شود. با تزریق بوتاکس به قسمت ماهیچه های آرواره، می توان به رفع این مشکل کمک نمود.

10- زیر بغل، کف دست وپا : برای درمان عرق زیر بغل، کف دست و پا از تزریق بوتاکس استفاده می شود. تزریق بوتاکس باعث می شود که ارتباط میان غدد عرق با اعصاب سمپاتیک، قطع شود.

همین امر باعث خشک شدن عرق و قطع آن می شود و فرد حس خیلی خوشایندی را تجربه می نماید. این تزریق در هر سانتی متر مربع از پوست انجام می شود. تاثیر تزریق بوتاکس، 9 تا 12 ماه پس از تزریق نیز ادامه دارد و پس از آن مجددا باید تزریق انجام شود.

چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

امروزه تزریق بوتاکس یکی از شایع ترین عمل های زیبایی است که طرفداران بسیاری دارد. اما شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید بیشترین تعداد افرادی که این عمل را انجام می دهند، افراد جوان هستند.

در سال های اولیه که بوتاکس تازه وارد بازار شده بود، خانم های بالای 50 سال از بوتاکس استفاده می کردند، اما کم کم این سن به نزدیک 20 سال رسید و خانم و آقایان جوان، برای پیشگیری از چین و چروک و انجام عمل های زیبایی، از بوتاکس استفاده کردند. اما بهترین سن برای تزریق بوتاکس بین 20 تا 65 سال است.

برای بوتاکس به لحاظ قانونی، محدودیت سنی در نظر گرفته نشده اما افراد کم تر از 18 سال نباید بوتاکس را برای مصارف زیبایی مورد استفاده قرار بدهند. چرا که در آن شرایط سنی، بدن و صورت آن ها دائما در حال تغییر است و استفاده از بوتاکس، می تواند این تغییر را تحت تاثیر قرار بدهد و حالت ناخوشایندی برای چهره فرد به وجود بیاورد.

برای افراد بالاتر و پایین تر از این سن، بوتاکس اصلا مناسب نیست و عوارضی را به دنبال دارد.

بهتر است به این نکته توجه نمود که خطوط و چین و چروک هایی که به در صورت بوجود می آیند، به دو دسته تقسیم می شوند. یکی چین و چروک هایی است که در اثر افزایش سن بوجود می آیند و دسته دیگر خطوطی هستند که در اثر حرکات عضلات مانند خنده و اخم بوجود می آیند.

افرادی که در دسته دوم قرار می گیرند، باید صبر کنند تا این خطوط کامل شوند، سپس برای تزریق بوتاکس باید اقدام نمایند.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مجاز نمی باشد؟

با اینکه تزریق بوتاکس یکی از راه های سریع برای از بین بردن چین و چروک های صورت و دیگر مشکلات پوستی است، اما برخی از افراد نمی توانند از بوتاکس استفاده کنند. این افراد عبارتند از:

 1. افراد زیر 20 سال و بالای 65 سال نباید از تزریق بوتاکس استفاده کنند.
 2. خانم های باردار و شیرده برای تزریق بوتاکس باید تا پایان دوره شیردهی خود صبر کنند. این تزریق ممکن است سلامتی نوزاد آن ها را به خطر بیاندازد.
 3. افرادی که نسبت به پروتئین های گاوی حساسیت دارند. به دلیل اینکه، سم بوتولینوم از جنس پروتئین است، بنابراین بدن این افراد در برابر بوتاکس، عکس العمل منفی نشان می دهد.
 4. افرادی که دچار بیماری های خیلی حاد قلبی هستند.
 5. افرادی که سیستم بدنی خیلی ضعیفی دارند.
 6. افراد دارای عفونت های بدنی
 7. افرادی که نسبت به بوتاکس حساسیت دارند. به همین خاطر معمولا قبل از تزریق بوتاکس، آزمایش اولیه آلرژی با تزریق دوز بسیار کمی از آن، روی فرد انجام می شود.
 8. افرادی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند.
 9. افراد دارای التهاب و عفونت در ناحیه صورت
 10. افرادی که دارای اختلالاتی در سیستم انعقادی بدنشان هستند.
 11. افرادی که برای برخی از مشکلات، از داروهای ضد انعقادی خون استفاده می کنند.
 12. افرادی که دچار بیماری ام اس هستند.
 13. افرادی که دچار مشکلات کلیه هستند.
 14. افرادی که بیماری های پوستی حاد دارند.

کارهایی که قبل از تزریق بوتاکس باید انجام داد

باید بدانید که  قبل از عمل تزریق بوتاکس نیز مانند سایر عمل های دیگر نیاز است که نکاتی را رعایت کنید.

1- مهمترین و اولین کاری که قبل از تزریق بوتاکس باید انجام دهید، مشاوره قبل از عمل با پزشک معالجتان است. قبل از انجام دادن بوتاکس، پزشک ابتدا با بررسی صورت و حالت هایی مانند خندیدن یا اخم کردن، باید مطمئن شود که آیا حرکات صورت شما، طبیعی است یا نه.

پس از آن در مورد داروهایی که مصرف می کنید از شما سوالاتی می پرسد. همچنین شما نیز باید محیط و فردی که می خواهد برای شما بوتاکس را انجام دهد، ببینید و بررسی کنید و از تبحر و تجربه وی مطمئن شوید.

2- اگر شما داروی خاصی مصرف می کنید و تحت نظر پزشک هستید، باید قبل از انجام تزریق بوتاکس، لیست داروهای مصرفی و دوز مصرفی آن ها را با پزشکی که کار بوتاکس را انجام می دهد، درمیان بگذارید. همچنین مهم است که شما سوابق کامل دارویی و درمانی مربوط به گذشته خود را نیز با پزشک در میان بگذارید.

بسیاری از داروهای مصرفی نباید قبل از تزریق بوتاکس مصرف شوند، زیرا ممکن است باعث کبود شدن ناحیه ای که می خواهید در آن بوتاکس انجام دهید، شود. پس لازم است حتما با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

3- افرادی که دارای بیماری های عصب ناحیه عضلانی هستند، بهتر است قبل از تزریق بوتاکس حتما با پزشک مورد نظر مشورت کنند، چه بسا پزشک تشخیص دهد که بیمار نباید تزریق بوتاکس را انجام دهد.

4- معمولا همه متقاضیان تزریق بوتاکس، از درد بوتاکس خیلی می ترسند. اما نباید بابت این مسئله نگران باشید، زیرا داروهای موضعی بی حسی بسیار زیادی در داروخانه ها موجود است که می توانید از آن ها استفاده کنید.

برای تشخیص اینکه کدام داروی بی حسی برای شما مناسب تر است، باید با پزشک معالج خود مشورت کنید و وی بهترین داروی بی حسی را برای شما انتخاب می کند.

معمولا یک ساعت پیش از عمل تزریق، از داروی بی حسی موضعی برای محل استفاده می شود و لایه ضخیمی از کرم بر روی موضع مورد نظر، مالیده می شود تا آن قسمت به خوبی بی حس شود و شما در حین انجام تزریق هیچ گونه دردی را احساس نکنید.

5- پس از بی حسی صورت، بهتر است بر روی محل مورد نظر یخ گذاشته شود تا بی حسی و تحمل درد خیلی بیشتر شود. استفاده از یخ علاوه بر کاهش درد، باعث می شود که خون مردگی و کبودی نیز پس از تزریق به حداقل برسد.

6- یک هفته قبل از عمل، از مصرف داروهایی همچون سنت جان وارت، ویتامین E، اکسیدیرین، امگا 3، روغن ماهی، زنجبیل، گینگو بلیبا، ایبوپرفن و آسپرین خودداری کنید. این داروها و مواد باعث می شوند که خون شما رقیق شود.

7- پزشک باید تست حساسیت به بوتاکس را بر روی قسمتی از صورت یا بدن بیمار انجام دهد. حساسیت نسبت به بوتاکس شامل خارش، سوزش، کهیر، آسم و تنگی نفس و … می باشد.

8- هنگام تزریق بوتاکس سعی کنید مواد آرایشی بر روی پوست خود نداشته باشید.

9- به مدت 1 هفته قبل از عمل ، از مصرف الکل، کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.

کارهایی که پس از تزریق بوتاکس باید انجام داد

مراقبت های پس از عمل تزریق بوتاکس، به همان میزان که نحوه تزریق و نوع بوتاکس در اثربخشی نتیجه عمل تاثیر دارند، بسیار موثر است. پس از عمل باید به دقت موارد ذیل را رعایت کرد تا نتیجه عمل بهتر شود.

 1. به محلی که بوتاکس در آنجا تزریق شده است، دست نزنید.
 2. به مدت 24 ساعت پس از تزریق، نباید محل تزریق را مالش دهید زیرا بوتاکس در قسمت های دیگر نیز پخش می شود.
 3. به مدت 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید هیچ گونه فعالیت ورزشی داشته باشید زیرا بوتاکس در قسمت های دیگر نیز پخش می شود.
 4. از مصرف داروهایی همچون سنت جان وارت، ویتامین E، اکسیدیرین، امگا 3، روغن ماهی، زنجبیل، گینگو بلیبا، ایبوپرفن و آسپرین خودداری کنید.
 5. به مدت 24 ساعت، هر گونه مراقب پوستی مانند پیلینگ و … را بر روی پوست خود انجام ندهید.
 6. برای از بین بردن کبودی های روی پوست که بر اثر تزریق بوتاکس بوجود آمده است، می توانید از ویتامین K و آرنیکا استفاده کنید.
 7. اگر عارضه ای غیر از کبودی، خون مردگی، سردرد و درد داشتید، باید با پزشک معالجتان موضوع را مطرح کنید تا بهترین دارو را برای شما تجویز کند.
 8. به مدت 4 ساعت پس از عمل نباید بخواید و دراز بکشید و پس از آن نباید بر روی صورت دراز بکشید.
 9. تا مدتی که پوست ناحیه ای که در آن تزریق صورت گرفته است، کبود یا قرمز است باید از قرار گرفتن جلو آفتاب و گرما خودداری کنید.
 10. به مدت 1 هفته، از مصرف مواد کافئین دار و الکل، کشیدن سیگار و قلیان خودداری کنید.
 11. به مدت 1 هفته از رفتن به استخر و سونا خودداری نمایید.

تاثیر میزان تبحر پزشک در تزریق بوتاکس

تعیین تعداد نواحی برای تزریق بوتاکس و میزان تعداد واحدهای مورد نیاز برای تزریق، همگی به تبحر و میزان تجربه پزشک بستگی دارد.

اگر در هر ناحیه بیش از حد تزریق انجام شود، ممکن است باعث آسیب رساندن به قسمت های دیگر نیز شود. همچنین این که آیا همه قسمت های آن ماهیچه به تزریق نیاز دارد یا اینکه فقط قسمتی از آن نیاز به تزریق دارد، همگی به تبحر پزشک معالج بستگی دارد. پس قبل از تزریق بوتاکس، حتما در مورد پزشک و کلینیک، بخوبی تحقیق کنید.

عوارض تزریق بوتاکس

تزریق ماده بوتاکس، عارضه خاصی ندارد و در اکثر بیماران این عمل با موفقیت انجام شده و عارضه ای گزارش نشده است. عوارضی مانند کبودی یا بی حسی پس از انجام عمل، عادی هستند و پس از چند روز یا چند ساعت، به صورت کامل از بین می روند.

اما همانگونه که گفته شد، درصد موفقیت این عمل، به میزان تبحر و تجربه پزشک معالج بستگی دارد. همچنین سردرد یا گاهی حساسیت، بعد از عمل کاملا طبیعی هستند و به سرعت برطرف می شوند.

بنابراین عوارضی که در مورد بوتاکس وجود دارد، همگی به اشتباه پزشک معالج بر می گردد. اگر بوتاکس مرغوب نباشد، میزان دارو به اندازه نباشد، ناحیه مورد نظر به درستی انتخاب نشده باشد، همه اینها عاملی برای شکست این عمل هستند.

اما ماده بوتاکس برای بدن هیچ گونه ضرری ندارد و اگر به درستی تزریق شود، تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر صورت خواهد داشت.

نحوه تزریق بوتاکس

میزان و تعداد نقاط برای تزریق ماده بوتاکس، همگی به نظر پزشک معالج بستگی دارد. داروی بوتاکس، بصورت پودری و ویال می باشد که پزشک باید ماده حلال را به این پودر اضافه کند. برای حل کردن پودر بوتاکس یا دیسپورت معمولا از محلول سالین استریل یا سدیم کلرید 9% استفاده می شود. درحین اینکه سالین استریل یا سدیم کلرید با بوتاکس مخلوط می شود، نباید حبابی بر روی محلول تشکیل شود.

محلولی که بدست می آید معمولا تا چند ساعت پس از آن قابل مصرف است. سپس بوسیله سرنگ خیلی نازک، بوتاکس، به نواحی مشخص شده تزریق می شود. به صورت معمول، تزریق حدود 10 دقیقه زمان می برد. پس از تزریق هم به مدت چند دقیقه از کمپرس یخ بر روی محل مورد نظر استفاده می شود.

اثرات بوتاکس چند وقت پس از تزریق مشخص می شود؟

پس از تزریق بوتاکس، نباید انتظار داشته باشید که تغییرات را به صورت آنی مشاهده کنید. بوتاکس نیز مانند بسیاری از عمل های زیبایی و درمانی دیگر، نیاز به گذشت زمان کوتاهی دارد تا بتوانید اثرات آن را مشاهده نمایید.

معمولا 2 یا 3 روز پس از انجام عمل تزریق بوتاکس، می توانید تغییرات را مشاهده کنید. اثر دارو تا هفته چهارم، کم کم بیشتر می شود و شما می توانید پس از پایان هفته چهارم، تاثیر کامل بوتاکس بر موضع مورد نظر را مشاهده نمایید.

بعد از گذشت حدود 4 ماه پس از تزریق، می توانید مجددا برای تزریق ماده بوتاکس به پزشک مراجعه کنید. بنابراین شما می توانید هر 4 ماه یکبار، تزریق بوتاکس را مجدد انجام دهید. همانگونه که پیش از این گفته شد، اگر بوتاکس پس از پایان دوره مجددا تزریق نشود، صورت به حالت قبل از عمل بوتاکس، باز می گردد.

برجسته سازی لب، با استفاده از بوتاکس

امروزه برجسته سازی لب، یکی از عمل های بسیار پرطرفدار در بین خانم ها و گاهی آقایان است. معمولا برای برجسته سازی لب از تزریق فیلر استفاده می شود. پس برای شما نیز باید جالب باشد که بدانید بوتاکس برای برجسته سازی لب هم کاربرد دارد.

البته در این روش بوتاکس به همراه فیلر باهم بکار برده می شوند که تغییرات و اثر آن بر روی لب، خیلی بیشتر از تزریق فیلر به تنهایی است. بکار بردن بوتاکس به همراه فیلر، فرم بسیار جالب و زیبایی به لب ها می دهد.

در این روش از فیلر به عنوان حجم دهنده استفاده می شود و بوتاکس برای شل کردن عضلات کنار لب بکار برده می شود، که باعث می شود لب ها به صورت طبیعی به سمت بیرون کشیده شوند و لب به صورت کاملا طبیعی حجیم تر بنظر آید.

انواع برندهای بوتاکس

از زمان پیدایش بوتاکس تا به امروز، شرکت ها و برندهای گوناگونی اقدام به تولید و ساخت بوتاکس نموده اند.

اما همه بوتاکس های تولید شده توسط شرکت های مختلف، کیفیت مناسبی ندارند و بعضا ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پوست و صورت شوند. اما برندهای Allergan، MERZ pharma، Ipsen از بهترین و سرشناس ترین برندهای تولید کننده بوتاکس هستند.

اما در ایران برندهای اصلی بوتاکس خیلی در دسترس نیستند، به همین دلیل اکثر مواقع از Dysport، Xeomin بجای بوتاکس استفاده می شود. اما نباید این تصور را داشته باشد که Dysport، Xeomin، به اندازه بوتاکس موثر نیستند یا تاثیری ندارند. در واقع بطور مثال 3 یا 4 واحد از دیسپورت، به اندازه یک واحد بوتاکس تاثیر گذار است.

پس میزان و دوز تزریق در اینگونه از داروها باید بیشتر شود تا تاثیری همانند بوتاکس داشته باشند.

نورونوکس، یکی دیگر از برندهای بوتاکس است که در کشور کره جنوبی تولید می شود و با برندهای آمریکایی برابری می کند. توکسین، یکی از برندهای بوتاکس ایرانی است که جدیدا شروع به تولید در کشور نموده است و از وزارت بهداشت توانسته است که مجوز بگیرد.

سازندگان آن ادعا می کنند که توکسین می تواند با برندهای آمریکایی رقابت کند.

برند Allergan، یک شرکت داروسازی در کشور ایرلند است و به طور متوسط 80 درصد از محصولاتی که در زمینه بهداشتی و زیبایی در ایالات متحده کاربرد دارند را تولید می نماید. برند Ipsen، یکی از برندهای معروف در زمینه تولید انواع داروهای مختلف برای کاهش دردهای عضلانی است.

برند MERZ pharma، یکی از شرکت های تولید کننده انواع داروهای درمانی و زیبایی و اختلالات عصبی است. تولیدات شرکت MERZ pharma، در 90 درصد از کشورهای دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و کیفیت بالایی دارند.

خصوصیات بوتاکس دیسپورت

در کشور ایران معمولا از بوتولینوم دیسپورت خیلی استفاده می شود که توسط برند Allergan، تولید و به بازار عرضه شده است.

زمانی که دیسپورت به محل مورد نظر تزریق می شود، تغییرات نسبت به بوتاکس خیلی سریعتر نشان داده می شود. تنها تفاوت دیسپورت و بوتاکس همانگونه که گفته شد به میزان پروتئین موجود در آنهاست که میزان دیسپورت بیشتری باید تزریق شود. حتی در بسیاری از موارد، دیسپورت ماندگاری بیشتری نسبت به بوتاکس دارد.

فواصل مناسب میان تزریق بوتاکس

همانگونه که گفته شد، اثر بخشی اولین تزریق بوتاکس معمولا پس از 4 هفته دیده می شود. پس از 4 الی 6 ماه، شما باید تزریق دوم خود را انجام دهید. البته توجه کنید که میزان ماندگاری بوتاکس در هر شخص، کاملا متفاوت است و این شما هستید که تشخیص می دهید کی وقت تزریق مجدد بوتاکس رسیده است.

در واقع وقتی اثر بوتاکس از ناحیه مورد نظر ضعیف و پاک شود زمان مورد نظر برای تزریق مجدد است.

هدف از بوتاکس همانگونه که پیش تر اشاره شد، فلج شدن موقتی عضله و از کار انداختن ماهیچه های آن قسمت است. معمولا بعد از گذشت 2 سال، فعالیت ماهیچه ها خیلی کمتر شده و دیرتر ریکاوری می شوند. ممکن است پس از گذشت این زمان شما 2 سال یکبار نیاز به تزریق مجدد بوتاکس داشته باشید.

میزان ماندگاری برندهای مختلف بوتاکس

در برخی موارد در بیماران دیده شده است که ماندگاری برخی از برندهای نامرغوب چینی یا حتی تقلبی از برندهای معتبر و معروف نیز بیشتر بوده است و این سوالی است که برای خیلی ها پیش می آید که چگونه ممکن است.

در پاسخ به این سوال باید گفت که ماندگاری بوتاکس به مرغوب یا نامرغوب بودن آن ربطی ندارد و در این مورد نباید دچار اشتباه شوید.

معمولا تولید کنندگان بوتاکس های نامرغوب و تقلبی، بر روی شیشه های بوتاکس، برای میزان مصرف مورد نیاز برای بوتاکس، مقداری بیش از مقدار واقعی مورد نظر را درج می کنند و همین امر باعث می شود که پزشک معالج به هنگام تزریق، مقداری بیش از مقدار واقعی را تزریق کند که ممکن است ماندگاری بوتاکس را افزایش دهند، اما به دلیل اینکه سم بیشتری وارد بدن می شود، سلامتی بیمار به خطر می افتد و عوارض جبران ناپذیری گریبانگیر بیمار می شود.

اما در برخی از موارد حتی ممکن است ماندگاری اینگونه از بوتاکس ها، کمتر از 2 الی 4 ماه باشد که در اینصورت می توان به تقلبی بودن آن، پی برد. پس بهتر است از برندهای مطمئن و معروف با ماندگاری حداکثر 6 ماه استفاده شود تا سلامتی شخص به خطر نیافتد.

بوتاکس های تقلبی

متاسفانه امروزه در بازار نمونه های تقلبی بوتاکس به وفور یافت می شود که از مواد ناخالص و در کارگاه های زیرزمینی ساخته می شوند. برندهای چینی و کانادایی، دو نوع برند تقلبی هستند که چنین برندهایی اصلا وجود خارجی ندارند.

معمولا بر روی شیشه های این نوع از بوتاکس ها، کشور سازنده، میزان مصرف، شرکت تولید کننده و مشخصات دارو درج نمی شود و تحت نام هایی همچون زیتوکس، درماتوکس، لینوریز و … وارد بازار می شوند.

مواد ناخالصی که در بوتاکس های تقلبی وجود دارند، می توانند با پروتئین های بدن ترکیب شوند و ترکیباتی را بوجود می آورند که این ترکیبات برای سیستم دفاعی بدن، ناشناخته است.

بنابراین سیستم دفاعی بدن، سعی می کند با این ترکیبات مبارزه نماید و همین امر باعث بیماری های خود ایمنی، التهابات و حساسیت هایی در بدن شود. حتی گاهی این علائم با فاصله خیلی طولانی تر از زمان تزریق نمایان می شوند که خود بیمار هم متوجه این تغییرات نمی شود.

اگر برای تزریق بوتاکس به کلینیک های غیرمجاز مراجعه کردید، ممکن است آن ها از بوتاکس های تقلبی برای صورت شما استفاده کنند. استفاده از این بوتاکس ها دردسرهای بسیار بزرگی برای شما به وجود خواهد آورد. در نتیجه برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب، باید حتما به یک کلینیک مجاز و معتبر مراجعه کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *