پوست و مو

الکل چگونه بر پوست شما اثر می‌ گذارد ؟

الکل چگونه بر پوست شما اثر می‌ گذارد ؟

الکل چگونه بر پوست شما اثر می‌ گذارد ؟

بسیاری از تاثیرات مخرب مصرف الکل تا امروز مورد توجه افراد قرار گرفته است اما شاید بعضی از آن ها، هنوز از اثرات منفی مصرف این ماده برای پوست مطلع نیستند.

الکل چگونه بر پوست شما اثر می‌ گذارد ؟

حقیقت آن است که مصرف الکل، یکی از دلایل تخریب کیفیت پوست در بسیاری از افراد به شمار می رود و این موضوع حالا دیگر با انجام آزمایش های علمی به اثبات رسیده است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

به طور معمول به افراد توصیه می شود که قبل از انجام عمل های زیبایی، به سراغ مصرف الکل نروند. چرا که استفاده از این ماده می تواند در زمان انجام عمل، مشکلات و پیچیدگی هایی برای فرد به وجود بیاورد.

با این حال حتی در شرایط عادی و برای افرادی که قصد انجام عمل های زیبایی را ندارند نیز مصرف الکل تاثیر مخربی خواهد داشت. الکل نه فقط برای پوست، بلکه برای سلامتی فرد تهدید کننده خواهد بود.

اگر در مورد رابطه مصرف الکل با پوست سوال هایی برای شما به وجود آمده است، این مطلب برای شما مفید خواهد بود. در این مطلب، همه تاثیرات نوشیدن الکل بر روی پوست را مرور خواهیم کرد.

الکل و خشک شدن پوست

یکی از اولین نشانه های مصرف الکل، خشک شدن آب بدن است. در واقع نوشیدن الکل، سطح آب بدن را به شکل قابل توجهی پایین می آورد و بدن را خشک می کند. طبیعتا هر چه میزان آب بدن کاهش پیدا کند، پوست نیز خشک تر خواهد شد. خشکی پوست، عوارض زیادی را برای فرد به دنبال دارد.

بی حسی، پوسته پوسته شدن، خارش زیاد و ایجاد دایره های سیاه در اطراف چشم ها، برخی از آثار جانبی خشک شدن پوست به شمار می رود. خشک شدن، کیفیت پوست را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین موجب ظاهر شدن خط و خطوط به روی پوست می شود.

در واقع زمانی که فرد دائما الکل مصرف می کند، پوست او چین و چروک های به مراتب بیشتری خواهد داشت و این موضوع، جوانی را از چهره و پوست او خواهد گرفت.

الکل و تورم پوستی

بعضی از افراد بر این باور هستند که مصرف الکل، برای از بین بردن تورم پوستی مفید است اما این باور، فقط برای الکل های بسیار سبک و مصرف بسیار کم، صدق می کند.

در حقیقت مصرف زیاد الکل نه تنها از بین برنده تورم پوستی نیست، بلکه حتی می تواند تورم پوستی را چند برابر کند و اثرات آن را در چهره فرد افزایش بدهد. مصرف الکل با افزایش ایجاد تورم در پوست، وضعیت ظاهری ناخوشایندی برای شما ایجاد می کند.

علاوه بر این، الکل موجب انبساط رگ های خونی می شود و این موضوع، قرمزی پوست را نیز به دنبال دارد. در چنین شرایطی، احتمال بروز آکنه و جوش در پوست بیشتر می شود و روند درمان مشکلات و بیماری های پوستی به تعویق می افتد.

اگر یک بیماری پوستی دارید و یا اگر به تازگی یک درمان پوستی انجام داده اید، الکل می تواند اوضاع را برای شما پیچیده کند و روند درمان پوست شما را به تعویق بیاندازد.

بر اساس تحقیقی که در کشور انگلستان انجام شده است، مصرف الکل احتمال ابتلا به آکنه روزاسه را تا 51 درصد افزایش می دهد. آکنه روزاسه، یک التهاب بسیار شدید پوستی که وضعیت بسیار نامطلوبی برای پوست ایجاد می کند.

الکل و نشانه های پیری

حتی اگر ذره ای به پوست خود و کیفیت آن اهمیت می دهید، مصرف الکل را به شدت محدود کنید. اگر برای شما مهم است که پوست باکیفیتی داشته باشید، بهتر است مصرف الکل را به طور کامل قطع کنید و جلوی عوارض جانبی متعدد ناشی از مصرف الکل را بگیرید.

مصرف الکل، چین و چروک ها را بیشتر از همیشه در چهره شما نمایان می کنند. این موضوع موجب خواهد شد که سن ظاهری شما، به مراتب بیشتر از سن واقعی خودتان به نظر برسد.

موضوعی که برای هیچکس دلچسب و رضایتبخش نخواهد بود. مصرف الکل همچنین می تواند موجب تغییر رنگ پوست شما در بخشی از نقاط بدن شود.

افرادی که الکل مصرف می کنند، بیشتر از دیگران در معرض استرس زیاد قرار می گیرند. استرس یکی از اصلی ترین عوامل تخریب کننده پوست به شمار می رود. در نتیجه الکل از طریق افزایش استرس، به کیفیت پوست شما صدمه می زند.

علاوه بر این، افرادی که به صورت مداوم الکل می نوشند، معمولا با اختلالات خواب روبرو هستند و استراحت کافی نیز ندارند. این موضوع نیز برای پوست، به شدت مضر خواهد بود.

به طور کلی مصرف الکل، موجب پیر تر شدن سلول ها می شود و این روند، به پیر شدن شما نیز سرعت می بخشد. پس اگر به دنبال چهره ای جوان و شاداب هستند و اگر می خواهید کیفیت پوست شما به مرور زمان کاهش پیدا نکند، بهتر است مصرف الکل را ترک کنید و سلامتی پوست و بدن خود را به خطر نیندازید.

الکل و تاثیرات سمی آن

متابولیسم الکل در بدن شما، از طریق یک آنزیم در کبد صورت می گیرد. فعال شدن این آنزیم، سمی را برای بافت های بدن آزاد می کند که به مرور زمان، ضرر های جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. همین سم است که موجب خشک شدن بدن می شود و تاثیرات مخراب دیگری نیز برای پوست و بدن به دنبال دارد.

بیشترین تاثیر منفی الکل برای پوست

ترکیب الکل و شکر، بیشترین تاثیر منفی را برای پوست رقم می زند. در نتیجه نوشیدنی های الکل شیرین که دارای شکر هستند، بیشترین تخریب را روی پوست پیاده خواهند کرد. البته شاید بعضی ها تصور کنند که نوشیدنی های سبک تر، برای پوست مفید هستند اما این باور به هیچ وجه صحت ندارد.

در مجموع مصرف الکل و همه ترکیبات آن، برای پوست مضر است. این ضرر شاید در بعضی از نوشیدنی های الکلی کم تر باشد اما نمی توان ادعا کرد که هیچ نوعی از نوشیدنی های الکلی برای پوست مفید و سازنده است.

چگونه تاثیر منفی الکل روی پوست را کاهش بدهیم؟

به طور کلی برای از بین بردن اثرات منفی ناشی از مصرف الکل، مهمترین و بهترین راهکار موجود قطع کردن مصرف این ماده است اما به هر حال افرادی که الکل مصرف می کنند، بهتر است به همراه آن کمی آب نیز بنوشند.

چرا که این کار، بدن را از خشکی نجات می دهد و موجب حفظ طراوت پوست خواهد شد. البته مصرف آب به هیچ وجه نمی تواند همه اثرات جانبی الکل را از بین ببرد اما حداقل می تواند این عارضه ها را کمی کاهش بدهد.

نتیجه نهایی

نه فقط برای حفظ کیفیت پوست، بلکه برای حفظ سلامتی بدن بهتر است به سراغ مصرف الکل نروید و یا مصرف آن را قطع کنید. به ویژه اگر مستعد بیماری یا عفونت های پوستی هستید، مصرف الکل آسیب جدیدی به پوست شما وارد می کند.

اگر هم قصد دارد یک عمل زیبایی انجام بدهید و یا به تازگی یک درمان روی پوست خود داشته اید، باید توصیه های پزشک را جدی بگیرید و تا حد امکان الکل مصرف نکنید.

افرادی که به سلامتی پوست خود اهمیت زیادی می دهند و داشتن پوستی سالم و زیبا برای آن ها بسیار مهم است، نوشیدن الکل را کنار می گذارند. این کار موجب می شود که شما ظاهر جوان تر و شاداب تری داشته باشید و از اعتماد به نفس به مراتب بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *