کاشت مو

آیا می توان پس از کاشت مو به شنا رفت ؟

آیا می توان پس از کاشت مو به شنا رفت ؟

آیا می توان پس از کاشت مو به شنا رفت ؟

کاشت مو همانطور که می دانیم یکی از عملهای زیبایی است که برای نتیجه بخش بودن به مراقبت های بعد از عمل نیاز دارد. البته این موضوع در مورد همه عمل های زیبایی صدق می کند. ولی پیوند مو از آنجایی که به دقت و ظرافت خاصی در جراحی نیاز دارد، می تواند دوران بهبودی طولانی تری را برای افراد در بر داشته باشد.

آیا می توان پس از کاشت مو به شنا رفت ؟بعد از عمل زیبایی مو باید زمان کافی برای پیوند موها در نظر گرفته شود تا موهای کاشته شده به درستی بتوانند در مناطقی که تحت پیوند قرار گرفته اند، رشد طبیعی خود را ادامه دهند.

برای این منظور پزشک مورد نظر بعد از کاشت مو توصیه های پزشکی مورد نظر را به شما می کند تا بعد از پیوند دچار مشکلات و عوارض خاصی نشوید و بتوانید نتایج کاشت را به سرعت مشاهده کنید. یکی از این توصیه ها مهم که باید افراد بعد از کاشت در نظر داشته باشند، ممنوع بودن شنا کردن است.

آیا می توان پس از کاشت مو به شنا رفت ؟آیا شنا پس از کاشت مو ممنوع است ؟

همانطور که می دانیم آب استخرها دارای کلر است و این امر می تواند برای پوست مضراتی را به همراه داشته باشد. بعد از کاشت مو باید زمانی را صرف کنید تا موهای کاشته شده بتواند به درستی مراحل پیوند را طی کند و بدون کوچکترین مشکلی در روند بهبودی نتایج شگفت انگیزی را برای شما ایجاد کند.

برای این منظور باید از توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل زیبایی مو پیروی کرد تا این نتیجه حاصل شود. هر گونه اختلال در کاشت مو در روزهای اول پیوند، می تواند بر رشد طبیعی مو تاثیرات منفی بگذارد.

از آنجایی که پیوند مو عملی است بسیار حساس که با فولیکول های مو در ارتباط است و در روزهای اول بعد از پیوند امکان ریزش و یا از بین رفتن این فولیکول ها وجود دارد برای این منظور باید از کارهایی که می تواند باعث آسیب رساندن به پوست سر و یا شرایطی که باعث ریزش مو می شود خودداری کرد.

عمل کاشت مو یک عمل جراحی است و در تمام عمل های جراحی فرد باید بعد از عمل و در دوران نقاهت خود مراقبت های ویژه ای را در نظر بگیرد.

هر چقدر دکتر متخصص با تجربه و با مهارت باشد و عمل را به درستی انجام دهد، باز هم اگر فرد متقاضی بعد از عمل دستورالعمل های لازم را جدی نگیرد، نمی تواند به نتیجه ی مطلوب برسد و عمل به اصطلاح شکست می خورد.

شنا کردن در این دوره یکی از کارهایی است که به شدت توسط پزشک متخصص و زیبایی مو ممنوع شده است. شنا کردن می تواند پوست سر شما را حساس کند و از این طریق باعث آسیب رساندن به پیوند مو شود.

علاوه بر آن کاشت مو در اثر فشاری که در زیر آب وجود دارد ممکن است که مقاومت خود را از دست بدهد و افراد را با ریزش در نواحی کاشته شده مواجه کند. شنا کردن در هر نوع آبی این اثرات مخرب را بر روی موها خواهد داشت.

شاید تصور کنید که آب استخر به دلیل داشتن کلر می تواند از ایجاد عفونت و باکتری در موهای کاشته شده شما جلوگیری کند. باید گفت طبق تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، آب کلر می تواند بر کاشت مو تاثیر منفی بر جای بگذارد.

جالب است بدانید که تاثیرات منفی کلر تنها به بعد از عمل کاشت مو مربوط نمی شود و به طور کلی شنا در آب کلردار به موها آسیب می رساند و یکی از دلایل اصلی ضعیف شدن تارهای مو است.

کلر باعث می شود فولیکول های مو و پوست سر دچار خشکی شوند. همچنین با از بین بردن روغنی که به طور طبیعی دور پیاز های مو وجود دارد و از آن محافظت می کند، باعث می شود پیاز های مو آسیب پذیر و شکننده شوند و در نتیجه به راحتی موها دچار ریزش شوند و از بین بروند.

به همین دلیل شنا کردن در روزها و هفته اول بعد از پیوند مو و زمانی که پیوند فولیکول های مو مقاومت کافی را ندارد نباید انجام  شود.

چرا شنا پس از کاشت مو ممنوعیت دارد ؟

شنا کردن یکی از کارهایی است که اکثر افراد در روزهای گرم تمایل به انجام آن دارند. این امر در روزهای عادی می تواند بسیار لذت بخش و مفرح باشد؛ اما در برخی از مواقع این ورزش به افراد توصیه نمی شود.

زمانی که کاشت مو را انجام می دهید در واقع پوست سر دچار تحریک می شود و در این دوران مراقبت از آن بسیار حیاتی تر است. یکی از مراقبت های ویژه ای که بعد از کاشت مو باید انجام دهید در واقع خودداری از شنا کردن است.

شنا کردن در دریا و یا آب های آزاد دارای آلاینده های بسیاری است که می تواند عفونت ها و باکتری های خطرناکی را از این طریق به بدن وارد کند.

از آنجایی که در عمل زیبایی مو، پیوند توسط سوزن های ریزی صورت گرفته است ممکن است در این نواحی زخم هایی مشاهده شود که باید بعد از عمل زیبایی مو از چند روز تا یک هفته از آنها مراقبت شود تا دچار عفونت نشوند.

عفونت یکی از شایعترین عوارضی است که بعد از کاشت مو ممکن است مشاهده کنید. این عارضه می تواند فولیکول های پیوند شده را با مشکلات بسیاری روبرو کند و رشد طبیعی آنها را مختل کند. برای اینکه دچار این عارضه بعد از پیوند مو نشوید باید حتما این موضوع را جدی بگیرید.

آب شور دریا ها نیز مانند گذشته نمی تواند مفید باشد و به دلیل ورود انواع آلاینده ها و فاضلاب ها به دریاها نمی توان ریسک بالای عوارض بعد از عمل زیبایی مو را پذیرفت. به همین دلیل شنا کردن بعد از کشت مو به شدت ممنوع است و باید در این مورد احتیاط لازم را به خرج دهید تا نتیجه کاشت مو برای شما رضایت بخش باشد.

در گذشته که آب دریا ها تمیز تر بود بعضی از دکترها شنا در آن را برای بهبود زخم های ناشی از عمل کاشت مو توصیه می کردند اما امروزه اکیدا باید از آن پرهیز کنید. توجه داشته باشید که همه ی این موارد برای سونا یا استخرهای آب گرم هم باید رعایت شوند.

سونا و آب گرم نیز بر فولیکول های تازه کاشته شده اثر مخربی می گذارند و باید تا زمان بهبود جای زخم ها و مستحکم شدن فولیکول ها در جای خود از رفتن به این مکان ها خودداری کنید. این زمان در اکثر افرادی که کاشت مو انجام می دهند، حدود یک ماه بعد از عمل است.

خطرات شنا پس از کاشت مو ؟

کاشت مو از جمله عمل هایی است که می تواند با متد های متفاوتی انجام شود. با این حال در هر روشی ممکن است که عوارضی بعد از کاشت مشاهده کنید که با رعایت نکاتی که پزشک بازگو می کند می توانید از ایجاد این عوارض جلوگیری کنید.

شنا نکردن در هفته های اول بعد از کاشت یکی از این مراقبت هایی است که باید انجام دهید. در صورتی که به این توصیه عمل نکنید شنا کردن می تواند خطرات و عوارض زیر را برای شما ایجاد کند.

  1.   ایجاد عفونت و باکتری در نواحی تحت پیوند و اهدا کننده
  2.   افزایش درد
  3.   ترمیم دیرتر زخم ها
  4.   از بین رفتن فولیکول مو در اثر فشار آب
  5.   بی اثر ماندن کاشت مو

توجه داشته باشید که بانک مو یک منبع بی نهایت نیست و نمی شود به طور مکرر از آن استفاده کرد. مو های موجود در پشت و دور سر در بعضی از افراد حتی برای یک بار عمل کاشت مو هم کافی نیستند و نمی توانند تراکم مورد نظر را روی نواحی جلوی سر که دچار ریزش شده اند ایجاد کنند.

به همین دلیل باید با جدیت توصیه های بعد از عمل کاشت مو مبنی بر استخر نرفتن و شنا نکردن را جدی بگیرید تا فولیکول های کاشته شده یا پوست سرتان آسیب نبینند.

چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر موهای کاشته شده را از دست دادید، عمل دوباره ی کاشت مو به اندازه ی عمل اول موفق باشد و به نتیجه ی مطلوب برسد. در برخی از موارد ایجاد عفونت روی پوست سر بر اثر شنا در استخر، باعث می شود زخم هایی روی پوست سر ایجاد شود که به مرور زمان بر ضخامت پوست می افزایند.

این امر باعث می شود پوست خاصیت کشسانی و نرمی خود را از دست دهد و انجام عمل کاشت مو روی پوست سفت و ضخیم، کار مشکل تر و پیچیده تری است.

تا چه زمان پس از کاشت مو نباید شنا کرد ؟

بهتر است بعد از کاشت مو به مدت 2 تا 4 هفته از شنا کردن خودداری کنید. این زمان می تواند به موهای پیوند زده شما و همچنین مناطقی که از آنجا مو برای پیوند اهدا شده است امکان رشد و بهبودی را بدهد. نیاز نیست که بعد از این دوران نگران نتیجه کاشت موی خود باشد؛ زیرا مراقبت هایی که بعد از عمل زیبایی مو در این دوران انجام می شود بسیار مهم و حیاتی است.

به طور کلی نمی شود زمان دقیقی را برای شنا کردن بعد از عمل کاشت مو تعیین کرد. شرایط و ویژگی های فرد متقاضی کاشت مو در این امر تاثیر گذار هستند و دکتر با توجه به آن ها به افراد مختلف توصیه های گوناگونی را مطرح می کند.

روند بهبود پوست سر و زخم های ناشی از عمل کاشت مو بعد از حدود پانزده روز به پایان می رسد اما همان طور که گفته شد عموما توصیه می شود تا حداقل یک ماه بعد از عمل از شنا کردن بپرهیزید. دلیل آن وجود مواد مختلف در آب استخر ها است. موادی مانند کلر که می تواند روی پوست سر اثر مخربی داشته باشد.

به خصوص اگر از بیماری درماتیت رنج می برید، کلر می توان برای شما خطرناک تر از سایرین باشد و بیماری شما را شدت ببخشد بنابراین نباید به هیچ وجه تا بهبودی کامل پوست سر خود به شنا کردن بپردازید.

به همین منظور بیشتر پزشکان متخصص مو در این دوران توصیه های لازم را برای بهبودی هر چه سریع تر افراد ارائه می دهند تا پیوند مو بتواند نتیجه مورد نظر را داشته باشد. این زمان برای این است که زخم های ایجاد شده در پوست افراد که به دلیل عمل زیبایی مو بر جای مانده است ازبین برود و به طور کامل ترمیم شود.

در واقع این زمان بستگی به شرایط فردی دارد که تحت پیوند قرار گرفته است. ممکن است برخی از افراد به دلایل متفاوتی بهبودی در آنها دیرتر و یا سریع تر مشاهده شود. این امر می تواند به روشی که کاشت مو برای افراد انجام شده است نیز بستگی داشته باشد.

روش هایی از کاشت که در آن برش هایی در بانک موی افراد ایجاد شده است می تواند دوره درمان و بهبودی طولانی تری را نسبت به سایر روش ها برای بیماران ایجاد کند.

به همین دلیل به طور دقیق نمی توان گفت که چه زمان برای شنا کردن بعد از کاشت مو مناسب است و باید در این زمینه مشورت های لازم را با پزشک مورد نظر خود انجام دهید تا به طور دقیق از این امر مطلع شوید.

در آخر مواردی را که باید برای شنا کردن بعد از گذشت چند ماه از عمل کاشت مو در نظر داشته باشید و رعایت کنید در اینجا بررسی می کنیم.

همان طور که گفته شد کلر موجود در آب استخر باعث خشک شدن پوست سر و فولیکول ها می شود، برای جلوگیری از این امر می توانید قبل از آن که داخل آب بروید دوش بگیرید و از نرم کننده ی موی سر استفاده کنید؛ اما دقت داشته باشید تا آن را آبکشی نکنید و بگذارید به خورد موها و پوست سر برود.

این کار باعث ایجاد یک لایه ی محافظتی می شود که از موها و پوست سر در برابر کلر آب محافظت می کند. استفاده از کلاه شنا نیز می تواند بسیار مفید باشد و علاوه بر نرم کننده یک لایه ی محافظتی دیگر ایجاد کند.

البته بدیهی است که استفاده از کلاه در هفته های ابتدایی بعد از عمل کاشت توصیه نمی شود و می تواند به فولیکول ها آسیب برساند.

نکته ی بعدی که رعایت آن به حفظ سلامت و شادابی موهای شما کمک می کند این است که حتما بعد از شنا در استخر دوش بگیرید تا باقی مانده های کلر از موهای شما جدا شود و از بین برود.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک کاشت مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *