تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و اثرات جانبی آن

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و اثرات جانبی آن

تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

بوتاکس، دارویی است که از سم بوتولونیوم توکسین بدست می آید و نوروتوکسینی است که به طور موقت ماهیچه ها را فلج می کند. بوتاکس کاربردهای زیادی در رفع چین و چروک های بخش های مختلف صورت دارد.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

یکی از موضوعاتی که دغدغه بسیاری از خانم هاست، استفاده یا عدم استفاده از بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی است. آیا خانم هایی که باردار هستند و یا به نوزاد خود شیر می دهند، می توانند بوتاکس تزریق کنند یا تزریق بوتاکس برای آنها و سلامتی جنین ضرر دارد؟

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

بارداری و یا تولد نوزاد، بخشی از مهم ترین مراحل تمام زندگی هستند و هیچ تصمیم دیگری نباید در این دوران، سلامتی مادران را به خطر بیاندازد.

در این دوره زمانی حساس پس از تولد فرزند، ممکن است بسیاری از مواد مصرفی مادر از طریق شیر او به فرزند نیز منتقل شوند. پس بسیار مهم است که مادر نهایت دقت را به خرج بدهد و کاملا مراقبت فرزندش باشد. این مراقبت وجوه مختلفی دارد و شامل حال موضوعات مختلفی می شود.

به طور کلی به مادران توصیه می شود که عمل های زیبایی را به زمانی پس از دوران بارداری و به پایان رسیدن دوران شیرخوارگی نوزاد موکول کنند اما این یک قاعده کلی برای همه عمل های زیبایی نیست و بعضی از درمان های مربوط به زیبایی، در دوران بارداری نیز مشکلی برای مادر ها به وجود نمی آورند.

کاربردهای بوتاکس

پروتئین های نوروتوکسین موجود در بوتاکس، با مسدود کردن انتقال دهنده استیل کولین بر روی اعصاب تاثیر می گذارد و به طور موقت از انقباض ماهیچه ها و فعالیت های سلولی غدد جلوگیری می کنند.

تزریق بوتاکس در دوران بارداری

وقتی ماهیچه ها حرکتی نداشته باشند، طبیعتا دیگر چین و چروکی نیز روی سطح پوست دیده نخواهد شد. بر خلاف چیزی که خیلی ها تصور می کنند، بوتاکس تنها یک روش برای رسیدن به زیبایی مطلوب و چهره دلخواه نیست و می تواند در مسائل درمانی نیز، نقش مهمی ایفا کند.

با تزریق بوتاکس در بخش های خاصی از صورت مثل ماهیچه های گردن، ماهیچه ها مجبور می شوند که غیر فعال بشوند و در نتیجه ظاهر خطوط پنجه کلاغی، خطوط پیشانی، خطوط اخم و خط دور لب هم بهبود می یابد. جدا از رفع چین و چروک، بوتاکس می تواند بسیاری از مشکلات پزشکی را هم حل کند که شامل:

 1. مشکلات عصبی و عضلانی که بر نحوه کنترل ماهیچه ها تاثیر می گذارد؛ مثل اختلالات دماغی (اختلال در گفتار)
 2. سردرد میگرن شدید
 3. تعریق شدید
 4. درمان بی اختیاری ادراری
 5. کنترل اسپاسم های پلک چشم
 6. کنترل اسپاسم های گردن، شانه و ماهیچه ها
 7. درمان سندرم روده تحریک پذیر
 8. کنترل موقعیت هایی که باعث سفت شدن ماهیچه ها می شود

سازمان غذا و داروی آمریکا، استفاده از بوتاکس را برای دوران بارداری یا شیردهی هنوز تایید نکرده است زیرا نتایج آن کاملا نامعلوم است.

اثرات جانبی تزریق بوتاکس برای مادران باردار و شیرده

تا به حال در مورد انتقال مواد بوتاکس از بدن مادر به جنین چیزی گزارش نشده است ولی بوتاکس حاوی نوروتوکسین هایی است که استفاده از آن در افرادی که به این مواد آلرژی دارند، میتواند بسیار خطرناک باشد.

بیماری یا عفونتی که در اثر تزریق بوتولینوم توکسین بوجود می آید، در اصطلاح “بوتولیسیم” نامیده می شود.

بوتولیسم، بسیار خطرناک است و ممکن باعث مرگ جنین بشود. بسیاری از تحقیقات ثابت کرده اند که بوتولونیوم توکسین ممکن است بسیار بزرگ باشد و نتواند از جفت جنین عبور کند، ولی همواره به زنان باردار یا شیرده توصیه می شود که از مصرف مواد غذایی سمی و مخصوصا تزریق بوتاکس خودداری کنند.

با وجود اینکه تا امروز نتیجه ای قطعی در مورد خطرات بوتاکس برای افراد باردار گرفته نشده، با این حال طبیعی به نظر می رسد که مادر ها دست به چنین ریسکی نزنند و سلامتی فرزند خود را با هیچ خطری روبرو نکنند.

مصرف بوتاکس تنها در شرایطی برای افراد باردار توصیه می شود که در جهت مصارف پزشکی صورت بگیرد و هیچ راه کم خطر تری نیز برای پایان دادن به مشکلات سلامتی مادر وجود نداشته باشد.

جالب است بدانید که این موضوع، روی نمونه های حیوانی مورد آزمایش قرار گرفته است. بر اساس آزمایشی که روی حیوانات آزمایشگاهی صورت گرفته، تزریق بوتاکس در دوران بارداری موجب شده که فرزندان کمی زودتر از زمان استاندارد متولد شوند.

علاوه بر این، بوتاکس شرایطی را به وجود آورده که وزن نوزاد ها در لحظه تولد، کم تر از حد معمول باشد.این کار در مواردی حتی موجب مرگ نوزادان نیز شده است.

الزامی وجود ندارد که نتایج رقم خورده برای حیوانات، حتما برای انسان هم اتفاق بیافتد اما حتی اگر یک درصد احتمال بروز خطر وجود داشته باشد، مادر و پزشک هیچکدام زیر بار چنین ریسکی نخواهند رفت.

تا امروز مدارک کافی در این مورد وجود ندارد اما به نظر می رسد همه به این اجماع کلی رسیده اند که تزریق بوتاکس در دوران بارداری، یک ریسک خطرناک خواهد بود.

مواد غذایی که حاوی بوتولیسم هستند و در دوره بارداری نباید از آنها استفاده بشوند شامل:

 1. میوه و سبزیجات کنسرو شده
 2. غذاهایی که برای مدت طولانی گرم نگه داشت شده اند یا اینکه در در یخچال نگه داری نشده اند
 3. ماهی و گوشت فاسد

با اینکه تحقیقات زیادی در مورد اثرات تزریق بوتاکس در زنان باردار یا شیرده انجام نشده است ولی بوتاکس قادر است که در رگ های عصبی یا سلول های دیگر پخش بشود و باعث بروز نشانه های خطرناکی در بدن انسان بشود.

تحقیقات سال 2016 نشان میدهد که بوتولونیوم توکسین تزریق شده در یک ناحیه می تواند با چسبیدن به نورون ها، در بخش های دیگر بدن پخش بشود و غده ها و ماهیچه های دیگر را هم فلج کند. تنگی نفس هم یکی از مشکلات تزریق بوتاکس است که می تواند تهدیدی برای جان انسان باشد.

سایر اثرات جانبی تزریق بوتاکس برای مادران شیرده و باردار شامل جوش، تاول یا خارش پوست، التهاب، درد، خونریزی، مشکلاتی در بلعیدن غذا، افزایش یا کاهش تولید بزاق دهان یا تعریق شدید، حالت تهوع، شکم درد، اسهال، سردرد، گلو درد، بی اختیاری ادراری، عفونت مجاری دراری، خستگی مفرط، افتادگی پلک چشم، اختلالات بینایی، احساس سرگیجه، ضعف و غیره.

جایگزین های بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی

بجای تزریق بوتاکس در دوران بارداری یا شیردهی، می توانید از روش های زیر استفاده کنید؛ البته قبل از استفاده حتما با پزشکتان مشورت کنید.

 1. طب سوزنی
 2. ماساژ و استفاده از بادکش
 3. ورزش های مخصوص صورت
 4. کرم و مکمل های حاوی کلاژن
 5. لایه بردارهای شیمیایی
 6. استفاده از کرم های قوی که حاوی رتینوئید (ویتامین A) ، ویتامین C، هیدروکسی اسید و ترتینوئین باشند

روش های طبیعی و خانگی برای کاهش میزان چین و چروک در دوران بارداری و شیردهی

راه کارهایی وجود دارد که می تواند میزان چین و چروک ها کاهش بدهد و در دوران بارداری و شیردهی هم می توانید با خیال راحت از این روش ها استفاده کنید.

 1. همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. سعی کنید کرمتان دارای اس پی اف 30 باشد تا از پوست شما در برابر امواج فرا بنفش محافظت کند
 2. آب کافی بنوشید
 3. از محصولات برنزه استفاده نکنید
 4. از محصولات روشن کننده پوست استفاده نکنید
 5. همیشه صورتتان را بشویید و قبل از خوابیدن، آرایش را از صورتتان پاک کنید
 6. از پوستتان در برابر سرما و گرما محافظت کنید؛ شما می توانید از کلاه، بلوزهای آستین بلند و عینک آفتابی استفاده کنید
 7. ماسک و سرم خانگی بسازید؛ از مواد طبیعی مثل آب آناناس، آب لیمو و سرکه سیب استفاده کنید
 8. از اسکراب خانگی استفاده کنید؛ شما می توانید شکر سفید را با روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کنید
 9. از کرم های آبرسان، روغن ها و طبیعی سرم های خانگی استفاده کنید؛ مخصوصا آنهایی که حاوی گلیسیرین و اسیدهای هیالورونیک هستند
 10. صورت خود را به طور مستقیم در معرض تابش اشعه خورشید قرار ندهید. چرا که این کار یکی از دلایل عمده ایجاد چین و چروک روی صورت به شمار می رود.
 11. بیش از حد آرایش نکنید. چرا که استفاده از بعضی از لوازم آرایشی به خاطر ترکیبات شیمیایی، به پوست لطمه می زند و زمینه را برای تقویت خط و خطوط روی پوست فراهم می کند.

مواد مغذی و مکمل هایی که می تواند در جلوگیری و یا کاهش خطوط و چین و چروک ها به شما کمک کنند شامل:

 1. انواع میوه ها سبزیجات و حبوبات
 2. ویتامین های C، E و A
 3. کاروتنوئیدها
 4. کراتین
 5. امگا 3، امگا 6  و امگا 9

نکته آخر:

بخاطر اینکه هنوز اثرات تزریق بوتاکس در زنان باردار یا شیرده مشخص نیست و هنوز ثابت نشده است که بوتاکس می تواند در دوران بارداری روی جنین تاثیر بگذارد یا خیر و یا اینکه آیا بوتاکس می تواند از طریق شیر مادر به بدن نوزاد منتقل بشود یا خیر، بیشتر متخصص ها از تزریق بوتاکس در مادران باردار یا شیرده خودداری می کنند.

به طور کلی مصرف بسیاری از دارو ها در دوران بارداری، باید کنار گذاشته شود. بعضی از دارو های خاص در این دوران تنها در صورتی مورد استفاده قرار می گیرند که پای مرگ و زندگی مادر در میان باشد.

فرد باردار باید به محض شروع بارداری، تحت نظر پزشک قرار بگیرد و طبیعتا پزشک به او توصیه می کند که در این دوران، به سراغ اقدامات پرریسک و غیرضروری مثل بوتاکس نرود. چرا که بوتاکس حتی در مسائل درمانی نیز یک مسئله «مرگ و زندگی» به شمار نمی رود.

علاوه بر این، توجه به یک نکته دیگر نیز ضروری به نظر می ‌رسد. افراد در دوران بارداری با تغییرات ظاهری زیادی روبرو می شوند. معمولا در این دوره، شکل پوست چندین بار تغییر می کند و وزن فرد نیز بارها دستخوش تغییر می شود.

چرا باید با وجود این بی‌ثباتی ظاهری، یک نفر باید برای بوتاکس هزینه کند؟ آیا بهتر نیست این کار زمانی صورت بگیرد که شرایط جسمی فرد به ثبات کامل رسیده است؟ بعضی از پزشکان به گفته خودشان حدس می زنند که تزریق بوتاکس تاثیر منفی روی جنین نداشته باشد اما حتی آن ها نیز حاضر به انجام این ریسک نیستند.

به این خاطر که در این ریسک، چیزی که فرد به دست می آورد در مقابل چیزی که ممکن است از دست بدهد، بسیار ناچیز خواهد بود.

بوتولونیوم توکسین می تواند تا 6 ماه با بیشتر در بدن فعال بماند و حتی برای زنانی که قصد باردار شدن دارند هم استفاده از بوتاکس مناسب نیست.

به طور کلی بهتر است افراد برای انجام بوتاکس، بیش از حد عجله به خرج ندهند. چرا که این عمل می تواند در زمانی دیرتر نیز همین نتایج را به دنبال داشته باشد. فردی که مسئولیت بزرگی مثل مادر شدن را تجربه می کند، دیگر نمی تواند تنها خودش را در نظر بگیرد و از این نقطه به بعد برای هر تصمیمی، باید به فرزندش نیز فکر کند.

هر تصمیم غیرضروری که جان یک انسان را به خطر بیندازد، در پزشکی نفی می شود و در مورد بوتاکس نیز اوضاع از همین قرار است. بهتر است بارداری و بوتاکس با هم همزمان نباشند. چرا که این کار چیزی به جز قرار دادن سرنوشت یک کودک در معرض یک ریسک بزرگ و غیر واجب نیست.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس  مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره 02144067005 تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *