جراحی بینی

علت کبودی چشم بعد از جراحی بینی

علت کبودی چشم بعد از جراحی بینی

کبودی چشم بعد از جراحی بینی

جراحی بینی مانند هر عمل جراحی دیگری دارای عوارضی است که بعد از رینوپلاستی ممکن است مشاهده کنید. در واقع شایع ترین عارضه ای که بعد از جراحی بینی قابل مشاهده است را می توان کبودی زیر چشم دانست. در واقع کبودی زیر چشم به دلیل برش هایی است که در طی جراحی بینی بر روی آن انجام می شود.

علت کبودی چشم بعد از جراحی بینیدر اکثر مواقع این عارضه پس از رینوپلاستی بعد از چند روز به خودی خود از بین می رود و نیازی به نگرانی از این بابت نیست. عوارض دیگری نیز بعد از جراحی بینی قابل مشاهده شدن است که می توان به ایجاد زخم، تورم و درد اشاره کرد.

دریافت تخفیف ویژه جراحی بینی به مدت محدود + مشاوره رایگان

قبل از جراحی بینی باید مشورت های لازم را در این زمینه با پزشک مورد نظر خود انجام دهید تا نتایج بعد از عمل زیبایی بینی بتواند برای شما قابل قبول تر باشد. در واقع با توجه به نوع مشکلاتی که در بینی خود دارید جراحی بینی می تواند کبودی زیر چشم را برای شما ایجاد کند یا در برخی از مواقع این مشکل در فردی دیده نشود.

همان طور که میدانید جراحی بینی به روش های مختلفی انجام می شود و تکنیک های متنوعی دارد. هر کدام از این تکنیک ها ویژگی های خاص خود را دارند و عوارض آن ها در دوران نقاهت با یکدیگر متفاوت است.

به عنوان مثال معمولا روش رینوپلاستی باز با عوارض نسبتا شدید تر همراه است که ماندگاری آن ها هم چند روزی بیشتر از رینوپلاستی بسته یا پنهان است. این دکتر شما است که باید تشخیص دهد با توجه به فرم بینی و صورت شما و انتظارات شما از نتیجه ی عمل بینی کدام روش جراحی برای شما مناسب تر است؛ بنابراین یکی از عوامل تاثیر گذار در شدت کبودی های بعد از عمل و ماندگاری آن ها، روشی است که جراح بینی شما را عمل می کند.

در واقع کبودی زیر چشم پس از عمل زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد و درمان آن نیز بعد از چند روز به راحتی اتفاق می افتد. در طی جراحی بینی برش هایی در سطح پوست ایجاد می شود که برای ترمیم این برش ها بخیه هایی را در آن نواحی ایجاد می کنند.

این بخیه ها در اکثر مواقع جذبی هستند و به راحتی جذب پوست می شوند. بخیه های بیرونی نیز ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد که بعد از یکی دو هفته پس از رینوپلاستی این امر تحقق پیدا می کند.

سپس جای این بخیه ها روی پوست به شکل قرمز یا صورتی رنگ در می آید و قابل مشاهده است. بعد از گذشت چند روز این تغییر رنگ نیز برطرف می شود و هیچ اثری از بخیه روی پوست در اطراف بینی باقی نمی ماند.

برای جراحی بینی در ابتدا پوست این ناحیه برداشته می شود و سپس برش هایی در بافت داخلی بینی و یا غضروف ها ایجاد می شود تا ضایعه ایجاد شده در بینی را رفع کند. در برخی از بینی های استخوانی تراشیدن استخوان نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

علت کبودی چشم بعد از جراحی بینی

در برخی از موارد اگر لازم باشد جراح از روش پیوند غضروفی استفاده می کند. به دو دلیل این پیوند اتفاق می افتد. یا برای تغییر شکل بینی و رسیدن به شکل مطلوب و یا برای ایجاد استحکام و قوی کردن ساختار درونی بینی.

علت کبودی چشم پس از جراحی بینی چیست؟

در واقع برشی که در بافت بالای بینی در حین عمل زیبایی بینی ایجاد می شود از اصلی ترین دلایل ایجاد کبودی در زیر چشم ها است. این امر می تواند بسته به نوع ضایعه ای که در بینی شما وجود دارد، دارای شدت زیادی باشد یا بسیار کم اتفاق بیفتد. در واقع کبودی را می توان واکنش طبیعی بدن به آسیب ها یا برش های پوستی دانست.

زمانی که در سطح پوست برش هایی ایجاد می شود این امر می تواند رگ های خونی را در زیر پوست دچار آسیب کند. خون هایی که در زیر پوست از این طریق جمع می شوند به نقاط دیگر در زیر پوست می توانند حرکت کنند و در این صورت به ایجاد کبودی در زیر چشم می انجامند.

در واقع حجم خونی که در زیر پوست وجود دارد می تواند رنگ پوست در این نواحی را تیره کند و به صورت کبودی در سطح پوست ایجاد شود. همچنین بافت های اطراف مناطق برش خورده در سطح پوست توسط پزشک تحت تاثیر قرار می گیرند تا جراحی بینی بتواند به درستی انجام شود.

این حالت پس از رینوپلاسیتی در واقع دارای شدت های متفاوتی است که به طور کلی از امتداد بینی تا اطراف چشم قابل گسترش است. این کبودی های ایجاد شده در پوست دارای مدت زمان مشخصی نیستند و در هر فرد می تواند زمانی خاص را در برگیرد تا ترمیم و بهبود پیدا کند.

به طور کلی در اکثر بیماران این عارضه طی گذشت چند روز از بین می رود و بعد از گذشت یک یا دو هفته به طور کامل غیر قابل مشاهده خواهد بود. این پروسه به تدریج و با کمرنگ تر شدن کبودی به رنگ زرد متمایل می شود که بعد از گذشت مدت کمی از بین می رود. 

عوامل دیگری نیز هستند که در شدت بروز کبودی دور چشم بعد از جراحی بینی موثر هستند. به غیر از روشی که جراح برای عمل بینی انتخاب می کند، همچنین مهارت و تجربه ی جراح در اجرای آن تکنیک بسیار تاثیر گذار است. اگر جراح بتواند برش ها را به گونه ای ایجاد کند که به رگ ها کمترین آسیب ممکن برسد، کبودی با شدت کمتری اتفاق میفتد و شاید حتی قابل مشاهده نباشد.

سن فرد در هنگام عمل جراحی بینی نیز یک فاکتور تعیین کننده است که تا چه میزان احتمال بروز کبودی وجود دارد. هر چه فرد مسن تر باشد، از آن جایی که ساختار رگ های خونی در طول زمان شکننده تر می شوند، بیشتر در معرض پاره شدن و ایجاد کبودی هستند. همچنین در افراد جوان به دلیل قوای بدنی بالاتر، دوران نقاهت بعد از عمل کوتاه تر خواهد بود و کبودی ها زود تر محو می شوند.

برای بهبود کبودی چشم بعد از جراحی بینی باید چه کار کنیم؟

برای اینکه بتوانید کبودی ایجاد شده در زیر چشم خود را بعد از جراحی بینی (nose surgery)محو کنید باید اقداماتی در این زمینه انجام دهید تا کبودی هر چه سریعتر از بین برود. در برخی از افراد ممکن است شدت این کبودی در حدی باشد که پس از عمل زیبایی بینی نتوانند از خانه خارج شوند.

به همین دلیل در اینجا برای شما توصیه هایی را ارائه می کنیم تا از این طریق بتوانید این کبودی های را به حداقل برسانید.

 1. برخی از داروهایی وجود دارند که می توانند به عنوان رقیق کننده خون در این زمینه مثمر ثمر واقع شوند. این دارو ها توسط پزشک می تواند در صورتی که شما دارای سابقه خانوادگی خونریزی شدید یا کبودی شدید هستید تجویز شود.
 2. یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کاهش کبودی های ایجاد شده بعد از جراحی بینی انجام دهید، استفاده از کمپرس آب سرد دانست. این روش یکی از قدیمی ترین روش های کاهش تورم و کبودی ایجاد شده بر اثر رینوپلاستی است.
 3. دمای خنک می تواند التهاب ایجاد شده در اثر جراحی بینی را در زیر پوست کاهش دهد و با تورم ایجاد شده مقابله کند. بعد از عمل جراحی بینی تا چند روز اول حتما هر 30 دقیقه یک بار از کمپرس آب سرد برای رفع این مشکل استفاده کنید.
 4. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی در واقع روشی قدرتمند برای از بین بردن این کبودی ها پس از عمل زیبایی بینی است. با این وجود یک هفته قبل از جراحی بینی از مصرف این مواد پرهیز کنید. ممکن است این داروها زمان بهبودی بعد از جراحی بینی را کندتر کنند.
 5. استفاده از مکمل هایی از گیاه هومیوپاتی می تواند یک هفته قبل از رینوپلاستی و یک هفته پس از آن ایجاد التهابات و کبودی ها را کاهش می دهد.

چه مواردی در تسریع بهبودی کبودی چشم موثر هستند؟

در واقع روش های متفاوتی برای تسریع در بهبودی کبودی های بعد از جراحی بینی وجود دارد که با رعایت آنها می توانید این عارضه را کاهش دهیم.

 1. مصرف سدیم می تواند مایعات بدن را حفظ کند. این امر می تواند به کبودی ها و تورم بیش از حد بیانجامد. به همین دلیل دو هفته بعد از عمل از مصرف نمک در رژیم غذایی خود دوری کنید.
 2. در این صورت احتباس مایعات در بدن به مراتب کمتر اتفاق می افتد. همچنین سیستم گردش خون و سیستم لنفاوی شما با سرعت بیشتری کار می کند. این امر می تواند کبودی های بعد از جراحی بینی را کاهش دهد.
 3. استفاده از اسپلینت بعد از عمل زیبایی بینی می تواند کبودی و ورم بعد از جراحی بینی را کاهش دهد؛ بنابراین می تواند نقش بسیار مهمی را در بهبودی شما ایفا کند.
 4. رژیم غذایی سالم و مناسب که دارای ویتامین ها و آهن در خود است بعد از جراحی بینی باید به مراتب بیشتر مورد استفاده قرار گیرد تا درمان بتوان سریع تر مشاهده شود.
 5. استفاده از کمپرس یخ بسیار کمک کننده خواهد بود و حتی برای مقابله با تورم هم کارایی دارد. البته استفاده از کمپرس یخ یک نکته ی کلیدی دارد و آن این است که حتما باید در همان روز های اولیه بعد از عمل مورد استفاده قرار گیرد. گونه ها بهترین مکان برای گذاشتن کمپرس یخ هستند و این کار باید چند نوبت در روز انجام شود. در مواردی توصیه می شود که بعد از گذشت چند روز استفاده از کمپرس یخ، آن را با کمپرس آب گرم عوض کنید چرا که این امر باعث می شود سرعت بهبودی در صورت شما افزایش یابد. البته قبل از این کار حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 6. از انجام فعالیت های سنگین بدنی پرهیز کنید. در یک الی دو هفته ی ابتدایی بعد از عمل سعی کنید جز قدم زدن و استراحت کار فیزیکی دیگری انجام ندهید. اگر مجبور هستید که به سر کار برگردید، در این مدت تا جایی که امکان دارد از فعالیت های سنگین دوری کنید تا کبودی های شما سریع تر بهبود یابند. همچنین برنامه های ورزشی خود را تا رفع کامل کبودی ها به تعویق بیندازید.
 7. استفاده از داروهای رقیق کننده ی خون باعث می شود کبودی ها و به طور کلی روند بهبودی با سرعت بسیار کمتری انجام شود. داروهایی مانند آسپرین از این دسته از داروها هستند و اگر آن ها را مصرف می کنید حتما باید با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید. سیگار و الکل از دیگر موادی هستند که روند بهبود را با اختلال مواجه می کنند و دوران نقاهت را طولانی تر می سازند. همه ی این مواد باید حداقل یک هفته قبل و بعد از عمل کنار گذاشته شوند تا کبودی ها هر چه سریع تر رفع شوند.

آیا همه پس از عمل جراحی بینی کبودی چشم را تجربه می کنند؟

باید گفت که کبودی های ایجاد شده در زیر چشم و اطراف بینی در هر فردی به نوعی ایجاد خواهد شد. در واقع شدت ایجاد این مشکلات در هر فردی به عوامل متفاوتی بستگی دارد و هرگز ایجاد این ضایعه در دو فرد به صورت مشابه و با یک شدت دیده نمی شود.

حتی ممکن است در برخی افراد بعد از انجام عمل جراحی بینی، کبودی ها آن قدر خفیف باشند که حتی خود فرد هم نتواند آن ها را تشخیص دهد. در واقع بر خلاف تورم که برای همه ی افرادی که عمل بینی را انجام می دهند اتفاق می افتد، کبودی ممکن است در بسیاری از افراد قابل مشاهده نباشد و رخ ندهد.

ممکن است مشکلاتی که در بینی افراد ایجاد شده است نیاز به زمان بیشتری برای جراحی داشته باشد یا آسیب هایی نظیر شکستگی ها می تواند زمان بیشتری و مراحل سخت تری را در برگیرد.

پزشکی که جراحی بینی را انجام می دهد نیز در صورت نداشتن تبحر لازم می تواند این کبودی ها را بیشتر از پیش در افراد ایجاد کند.

در آخر بار دیگر تاکید می کنیم که کبودی ناشی از جراحی بینی کاملا طبیعی و نرمال است و حتی اگر هیچ اقدامی برای مقابله با آن نکنید، خود به خود بهبود می یابد و رفع می شود.

فقط کافیست به دستورالعمل هایی که پزشک شما برای دوران نقاهت توصیه کرده پایبند باشید و اگر مشکلی پیش آمد که باعث نگرانی شما شد، با پزشک خود تماس بگیرید و مشورت کنید.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک در رابطه با هزینه جراحی بینی و سایر موارد مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *