تزریق بوتاکس

تفاوت های میان تزریق بوتاکس و فیلر

تفاوت های میان تزریق بوتاکس و فیلر

تفاوت های میان تزریق بوتاکس و فیلر

بوتاکس و فیلر دو روش نوین درمانی می باشند که برای رفع چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می گیرند. فیلر ها در واقع پرکننده هایی هستند که عموما از جنس چربی و ژل بوده و بوتاکس در واقع پروتئین های مترشحه از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم می باشد.

ژل های که به عنوان فیلر مورد استفاده قرار می گیرد، عموما از جنس هیالورونیک اسید بوده و به عنوان پر کننده و حجم دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت های بوتاکس و فیلر از جهات مختلف مورد بررسی قرار می گیرد.

تفاوت های میان تزریق بوتاکس و فیلر

تفاوت میان بوتاکس و فیلر در عملکرد

بوتاکس و فیلر دو چیز کاملا متفاوت هستند. لازمه ی آگاهی از تفاوت بین عملکرد تزریق فیلر و بوتاکس، آگاهی از ساختارهای بوتاکس و فیلر می باشد که در ادامه در مورد این موضوع بحث خواهیم کرد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

همه ی ما می دانیم که یکی از علت های مهم جوانی پوست وجود چربی در پوست می باشد. در اثر کاهش چربی پوست، پوست دچار پیری و چین و چروک می شود، در صورتی که روند پیر شدن پوست ناشی از کاهش مواد کلاژن دار، چربی و مواد معدنی چون هیالورونیک اسید باشد، تزریق فیلر بر تزریق بوتاکس ارجحیت دارد.

تفاوت های میان تزریق بوتاکس و فیلر

زیرا تزریق فیلر کمبود چربی ها و مواد طبیعی و معدنی پوست را تا حدودی جبران کرده و با جایگزین شدن در پوست چین و چروک را بهبود می بخشد. معمولاً 18 ماه به طول می انجامد تا نتیجه واقعی فیلر مشاهده شود و سپس عمل تزریق دوباره انجام بگیرد.

اما به غیر از موارد گفته شده انقباض بیش از حد عضلات ازدلایل دیگر چین و چروک های پوستی می باشد.

اگر علت چین و چروک پوست صورت به دلیل انقباض این عضلات باشد، تنها بوتاکس می تواند بهبود دهنده ی این چین و چروک ها باشد. دقت نمایید که عملکرد بوتاکس به این نحو است که در محل سیناپس ها در عضله قرار می گیرد و از انتشار پیام عصبی جلوگیری می کند، در واقع بوتاکس به صورت موقت سبب فلج شدن ماهیچه ها می شود، که این عملکرد در فیلر دیده نمی شود.

در سال 2015، بیش از 6 میلیون بار تزریق بوتاکس در ایالات متحده آمریکا انجام شد که چون این تزریق یک تاریخ انقضا دارد، عوارضش هم موقتی است.

فیلرها بر روی خاصیت ارتجاعی پوست تاثیر گذاشته و خاصیت ارتجاعی پوست را بیشتر کرده و سبب کاهش چین و چروک ها می شوند.

عوارض جانبی فیلرها به طور کلی نادر است اما شامل کبودی، تورم، بدخوابی و گهگاهی انسداد عروقی است (جایی که فیلر تزریق شده به طور تصادفی در رگ خونی تزریق می شود و باعث انسداد و آسیب به بافت رگ با خون می شود).

دومین مورد هم یک عارضه بسیار نادر است. عوارض جانبی مانند آسیب عصبی، واکنش آلرژیک و عفونت که تاکنون در افراد بسیار کمی مشاهده شده اند.

اگر به عنوان فیلر، چربی به صورت یا بدنتان تزریق کردید، سعی کنید طی روزهای ابتدایی اصلا در معرض نور خورشید قرار نگیرید. البته پزشکان معتقدند افرادی که تزریق بوتاکس انجام می دهند هم، نباید در معرض نور خورشید و پرتوهای مضر آن قرار بگیرند.

تفاوت میان بوتاکس و فیلر در ساختار

هیالورونیک اسید، کلسیم هیدروکسید آپاتیت، پلی لاکتیک اسید، پلی متیل متاکریلت وچربی های خود بدن، از معتبرترین فیلرهای تزریقی می باشند. برخی از فیلرهای موجود در بازار در جنس های سیلیکون و پارافین وجود دارند، که عوارض جانبی زیادی داشته و مورد تایید نمی باشند.

فیلرهایی که از جنس چربی خود بدن می باشند، نحوه ی تزریق متفاوت تری دارند، برای تزریق این فیلرها طبق روش لیپوساکشن چربی های اضافی بدن استخراج شده و پس از خالص سازی در یک جلسه به عمق پوست تزریق می شوند.

این فیلرها چون از بافت های خود بدن تشکیل شده اند، کاملا مناسب و سازگار هستند و هیچ نوع عوارض جانبی ندارند. این روش غیرتهاجمی، بهترین نوع عمل برای از بین بردن چین و چروک روی صورت است.

بوتاکس توکسین باکتری کلستریدیوم بوتولینوم می باشد که اگر در شرایط عادی ترشح شود و از طریق غذاهای فاسد خصوصا غذاهای کنسرو شده ی منقضی شده به بدن انسان منتقل شود، سبب فلج شدن عضلات تنفسی و مرگ می شود.

اما بوتاکسی که برای درمان تزریق می شود از جنس همان توکسین باکتری می باشد با این تفاوت که این توکسین در شرایط استریل و آزمایشگاهی استخراج شده و سمیت آن کاهش پیدا کرده و با تغییر دوز به عنوان دارو تزریق می شود

با توجه به موارد گفته شده تنوع ساختار در فیلرها بسیار بیشتر از بوتاکس می باشد. بوتاکس ها فارغ از نوع برندی که دارند، بر پایه ی توکسین باکتری بوتولینوم تولید شده اند، اما اساس ساختاری فیلرها می تواند متفاوت باشد.

دقت نمایید که بوتاکس جزو داروهای نوروتوکسینی محسوب شده در حالی که فیلرها جزو این دسته محسوب نمی شوند.

تفاوت بوتاکس و فیلر در کاربردها

کاربرد فیلرها به رفع چین و چروک و حجم دهی و فرم دهی اعضای مختلف بدن محدود می شود، در حالی که کاربرد بوتاکس فراتر از این موضوع بوده و برای موارد درمانی و زیبایی مختلفی چون بهبود تیک های عصبی حرکتی، بهبود اسپاسم ها و گرفتگی های اعضای مختلف بدن، بهبود بی اختیاری ادرار، درمان واژینیسموس، سندروم مچ درد، درمان انحراف و لوچی چشم، درمان هایپرهیدروزیس، ” درمان شقاق ” ، درمان آشالازی و اسپاستیسیتی کاربرد دارد.

بوتاکس و فیلر هر دو می توانند برای درمان و بهبود عدم تقارن، گونه گذاری، کوچک تر کردن فک، کاهش چین و چروک، جوانسازی، کاربرد دارد، ولی تاثیر و کاربرد فیلر برای حجم دهی بسیار بهتر و بیشتر از بوتاکس می باشد.

گرچه یک نکته مهم در تزریق بوتاکس وجود دارد. در یک جلسه درمانی، نباید بیش از 100 واحد بوتاکس تزریق شود زیرا عواقب خطرناکی در پی خواهد داشت. همچنین بوتاکس به گونه ای است که باید در نقطه مناسب تزریق شود تا بهترین جواب به دست آید.

بسیاری از بوتاکس های ناموفق – معیار ناموفق بودن، عدم تحرک و ارتجاع مورد نظر در محل تزریق است – به خاطر تزریق بیش از حد بوده است. انتخاب پزشکی که بتواند از دستگاه شبیه ساز استفاده کند یا با تکیه بر تجربه خود، نقاط درست را انتخاب کند، بسیار حیاتی است.

پر کردن گودی پلک زیرین، محل ریزش اشک، و اصلاح تیرگی دور چشم ناشی از گودی زیر چشم، پر کردن گودی زیر حفره دهان، رینوپلاستی و اصلاح نواقص بینی از کاربردهای فیلر بوده و برای موارد گفته شده فیلر موثرتر از بوتاکس عمل می کند.

دقت نمایید که تزریق بوتاکس برای از بین بردن و درمان چین و چروک های پویا یا دینامیک و تزریق فیلر برای از بین بردن چین و چروک های ثابت استفاده می شود.

اگر به دنبال راهکاری برای جوانسازی پوست هستید بهتر است که هر دو روش تزریق بوتاکس و تزریق فیلر استفاده نمایید، این دو روش مکمل همدیگر بوده و استفاده از آن ها با همدیگر می تواند، تمامی انواع چین و چروک ها را رفع نماید.

هنگام انجام هرگونه معالجه، بسیار مهم است که از سوی پزشک خود، احساس امنیت کنید. برای اطمینان از اینکه کار به طور صحیح و ایمن انجام می شود، هرگز از پرسیدن سؤالات زیادی نترسید.

تفاوت عوارض و ماندگاری بوتاکس و فیلر

مدت اثر و ماندگاری بوتاکس و فیلر بر روی پوست به صورت موقت می باشد. اما ماندگاری فیلر کمی بیشتر از بوتاکس می باشد، البته توجه نمایید که نوع فیلر تزریق شده نیز بسیار موثر می باشد.

برای مثال اگر فیلر تزریق شده از چربی خود بدن باشد، قطعا این چربی پس از مدتی ذوب می شود و دوباره به انجام تزریق احتیاج پیدا می کنید. البته نقطه انجام تزریق هم مهم است.

برای مثال تزریق فیلر به پا یا دست، بسیار کوتاه تر از حالت عادی ذوب می شود زیرا این اعضا بسیار پرتحرک هستند اما گونه و اطراف چشم اینگونه نیستند.

عوارض بوتاکس و فیلر در مواردی مشابه بوده، اما در برخی موارد عوارض فیلر شدیدتر می باشد. عوارض جانبی بوتاکس بسیار نادر است اما مانند هر تزریق به پوست، می توان به سردرد، کبودی در محل تزریق، حساسیت، افتادگی پلک، سوزش و قرمزی چشم، افتادگی ابرو اشاره کرد.

سردرد گاهی اوقات در اولین روز درمان نیز مشاهده می شود. عوارض جانبی بسیار نادر شامل علائم مانند آنفولانزا و مشکل در بلع هم گاهی در برخی افراد دیده شده است.

دقت نمایید که افتادگی پلک و افتادگی ابرو مختص عوارض تزریق بوتاکس بوده و جزو عوارض تزریق فیلر مشاهده نمی شود، که ممکن است در اثر تزریق نابجا و ناصحیح در ماهیچه ی اشتباه رخ داده باشد. حتی ممکن است از تعداد واحدی که قرار بوده، بیشتر تزریق شده باشد که در نهایت باعث چنین اتفاقی شده است.

همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که نه تزریق فیلر و نه تزریق بوتاکس، دائمی نیستند و یک مدت زمان معین دارند تا پس از سپری کردن این زمان، دوباره تزریق شود تا همان نتایج به دست آید.

از عوارض تزریق فیلر می توان به کبودی، عفونت، خارش، بی حسی، جای زخم و زخم اشاره کرد.

دقت نمایید که در هر دو تزریق ممکن است واکنش های آلرژیک مشاهده گردد.

تورم در هر دو تزریق نیز مشاهده شده، اما تورم حاصل از تزریق فیلر طولانی مدت تر می باشد، به همین سبب توصیه می شود تا بعد از تزریق بوتاکس و فیلر کمپرس سرد بر روی موضع قرار داده شود.

جالب است بدانید تزریق بوتاکس برای کسانی که تعریق زیادی دارند، به مانند معجزه است. بوتاکس به زیر بغل و پشت زانوها یا کف دست ها که زیاد عرق می کنند، تزریق می شود و باعث آزاد شدن استیل کولین می شود که این در نتیجه هم از تعریق بیش از حد جلوگیری می کند.

افرادی که در دوران باردار و شیردهی به سر می برند، افراد مبتلا به بیماری هایی چون بیماری های عصبی عضلانی، آلرژی به مواد تزریقی، اختلالات اتو ایمن نباید تزریق فیلر و بوتاکس انجام دهند. افراد مبتلا به دیابت باید از تزریق فیلر خود داری نمایند.

افراد باید این نکته را هم بدانند که گرچه فیلر و بوتاکس جوانی و ظاهر زیبا را برای همه به ارمغان می آورد اما گاهی نتایجی که با آن به دست می آید، به اندازه عمل زیبایی، قدرتمند نیست.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *