تزریق ژل

عوارض تزریق ژل های دائمی

عوارض تزریق ژل های دائمی

عوارض تزریق ژل های دائمی

تقاضای بیماران برای تزریق ژل های دائمی روز به روز بیشتر می شود. بسیاری از بیماران تزریق ژل های دائمی را که ماندگاری بیشتری دارند، نسبت به بقیه ژل ها ترجیح می دهند و از این ژل ها برای برجسته سازی بخش های مختلف صورت و همچنین رفع چین و چروک و خطوط صورت خود استفاده می کنند.

عوارض تزریق ژل های دائمی

ژل های دائمی نیازی به تزریق منظم ندارند ولی عوارض و مشکلات بیشتری را نسبت به سایر ژل ها به دنبال دارند. متخصص ها باید برای بیماران عوارضی که تزریق ژل های دائمی به دنبال دارند را توضیح بدهند تا بیماران بتوانند به خوبی از عوارض آنها آگاه بشوند.

دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز + مشاوره رایگان

با پیشرفت کردن علم و فناوری امروزه بسیای از روش های مختلف در زمینه های مختلف برای از بین بردن مشکلات افراد به وجود آمده است. یکی از این دست آورد ها تزریق ژل می باشد.

تزریق کردن ژل امروزه یکی از روش های بسیار خوب و دارای مزیت های عالی می باشد که افراد در جهت از بین بردن مشکلات مختلفی که برایشان به وجود می آید استفاده کرده و پس از سپری کردن دوره ی نقاهت از مزایای آن بهره مند می شوند.

در زمان حال و در کشورمان استفاده از این روش رواج بسیاری دارد و اکثر زنان از این روش استفاده های بسیار زیادی می کنند و زیبایی خود را افزایش می دهند.

تزریق کردن ژل معمولا با هدف افزایش حجم نواحی از صورت که دارای حجم کم تری می باشد استفاده می شود. برای مثال تزریق ژل به لب ها و گونه ها دارای طرفدار بسیار زیادی بوده و استفاده های بسیاری از آن می شود.

در کنار این موارد باید بگوییم که در کشورمان ایران استفاده از این تزریق نسبت به دیگر کشور ها بیش تر بوده و افراد از آن استقبال بیش تری داشته اند.

این استقبال به حدی بوده که ایران را به یکی از قطب های جهان در این زمینه تبدیل کرده است و شاهد مراجعه ی افراد خارجی برای انجام این تزریق هستیم. باید بگوییم که نه تنها این روش بلکه بسیاری از عمل های زیبایی دیگر در کشورمان مشتریان خارجی دارد.

یکی از دلایلی که سبب شده است کشورمان به چنین کشور قدرتمندی از این نظر یعنی عمل های زیبایی تبدیل شود وجود پزشکان بسیار ماهر و همچنین توانا می باشد.

امروزه به دلیل این که سخت گیری های زیادی برای انتخاب پزشکان و همچنین آموزش و تربیت آن ها وجود دارد این دسته از افراد اکثرا افرادی لایق و دارای مهارت بسیار می باشند و می توان از این نظر اطمینان خاطر کرد.

فارغ از این موارد باید بگوییم که این تزریق مانند هر روش و عمل زیبایی و یا غیر زیبایی پس از انجام دارای عوارض و مشکلاتی است.

این عارضه ها معمولا قابل حل و همچنین به مرور زمان اثرات آن ها از بین خواهد رفت. افراد معمولا سوالات بسیار زیادی را رجع به این موضوع دارند که به دنبال پاسخ های کامل و جامع برای آن ها هستند.

ژل های دائم و تفاوت آنها با ژل های موقت

همه ی ژل ها، مشکلات و عوارض خاصی را به دنبال دارند که به نوع ژل و نحوه تزریق هم بستگی دارد.

یکی از مزیت هایی که تزریق ژل های غیر دائمی می تواند به دنبال داشته باشد این است که این ژل سریع تر توسط بدن جذب می شود و بعد از 8 الی 12 ماه دیگر اثری از آنها در عمق پوست و بافت ها باقی نمی ماند ولی ژل های دائمی تا 2 الی 4 سال ماندگاری دارند و باعث بروز مشکلات زیادی می شوند که بیمار مجبور است در طی مدت زمان زیادی این مشکلات را تحمل کند.

عوارض تزریق ژل های دائمی

احتمال بروز عفونت به دلیل تزریق ژل های دائمی، بالای 19 درصد است و درصد عوارضی که بیماران گزارش کرده اند هم بالای 27 درصد است.

بسیاری از بیماران تفاوت بین ژل های دائمی و موقت را نمی دانند؛ ژل های موقت از موادی ساخته شده اند که بدن قادر به تجزیه و جذب دوباره آنها است که بسیاری از این مواد شبیه به مولکول های طببیعی خود بدن انسان هستند.

ژل های دائم از موادی تشکیل می شوند که بدن نمی تواند به سادگی آنها را دوباره جذب کند و بنابراین مجبور است مثل یک ماده بیگانه با آنها برخورد کند.

با این وجود، تقاضای مردم برای تزریق ژل های دائم همچنان بالاست و شرکت های زیادی، همچنان ترکیباتی از ژل ها را تولید می کنند که بدن بتواند آنها را دیرتر جذب کند.

هر چه جذب ژل بیشتر طول بکشد، ژل هم دائمی تر محسوب می شود و در نتیجه، احتمال بروز مشکلاتی مثل عفونت و غیره هم بیشتر می شود.

علاوه بر موارد فوق می توانیم به مواردی اشاره کنیم که جز مزیت های انجام و استفاده از روش فوق محسوب می شوند. البته باید بگوییم که افراد زمانی که برای استفاده از یک روش اقدام می کنند معمولا در ابتدا عوارض آن را در نظر گرفته و سپس مزیت های آن را در نظر می گیرند و در صورتی که احساس کنند مزایای روش مورد نظر بیش تر و بهتر از عوارض آن باشد از روش فوق برای از بین بردن مشکلات شان استفاده می کنند.

یکی از بهترین مزیت هایی که تزریق کردن ژل از آن برخوردار است و می بایست به آن اشاره کنیم مقرون به صرفه بودن این روش است. افرادی که برای افزایش حجم برخی نواحی بدن خود اقدام به استفاده از این روش می کنند می توانند هزینه هایی که برای انجام این تزریق صرف می کنند را با هزینه هایی که برای روش های دیگر ممکن است هزینه کنند مقایسه کرده و خوشان متوجه این موضوع شوند.

هزینه های ناشی از این تزریق را نمی توان به صورت دقیق و همچنین مطمئن اعلام کرد زیرا استفاده از این روش برای افراد هزینه های متفاوت و مختلفی را در بر خواهد داشت.

برای مثال افراد در انتخاب برند ژل خود با یکدیگر متفاوت عمل می کنند و هر کدام مارک و برند منحصر به فردی را انتخاب خواهند کرد. همچنین علاوه بر این موضوع میزان ژل تزریقی نیز در هزینه های این روش بسیار تاثیر گذار می باشد.

از جمله مزیت های دیگری که می توانیم به آن ها اشاره کنیم این است که استفاده از این روش نیازی به سپری کردن دوره ی نقاهت بلند مدت ندارد و افراد می توانند به راحتی پس از تزریق کردن ژل با استراحت در مدت بسیاری کوتاه به جامعه برگشته و مشغول انجام کارهای روزمره ی خود شوند. این مزیت برای بسیار از افرادی که دارای مشغله و گرفتاری زیاد هستند جز بهترین گزینه ها خواهد بود.

مشکلات مربوط به تزریق ژل های دائم

مشکلات نرمال و قابل پیش بینی تزریق همه ی ژل ها (هم دائمی و هم موقت) شامل تورم بعد از تزریق ژل ، قرمزی پوست، خون مردگی و کبودی، ایجاد توده های خفیف و مشکلات موقت در بینایی فرد می شود.

مشکلات آنی که بعد از تزریق ژل بلافاصله مشخص می شوند، شامل تزریق ژل در نقاط نامناسب و ایجاد توده، عفونت و غیره است. مشکلات جدی تری که مربوط به تزریق  ژل های دائمی می شوند، زمانی اتفاق می افتند که بدن نمی تواند این مواد را جذب کند. مشکلاتی که ژل های دائمی به دنبال دارند شامل:

1- عفونت حاد

عفونت های حاد بخاطر ارگانیسم غیر معمولی و میکو باکتریوم (باکتری قارچی) بوجود می آیند.

ویروس تبخال هم دوباره ممکن است فعالیت خود را شروع کند. عفونت باید با تتراسایکلین درمان بشود که باز هم بستگی به میزان عفونت دارد. عفونت ها چه حاد باشند چه خفیف، برای بیمارانی که ژل های دائمی تزریق کرده اند ریسک بزرگی به شمار می آیند.

2- آمبولیسم (انسداد) سرخرگ

انسداد سرخرگ می تواند باعث بافت مردگی بشود؛ مخصوصا در رگ های اطراف بینی، پیشانی و لبها. آمبولیسم سرخرگ باعث رنگ پریدگی پوست و درد هم می شود.

3- اختلال در جریان خون سیاهرگ

اختلال در جریان خون موجود در سیاهرگ با تزریق دوز بالایی از ژل های دائمی بوجود می آید و می تواند باعث درد، تورم و رنگ پریدگی پوست بشود. عدم تجربه و مهارت کافی متخصص باعث بروز چنین مشکلی می شود.

4- اختلال در عملکرد رگ ها

این اختلال بیشتر در اثر تزریق ژل های دائمی در برآمدگی پیشانی بین دو ابرو بوجود می آید.

اگر از سوزن کوچکی برای تزریق ژل استفاده بشود و یا اینکه ژل با تکنیک خاصی تزریق بشود، می توان ار بروز این عارضه جلوگیری کرد. برای درمان این عارضه می توان از کمپرس گرم و ماساژ بخش مورد نظر استفاده کرد.

5- گرانولوم

همه ی ژل ها چه دائمی چه موقت باعث ایجاد گرانولوم و ورم های چرکی می شوند. گرانولوم هایی که بخاطر تزریق ژل های دائمی ایجاد می شوند تا چندین سال در زیر پوست بیمار باقی می مانند.

6- بایوفیلم

بایوفلیم، یک عفونت پنهان است که عامل ایجاد آن باکتری است و معمولا در هنگام تزریق ژل وارد بدن می شود و جزو مشکلاتی است که بیماران با آن درگیر هستند. بایوفیلم ها باعث تشکیل میکروارگانیسم می شوند.

نحوه حذف و خارج کردن ژل های دائمی

وقتی این عارضه ها در اثر تزریق ژل دائمی بوجود می آیند، شاید نیاز به جراحی برای حذف و بیرون آوردن ژل های دائمی باشد. البته خارج کردن تمام ترکیبات ژل های دائمی امکان پذیر نیست ولی خارج کزدن حجم زیادی از این ژل ها می تواند به کاهش عوارض کمک کند.

ژل های دائمی برعکس ژل های موقت، در محفظه کپسول مانندی قرار ندارند و می توانند باعث آسیب به ساختار و بافت های بدن بشوند و عفونت ها هم باعث ایجاد اسکارهای دائمی در سطح پوست بیمار می شوند.

خارج کردن ترکیبات ژل های دائمی از بعضی از بخش های صورت، سخت تر از سایر بخش هاست و به مهارت زیادی احتیاج دارد تا کوچکترین آسیبی به رگ ها وارد نشود و معمولا از قبل از بخش مورد نظر عکس می گیرند و با اسکن آن، محل قرار گیری دقیق ژل در بین بافت ها مشخص می شود.

نکته آخر

استفاده از ژل های دائمی باعث بروز مشکلات زیادی می شود که به سادگی برطرف نمی شوند.

هزینه خارج کردن این فیلرها و ژل ها از بافت ها بسیار بالاست و بیشتر بیماران قادر به پرداخت چنین هزینه هایی نیستند. البته مشکلاتی که بعد از تزریق ژل های دائمی برای بیماران بوجود می آید، بیشتر از مواردی است که در این مقاله به آنها اشاره شده است؛

پس حتما تمام این جوانب را بسنجید و بعد تصمیم بگیرید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق ژل مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *