کاشت مو

آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب می زند؟

آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب می زند؟

آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب می زند؟

یکی از دغدغه ها و سوالات متداولی که برای افراد علاقه مند به کاشت مو پیش می آید این است که آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب میزند؟ همین امر باعث می شود تا بسیاری ترس از پیوند مو طبیعی داشته و به صورت جدی به این امر فکر نکنند. کاشت مو به عنوان یک عمل زیبایی امن و با نتایج قابل توجه در سراسر دنیا نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده است.

آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب می زند؟عوارض این عمل زیبایی حداقلی و موقت هستند و برای همین افراد زیادی به جای درمان های دارویی زمان بر که گاه نتایج چشمگیری ندارند، کاشت مو را به عنوان انتخاب نهایی و قطعی خود بر می گزینند. برای روشن تر شدن این عمل و پاسخگویی به سوالی که مطرح شد، در ادامه به این بحث پرداخته شده است.

دریافت مشاوره رایگان و تخصصی کاشت مو

روند کاشت مو با موهای موجود شما چه می کند؟

هنگامی که عمل کاشت مو انجام می شود، موهای گرفته شده از ناحیه دارای تراکم مناسب و فولیکول های سالم به ناحیه ای منتقل می شود که طاس است یا موهای موجود در آن ناحیه دارای تراکم کمتری هستند؛ بنابراین سوال مطرح می شود که آیا پیوند مو طبیعی در واقع موهای موجود را از بین می برد؟

پاسخ این است که کاشت مو طبیعی آنها را نابود نمی کند، اما می تواند آن ها را به نوعی وارد شوک کند؛ به عبارت دیگر این امر می تواند باعث ریخته شدن برخی از موهای منطقه پیوند برای مدتی محدود شود.

خطر دائمی برای موهای سالم موجود در پوست سر در پیوند مو نادر است و در واقع تمام اتفاق پیش رو نتیجه یک شوک در جریان این عمل زیبایی به شمار می رود. از دست دادن موقت موهای سالم موجود در سر هنگام پیوند فولیکول های جدید اغلب موقت بوده و این وضعیت تقریباً پس از چند ماه برطرف می شود.

همچنین ممکن است که فولیکولهای مو موجود به واسطه چندین برش کوچک و ریز که در پوست سر ایجاد می شود آسیب ببینند تا پزشک بتواند فولیکول های جدید مو را در جای دقیق هود قرار دهد. به همین دلیل بهتر است کاشت مو توسط جراحی که در این روش با تجربه بوده و مهارت دارد انجام شود تا از ظریف ترین تکنیک ها برای محافظت از موهای سالم موجود و موهای تازه پیوند شده، استفاده شود.

آیا کاشت مو به موهای موجود آسیب می زند؟ دلیل ریزش موهای سالم بعد از کاشت مو

کاشت مو طبیعی باعث از بین رفتن فولیکول های مو در ناحیه گیرنده نمی شود. این روش ممکن است باعث ریزش مو و «شوک» موقت شود. ریزش مو به دلیل شوک یک پاسخ فیزیولوژیکی پوست سر به التهابات و ترومای ناشی از این عمل زیبایی است که در اثر پیوند مو ایجاد می شود.

موهایی که سالم هستند پس از مدتی – به طور کلی 6 ماه – دوباره برگشته و رشد خود را از سر می گیرند. البته موهایی که ممکن است نزدیک به پایان عمر خود رسیده باشند، احتمال دارد به چرخه رشد طبیعی خود برنگردند. هنگامی که یک کاشت مو در زمان مناسب انجام شود، ریزش مو سالم در نتیجه شوک کاملاً نادر و اتفاقی است.

دلیل شوکه شدن و ریختن مو نیز این است که موها به طور طبیعی در یک چرخه رشد و ریزش قرار دارند؛ به عبارت دیگر، موها به طور معمول در حال رشد، ریختن و تکرار دوباره این چرخه هستند؛ بنابراین معقول است که با وارد کردن یک سوزن ریز – ابزاری که معمولاً برای ایجاد محل کاشت مو طبیعی استفاده می شود – به پوست، موها از بین نروند.

شاید علمِ به این موضوع که ریزش مو سالم و موجود در سر، ممکن است در هر شرایطی و با بیهوشی عمومی نیز اتفاق بیفتد یا حتی در مواردی مصرف برخی داروهای خوراکی، بارداری یا حتی استرس و فشار باعث این رخداد شود، نگرانی برای این مسئله را تا حد زیادی کاهش دهد.

روش های جلوگیری از آسیب موهای سالم در جریان کاشت مو و پس از آن

اگر پزشک مراقب فولیکول های اطراف منطقه پیوند نباشد، ممکن است موهای سالم نیز آسیب ببیند. در غیر این صورت آسیب یا ریزش مو پس از پیوند مو در موارد انگشت شماری اتفاق می افتد؛ بنابراین یکی از شروط اساسی و راه های جلوگیری از این مشکل انتخاب درست کلینیک زیبایی و مراکز درمانی است.

این مراکز علاوه بر تجهیزات دقیق و به روز دنیا باید از بهترین متخصصین کاشت مو که در این زمینه تجربه و توانایی کافی دارند نیز بهره ببرد.

در واقع هنگام استفاده از پیوند مو فولیکولار بر روی بیماران مبتلا به طاسی زودرس الگوی طاسی زنانه یا مردانه، گاه شاهد آسیب ها و عوارضی چون از دست دادن موهای سالم نیز هستیم. اینجاست که نقش تجهیزات و تبحر پزشک پررنگ تر از هر عاملی می شود.

ابزار های بزرگ نمایی، تجهیزات استاندارد و تجربه کافی پزشک در این زمینه باعث می شود که دقت کاشت مو طبیعی بالا رفته و ایجاد برش و قرارگیری فولیکول ها برای پیوند به موهای موجود آسیبی وارد نکند.

علاوه بر این موارد مراقبت های بعد از عمل نیز نقش موثری در پیشگیری از این عارضه دارد. بسیاری از متخصصین برای بیماران خود داروهایی مانند فیناستراید یا ماینوکسیدیل برای متوقف کردن روند ریزش مو، تجویز می کنند. با این داروها بعد از پیوند مو طبیعی، موهای موجود از آسیب های احتمالی تا حد بسیار زیادی در امان می مانند.

آیا ریزش موهای سالم پس از پیوند مو دائمی است؟

در صورت انجام عمل کاشت مو در ناحیه دارای طاسی، به دلایلی که گفته شد، ممکن است دچار ریزش موی موقت شوید؛ اما اگر ریشه این موها سالم باشد، آنها بعد از مدت کوتاهی رشد طبیعی خود را همراه با موهای کاشته شده از سر می گیرند.

پاسخ به این سوال که آیا ریزش موهای سالم دائمی است با توجه به شرایطی که ذکر شد، قطعاً جواب منفی دارد؛ اما اینکه آیا عارضه ذکر شده در همه افراد پس از پیوند مو طبیعی اتفاق می افتد و چه زمانی طول می کشد تا موها به حالت طبیعی خود برگردند، کمی سخت است زیرا شرایط جسمی و مراقبت درست بعد از این عمل زیبایی تأثیر به سزایی در کاهش بروز و زمان اینگونه عوارض دارد.

سخن پایانی

انتخاب یک عمل زیبایی برای رفع نقیصه یا ایرادی علاوه بر حس خوبی که به همراه دارد، گاهی استرس ها و دغدغه هایی پیرامون اینکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری هم داشته باشد، به دنبال دارد.

کاشت مو طبیعی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و افراد در کنار شوقی که برای بازیابی زیبایی ظاهری خود دارند، ممکن است نگرانی هایی داشته باشند.

آسیب کاشت مو به موهای موجود یکی از همین ترس هاست که با انتخاب یک پزشک دارای مهارت و بهترین کلینیک کاشت مو می توان از آن پیشگیری کرد. در واقع تجربه جراح و تجهیزات دقیق و مدرن دو نیاز اساسی ای هستند که باعث می شود تعداد کمی از مراجعه کنندگان این مشکل را شاهد باشند.

در کنار این موارد، دقت فرد در نگهداری و مراقبت از موهای کاشته شده و داشتن سبک زندگی سالم و دوری از موارد آسیب زننده چون استرس، دخانیات و غیره، از مواردی است که این آسیب را به حداقل می رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *