لیزر موهای زائد

علت ضخیم شدن مو بعد از لیزر موهای زائد چیست ؟

علت ضخیم شدن مو بعد از لیزر موهای زائد چیست ؟

علت ضخیم شدن مو بعد از لیزر موهای زائد چیست ؟

لیزر موهای زائد یکی از متدهای زیبایی است که امروزه با محبوبیت زیادی مواجه شده است. در حقیقت بسیاری از افراد به دنبال روشی هستند که به وسیله های آن بتوانند از شر موهای زائد خود خلاص شوند. لیزر موها روشی است که در موادر بسیاری موثر واقع شده و موهای زائد را تا حد زیادی کاهش داده است.

علت ضخیم شدن مو بعد از لیزر موهای زائد چیست

در این روش درمانی که با عنوان لیزر درمانی نیز شناخته می شود، فوتون های نور را به سمت پوست تابیده می شود که این فوتون ها سبب تضعیف فولیکول های مو شده در نتیجه سبب می شود که موهای زائد دیگر رشد نکرده و یا رشد آنها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند.

شرکت در جشنواره لیزر موهای زائد کلینیک رز + دریافت کد تخفیف

در برخی موارد گزارش شده است که افراد پس از لیزر موهای زائد شاهد ضخیم تر شدن موها هستند و در نتیجه این امر بسیاری از افرادی را که قصد لیزر موهای خود را دارند، نگران کرده است. در این مقاله قصد داریم تا علت ضخیم شدن موهای زائد پس از این روش درمانی را بیان کرده و احتمال رخداد آن برای افراد مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

علت افزایش ضخامت مو ها پس از لیزر موهای زائد چیست ؟

به طور کلی احتمال اینکه موها پس از لیزر موهای زاید ضخیم شوند، وجود دارد اما این امر به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. طبق مطالعاتی که صورت گرفته است، افرادی که در معرض لیزر موهای زائد قرار می گیرند، ممکن است که پس از انجام لیزر، دچار افزایش جریان خون در ناحیه ی مورد نظر شوند.

این امر می تواند تا حدی سبب افزایش رشد مو ها و یا ضخیم تر شدن مو ها شود. به طور کلی ممکن است که اثر لیزر موهای زائد، مقداری انرژی به فولیکول های مو وارد کرده و این انرژی سبب ضخیم تر شدن مو شود. البته شایان ذکر است که این امر به طول موج و شدت پالس های استفاده شده در لیزر موها نیز بستگی دارد.

علت ضخیم شدن مو بعد از لیزر موهای زائد چیست

از طرفی میزان حساسیت فولیکول های موی افراد نیز عامل مهمی در ضخیم شدن موهای زائد است. در نتیجه بهتر است که پیش از انجام لیزر موهای زائد، تحقیقات لازم در این زمینه را به عمل آورده و با آگاهی کافی نسبت به انجام آن اقدام کنید.

آیا می شود مو های زائد را بعد از لیزر شیو کرد؟

شیو کردن مو های زائدی که بعد از لیزر رشد می کنند در موارد بسیاری ممکن و بی خطر است اما باید در زمان مناسب انجام شود. معمولا بهترین زمان برای شیو کردن موهای زائد ده روز بعد از انجام فرایند لیزر کردن است.

این مدت زمانی است که متخصصین به قریب به اتفاق مراجعه کنندگان خود توصیه می کنند تا صبر کنند. دلیل این امر این است که وقتی فولیکول های موهای زائد تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند، بعد از گذشت پنج الی چهارده روز، موهای تازه از فولیکول ها رشد می کنند.

سپس خود به خود این موها دچار ریزش می شوند و از بین می روند؛ اما شیو کردن باعث می شود که این ریزش سریع تر اتفاق بیفتد. حتی در بسیاری از موارد پیش می آید که موهای زائدی که بعد از لیزر در می‌ آیند دچار ریزش نمی شوند.

این امر می تواند به دلایل مختلفی اتفاق افتاده باشد. شایع ترین دلیل آن این است که موها در دوره ی رشد خود هستند و در طول این دوره ریزش موها در بدن به ندرت اتفاق می افتد. دلیل دیگر سابقه ی استفاده از روش های متفاوت (غیر از لیزر) برداشتن موهای زائد است که گاه باعث می شود موهای زائد قوی و ضخیم شوند و به راحتی نریزند.

در این موارد شیو کردن موها می تواند مفید و موثر باشد. چرا که وقتی این موهای نسبتا ضخیم از بین رفتند، جا را برای موهای جدیدی باز می کنند که بسیار نازک، ضعیف و کرک مانند هستند.

بنابراین توصیه می شود که قبل از این که ده روز از زمان لیزر بگذرد موهای زائد را شیو نکنید. چرا که اگر زود تر شیو کنید، آن وقت بعضی از مو های ضخیم در میان مو های نازک و کرکی رشد می کنند و ظاهر نا مناسبی به دست می آید.

اگر به خاطر مراسم خاصی مجبور به شیو شدید، زود ترین زمان ممکن هفت روز بعد از انجام لیزر است و دیرترین زمان توصیه شده هم چهارده روز بعد از لیزر.

احتمال افزایش ضخامت موها پس از لیزر موهای زائد تا چه میزان است ؟

همانطور که مطرح شد در هنگام لیزر موهای زاید، لیزر ها طول موج نور را با یک رنگ خاص منتشر می کنند. هنگامی که نور حاصل از لیزر در تماس با پوست قرار می گیرد، این نور به ملانین ها یعنی رنگدانه های پوست منتقل می شود. این نور سبب می شود که بافت های مجاور و ملانین پوست گرم تر از دمای بدن شده و در نهایت به بافت های پوستی آسیب برسد.

به منظور کاهش این آسیب بهتر است که افراد پیش از لیزر موهای زائد، سطح پوست خود را از هرگونه مو اصلاح کنید. پس تراشیدن موهای سطح پوست به صورت کامل از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی لیزر موها تراکم موهای زائد را کاهش داده و ضخامت آنها را کمتر میکند.

امروزه دستگاه های لیزر بسیار متنوع و با ویژگی های منحصر به فرد در بازار وجود دارند. هر کدام از این دستگاه ها برای برآورده کردن انتظارات مختلف متقاضیان لیزر مو های زائد امکانات ویژه ای در خود دارند.

رنگ پوست، رنگ موهای زائد و ضخامت آن ها و ناحیه ای که فرد می خواهد آن جا را لیزر کند همگی عوامل موثری هستند که پزشک متخصص با بررسی آن ها تصمیم می گیرد از چه دستگاهی برای فرد متقاضی استفاده کند.

پس ضروری است که قبل از هر چیز از تخصص و تجربه ی پزشک مورد نظر مطمئن شوید و تحقیقات لازم را انجام دهید. انتخاب یک کلینیک معتبر و با سابقه برای انجام لیزر یک گام مهم برای جلوگیری از دچار شدن به عوارض نا محدود لیزر مانند ضخیم شدن مو های زائد است.

عوامل متعددی در کاهش ضخامت و تراکم موهای زائد، دخالت دارند که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. رنگ و ضخامت موهای زائد تحت درمان
 2. رنگ پوست بیمار
 3. نوع و کیفیت دستگاه لیزر
 4. صلاحیت فردی که لیزر موهای زائد را به انجام می رساند.

بنابراین در صورتی که لیزر موهای زاید (laser hair removal) برای افراد مختلف به صورت اصولی و طبق استاندارد ها صورت گیرد، احتمال اینکه فرد پس از لیزر موهای زائد، با موهای ضخیم تر مواجه شود، کاهش می یابد.

چه کسانی مستعد ضخیم شدن موها پس از لیزر موهای زائد هستند ؟

در واقع لیزر موهای زاید با هدف کاهش موهای زائد و نازک شدن آنها انجام می شود؛ اما در مواردی که افراد به بیماری های خاصی مبتلا هستند، ممکن است که لیزر موها با مشکل مواجه شود. در حالت کلی می توان گفت که در بسیاری از کلینیک های زیبایی معتبر، پیش از لیزر موها جلسه ی مشاوره ای برگزار می شود که در این جلسه لازم است که پزشک در مورد سوابق بیمای فرد پرس و جو کرده و در صورت نیاز توصیه های لازم را برای او بیان کند.

افرادی که بیماری هایی مانند هیرسوتیسم شدید مبتلا هستند، ممکن است که با این عارضه، یعنی ضخیم تر شدن موهای زائد مواجه شوند. در حقیقت افراد مبتلا به این بیماری رشد بیش از حد موهای زائد در نواحی خاص را تجربه می کنند.

دلیل اصلی بروز اختلال هیرسوتیسم بر هم خوردن تعادل هورمونی در بانوان است. در بدن همه ی انسان ها مقدار کمی از هورمون های جنس مخالف وجود دارد. یکی از هورمون های مردانه ای که در بدن زنان وجود دارد هورمون آندروژن است.

اگر این هورمون بیش از حد طبیعی در بدن ترشح شود عامل بروز علائم هیرسوتیسم خواهد شد که همان رشد موهای زائد به شکلی ضخیم و شبیه به موهای مردانه است.

یک دلیل دیگربروز هیرسوتیسم این است که فولیکول های مو نسبت به هورمون آندروژن حساسیت بیش از حد دارند و نسبت به آن واکنش شدید نشان می دهند که همان رشد مو های زائد است. در این حالت ممکن است که میزان هورمون آندروژن در خون در سطح نرمال باشد اما حساسیت بیش از حد فولیکول ها دلیل ایجاد اختلال است.

در ضمن در افرادی که بیماری هایپرتریکوز نیز مبتلا هستند، ضخیم تر شدن موها پس از لیزر موهای زائد، ممکن است که رخ دهد. در نتیجه لازم است که پزشک در مورد این بیماری ها از فرد مراجعه کننده سوال کرده و عوارض جانبی احتمالی را برای او شرح دهد.

آیا ضخیم شدن موها پس از لیزر موهای زائد اثبات شده است ؟

به طور کلی با استفاده از لیزر موهای زائد، موهای ضخیم نازک تر شده و یا رشد آنها به طور کلی متوقف می شود. در بسیاری از موارد حتی ضخیم بودن موها یکی از عواملی است که برای لیزر موهای زائد لازم بوده و آن را با موفقیت بیشتری همراه می کند.

احتمال ضخیم شدن موهای زائد در افرادی که از سلامت عمومی برخوردار هستند، بسیار کم است. این امر تنها در افرادی که بیماری های خاصی دارند، رخ نداده و ممکن نیست که لیزر و استفاده از پالس ها رشد موها را افزایش دهد.

بنابراین ضخیم شدن موها پس از لیزر موهای زاید امری است که در حالت طبیعی اتفاق نمی افتد. پس نیازی به نگرانی در مورد آن وجود ندارد. تنها نکته ای لازم است افراد پیش از لیزر موهای زائد به انجام برسانند، آن است که این افراد توصیه های پیش از لیزر موها را به انجام برسانند.

این مراقبت های شامل:

 1. پیش از لیزر پوست خود را در معرض آفتاب شدید قرار ندهید.
 2. 7 روز پیش از لیزر موها از استفاده از کرم های برنز کننده خودداری کنید.
 3. پوست خود را پیش از حضور در جلسه از هرگونه آلودگی و چربی پاک کنید.
 4. از استفاده از لایه بردار ها و یا مواد شیمیایی مختلف به مدت 2 هفته پیش و پس از لیزر موها پرهیز کنید.
 5. پیش از لیزر موهای زائد از اپیلاسیون موهای خودداری کنید.
 6. پیش از حضور در جلسه ی لیزر موها از داشتن فعالیت بدنی بالا خودداری کنید. این امر به افزایش فشار خون کمک شایانی می کند.
 7. از مصرف آنتی بیوتیک های به مدت 7 روز پیش از لیزر موها خودداری کنید.
 8. رعایت این موارد کمک می کند تا روند درمانی سریع تر شده و عوارضی مانند ضخیم تر شدن موهای زائد، کمتر اتفاق بیفتد.

در نهایت باید بگوییم که لیزر موهای زائد یک تکنیک زیبایی است که امروزه توسط بسیاری از خانم ها و آقایان در حال انجام است و بسیاری از آنها از انجام این تکنیک رضایت دارند. موثر واقع شدن لیزر موها به نوع دستگاهی که برای افراد مختلف استفاده می شود، بستگی داشته و در صورتی که دستگاه به درستی برای افراد انتخاب نشود، ممکن است احتمال بروز عوارض جانبی افزایش یابد.

بنابراین پیش از انجام لیزر موهای زائد، در مورد پزشک متخصص، کلینیکی که به آن مراجعه می کنید و نوع دستگاه تحقیق کرده و اطلاعات لازم را به دست آورید.

به غیر از مراقبت ها و توصیه های قبل از انجام لیزر، مراقبت هایی که بعد از انجام لیزر هم باید انجام دهیم بسیار مهم است و در نتیجه ی کار و از بین رفتن دائم موهای زائد بسیار تاثیر گذار است. چند مورد از توصیه های مهم بعد از لیزر را با هم مرور می کنیم:

۱- وقتی بین جلسات لیزر، موهای زائد شروع به رشد می کنند، استفاده از کرم های مو بر و یا شیو کردن تنها روش های مجاز برای از بین بردن موهای زائد است. استفاده از روش های دیگر می تواند بر ضخامت موهای زائد اثر منفی بگذارد.

۲- قبل از این که تمام جلسات لیزر به طور کامل به پایان برساندید، ناحیه ای که در حال لیزر آن هستید را در معرض نور مستفیم خورشید قرار ندهید و از آفتاب گرفتن پرهیز کنید.

۳- اگر ناحیه ی تحت لیزر، در معرض اشعه ی یو-وی قرار می گیرد، حتما از ضد آفتاب با اس پی اف پنجاه استفاده کنید.

۴- سعی کنید هرگز جلسات لیزر خود را کنسل نکنید و سر وقت آن ها را انجام دهید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک لیزر موهای زائد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *