پوست و مو

علت تیرگی پوست در مردان چیست

علت تیرگی پوست در مردان

علت تیرگی پوست در مردان ( ملاسما )

ملاسما بیماری است که همراه با تغییر رنگ در پوست ایجاد می شود، که معمولا پوست صورت به رنگ قهوه ای است. این بیماری در مردان نادر است و کمتر دیده شده است.

علت تیرگی پوست در مردان به طور معمول روی گونه ، بالای لب ، پیشانی و چانه زنان 20 تا 50 ساله ظاهر می شود. تصور می شود که در درجه اول این بیماری مربوط به قرار گرفتن در معرض آفتاب است.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

اکثر مبتلایان به ملاسما سابقه در معرض آفتاب قرار گرفتن در طول روز را دارند، هرچند ممکن است گرما نیز عامل اساسی باشد. افرادی که پوست زیتونی یا تیره دارند ، مانند افراد اسپانیایی ، آسیایی و خاورمیانه ، بیشتر مشمول این بیماری می شوند.

علت تیرگی پوست در مردانحقایقی درباره ملاسما                    

  1. ملاسما باعث ایجاد لکه های قهوه ای ، برنزه روی صورت می شود.
  2. ملاسما این بیماری بیشتر در زنان 20 تا 50 سال دیده می شود.
  3. ملاسما با سه الگوی موقعیت (مرکز صورت ، گونه و استخوان فک) مشخص می شود.
  4. ملاسما تا حدودی در اثر نور خورشید ، تمایل ژنتیکی و تغییرات هورمونی ایجاد می شود.
  5. این بیماری اغلب با کرمهای موضعی حاوی هیدروکینون درمان می شود.
  6. پیشگیری از ملاسما نیاز به جلوگیری از آفتاب و محافظت در برابر نور خورشید با کلاه و ضد آفتاب را دارد.

پیشگیری در درجه اول با هدف محافظت از صورت و جلوگیری از آفتاب انجام گیرد. برای درمان نیاز به استفاده منظم از ضد آفتاب ، داروهایی مانند هیدروکینون 4٪ و سایر کرمهای محو کننده داریم.

چه عواملی باعث ایجاد ملاسما می شود؟

علت دقیق ملاسما ناشناخته است. کارشناسان معتقدند که لکه های تیره در ملاسما می تواند توسط عوامل مختلفی از جمله بارداری ، قرص های ضد بارداری ، جایگزینی هورمون درمانی (HRT و پروژسترون) ، سابقه خانوادگی ملاسما ، نژاد و داروهای ضد تشنج ایجاد شود. نور خورشید مهمترین عامل در ایجاد ملاسما به ویژه در افراد دارای ژنتیک به این بیماری محسوب می شود.

مطالعات بالینی نشان داده است که افراد به طور معمول در ماه های تابستان با شدیدترین میزان نور خورشید روبرو هستند، در نتیجه ممکن است در برخی افراد این بیماری رخ دهد.

در کدام نواحی از بدن ملاسما دیده می شود ؟

ملاسما با فشار خون بالا، روی صورت مشخص می شود. سه نوع ملاسما در صورت شناسایی شده است ، از جمله سانتروفیالیال (مرکز صورت) ، مالار (گونه های استخوانی) و استخوان فک.

الگوی سانتریفیوژ شایع ترین شکل ملاسما است و شامل  قسمت های پیشانی ، گونه ها ، بالای لب، بینی و چانه است. الگوی مالار بالای گونه ها را شامل می شود. الگوی فک پایین مخصوص فک است.

قسمت های بالای گردن ممکن است کمتر درگیر در ملاسما باشد. به ندرت ممکن است ملاسما در سایر قسمت های بدن مانند ساعد رخ دهد. در یک مطالعه ، وجود ملاسما در پیشانی افرادی که پروژسترون دریافت می کنند تأیید شده است. این یک الگوی منحصر به فرد است که در یک مطالعه بومی آمریکا مشاهده شده است.

متخصصان پوست چگونه ملاسما را تشخیص می دهند؟

متخصصان پوست می توانند با دیدن پوست بیماران ، بیشتر آنها را تشخیص دهند. ملاسما تا چه میزان به پوست نفوذ می کند ، متخصص ممکن است پوست شما را زیر دستگاهی بنام نور چوب نگاه کند.

گاهی اوقات ملاسما می تواند مانند یک بیماری پوستی دیگر به نظر برسد. برای پیدا کردن یک بیماری پوستی دیگر ، متخصص ممکن است نیاز به برداشتن قسمت کمی از پوستتان را داشته باشد. این روش، بیوپسی پوست نامیده می شود. متخصص پوست می تواند در حین مراجعه با اطمینان بیوپسی پوست را انجام دهد.

درمان ملاسما چیست؟

متداول ترین روشهای درمانی ملاسما شامل کرمهای هیدروکینون 2٪ ، محصولات بدون نسخه Esoterica و Porcelana و داروهای ضد مقاومت مانند Obagi Clear ، NeoCutis Blanche و هیدروکینون 4٪ است.

ضد آفتاب های خاصی حاوی 4٪ هیدروکینون نیز هستند که میتوانید از این نمونه کرم ها برای برطرف کردن ملاسما استفاده کنید. محصولاتی که غلظت HQ آنها بالاتر از 2٪ است ، بعضی اوقات به تجویز پزشک نیاز دارند یا از طریق اقدامات پزشک باید خریداری شود. مطالعات بالینی نشان می دهد که کرم های حاوی 2٪ HQ می توانند در روشن شدن پوست مؤثر هستند.

این کرم ها معمولاً دو بار در روز بر روی لکه های قهوه ای زده می شوند. باید هر روز صبح ، ضد آفتاب را روی کرم هیدروکینون استفاده کنید. برای همه نوع ِملاسما درمانی وجود دارد ، اما نوع اپیدرم نسبت به سایر  به درمان بهتر جواب می دهد زیرا رنگدانه به سطح پوست نزدیکتر است.

آیا برای درمان ملاسما میتوان از لیزر استفاده کرد؟

لیزر ممکن است در درمان ملاسما مورد استفاده قرار گیرد ، اما به طور کلی میتواند به طور موقت ملاسما را درمان کند. لیزر درمانی گزینه اصلی برای درمان ملاسما نیست زیرا مطالعات نشان می دهد که پیشرفت کمتری در افزایش فشار خون برای بیشتر بیماران وجود ندارد.

ممکن است لیزر بعضی از انواع ملاسما ها را بدتر کند و باید با احتیاط انجام شود. برای رسیدن به نتایج ممکن است چندین درمان با لیزر لازم باشد ، زیرا در صورت تکرار ، درمانها مؤثر هستند. برای اطمینان از عدم موفقیت درمان ، افراد باید در معرض آفتاب قرار بگیرند.

افرادی که ملاسما خود را درمان می کنند از کیفیت بهتری برخوردار هستند زیرا نسبت به خود احساس بهتری دارند. مانند هر روش درمانی ، در ابتدا افراد باید با پزشک خود مشورت کنند.

روشهای زیبایی برای ملاسما

داروهای موضعی مانند هیدروکینون و ترتینوئین برای کاهش رنگ پوست ناشی از ملاسما کافی هستند. با این حال در موارد شدید ملاسما، به درمان های موضعی پاسخ نمی دهند.

روشهای آرایشی معمولاً برای موردهای شدید و مداوم ملاسما مورد استفاده قرار میگیرد، به این معنی که در جایی که شما مایل به شروع درمان خود نیستید ، میتوانید از این راه کار استفاده کنید .

اگر درمانهای موضعی مانند ترتینوئین و هیدروکینون مؤثر نباشند ، لایه برداری شیمیایی و سایر روشها می توانند مؤثر باشند. لایه برداری شیمیایی یکی از رایج ترین روشهای آرایشی است که برای درمان ملاسما شدید استفاده می شود.

در حالی که اکثر مردم لایه برداری شیمیایی را یک روش ضد پیری می دانند ، اطلاعات های زیادی وجود دارد که از آن برای ملاسما استفاده می کنند.

یکی دیگر از روشهای رایج آرایشی ملاسما، میکرودرم ابریژن است. میکرودرم ابریژن با سرعت بخشیدن به روند گردش سلول بدن شما کار می کند ، به سلول های جدید پوست امکان می دهد رنگدانه را با سرعت بیشتری جایگزین کنند.

نتیجه

برخورد با تغییر رنگ پوست ناشی از بیماری ملاسما می تواند یک تجربه استرس زا باشد. خوشبختانه ، این چیزی نیست که همیشه دغدغه اش را داشته باشید. از داروهای موضعی گرفته تا روشهای آرایشی ، گزینه های درمانی مختلفی می توانند اثرات ملاسما را بر روی پوست شما را بهبود بخشیده و از بین ببرند.

این نکته مهم است که با درمان منظم اکثر مبتلایان به ملاسما موفق شدند که ظاهر پوست خود را برگردانند .

شما می توانید برخی از تغییرات کوچک را در عادات روزانه خود اضافه کنید. مانند استفاده کردن از  کرم ضد آفتاب ، کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و انجام چکاب در هر سال می باشد و این یک فرصت خوب است که بتوانید به خوبی ملاسما را کنترل کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو  مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *