تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل

مراقبت های بعد از تزریق ژل

معمولا کسانی که برای اولین بار ژل تزریق می کنند، دچار استرس زیادی می شوند. نتایج بعد از تزریق ژل به تکنیک متخصص هنگام تزریق ژل بستگی دارد ولی شما باید بدانید که بعد از تزریق ژل چگونه از خودتان مراقبت کنید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

دریافت تخفیف نقدی تزریق ژل کلینیک رز + مشاوره رایگان

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

تزریق ژل اساسا یک فرآیند چند بعدی و پیچیده نیست. همه چیز در مقابل چشمان شما اتفاق می افتد و همه توضیحات لازم نیز در این مورد، به شما داده می شود.

این فرآیند تقریبا برای همه به صورت یکسان انجام می شود اما میزان تبحر پزشک، شرایط جسمی خود فرد و البته رعایت دستورالعمل های مراقبتی، در نتیجه نهایی ماجرا موثر هستند.

افرادی که این توصیه را به درستی رعایت می کنند، معمولا نتایج خوبی به دست می آورند و افرادی که توجه زیادی در مورد این توصیه های کوتاه و ساده به خرج نمی دهند، به نتایج کار لطمه خواهند زد.

هر نوع ژلی که تزریق کرده اید (چه ژوویدرم باشد، چه ولوما، رستیلن و یا غیره) ، یک سری مراقبت های ها خاصی دارند که حتما باید آنها را انجام بدهید؛ البته متخصص هم بعد از تزریق ژل این نکات را به شما می گوید.

مراقبت های بعد از تزریق ژل

1- نحوه خوابیدن

بعد از تزریق ژل و موقع خواب حتما در زیر سرتان 2 عدد بالش بگذارید و اگر امکان دارد به پشت بخوابید تا صورتتان با بالش تماسی نداشته باشد.

چرا که انتخاب مدل های دیگر برای خوابیدن ممکن است فشار زیادی به صورت شما وارد کند.

این روش از خوابیدن حداقل تا دو روز باید ادامه باشد. البته که وقتی شما در خواب هستید، کنترل حرکات ممکن نیست اما این شانس وجود دارد که قبل از خواب، شرایط را طوری فراهم کنید که جلوی حرکات اضافه شما گرفته شود.

خوابیدن به پهلو و یا روی صورت در شرایطی که ژل هنوز کاملا جای خودش را روی صورت پیدا نکرده و تثبیت نشده، ممکن است موجب جابجایی ژل و از بین رفتن نتایج مطلوب کار شود.

2- ورزش

در روزی که تزریق ژل انجام داده اید، به هیچ وجه ورزش های سخت و شدید را انجام ندهید.

ژل باید در همان منطقه تزریق شده باقی بماند و به تثبیت برسد.

یک فشار سنگین می تواند این وضعیت را تغییر دهد. علاوه بر این بالا رفتن ضربان قلب و در نتیجه افزایش  فشار خون نیز ممکن است برای نتایج نهایی تزریق ژل، مضر تمام شود.

یک روز بعد از تزریق ژل می توانید به همه ی کارهای روزمره خودتان برسید و از رفتن به حمام بخار هم 4 ساعت بعد از تزریق ژل خودداری کنید. شما میتوانید دوش بگیرید و کارهای روزمره خودتان را انجام بدهید.

3- خوردن و نوشیدن

نوشیدن آب به مقدار زیاد، پس از تزریق ژل توصیه می شود. بدن هر چقدر که آب بیشتری داشته باشد، پروسه بهبودی را بهتر و ایده آل تر پشت سر خواهد گذاشت.

به صورت همزمان، استفاده از فست فود ها و غذاهایی با حجم نمک زیاد حداقل تا چند روز پس از تزریق، به افراد توصیه نمی شود. این کار ممکن است عوارض جانبی ناشی از تزریق را به شکل ناخوشایندی تقویت کند.

کبودی و تورم بعد از تزریق ژل

هر برآمدگی و توده کوچک و یا جای سوزن بعد از چند ساعت از بین می رود. کبودی،  عارضه ای طبیعی است و میتوان با میکاپ آن را پوشاند ولی تا 2 ساعت باید صبر کنید و به آرامی از مواد آرایشی استفاده کنید تا فشاری به نقاطی که ژل تزریق کرده اید وارد نشود.

در ساعات اولیه بعد از تزریق ژل ممکن است اجزای صورتتان با هم تناسبی نداشته باشند که این عارضه هم طبیعی است و خود به خود برطزف می شود.

1- یخ

استفاده از یخ یا کرم کورتیزون 1 درصد میتواند تورم و کبودی را در صورت کاهش بدهد. استفاده از یخ بلافاصله بعد از تزریق ژل هم به بیمار پیشنهاد می شود و میتوان در 2 روز اول به طور مرتب از یخ استفاده کرد.

البته در این مورد، توجه به یک نکته نیز ضروری به نظر می ‌رسد. بسته یخ به هیچ وجه نباید با فشار زیادی روی صورت قرار بگیرد و این کار باید بسیار بسیار آرام انجام شود. چرا که در صورت فشار بیش از حد یخ روی صورت، امکان جابجایی ژل وجود خواهد داشت.

یخ به خودی خود برای سپری کردن دوران بعد از تزریق مفید است اما به شرطی که فرد در چگونگی قرار دادن آن روی صورت خود نیز دقت کافی را به خرج دهد.

2- داروهای تجویز شده

اگر احساس می کنید که صورتتان تورم شدیدی دارد یا قرار ملاقات مهمی دارید و تورم صورتتان خیلی شدیدتر شده است، میتوانید از داروهایی که دکتر برایتان تجویز کرده است استفاده کنید.

معمولا داروی مدرول (ضد حساسیت) برای بیمار تجویز می شود که میتواند خیلی سریع میزان تورم را در صورت و بدن کاهش بدهد.

فراموش نکنید که در این دوره زمانی، هر دارویی باید با مشورت پزشک مصرف شود. استفاده خودسرانه از دارو های مختلف ممکن است عوارض بدی به دنبال داشته باشد. چرا که هر دارو تاثیر خاصی روی بدن می گذارد و عوارض بعضی از داروها، ممکن است نتایج تزریق ژل را تغییر دهند و شرایط نامطلوبی برای فرد به وجود بیاورند.

3- مصرف الکل

نوشیدن الکل زیاد در طی 2 روز اول باعث کبودی و تورم صورت می شود. مصرف سیگار نیز در روزهای پس از تزریق، توصیه نمی شود.

البته برای این کار مانعی وجود ندارد و حتی فرد می تواند به محض ترک کلینیک، سیگار بکشد اما نباید فراموش کرد که سیگار، خود یک تهدید بزرگ برای سلامتی است و بر روی خشک شدن پوست نقش فعالی را ایفا می کند.

افرادی که یک عمل زیبایی را انجام می دهند، بهتر است دیگر قید سیگار را بزنند. چرا که سیگار یک تهدید برای زیبایی است.

4- داروهای انعقاد خون

استفاده از داروهای انعقاد کننده خون مثل آسپرین و آ دویل میتواند احتمال کبودی در صورتتان را افزایش بدهد. وقتی خون بیش از حد در بدن به جریان بیفتد و متوقف نشود، مویرگ ها حالت برجسته ای خواهند گرفت و خودشان را روی صورت نشان خواهند داد.

در نتیجه، کبودی روی صورت بیشتر و بیشتر دیده خواهد شد. با مصرف این دارو ها، دوران کبودی صورت پس از تزریق به شکل محسوسی افزایش پیدا خواهد کرد. به همین خاطر مصرف این داروها پس از تزریق ژل باید برای مدتی از برنامه فرد خارج شود.

5- تاول تبخالی

اگر در گشته سابقه تاول تبخال یا عفونت تبخالی داشته اید، بعد از تزریق ژل هم این عارضه دوباره بوجود می آید. پیشنهاد میدهیم که از داروی ضد ویروس مثل والاسیکلوویر تا چند روز استفاده کنید تا احتمال بوجود آمدن این عارضه کمتر بشود.

6- آفتاب و گرما

وقتی قصد بیرون رفتن از خانه را دارید، حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. شما باید از تا 72 ساعت از تابش نور خورشید و گرما دور بمانید. استفاده از کلاه هم برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید مفید است.

البته یک شرط مهم هم در این مورد وجود دارد و آن این است که کلاه استفاده شده، به هیچ وجه فشاری به منطقه تزریق ژل وارد نکند و روی این منطقه تاثیری نداشته باشد.

7- کرم آرنیکا

از کرم آرنیکا می توانید برای کاهش تورم و کبودی بعد از تزریق ژل استفاده کنید.

از آرنیکا برای کاهش درد نیز استفاده می شود. گیاه آرنیکا در اروپای مرکزی و سیبری رشد می کند و به صورت ژل، کرم و حتی قرص در دسترس افراد مختلف قرار می گیرد.

حتی بعضی از ورزشکاران حرفه ای نیز به خاطر تاثیرات آرنیکا، از آن استفاده می کنند. آرنیکا در کاهش دادن اثرات جانبی بعد از تزریق ژل، بسیار موثر است.

8– لیزر درمانی

شما میتوانید تا یک ماه بعد از تزریق ژل از لیزر درمانی استفاده کنید.

مراقبت های اختصاصی

1- چند ساعت اول پس از تزریق ژل

  1. از کمپرس سرد کرم آرنیکا و قرص آناهیل بروملین برای کاهش کبودی صورت استفاده کنید.
  2. از استامینوفن برای کاهش درد استفاده کنید
  3. از خاراندن، ماساژ دادن و یا دست زدن به صورتتان خودداری کنید. اگر بعد از سه روز باز هم احساس کردید که در زیر پوستتان توده ای وجود دارد، حتما به نزد متخصص مراجعه کنید.

2- 6 الی 10 ساعت بعد از تزریق ژل

  1. شما میتوانید از غذاهایی مثل آناناس برای کاهش کبودی استفاده کنید
  2. برای کاهش تورم صورت از آنتی هیستامین استفاده کنید
  3. اگر توده ای را در زیر پستتان احساس کردید، میتوانید به آرامی آن ناحیه از صورتتان را ماساژ بدهید. مدت ماساژ، به بخشی که ژل تزریق شده است و نوع ژلی که تزریق شده است بستگی دارد. با ماساژ به موقع می توانید شاهد صاف شدن پوستتان باشید.
  4. از یک شیر پاک کن ملایم برای پاک کردن آرایش و کرم ضد آفتاب خودتان استفاده کنید.

3- روز دوم بعد از تزریق ژل

– هنوز هم تورم و قرمزی در سطح پوست مشاهده می شود. به بیماران توصیه می شود که نقاط مورد نظر را ماساژ بدهند و یا از یخ استفاده کنند. اگر کبودی ادامه پیدا کرد، از کرم آرنیکا استفاده کنید.

4- یک هفته بعد از تزریق ژل

قرمزی و تورم در نقاطی که ژل تزریق شده است، روز به روز کمتر می شود. اگر هنوز هم اثرات جانبی بر روی صورتتان دیده می شود، از متخصص کمک بگیرید.

زمان مشخص شدن نتایج

حدودا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا شاهد نتایج نهایی تزریق ژل باشید. لطفا صبور باشید. نه تنها تورم و کبودی بعد از تزریق ژل کاملا طبیعی هستند بلکه تزریق ژل به زمان احتیاج دارد تا مولکول های آب را به خود جذب کند و در نتیجه، پوستی صاف و یکدست را برای شما بوجود بیاورد.

ظهور نتایج نهایی در افراد مختلف، متفاوت است. این نتایج در بعضی از افراد زودتر و در بعضی های دیگر، دیرتر رخ می دهد. به طور متوسط اما همه چیز در همان هفته های ابتدایی پس از تزریق، نمایان خواهد شد.

مدت ماندگاری

ژل ها معمولا بین 6 تا 2 سال ماندگاری دارند. مدت ماندگاری آنها به نوع ژل که برای شما استفاده شده است و اینکه در کجای صورتتان تزریق شده است، بر روی صورت شما چه تاثیراتی تا به حال داشته است و به سرعت سوخت و ساز بدنتان بستگی دارد.

نتایج تزریق ژل روی لب ها معمولا دوام کمتری نسبت به نتایج تزریق در سایر نقاط صورت دارد. این نتیجه در لب ها تقریبا 6 ماه دوام می آورد و همانطور که گفته شد برای صورت، ممکن است به 2 سال هم برسد.

بسیاری از بیماران با تزریق مجدد ژل متوجه می شوند که نتایج خوبی از تزریق ژل گرفته اند و بیشتر از حدی که انتظار می رود، ژل ها ماندگاری دارند زیرا ژل های هیالورونیک اسید بدن شما را تحریک می کنند تا کلاژن بسازد.

برنامه ریزی برای جلسه بعد

برای جلسه دوم تزریق ژل خود که 6 تا 12 ماه بعد انجام می شود، از همین امروز برنامه ریزی کنید تا بتوانید از مزایای ژل بر جوانسازی صورتتان بهره مند بشوید. زمان دقیق جلسه دوم تزریق ژل را با متخصص خود هماهنگ کنید.

اگر چنانچه از این کار غفلت کنید، ” تزریق ژل در صورت ” اثرات جانبی بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق ژل در پیشانی مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

 

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *