تزریق بوتاکس

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس و تزریق بوتاکس در کلینیک پوست و مو

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس و تزریق بوتاکس در کلینیک پوست و مو

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس چیست ؟ مقاله امروز ” کلینیک پوست و مو رز” به مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس اختصاص دارد. با ما همراه باشید تا در مورد مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس اطلاعات بیشتری بدست بیاورید.

یکی از مواردی که بیماران زیادی برای انجام آن به کلینیک پوست و مو مراجعه می کنند، تزریق بوتاکس است. بعد از تزریق بوتاکس باید مراقبت هایی انجام شود تا از عوارض بعد از آن جلوگیری شود. با اینکه تزریق بوتاکس مزیت های زیادی دارد ولی با عدم رعایت نکات لازم، بیمار نمی تواند به نتیجه دلخواه خود برسد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

نه فقط در بوتاکس، بلکه در همه عمل‌ های مربوط به زیبایی، «مراقبت» از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. گاهی عمل با بهترین کیفیت و دقت ممکن انجام می شود اما سهل انگاری فرد در روزهای بعد از عمل، نتیجه را تحت تاثیر قرار می دهد. مراقبت های قبل و به ویژه مراقبت های بعد از یک عمل زیبایی، درست به اندازه خود عمل مهم هستند.

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

پزشک پس از انجام شدن کار، همه دستورالعمل های لازم را در اختیار فرد قرار خواهد داد و از این مرحله به بعد، دیگر به خود فرد بستگی دارد که چطور از نتایج عمل مراقبت کند. اگر این مراقبت با دقت و حساسیت کافی صورت بگیرد، نتیجه نهایی نیز کاملا مطلوب از کار در می آید.

اگر هم در مراقبت مشکلاتی وجود داشته باشد، به همان نسبت فرد با مشکلاتی روبرو خواهد شد. بوتاکس در مقایسه با بسیاری از فعالیت های دیگر مربوط به زیبایی، دوران مراقبت کوتاه تر و ساده تری دارد. با وجود این زمان کوتاه، عملکرد فرد در این دوره بر نتیجه کار موثر خواهد بود.

کارهایی که بیمار بعد از تزریق بوتاکس نباید انجام بدهید عبارتند از:

1. فعالیت زیاد 

حداقل تا 24 ساعت به خودتان استراحت بدهید تا مواد بوتاکسی که به صورتتان تزریق شده است، به خوبی در میان ماهیچه های زیر پوستتان نفوذ کند تا بتوانید شاهد بهترین نتایج باشید. فعالیت فیزیکی زیاد، مانع عملکرد درست بوتاکس می شود. 

بسیاری از افرادی که بوتاکس را پشت سر می گذارند، حتی زمانی بیشتر از 24 ساعت استراحت می کنند تا مطمئن شوند که مشکلی برای صورت خود به وجود نمی آورند. این استراحت به فرد کمک می کند تا دوران ریکاوری را به خوبی پشت سر گذاشته و دغدغه ای از بابت خراب شدن نتیجه نهایی نداشته باشد.

ضربه دیدن صورت، یکی از خطراتی است که فعالیت فیزیکی ممکن است به وجود بیاورد. ضربه به صورت و یا کبودی شدید، تهدیدهای بزرگی برای بوتاکس صورت خواهند بود.

شاید خیلی ها تصور کنند که حتی در صورت فعالیت فیزیکی، صدمه ای به صورت آن ها وارد نخواهد شد اما اتفاق، همیشه ممکن است رخ بدهد و بهتر است فرد بلافاصله بعد از عمل، خودش را در معرض یک غافلگیری بزرگ و تلخ قرار ندهد.

2. ضربه به محل تزریق شده

شاید بعد از تزریق بوتاکس، احساس خوبی نداشته باشید و بخواهید قسمت هایی که بوتاکس تزریق کرده اید را ماساژ بدهید و یا با دستانتان فشار بدهید ولی نباید این کارها را انجام بدهید.

بعد از تزریق بوتاکس، پوست شما نیاز دارد تا ترمیم بشود و هر فشار و ضربه ای به نقاط تزریق شده، نتایج نامطلوبی را برای صورتتان به دنبال دارد.

3. خوابیدن روی صورت

معمولا 2 الی 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس، پوست ترمیم می شود ولی بیمار نباید روی صورتش بخوابد. خوابیدن روی صورت، عوارض نامطلوبی را برای بیمار به دنبال خواهد داشت. 

بیمار حداقل تا 4 ساعت بعد از تزریق، باید حالت عمودی خود را حفظ کند و نباید دراز بکشد.

چرا که تزریق، به صورت عمودی صورت گرفته است. پس از آن مشکلی برای دراز کشیدن  و خوابیدن وجود ندارد. البته همان طور که گفته شد، خوابیدن روی صورت به هیچ وجه توصیه نمی شود. فرد پس از انجام تزریق، باید به پشت بخوابد.

این کار برای افرادی که به خوابیدن روی شکم و یا پهلوها عادت دارند، بسیار چالش برانگیز خواهد بود اما طبیعتا وقتی بدانید که چسباندن صورت به بالش می تواند نتیجه بوتاکس را کاملا خراب کند، از چنین کاری پرهیز خواهید کرد.

4. نوشیدن الکل

بعد ازتزریق بوتاکس، باید از نوشیدن الکل پرهیز کنید تا دچار عوارضی مثل کبودی صورت نشوید. حداقل چند روز قبل از بوتاکس و همچنین یک روز بعد از تزریق بوتاکس، نباید الکل مصرف کنید.

 حتی بدون مصرف الکل نیز، ممکن است کبودی بعد از بوتاکس اتفاق بیفتد اما مصرف الکل، اوضاع را بدتر و کبودی ها را به مراتب شدیدتر خواهد کرد. اگر قصد دارید به طور کامل مراقب نتایج حاصل از بوتاکس باشید و نتیجه آن را با هیچ مشکلی روبرو نکنید، بهتر است برای مدتی از مصرف الکل فاصله بگیرید.

حتی بدون مصرف الکل نیز، ممکن است کبودی بعد از بوتاکس اتفاق بیفتد اما مصرف الکل، اوضاع را بدتر و کبودی ها را به مراتب شدیدتر خواهد کرد. اگر قصد دارید به طور کامل مراقب نتایج حاصل از بوتاکس باشید و نتیجه آن را با هیچ مشکلی روبرو نکنید، بهتر است برای مدتی از مصرف الکل فاصله بگیرید.

5. مصرف داروهای رقیق کننده خون

بعد از تزریق بوتاکس، از مصرف هر نوع ماده ای که باعث رقیق شدن خون می شود، باید خودداری کنید. بهتر است در این مورد با دکترتان هم صحبت کنید تا دقیقا بفهمید که چه زمانی می توانید از این داروها استفاده کنید.

همچنین در این دوران باید از مصرف قرص های مسکن نیز صرف نظر کنید. آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین ای، روغن ماهی و جنسینگ، خوراکی هایی هستند که نباید پس از انجام تزریق بوتاکس، در رژیم غذایی فرد گنجانده شوند. چرا که روی خون و در نتیجه بوتاکس، اثر منفی خواهند داشت.

6. لمس و ماساژ نقاط تزریق شده

علاوه بر اینکه نباید نقاط تزریق شده را ماساژ بدهید، حداقل تا 6 ساعت بعد از تزریق بوتاکس هم نباید این نقاط را دست بزنید و لمس کنید. بعد از 6 الی 7 ساعت می توانید به آرامی صورتتان را با آب و صابون بشویید.  

«لمس نکردن صورت» اولین قانونی است که بعد از بوتاکس باید جدی گرفته شود و از سوی فرد رعایت گردد.

در جریان بوتاکس، پزشک دقت خواهد کرد که کارش را به درستی انجام دهد و همه جزئیات را به درستی در کنار هم بگذارد اما همیشه این احتمال وجود دارد که فرد در روزهای بعد از عمل بوتاکس با لمس مداوم صورت، نتیجه کار را به هم بریزد.

لمس کردن ماهیچه های صورت، نتیجه بوتاکس را به شکل واضحی تحت تاثیر قرار خواهد داد. در بدبینانه ترین حالت، این کار موجب خواهد شد که بوتاکس به ناحیه های دیگری از صورت برود. در نتیجه دست ها باید کاملا دور از صورت نگه داشته شوند تا مشکلی برای فرد به وجود نیاید و نتیجه نهایی کار به خطر نیفتد.

7. قرار گرفتن در معرض آفتاب و استفاده از استخر و سونا

تا زمانی که قرمزی و تورم صورتتان برطرف نشود، از قرار گرفتن در معرض آفتاب و همچنین استفاده از استخر و سونا خودداری کنید. هنگامی که بوتاکس تزریق کرده اید، باید از صورتتان مواظبت کنید تا بتوانید شاهد بهترین نتایج باشید.

موارد زیر، سوال بسیاری از بیماران در مورد مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس است :

خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، بیمار باید حداقل 4 ساعت صبر کند و در طول این مدت، نباید بخوابد و یا دراز بکشد. علاوه بر اینها، بیمار باید:

  1. هنگام خواب، سرش را بالاتر از قسمت های دیگر بدن قرار بدهد.
  2. از ورزش کردن خودداری کند.
  3. از یخ روی نقاط تزریق شده استفاده نکند.
  4. صورتش را دستکاری نکند.

بهترین کاری که شما بعد از تزریق بوتاکس میتوانید انجام بدهید، این است که در خانه استراحت کنید و صاف بنشینید.   

آرایش بعد از بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، نکته ای که بیمار باید رعایت کند، این است که نباید به صورتش فشاری وارد کند.

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که بهتر است بیمار دو الی سه روز صبر کند تا از تورم صورت و کبودی آن کاسته شود و بعد از مواد آرایشی استفاده کند ولی در بسیاری از موارد بیمارانی بوده اند که روز بعد از تزریق بوتاکس، بدون هیچگونه فشاری به صورتشان از مواد آرایشی استفاده کرده اند و شاهد هیچگونه عوارض خاصی هم نبوده اند.

آرایش صورت در فاصله ای کوتاه بعد از تزریق بوتاکس، شاید مشکل ساز نباشد اما به طور کلی توصیه نمی شود. این موضوع به ترکیب های موجود در لوازم آرایشی نیز بستگی دارد. چرا که بعضی از ترکیب های شیمیایی ممکن است به صورت لطمه بزنند و نتیجه بوتاکس را با مشکل مواجه کنند.

اگر مواد آرایشی به نقطه انجام بوتاکس برسد، ممکن است باعث سوزش و به وجود آمدن وضعیتی ناخوشایند برای فرد شود.

ورزش بعد از بوتاکس

معمولا عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس، بعد از 24 ساعت و حداکثر تا 48 ساعت از بین می روند. در طول این مدت، بیمار به استراحت بیشتری نیاز دارند و باید از انجام ورزش های سنگین هم خودداری کنند؛ مثلا ورزش ایروبیک باعث شدید سردرد می شود و تا چند روز باید از این ورزش خودداری کرد.

داروهایی که بیمار مصرف می کند هم باعث افزایش تعریق در هنگام ورزش می شود که در نهایت باعث جابجایی مواد بوتاکس به نقاط دیگری از صورت می شود.

برای اینکه مواد بوتاکس راحت تر به ماهیچه های هدف برسند، بیمار می تواند از ورزش های صورت استفاده کند. البته هنگام این ورزش های مفید، نباید صورت خود را لمس کنید.

بیمار می تواند ناحیه ای که بوتاکس تزریق کرده است را برای پنج ثانیه منقبض کند و سپس رها کند؛ برای گرفتن نتایج بهتر می توانید روزانه چند بار این حرکات را تکرار کنید.  

شستن صورت بعد از بوتاکس

نکته ای که هنگام شستن صورت و همچنین در زمان استحمام اهمیت دارد، درجه حرارت مناسب آب است؛ اگر از آب گرم برای شستشوی صورت استفاده شود، تاثیر منفی و نامطلوبی را بر روی تزریق بوتاکس می گذارد.

استحمام با آب گرم باعث می شود تا جریان خون به صورت افزایش پیدا کند و در نتیجه باعث جابجایی و انتقال بوتاکس می شود. انتقال بوتاکس هم باعث بوجود آمدن نتایج غیرطبیعی در صورت می شود.

فشار بیش از حد آب نیز ممکن است برای نتایج نهایی کار خطر آفرین باشد. فرو بردن صورت به درون وان آب داغ نیز می تواند به نتایج کار لطمه بزند.

در مجموع شستشوی بسیار آرام در دمای مناسب، برای فرد مفید خواهد بود اما گرمای بیش از حد، فشار بیش از حد و مالش بیش از حد، همگی می توانند تهدیدی برای بوتاکس باشند و ظاهر طبیعی آن را از بین ببرند.

بیمار برای مراقبت بیشتر بعد ازتزریق بوتاکس نباید :

  1. از وان حمامی استفاده کند که با آب داغ پر شده است.
  2. از حمام بخار استفاده کند.
  3. صورتش را با آب گرم بشورد.
  4. برای شستشوی بهتر می توانید از نکات زیر استفاده کنید:
  5. از آب سرد یا ولرم استفاده کنید.
  6. هنگام شستشو، به پوستتان استراحت بدهید و به آرامی مراحل شستشو را انجام بدهید.  

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس

انتقال یا جابجایی بوتاکس در اثر عدم رعایت نکات لازم بعد از تزریق بوتاکس یا تزریق نادرست پزشک، می تواند باعث افتادگی پلک چشم بشود. معمولا تزریق نادرست بوتاکس به پیشانی یا به میان دو چشم و سپس جابجایی بوتاکس در این نقاط، باعث بوجود آمدن عارضه افتادگی پلک می شود.

بیماران بخاطر رفع چین و چروک های پیشانی یا چروک گوشه چشم اقدام به تزریق بوتاکس می کنند. افتادگی ابروها هم ممکن است به دنبال افتادگی پلک بوجود بیاید.

مهارت پزشک در تزریق درست بوتاکس و همچنین تزریق بوتاکس در قسمت عمیق بافت زیرین پوست می تواند از انتقال بوتاکس به سایر نقاط جلوگیری کند.

 هزینه تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس بستگی به میزان بوتاکس تزریق شده در بدن بیمار دارد.  کلینیک تخصصی پوست و مو رز با پزشکانی مجرب و دستگاه های پیشرفته، خدمات تزریق بوتاکس را هم به مشتریان گرامی خود ارائه می دهد.

در این کلینیک پوست و مو هدف ما، رضایت شما مشتریان عزیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تزریق بوتاکس ، با شماره 02144067005 تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *