جراحی بینی

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود سریعتر پس از عمل بینی

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود سریعتر پس از عمل بینی

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود سریعتر پس از عمل بینی

عمل بینی یکی از  معدود عمل هایی است که می تواند در فرم ظاهری صورت تغییرات شگفت انگیزی را ایجاد کند. این عمل به رینوپلاستی نیز معروف است. امروزه همانطور که می دانیم بازار جراحی های زیبایی بسیار گرم است.

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود سریعتر پس از عمل بینی

جراحی زیبایی عمل بینی اگر توسط پزشک ماهر و متخصص در زمینه عمل بینی صورت گرفته باشد نمی تواند مشکلات حادی را برای شما بعد از رینوپلاستی به وجود بیاورد. از این رو افراد بسیاری با مراجعه به کلینیک های معتبر عمل بینی را به راحتی انجام می دهند.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

بعد از دوره بهبودی این افراد با تغییرات اساسی در ظاهر خود روبرو می شوند. در واقع دوران بهبودی تا حدود زیادی به مراقبت های بعد از رینوپلاستی نیز مربوط است.

رژیم غذایی مناسب جهت بهبود سریعتر پس از عمل بینی

اگر شما توصیه های پزشک بعد از جراحی زیبایی رینوپلاستی را نادیده بگیرید می تواند عوارض جبران ناپذیری برای شما به همراه داشته باشد.

یکی از این نکات تغذیه و رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی بینی است. این امر می تواند تا حدود زیادی مشکلاتی که ممکن است بعد از جراحی برای شما پیش بیاید را از بین ببرد. برای این منظور می خواهیم شما را با رژیم های  مناسب بعد از رینوپلاستی آشنا کنیم.

دوران نقاهت پس از عمل جراحی بینی چگونه خواهد بود؟

با توجه به اینکه جراحی بینی شما به چه صورت انجام می گیرد می تواند دوران نقاهت متفاوتی را برای آن پیش بینی کرد. در برخی از موارد ممکن است که جراحی بینی به صورت سرپایی انجام شود. به این صورت که بیهوشی عمومی یا موضعی برای عمل بینی بر روی شما انجام می شود.

بعد از بیهوشی، جراح برش هایی را در بینی شما ایجاد می کند . همچنین استخوان یا غضروف های بینی شما را در مناطقی که دارای برجستگی است تغییر می دهد. بعد از آن پوست بینی بخیه زده می شود.

ممکن است رینوپلاستی به دلیل ایجاد زیبایی انجام شود و یا با توصیه پزشک برای حل مشکلات تنفسی و یا برداشتن پولیپ های موجود در بینی، انجام شود. هر یکی از این دلایل می تواند بیمار را با مشکلاتی روبرو کند.

ممکن است که بینی گوشتی و یا غضروفی باشد در این صورت ممکن است بعد از عمل بینی ، افراد دوران نقاهت متفاوتی را طی کنند. با این وجود دوران نقاهت می تواند دارای دوره مخصوصی باشد که باید بعد از جراحی بینی طی کنید.

این دوران می تواند بسته به ویژگی های سلامت هر فرد نیز متفاوت باشد. می توان گفت که در مدت یک هفته بعد از رینوپلاستی، دکتر قالب یا اسپلینت را از بینی شما جدا می کند. در هفته دوم تورم و کبودی در اطراف چشم و بینی شما کمتر می شود و علائم آن تا حدودی از بین می رود.

در هفته سوم تا چهارم بعد از جراحی بینی می توانید به راحتی به فعالیت های روزانه خود بپردازید. در هفته ششم استخوان های بینی دارای پایداری نسبی هستند. می توانید تمرینات سخت تر را به راحتی در این زمان انجام دهید.

بعد از گذشت 6 ماه به طور کلی ورم و بی حسی و یا احساسات نامناسب دیگر در شما از بین می رود و به صورت کاملا طبیعی می توانید زندگی خود را داشته باشید. تا یک سال بعد از عمل بینی ظاهر کلی و فرم بینی شما مشخص می شود.

البته راهکارها و توصیه هایی وجود دارد که می تواند به شما در کمتر کردن زمان بهبودی بعد از عمل بینی کمک کند. این توصیه ها توسط پزشک می تواند بسیار مثمر ثمر واقع شود. 

پس از عمل جراحی بینی نیاز به رژیم غذایی خاص است؟

همانطور که می دانیم بعد از عمل های جراحی نیاز است که بیمار تا مدتی رژیم غذایی متفاوتی را داشته باشد تا زخم های عمل سریعتر بهبود یابد و بخیه ها بتوانند به راحتی جذب شوند. برای این منظور ممکن است که پزشک بعد از عمل بینی برای شما رژیم غذایی خاصی را مد نظر قرار داده باشد.

هر چقدر که شما به توصیه های پزشک خود بهتر عمل کنید و آنها را پشت گوش نیندازید می توانید بهبودی و درمان خود را سریعتر مشاهده کنید. از جمله عوارض که بعد از جراحی بینی می توانید مشاهده کنید ایجاد استرس در شما است.

استرس میتواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد و نیاز شما را به کالری بیشتر کند. اگر برای تامین کالری مورد نیاز خود از رژیم های غذای سالمی استفاده نکنید، ممکن است عوارض ناگواری را برای شما به همراه داشته باشد.

در واقع بعد از عمل بینی تا هفته اول باید از نوشیدنی و یا غذاهای آبکی استفاده کنید تا امکان باز شدن بخیه ها در بینی وجود نداشته باشد و عمل بینی با تغییر شکل در فرم مواجه نشود.

همچنین به دلیل اینکه ممکن است شما در اثر خوردن غذاهای سفت و جویدنی دچار درد در بینی خود شوید برای این منظور بعد از رینوپلاستی خوردن غذاهای جویدنی در هفته اول توصیه نمی شود.

تا حد امکان از خوردن فست فود و غذاهایی که ارزش غذایی مناسبی ندارند پرهیز کنید تا نیاز دوباره به عمل بینی نباشد.

تاثیرات ناشی از رژیم غذایی بر نتایج جراحی زیبایی عمل بینی 

می توان گفت که هر چقدر شما در نحوه مصرف غذای خود بعد از عمل بینی دقت کنید می توانید نتایج مثبت رینوپلاستی را بهتر مشاهده کنید. جراحی بینی یکی از عمل هایی است که هم برای درمان مشکلات بینی و هم برای ایجاد زیبایی در افراد انجام می شود.

برای این منظور می توانید با رعایت رژیم غذایی مناسب در ایجاد فرم مناسب بینی خود تاثیر گذار باشید. می توانید با رژیم غذایی مناسب به فرم مورد نظر در بینی خود برسید. در بعضی از مواقع بعد از عمل بینی ممکن است که بینی شما فرم کج به خود بگیرد.

در این صورت ممکن است که عمل بینی مجددا به صورت سرپایی انجام گیرد. مسائل مختلفی می تواند در ایجاد همچنین مواردی نقش داشته باشند. اما آن چیزی که بعد از جراحی بینی بسیار حائز اهمیت است رعایت توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل بینی می تواند عنوان شود.

ژیم غذایی مناسب یکی از این توصیه هایی هست که باید به آن عمل کرد. در واقع نکات بسیار دیگری بعد از رینوپلاستی توسط پزشک به شما ارائه می شود که می تواند در نتایج بعد از رینوپلاستی تاثیر گذار باشد.

رژیم غذایی مناسب پس از جراحی زیبایی عمل بینی

 در حالت کلی رژیم های غذایی سالمی وجود دارد که باید آنها را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا از سلامت اندام برخوردار شوید. این غذا ها باید حاوی پروتئین، ویتامین، آهن،کلسیم و بسیاری دیگر از مواد مورد نیاز بدن باشند.

همچنین توصیه می شود که در طی دوره نقاهت میوه ها و غذاهای دارای ویتامین های C و همچنین E  را افزایش دهید زیرا این دسته از ویتامین ها سبب بهبودی سریع تر زخم ها می شوند.

 1. مصرف مرغ و ماهی را بعد از رینوپلاستی در سبد غذایی خود بگنجانید. زیرا این دسته از مواد غذایی به دلیل داشتن میزان پروتئین بالا می تواند آمینو اسید های لازم جهت ترمیم زخم ها و بخیه ها را به طور کامل فراهم کند. لذا مصرف این مواد غذایی می تواند روند بهبودی زخم های بینی را سرعت بخشد.
 2. لبنیات می تواند کلسیم مورد نظر استخوان های شما را فراهم کند. یکی از موادی که می تواند در فرم بینی بعد از عمل تاثیر گذار باشد کلسیم است. لذا توصیه می شود که مصرف برخی لبنیات ها از جمله شیر را به ویژه در روز های ابتدایی در برنامه غذایی خود بگنجانید تا نیاز بدن به این ماده به خوبی تامین شود.
 3. حبوبات می تواند منبع بسیار مناسبی برای تامین پروتئین های بدن شما باشد. در میان حبوبات مصرف لوبیا نیز به دلیل داشتن پروتئین و سایر مواد معدنی مورد نیاز بدن می تواند بسیار موثر واقع شود.
 4. با خوردن انواع میوه ها بعد از عمل بینی ویتامین های مورد نیاز بدن خود را از این طریق به راحتی فراهم کنید. میوه ها سرشار از ویتامین های متنوع و مورد نیاز بدن می باشد و از طرف دیگر نیز تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن تاثیر زیادی در سرعت بهبودی و ریکاوری شخص دارد. لذا مصرف میوه هایی از جمله آناناس می توانند در جهت بهبودی التهاب ها و زخم های موجود در بینی تاثیرات به سزایی داشته باشد.
 5. از مصرف موادی مانند شکر، قند، الکل و مصرف کافئین جلوگیری کنید. این مواد می توانند رشد استخوان را با مشکلات زیادی روبرو کنند و مواد مورد نیاز برای رشد استخوان را از بین ببرند.
 6. همان طور که بدن به مواد غذایی دارای پروتئین و کلیسم نیاز دارد، باید چربی نیز از طریق تغذیه برای بدن در این دوره به طور کامل تامین شود. مصرف چربی می تواند علاوه بر تامین کردن انرژی مورد نیاز بدن شخص، سبب افزایش قدرت ایمنی بدنی شخص نیز می شود. لازم به ذکر است که منظور از چربی تنها چربی های مفید می باشد. لذا برای تامین کردن چربی مورد نیاز بدن می توان از مواردی همچون روغن زیتون، آووکادو و آجیل استفاده نمود.
 7. مصرف مواد غذایی و خوراکی های دارای فیبر نیز در دوره پس از جراحی بینی بسیار مفید می باشد. پس از انجام جراحی بنی به دلیل این که شخص دارای تحرکات و فعالیت های بدنی کمی بوده و همچنین مصرف برخی داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص احتمال بروز یبوست می باشد. لذا مصرف غذاها و میوه هایی از جمله هلو و توت و سایر موارد دیگر که فیبر بالایی دارند می تواند از بروز این عارضه پیشگیری نماید.
 8. در صورتی که در دوره نقاهت پس از جراحی التهاب بینی شخص افزایش یافت باید مصرف میوه هایی از جمله سیب، پرتقال و سبزیجات خود را افزایش دهد. زیرا این دسته از خوراکی ها خاصیت های ضد التهابی دارند و می توانند آن را کنترل کنند.
 9. مصرف آب در طی دوره نقاهت بسیار مهم است و توصیه می شود که روزانه حداقل 8 لیوان آب مصرف شود.
 10. مصرف نمک نیز به دلیل خاصیت متورم کننده پس از جراحی بینی مناسب نمی باشد.
 11. افرادی که نمی توانند به خوبی تغذیه مناسبی پس از انجام جراحی بینی داشته باشند بهتر است که با پزشک متخصص خود مشورت کرده و در صورت نیاز از مولتی ویتامین های مورد نیاز بدن پس از جراحی استفاده نمایند تا بتوان نیاز بدن به این مواد مغذی را به خوبی تامین کند.
 12. اما آخرین و مهم ترین نکته در رابطه با تغذیه صحیح و اصولی پس از انجام جراحی بینی، مصرف غذا های نرم در طی دوره نقاهت و به ویژه روزهای ابتدایی می باشد. باید سعی شود تا حد امکان از غذاهای نرم و غذاهایی که نیاز به جویدن ندارند استفاده شود تا فشار زیادی به بخیه ها وارد نشود.

بدیهی است که بعد از عمل بینی نیاز به این مواد بی از پیش احساس می شود. شما باید موادی را که از ارزش غذایی بالایی برخوردا هستند، استفاده کنید تا بتوانید در مدت زمان کمکی به ساختار مورد نظر خود بعد از عمل بینی نزدیک شوید.

رژیم غذایی نامناسب قبل و بعد از جراحی بینی

همان طور که مصرف برخی مواد غذایی و خوراکی ها قبل و پس از جراحی بینی بسیار ضروری است و برای تامین مواد مغذی بدن لازم است، برخی مواردی هستند که باید به شدت از مصرف آن ها در دوران بهبودی و نقاهت خودداری شود تا به عنوان مانعی در مسیر دست یابی به نتایج دلخواه و مطلوب نباشند.

از جمله مواردی که افراد متقاضی انجام عمل زیبایی بینی باید از آن پرهیز کنند، چای سبز می باشد که به دلیل دارا بودن برخی ویژگی ها باعث بروز تاثیرات منفی در حین بیهوش کردن شخص زمان جراحی می باشد. لذا حتما مصرف این نوع چای را تا یک هفته قبل از عمل پرهیز نمایید.

نکته مهم دیگر در این رابطه، عدم مصرف میوه و سبزیجات در روز عمل می باشد. افراد متقاضی باید از مصرف میوه به ویژه میوه های دارای فیبر تنها در روز عمل جراحی خودداری نمایند.

مصرف غذاهای دارای چربی زیاد و سنگین و همچنین فست فود ها نیز پس از انجام جراحی بینی مناسب نیست و بهتر است که تا حد امکان از خوردن این مواد غذایی خودداری شود. زیرا این مواد غذایی علاوه بر این که برای سلامتی بدن مضر هستند، سبب کند شدن روند بهبودی می شود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد جراحی بینی و شرایط آن مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *