تزریق بوتاکس

آیا آرایش پس از تزریق بوتاکس مجاز می باشد؟

آیا آرایش پس از تزریق بوتاکس مجاز می باشد؟

آرایش پس از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از راهکارهای درمانی نوین می باشد که به منظور درمان و بهبود بسیاری از عارضه ها چون افتادگی پلک، تیک های عصبی حرکتی، کوچک کردن فک، زاویه دار کردن صورت، انحراف چشم، و برای موارد زیبایی چون رفع چین و چروک های صورت چون چروک اطراف چشم، چروک اطراف لب، چروک بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

تزریق بوتاکس یک درمان زیبایی برای صورت است که با توجه به اثر گذاری و کارآمدی آن امروزه طرفداران بسیاری پیدا کرده است. همانطور که گفته شد این روش کاربرد های زیادی دارد و برای انواع و اقسام مشکلات صورت و دیگر نقاط بدن گزینه ای مناسب است زیرا در حالت معمول و با رعایت نکات ایمنی عوارض ناچیزی دارد و به ندرت موضوع نگران کننده ای را به وجود می آورد.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

تزریق بوتاکس، با توجه به انتظارات مراجعه کننده که در جلسه ی مشاوره با پزشک مشخص می شود، به هدف های مختلفی به بدن تزریق می شود.

به طور کلی در این روش بوتاکس به طور مستقیم به عضلات تزریق می شود و با آسیب زدن به عضله ی مورد نظر باعث تغییر در عملکرد آن می شود در واقع بوتاکس عضله را فلج کرده و مانع منقبض شدن آن می شود.

با این اثرگذاری بوتاکس و تغییر کارکرد عضلات تغییری در شکل صورت نیز دیده می شود که باعث رضایت مراجعه کننده می شود.

اما این تاثیرات موقت است زیرا با گذشت زمان تاثیر بوتاکس از بین رفته و بدن عضلات ضعیف شده را ترمیم می کند بنابراین روند حرکت عضلات و منقبض شدن آن ها دوباره انجام شده و چین و چروک های صورت دوباره مشخص می شود.

تزریق بوتاکس علاوه بر زیباسازی خاصیت های درمانی نیز دارد.

برای اینکه تزریق بوتاکس به نحو موثری اثر نماید باید قبل و بعد از تزریق بوتاکس مراقبت های خاصی را انجام داد.

آرایش پس از تزریق بوتاکس

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

در خصوص مراقبت های قبل و بعد از تزریق بوتاکس سوالاتی وجود دارد که پاسخ به این سوالات کمک می کند تا مراجعین به راحتی از پوست خود مراقبت کرده و اثر تزریق بوتاکس موثرتر باشد.

از سوالات رایج در خصوص مراقبت های پس از تزریق بوتاکس، آرایش بعد از تزریق می باشد. بسیاری از مراجعین از پزشکان سوال می کنند که آیا امکان آرایش صورت پس از تزریق بوتاکس وجود دارد و مدت زمان لازم برای آرایش پس از تزریق چه زمانی می باشد؟

آرایش پس از تزریق بوتاکس

طبق نظر پزشکان آرایش بعد از تزریق بوتاکس اشکالی ندارد اما قبل از آرایش باید چند نکته ی مهم را مد نظر قرار داد:

  1. اگر بعد از تزریق بوتاکس محل تزریق دچار کبودی، التهاب، قرمزی و ورم شد، توصیه می شود تا رفع کامل این علائم از آرایش اجتناب شود.
  2. در صورتی که علائم ذکر شده در نکته ی اول رخ نداد، می توانید پس از 4 الی 5 ساعت آرایش نمایید، اما قبل از آرایش باید مواردی را رعایت کنید.
  3. در هنگام آرایش ناحیه ی تزریق را ماساژ ندهید. اگر کرم هایی را برای آرایش انتخاب کردید که کمی سفت می باشند مانند کرم های گریم، و نیاز به مالش زیادی بر روی پوست دارند، بهتر است که از این کار تا چندین ساعت اجتناب نمایید، و آرایش را به 7 الی 8 ساعت بعد موکول نمایید.
  4. اگر در هنگام آرایش مجبور به استفاده از سشوار می باشید، بهتر است که این کار را به 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس موکول نمایید.
  5. برخی از مواد آرایشی و کرم های لایه بردار مانند کرم های اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلک پوست را دچار تحریک می نمایند، بهتر است که از این کرم ها تا چند روز پس از تزریق بوتاکس استفاده ننمایید.
  6. نظر کلی تمامی پزشکان این است که بعد از تزریق بوتاکس آرایش را با احتیاط و ملایمت هر چه تمام تر انجام دهید، تا مواد بوتاکس به نواحی دیگر منتشر نشوند.
  7. اگر در هنگام تزریق بوتاکس، پزشک معالج شما از میکروسوزن برای تزریق استفاده نماید، آرایش پس از تزریق را می توانید با اطمینان بیشتری انجام دهید.

سایر مراقبت های پس از تزریق بوتاکس

به طور کلی مراقبت های پس از تزریق بوتاکس، باعث ایمن تر کردن این روش درمانی می شود. به غیر از نحوه ی آرایش بعد از تزریق بوتاکس پزشکان در خصوص موارد دیگری که از آسیب رساندن به بوتاکس و بی اثر شدن تاثیر آن جلوگیری می کند، بیماران و مراجعین را آگاه می نمایند.

طبیعی است که قبل از انجام هر روش درمانی و یا زیباسازی نگرانی و سوال هایی برای مراجعه کننده به وجود می آید که برطرف کردن این نگرانی و جواب دادن به این سوال ها می تواند باعث کم شدن استرس این افراد، دریافت نتیجه ی بهتر و به طور کلی رضایت مشتری شود که باید قبل از شروع درمان و توسط یک پزشک متخصص صورت گیرد.

همچنین بعد از انجام درمان نیز در صورت بروز مشکل مراجعه کننده به کمک نیاز دارد و این پزشک است که می تواند به آن فرد کمک کند تا مشکلات برطرف شود و روند بهبودی با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند. بنابراین پزشک متخصص نقش مهمی در نتیجه ی پایانی دارد.

تزریق بوتاکس روش پرطرفداری است زیرا افراد با دیدن نتایج حاصل از انجام این روش بسیار شگفت زده می شوند. این روش معمولا برای تمامی افرادی که بالغ هستند مناسب است اما متاسفانه استثناهایی هم وجود دارد و این روش برای تمامی افراد مناسب نمی باشد

بنابراین نکته ی اول برای مراقبت از شما این است که بدانید آیا گزینه ی مناسبی برای انجام این روش هستید یا نه. برای این کار شما نیاز دارید تا با پزشک خود صحبت کنید و تمام شرایط خود را مطرح کنید. در صورتی که پزشک شما انجام این روش را برای شما تایید کرد شما می توانید از این روش استفاده کنید تا چهره ی زیباتری داشته باشید.

همچنین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس از عوارض جانبی آن به شدت جلوگیری می کند.

بهتر است که قبل از آرایش کردن صورت ، محل تزریق را کمپرس سرد قرار دهید، کمپرس سرد در محل تزریق از عوارضی چون التهاب، قرمزی، سوزش و درد جلوگیری کرده و پس از کمپرس سرد و استراحت ناحیه ی تزریق به مدت چند ساعت می توانید، آرایش انجام دهید.

از مراقبت های دیگر بعد از تزریق بوتاکس می توان به  جلوگیری از خم کردن سر و دراز کشیدن به مدت 4 الی 6 ساعت، عدم ماساژ ناحیه ی تزریق به مدت 24 الی 48 ساعت، عدم خوردن و نوشیدن غذاها و نوشیدنی های داغ تا 24 ساعت پس از تزریق، عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین و آسپیرین به مدت 72 ساعت پس از تزریق، عدم ورزش بلافاصله پس از تزریق،عدم مصرف سیگار و الکل تا یک هفته پس از تزریق، عدم درمان با لیزر به مدت دو هفته اشاره کرد.

همچنین افراد به مدت ده روز باید از قرار گیری در معرض آفتاب و رفتن به حمام و سونا به شدت خودداری نمایند.

زیرا گرما و برخورد مستقیم نور خورشید می تواند باعث خارش شدید و همچنین افزایش عوارض شود.

دقت نمایید که تمام مراقبت های گفته شده از نظر پزشکی و علمی ثابت شده می باشد و عمل نکردن به آن ها می تواند عارضه های جدی را به دنبال داشته باشد، به عنوان مثال دراز کشیدن و ” خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس ” سبب می شود تا مواد بوتاکس زیر پوست حرکت نماید و به جاهای غیر ایمن سرایت کند، حرکت بوتاکس به جاهای غیر ایمن عوارض خطرناک را به دنبال دارد.

مثلا ورزش کردن بعد از تزریق بوتاکس باعث افزایش فشار خون شده و این افزایش فشار خون عوارضی را به دنبال خواهد داشت و التهاب و قرمزی بعد از تزریق را چند برابر می کند.

همچنین تعریق باعث جمع شدن باکتری بر روی نقاط ورود شده و می تواند منجر به عفونت شود.

توصیه می شود تمام نکات و توصیه های پزشکی را مو به مو اجرا کنید تا از ایجاد مشکل و تشدید عوارض ناشی از تزریق جلوگیری کنید همچنین قابل به ذکر است است در صورت بروز مشکل حتما با پزشک خود مشورت کنید و برای درمان آن اقدام کنید.

عوارض نادر پس از تزریق بوتاکس

همانطور که گفته شد به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن است اما هر روش درمانی ممکن است عوارض و مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

این موضوع برای تزریق بوتاکس هم صدق می کند. این روش نیز دارای عوارضی هر چند ناچیز است که به سرعت بهبود می یابد و جایی برای نگرانی وجود ندارد.

اما دقت داشته باشید که در صورتی که نکات  ایمنی و مراقبت های لازم در این روش رعایت نشود و به درستی انجام نشود می تواند مشکلاتی به مراتب خطرناک تر و مشکل ساز تری را به دنبال داشته باشد. اما شما می توانید با مراقبت و رعایت نکات ایمنی احتمال وقوع چنین مشکلاتی را به حداقل برسانید.

با وجود انجام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس گاهی ممکن است عوارض جدی و نادری پیش بیاید، که این عوارض بیشتر مربوط به واکنش های آلرژیک است و در افرادی دیده می شود که سیستم ایمنی بسیار حساسی دارند.

خارش شدید، افتادگی پلک، تنگی نفس، انقباض شدید ماهیچه های بدن از این عوارض می باشد که پس از مشاهده ی آن ها باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

تزریق بوتاکس سبب فلج موقت عضلات شده و با بلند تر کردن طول ماهیچه و رساندن ماهیچه به حالت ریلکس و استراحت سبب درمان و بهبود عارضه ها می شود.

طبق آمار پزشکی عارضه ی جانبی طولانی مدتی به خاطر  تزریق بوتاکس تا به حال گزارش نشده است.

استفاده آسان، ‌ غیر تهاجمی بودن روش، توان تحمل بالای بیمار و خطرات بسیار کم آن از مزایای درمان با بوتاکس است و آن را تبدیل به یکی از موفق ترین درمان‌های زیبایی کرده است که به تنهایی یا در ترکیب با جراحی و تزریق ژل و فیلر به کار برده می شود.

درمان و تزریق صحیح مواد بوتاکس تنها یک علم نیست و نیازمند هنر و تبحر است که پزشک متخصص و متبحر با استفاده از مهارت های اکتسابی تزریق به عضلات هدف را به طور دقیق انجام داده و بروز عوارض را به حداقل ممکن می‌رساند.

اگر تکنیک تزریق به درستی صورت نگیرد عضلات غیرهدف یا بافت‌های غددی اطراف تحت تاثیر قرار گرفته و باعث عوارضی چون نامتقارن بودن عضلات دو طرف صورت مانند نامتقارن بودن لبخند، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دو بینی، افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، اشک ریزش، دوبینی، ‌ افتادگی ابرو‌ها و کاهش قدرت بستن چشم‌ها می‌شود. بهبود این عوارض گاهی تا ۳ ماه طول به طول می انجامد.

درست است که در انجام این روش نیز احتمال وقوع خطر وجود دارد اما با توجه مزیت های این روش و توانایی آن در برطرف کردن مشکلات و همچنین عوارض محدودی که این روش به همراه دارد باعث شده تا به عنوان روشی ایمن شناخته شود.

همانطور که گفتیم در کنار عوارض خفیف، احتمال وقوع عوارض شدید هم وجود دارد اما با رعایت تمامی نکات مهم، انجام درمان، توسط یک یک پزشک دارای مجوز که تخصص، تجربه و مهارت کافی را دارد و همچنین استفاده از تجهیزاتی پیشرفته و استاندارد می تواند خطر وقوع این عوارض شدید را به حداقل رساند.

با مراجعه کردن به یک مرکز درمانی و یا یک کلینیک معتبر و تایید شده شما می توانید تمامی این موارد را در کنار هم داشته باشید بنابراین اگر این روش را برای درمان انتخاب کردید در انتخاب کلینیک دقت کنید تا درمان موفق تر و نتیجه ی بهتری دریافت کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *