تزریق بوتاکس

انواع کاربردهای تزریق بوتاکس

انواع کاربردهای تزریق بوتاکس

انواع کاربردهای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس از راه حل های درمانی معجزه آسا برای بسیاری از عارضه ها به شمار می آید. بوتاکس تنها یک معجزه ی زیبایی به شمار نمی آید و برای بسیاری از اختلالات راه حلی دائمی به شمار می آید.

آگاهی از کاربردهای بوتاکس سبب می شود تا بیماران بسیاری به بهبود اختلالات و عارضه هایی که دارند، امیدوار شوند و بسیاری از بیماران می توانند از مصرف طولانی مدت دارو رهایی یابند.

کاربردهای تزریق بوتاکس

دریافت تخفیف ویژه تزریق بوتاکس + مشاوره رایگان

( کلینیک رز اولین ارائه دهنده مقالات پزشکی صوتی و متنی در ایران )

اگر قصد دارید این مقاله را به صورت صوتی گوش نمایید، بر روی player زیر کلیک نمایید.

 

جالب است بدانید که تمامی انسان ها این روش درمانی را مدیون یک باکتری کشنده به نام کلستریدیوم بوتولینوم می باشند که برای اولین بار در سوسیس کشف گردید.

تزریق بوتاکس به پوست افراد تنها برای کاهش خطوط ظریف و چین و چروک استفاده نمی شود و کاربردهای آن فراتر از اهداف زیبایی می باشد که بسیاری از مردم آن را نمی شناسند.

کاربردهای تزریق بوتاکس

بیشتر  مردم تصور می کنند کاربرد های بوتاکس، تنها به مسائل زیبایی مربوط می شود اما تزریق بوتاکس برای بسیاری از افراد، به خاطر مسائل درمانی اتفاق می افتد.

بوتاکس جدا از همه کاربرد هایی که در زیبایی چهره و جوانسازی پوست با از بین بردن چین و چروک دارد، می تواند یک نسخه درمانی ایده آل برای حل کردن بسیاری از مشکلات جسمی در افراد مختلف باشد.

شاید این وجه از بوتاکس تا امروز تا حدود زیادی مهجور و ناشناخته باقی مانده اما حقیقت آن است که خواص بوتاکس، به مراتب بیشتر از آن چیزی که عموم مردم تصور می کنند.

دارویی که بسیاری از ما به عنوان “بوتاکس” می شناسیم، در حقیقت نوعی پروتئین نوروتوکسینی به نام “بوتولینوم توکسین” یا “BTX” می باشد.

این پروتئین در دو نوع تجاری A وb تولید و عرضه می شود. این باکتری که با نام باکتری کلستریدیوم بوتولینوم شناخته می شود در روده ی حیوانات، آب، خاک و گیاهان زندگی می کند، توکسین و ترشحات این باکتری در شرایط استریل آزمایشگاهی از آن گرفته شده و با کاهش سمیت به بیماران تزریق می شود، لازم به ذکر است که کاهش دوز و سمیت این دارو عوارض و خطرآفرینی آن را از بین می برد.

بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند اولین کاربرد بوتاکس برای زیبایی و رفع چین و چروک بود، اولین کاربرد تزریق بوتاکس برای درمان انحراف چشم و بهبود حرکات ماهیچه های چشم ها و تعادل و هماهنگی در حرکات آن ها بود، که بوتاکس برای اولین بار به عضلات رکتوس چشم تزریق شد.

کاربرد بوتاکس برای زیبایی و رفع چین و چروک 23 سال پیش توسط دانشمندان مطرح شد و مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه افراد زیادی در سراسر دنیا، برای رفع چین و چروک و جلوگیری از حرکات ماهیچه های صورت، اقدام به تزریق بوتاکس می کنند.

این کار حرکت ماهیچه ها را متوقف می کند و در نتیجه باعث از بین رفتن علائم چین و چروک می شود. با این حال نمی توان بوتاکس را تنها محدود به همین موضوع دانست.

در بعضی از موارد افرادی که هیچ تمایلی به انجام فعالیت های زیبایی ندارند نیز به دلایل مختلف، تزریق بوتاکس انجام می دهند و از تاثیرات آن روی بدن خود استفاده می کنند.

سایر کاربردهای تزریق بوتاکس

از کاربردهای دیگر تزریق بوتاکس می توان به درمان سر دردهای میگرنی، ” بوتاکس برای درمان شقاق ” ، بهبود زخم های دردناک، برای درمان هایپرهیدروزیس یا تعریق زیاد نواحی خاصی از بدن مانند کف پا، ” تزریق بوتاکس کف دست ” ، زیر بغل، درمان و بهبود عدم قرینگی در صورت، پرش پلک ها، بهبود تیک های عصبی حرکتی، اختلال حرکتی عصبی گردنی، درمان دیستونی در نواحی مختلف بدن، درمان گرفتگی عضلات بدن، درمان بی اختیاری ادرار، کوچک تر کردن فک، گونه گذاری، حجیم کردن لب ها، بوتاکس مو، بوتاکس مثانه برای بهبود بی اختیاری ادرار، بوتاکس به جهت بهبود بیماری های مربوط به غده پروستات، بوتاکس برای سندروم های مختلف چون سندروم شانه ی منجمد و سندروم مچ درد اشاره کرد.

برای از بین بردن سردرد های میگرنی، بوتاکس به اطراف تارهای عصبی تزریق می شود و با ممانعت از تولید مواد شیمیایی موثر در انتقال حس درد، عملا جلوی کار شبکه های انتقال درد را در مغز می گیرد. به همین خاطر است که با تزریق بوتاکس، دیگر خبری از سر درد های میگرنی نخواهد بود.

البته برای مشاهده نتایج نهایی این تزریق به بهترین شکل ،باید کمی صبر کرد. در مواردی برای کامل شدن تاثیر بوتاکس در مورد سردردهای میگرنی، تزریق دوم و حتی سوم نیز صورت می گیرد.

بوتاکس با وجود همه ویژگی های مثبتی که دارد، در درمان اسکار های آکنه انتخاب مناسبی به نظر نمی رسد. چرا که این اسکار ها در اثر فرآیندهای ایستا به وجود می آیند. به طور کلی بوتاکس تنها روی ماهیچه هایی موثر است که تحرک داشته باشند. اساسا کار بوتاکس، متوقف کردن این تحرک برای از بین بردن چین و چروک است.

علاوه بر این، بوتاکس می تواند در درمان تعریق شدید و افراطی نیز موثر واقع شود. تزریق بوتاکس، اجازه نمی دهد که سیستم عصبی بدن در زمان بالا رفتن حرارت، دستور تعریق را صادر کند. به کمک بوتاکس، بدن حرارت خودش را کاهش می دهد و دیگر خبری از تعریق بیش از حد در بدن نخواهد بود.

با این حال فراموش نکنید که بوتاکس تنها در کاهش تعریق قسمتی از بدن موثر خواهد بود که به آن تزریق شده است. برای مثال اگر شما تزریق بوتاکس را در زیر بغل های خود انجام دادید، تعریق زیاد در این ناحیه از بین می رود اما هیچ دلیلی وجود ندارد که در سایر نقاط بدن نیز تعریق متوقف شود.

اختلالات ذکر شده در بالا مواردی است که در نقاط مختلف جهان پزشکان برای درمان این اختلالات از روش تزریق بوتاکس بهره می برند.

اما غیر از این موارد، پزشکان در حال تحقیق بر روی  اختلالات دیگری چون نامنظم بودن ضربان قلب، افسردگی، درمان ناهنجاری صدا، و کمر دردهای حاد و مزمن می باشند که این اختلالات را بتوانند با تزریق بوتاکس درمان نمایند.

هر چه زمان بیشتری می گذرد، کارکرد های بیشتری از بوتاکس نیز کشف می شوند. شاید تا چند سال دیگر، دانشمندان و محققان از تزریق بوتاکس، چیزهای بیشتری بدانند و کارکرد های تازه از این محصول را نیز کشف کنند.

بوتاکس تا همین حالا نیز در درمان بسیاری از ناهنجاری ها موثر بوده و شاید تا چند سال بعد، برای موارد بیشتری نیز تجویز شود.

درمان ناهنجاری های صدا با تزریق بوتاکس

یکی از عارضه هایی که برخی از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، اختلالات ناهنجاری صدا مانند اختلالات آوا پرشی اسپاسم گونه می باشد. این اختلال در سه نوع آوا پرشی اسپاسم گونه ی ترکیبی، نزدیک شونده و دور شونده وجود دارد.

آوا پرشی اسپاسم گونه نزدیک شونده صدای فرد طوری به نظر می رسد که گویا فرد دچار لکنت می باشد. نوع دور شونده به گونه ای است که تارهای صوتی باز می مانند ودر این صورت صدای فرد به طور غیر طبیعی ضعیف یا نجواگونه شنیده می شود.

در نوع ترکیبی صدای شخص در بعضی مواقع همانند افرادی که دچار لکنت هستند و در بعضی مواقع ضعیف و نفس آلود به گوش می رسد.

برخی از دانشمندان معتقدند که دلیل بیماری آواپرشی اسپاسم گونه به سیستم عصبی مربوط می شود و ممکن است که با مواردی چون حرکات غیر ارادی ماهیچه ها همانند چشمک زدن، حرکت ناخودآگاه صورت مانند حرکت دادن لب ها به صورت خود به خودی، ماهیچه های زبان یا لب ،ویا تکان ناگهانی ولرزش ماهیچه همراه باشد.

ژنتیکی بودن این بیماری در بین فرضیه ها بسیار پر رنگ می باشد و بروز این بیماری بیشتر جنبه ی ارثی دارد. دلایل دقیق این بیماری هنوز نامشخص می باشد.

در حال حاضر هیچگونه درمان قطعی و گسترش یافته ای برای درمان این اختلال وجود ندارد اما درمان های موقت می تواند به کاهش اثرات حرکات غیرارادی تارهای صوتی کمک چشمگیری نماید.

تزریق بوتاکس به داخل تارهای صوتی و جراحی تارها از راهکارهای درمانی موثر می باشد که به طور موقت باعث کاهش حرکات غیر ارادی ماهیچه شود.

امروزه شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد تزریق بوتاکس، می تواند ناهنجاری های صدا را درمان کند. بر اساس تحقیقاتی که روی این موضوع صورت گرفته، 97 درصد افرادی که برای تزریق بوتاکس در جهت از بین بردن این ناهنجاری ها اقدام کردند قبل از تزریق صدای خود را افتضاح دانسته اند و مدتی پس از استفاده از بوتاکس، 74 درصد آن ها صدای خود را چیزی بین خوب و عالی توصیف کرده اند.

درباره این موضوع، هنوز هم تحقیقات بیشتری در حال انجام شدن است اما به طور کلی افرادی که تزریق بوتاکس را برای از بین بردن این مشکل انجام داده اند، تا امروز توانسته اند نتایج قابل قبولی از این کار دریافت کنند.

روند تزریق بوتاکس چگونه است؟

با توجه به نوع عارضه، شدت عارضه و محل عارضه دوز مشخصی از بوتاکس با برند معتبری که مورد تایید وزارت بهداشت می باشد، در عضلات ناحیه ی مورد نظر تزریق می شود. بوتاکس نیازی به هیچگونه بیهوشی ندارد، فقط در برخی موارد می توان از بی حسی های موضعی استفاه کرد.

برای طی شدن مراحل تزریق، ابتدا مهم است که فرد در جلسه مشاوره با پزشک حاضر شود و خواسته مورد نظر را از تزریق بوتاکس با پزشک در میان بگذارد. همچنین در این مرحله اهمیت زیادی دارد که فرد همه سوابق دارویی و درمانی مربوط به گذشته خود را نیز با پزشک مطرح کند.

اگر همه آزمایش های فرد مشکلی برای تزریق بوتاکس ایجاد نکردند، نوبت به انجام تزریق خواهد رسید. پزشک ابتدا ناحیه انجام تزریق را ضدعفونی می کند، سپس محل دقیق انجام تزریق را علامت می گذارد و در نهایت با سوزنی بسیار کوچک، بوتاکس را تزریق می کند.

روی صورت 43 ماهیچه مختلف وجود دارد و بسیار مهم است که پزشک، نقطه دقیق و کاملا درست را برای انجام تزریق در نظر بگیرد. تزریق بوتاکس تلفیقی از هنر و فعالیت علمی است و ظرافت زیادی نیاز دارد.

پس از تزریق با توجه به محل تزریق، مدت زمان مشخصی که اکثرا یک هفته و در بعضی موارد دو تا سه روز می باشد، طول می کشد تا نتایج تزریق نمایان شود.

دقت نمایید که تزریق بوتاکس بدون عارضه نبوده و عوارضی چون سوزش، قرمزی و التهاب در ناحیه تزریق و تورم را به همراه دارد. تزریق در نواحی حساس و پرخون موجب کبودی و ورم نیز می شود. کمپرس سرد می تواند موجب کاهش این عارضه شود.

برخی افراد بعد از تزریق بوتاکس دچار سردرد می شوند، که لازم به ذکر است در اینگونه موارد جای هیچ نگرانی وجود ندارد و این سردرد پس از یکی دو روز بهبود می یابد. در صورت مبتلا شدن به عارضه ی سردرد،  بدون تجویز پزشک مسکن مصرف نکرده و مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.

تکنیک تزریق در بروز عوارض جانبی نقش بسیار مهمی دارد، برای همین پزشکان تاکید می کنند که برای تزریق بوتاکس حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در صورتی که برای تزریق به نزد افراد نابلد مراجعه کردید، ممکن است عوارضی چون عدم قرینگی دامنگیر شما شود. استفاده از برند معتبر نیز امری مهم و حیاتی بوده و از گلوله گلوله شدن بوتاکس، عفونت و ورم بیش از حد می کاهد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست مو در مورد تزریق بوتاکس مشورت نمایید.

جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید. همچنین شما عزیزان می توانید از طریق سیستم چت آنلاین وب سایت، از مشاوره آنلاین هم بهره مند بشوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *