کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

بعد از کاشت ابرو، اکثر بیماران مشکل خاصی ندارند و می توانند بعد از اتمام فرآیند کاشت ابرو رانندگی کنند و به خانه بروند. در روزهای اول، سطح ابروها پر از پوسته های ریز و درشت می شود و پوسته های خشک شده شروع به ریزش می کنند. بیمار هم باید این پوسته ها را به آرامی از سطح ابروهایش پاک کند.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

دریافت تخفیف 500 هزار تومانی کاشت ابرو + مشاوره رایگان

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

به طور کلی، کاشت ابرو ها مراقبت حساس و پیچیده ای را به شما تحمیل نمی کند اما تا زمانی که ابروی جدید به ثبات برسد و مراحل رشد نهایی را آغاز کند، باید از نتیجه این عمل مراقبت کنید.

توجه به یک نکته مهم نیز در این مورد ضروری است. با وجود اینکه ابروهای جدید شما نسبت به ابروهای قبلی در برابر ریزش مقاوم تر هستند، اما همه کار هایی که در گذشته موجب ریزش ابروی شما شده اند، ممکن است ابروهای تازه را نیز تهدید کنند.

پس بهتر است بعد از کاشت ابرو، شیوه سالم تری را برای زندگی در نظر بگیرید و این بار بیشتر از گذشته، مراقب این اجزای ارزشمند صورت باشید. اجزایی که چهره شما بدون آن ها، بخشی از جذابیت خودش را از دست خواهد داد.

پاک کردن ابروها بهتر است از همان روز اول جراحی کاشت ابرو شروع بشود و به مدت یک هفته روزی سه بار انجام بشود. بعد از اینکه سطح ابروها به خوبی پاک شدند، می توان از کرم آنتی بیوتیک برای تمیز کردن ابروها و جلوگیری از عفونت استفاده کرد.

همانطور که در مقاله های قبلی به آن اشاره کردیم، مقداری کبودی در اطراف ابروها بوجود می آید ولی در طول یک هفته یا کمی بیشتر، از حجم کبودی کاسته می شود. بعد از 10 روز یا بیشتر تمام پوسته های ابروها می ریزند.

کاشت ابرو به طور کلی عوارض خاصی به وجود نمی آورد. چرا که این کار به یک جراحی بزرگ و یا بیهوشی نیاز نخواهد داشت و تنها با بی حسی موضعی انجام می شود.

پروسه کاشت ابرو با برداشتن فولیکول های مو از نواحی خاصی در سر آغاز می شود و با کاشتن این فولیکول ها در ابرو به پایان می‌رسد. هر چند که به محض پایان عمل، نتایج نهایی کار خودش را نشان نمی دهد و مشاهده این نتایج، به چند ماه زمان نیاز دارد.

بسیار مهم است که پیش از شروع فرآیند کاشت ابرو، جلسه های مشاوره را با پزشک پشت سر بگذارید و در مورد انتظارات خود از این کار، با پزشک متخصص صحبت کنید. وجود هماهنگی کامل میان شما و پزشک، بدون تردید هم به روند کار بهبود می بخشد، هم انتظارات را برآورده می کند و هم نتایجی دلخواه برای شما رقم می زند.

مراقبت های بعد از کاشت ابرو

3 الی 4 ماه بعد از کاشت ابرو، موهای ابرو در دوره استراحت قرار می گیرند و هیچ نشانه ای از رشد مو در بخش ابروها دیده نمی شود.

در این زمان بیمار باید صبور باشد و طبیعی است که بیمار کمی احساس ناامیدی کند زیرا هیچ نشانه ای از تغییر در سطح ابروهایش دیده نمی شود؛ اگرچه بعد از گذراندن این دوره، ابروها شروع به رشد می کند.

به محض اینکه ابروها شروع به رشد کنند، سریع پر می شوند و کل ابروها را در بر می گیرند. این ابروها به اصلاح نیاز دارند چون سرعت رشد آنها درست مثل موهای سر است. موهای جدید ابرو هم می توانند وکس و یا رنگ بشوند.

بعد از یک مدت، رشد موهای ابرو درست مثل ابروهای طبیعی کاهش می یابد زیرا این موها خودشان را با موهای جدید وفق می دهند و عملکرد آنها تا حدی شبیه به موهای طبیعی خود ابرو می شود.

از این مرحله به بعد، همه چیز دیگر کاملا طبیعی به نظر می رسد. افرادی که از ریزش ابروهای شما خبر ندارند، محال است با دیدن ابرو های جدید متوجه شوند که شما کاشت ابرو انجام داده اید.

اگر مراقبت لازم از ابروها به خوبی صورت بگیرد و فرآیند نیز به شکل استاندارد و بدون هیچ مشکلی انجام شده باشد، نتایج کار برای خود شما نیز شگفت انگیز خواهد بود. اما سوال اینجاست که مراقبت های پس از کاشت ابرو، شامل چه مواردی هستند؟

رعایت کردن چه کارهایی و فاصله گرفتن از چه فعالیت هایی، بهترین نتیجه را برای کاشت ابرو ها رقم خواهد زد؟

چه کارهایی بعد از کاشت ابرو باید انجام بدهیم ؟

1- از مصرف داروهای رقیق کننده خون تا دو هفته بعد از کاشت ابرو خودداری کنید

داروهای رقیق کننده خون از لخته شدن خون در بدن جلوگیری می کنند. داروهای رقیق کننده مانع بزرگتر شدن لخته های خونی هم می شوند.

لخته شدن خون در قلب، سرخرگ ها و سیاهرگ ها می تواند باعث حملات قلبی، سکته و انسداد مجاری خون هم بشود. بعضی از افراد از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند تا ریسک سکته و حملات قلبی در آنها کاهش یابد. رقیق کننده های خون با داروها، ویتامین ها و سایر مواد تداخل دارند.

آسپرین و ایبوپروفن دو تا از داروهای معروف رقیق کننده خون هستند که بعضی از افراد بخاطر شرایط خاص خودشان این دارو را مصرف می کنند.

همیشه به بیماران توصیه می شود که چند هفته قبل و چند هفته بعد از کاشت ابرو از مصرف این داروها خودداری کنید زیرا احتمال خونریزی را در محل بخیه ها و حتی در ابروها افزایش می دهند و خونریزی این ناحیه ها در دوره ریکاوری باعث می شود که بیمار نتواند نتیجه خوبی از کاشت ابرو بگیرد.

علاوه بر دارو های رقیق کننده خون، مصرف ویتامین c نیز در این بازه زمانی دو هفته ای توصیه نمی شود. ویتامین c به صورت طبیعی در بعضی از میوه ها وجود دارد.

این ویتامین نیز می تواند در حجم بالا، نقش رقیق کنندگی را برای خون ایفا کند. پس به طور کلی علاوه بر داروها، در این دوران باید مراقب همه چیز هایی که مصرف می کنیم باشیم. چیز هایی مثل آب پرتقال که در ظاهر بسیار بی خطر به نظر می رسند اما ممکن است نتایج نهایی کاشت ابرو ها را تهدید کنند.

2- از مصرف دمنوش ها و محصولات گیاهی خودداری کنید

بسیاری از افراد از داروها و محصولات گیاهی بخاطر طبیعی بودن آنها استفاده می کنند. محصولات گیاهی در کاهش بعضی از مشکلات و بهبود امراض مفید هستند ولی برای کسی که قصد کاشت ابرو دارد، به هیچ وهج توصیه نمی شوند.

استفاده از محصولات گیاهی هم مانند داروهای رقیق کننده خون در قبل و بعد از کاشت ابرو محدودیت دارند زیرا خون را رقیق می کنند و در نتیجه خطر خونریزی را در حین کاشت ابرو و حتی بعد از آن تا حد زیادی افزایش می دهند.

خیلی خوب است که بجای داروهای شیمیایی از این محصولات استفاده می کنید ولی در پروسه کاشت ابرو باید تا چند وقت آنها را کنار بگذارید.

3- 2 تا 3 هفته بعد از کاشت ابرو سیگار نکشید

سیگار برای افراد عادی کلی ضرر دارد و کسانی که قصد کاشت ابرو دارند باید سیگار را کنار بگذارند. قبل و بعد از کاشت ابرو در مصرف سیگار محدودیت دارید زیرا سیگار با کاهش خونرسانی به ناحیه ابروها باعث کاهش/ عدم رشد فولیکول ها می شوند.

دوره ریکاوری و ترمیم بخیه های سر در افرادی که سیگار می کشند، طولانی تر از حالت عادی است و احتمال عفونت و ایجاد اسکارهای تقریبا دائمی در روی سر هم افزایش می یابد.

به طور کلی توجه به این نکته ضروری است که سیگار، یک تهدید بزرگ برای سلامتی به شمار می رود و بدن شما تا زمانی که در سلامتی کامل قرار نگیرد، نمی تواند به بهترین شکل به فعالیت هایی مثل کاشت ابرو ها پاسخ بدهد.

جالب است بدانید که امروزه تحقیقات نشان داده اند که بین مصرف بیش از حد سیگار و ریزش موها نیز رابطه مستقیمی وجود دارد. در واقع ممکن است کشیدن سیگار، یکی از دلیل اصلی ریزش مو در افراد مختلف باشد. سیگار اکسیژن رسانی به بافت ها را کاهش می دهد و ممکن است موجب خونریزی در افراد نیز بشود.

4– از نوشیدنی های الکلی حداقل تا 3 روز بعد از کاشت ابرو استفاده نکنید

الکل هم خاصیت رقیق کردن خون را دارد و در نتیجه احتمال خونریزی را افزایش میدهد. الکل باعث طولانی شدن دوره ریکاوری و افزایش احتمال ایجاد عفونت هم می شود. بجای نوشیدنی های الکلی می توانید از آب استفاده کنید که برای سلامت و تقویت فولیکولها هم بسیار مفید است.

5- مصرف نوشیدنی های کافئین دار را به حداقل ممکن برسانید

از مصرف قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار قبل و بعد از کاشت ابرو باید خودداری کنید زیرا باعث انقباض رگ های خونی و افزایش فشار خون می شوند و در نهایت باعث خونریزی می شوند.

البته بعضی از تحقیقات نشان میدهد که مصرف نوشیئدنی های کافئین دار دار به میزان کم اشکالی ندارد و مصرف زیاد این نوشیدنی ها باعث به وجود آمدن عوارض و اثرات جانبی می شود.

در مواردی که متخصص شما را از مصرف کافئین منع می کند، حتما به دستورات او عمل کنید.

6- بلافاصله بعد از کاشت ابرو داروهایتان را مصرف کنید

استفاده از داروها، محلول ها قرص ها و انجام دستورات متخصص الزامی است.

پزشک برای شما دارو های مشخصی توصیه می کند و مصرف این داروها برای رسیدن به نتیجه مطلوب و کاهش عوارض جانبی، ضروری به نظر می رسد. پزشک همچنین برای بهبود شرایط بدنی شما، بعضی از ویتامین ها را نیز تجویز خواهد کرد. کار این ویتامین ها، کمک به تسریع و بهبود فولیکول ها در ابروها است.

اگر از مشکلات کبدی رنچ نمی برید، در صورت احساس درد در روزهای پس از انجام عمل کاشت مو، می تواند از قرص تیلنول نیز استفاده کنید. این قرص جلوی ارسال پیام درد به مغز را می گیرد و احساس درد را در شما از بین می برد.

7- صورتتان را تا 24 تا 36 ساعت بعد از کاشت ابرو نشویید

در هنگام شستشوی صورت و ابروها به همراه آب از صابون ملایمی (صابون بچه) استفاده کنید.

شستن صورت در این دوره باید به آرامی صورت بگیرد. توجه داشته باشید که پس از انجام کاشت ابرو، حداقل تا سه ماه نباید در استخر و دریا شنا کنید. کلر موجود در آب استخر و ترکیب های خاصی که در آب دریا وجود دارد، برای فولیکول های کاشته شده در ابروی شما، مضر خواهد بود.

8- 3 تا 4 هفته بعد کاشت ابرو از فولیکول های کاشته شده در ابروهایتان در برابر آفتاب محافظت کنید

نور آفتاب با امواج مضری که دارد، سلامت فولیکول ها را تهدید می کند.

این یکی از مهم ترین توصیه ها و جدی ترین مراقبت های پس از کاشت ابرو به شمار می رود. اشعه فرابنفشی که از طریق نور خورشید به پوست می رسد، ممکن است فولیکول ها را تخریب کند.

در اولین ماه های پس از انجام کاشت ابرو در زمان بیرون رفتن، از کلاهی استفاده کنید که ابروها را پوشش بدهد و جلوی تابش نور مستقیم به آن ها را بگیرد.

9- از غذاها و مکمل های حاوی ویتامبن E استفاده نکنید

تا 10 روز قبل و بعد از کاشت ابرو در مصرف ویتامین E محدودیت دارید.

و در آخر، خراشی به ابروها و یا اطراف آنها وارد نکنید و به ابروهایتان به هیچ وجه دست نزنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد کاشت ابرو برای مردان مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *