پوست و مو

دستگاه بادی آنالیز (IN BODY) چیست ؟

دستگاه بادی آنالیز (IN BODY)

یکی از دستگاه هایی که برای آنالیز بدن مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه بادی آنالیز است. در واقع این دستگاه جدیدترین و یکی از به روز ترین فناوری های روز دنیاست که به افرادی که رژیم غذایی یا ورزش را در پیش گرفته اند، کمک می کند تا در دراز مدت، از میزان پیشرفت خود آگاه شوند.

دستگاه بادی آنالیز (IN BODY) چیست ؟این دستگاه با هدف شناسایی بافت های مختلف بدن مورد استفاده قرار گرفته و به افراد کمک می کند تا برنامه هایی برای تناسب اندام هر یک از اعضای مختلف بدن طراحی کنند و با گذشت زمان به اهداف خود از تناسب اندام دست یابند.

دریافت تخفیف نقدی خدمات کلینیک رز + مشاره رایگان

دستگاه بادی آنالیز در بخش های مختلفی استفاده می شود و اهداف گوناگونی را دنبال می کند. در حقیقت دستگاه بادی آنالیز به ارزیابی بافت های درون بدن می پردازد و اطلاعات مفیدی را در اختیار افراد قرار می دهد. در مقاله پیش رو قصد داریم تا در مورد ویژگی های این دستگاه به بحث و بررسی پرداخته و مزایای استفاده از آن را برشماریم.

ارزیابی بافت های درون بدن

در حقیقت مهم ترین کاربرد این دستگاه ارزیابی بافت های مختلف بدن است که با طی کردن چند مرحله ساده می توان نتایج و اطلاعات لازم را کسب کرد. استفاده از دستگاه بادی آنالیز شامل سه مرحله بسیار ساده است:

  1. روی دستگاه بادی آنالیز بایستید.
  2. دسته های تعبیه شده روی آن را به مدت ۴۵ ثانیه نگه دارید.
  3. گزارشی از حجم عضلات، درصد چربی بدن، میزان آب بدن و میزان مفصل ها و آنالیز لاغری را دریافت کنید.

دستگاه IN BODY می تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی حجم توده عضلانی، چربی بدن و تجزیه و تحلیل لاغری را به طور دقیق محاسبه کرده و در اختیار شما قرار دهد.

در نهایت بهتر است که اطلاعات به دست آمده را در اختیار مربی یا سرپرست تناسب اندام خود قرار دهید تا او بتواند با توجه به اطلاعات کسب شده، برنامه های لازم برای تناسب اندام شما را طراحی کند.

دستگاه بادی آنالیز (IN BODY) چیست ؟مزایای استفاده از دستگاه بادی آنالیز

هنگامی که فردی از دستگاه بادی آنالیز استفاده می کند، در واقع اطلاعاتی در مورد ترکیب بدن خود به دست آورده که این اطلاعات به راحتی قابل خواندن است. با گذشت زمان و انجام برنامه ریزی های صورت گرفته لازم است که مجدداً از این دستگاه استفاده کرده و میزان پیشرفت فرد را به دست آورد.

دستگاه IN BODY می تواند درصد دقیقی از وزن بدن فرد را محاسبه کرده و درصد آب موجود در بدن را نشان دهد. اطلاعات به دست آمده حاصل از این دستگاه، نحوه عملکرد شما را در طول زمان نشان داده و از این طریق مربی می تواند برنامه ریزی های بعدی را انجام دهد.

با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) میزان متابولیک پایه بدن و حجم توده چربی مشخص می شود. منظور از متابولیک پایه میزان کالری سوزانده شده در حالت استراحت است. در واقع اطلاعات حاصل از آن نحوه استفاده بدن از انرژی در دسترس را نشان می دهد.

از دیگر مزایای استفاده از دستگاه بادی آنالیز این است با استفاده از اطلاعات حاصل از آب موجود در بدن، میزان التهاب یا آسیب بدنی مشخص می شود.

پیش از استفاده از دستگاه بادی آنالیز چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

پیش از استفاده از دستگاه بادی آنالیز بهتر است که برخی از نکات را در نظر بگیرید. چنانچه در بدن شما قطعه الکترونیکی وجود دارد، بهتر است که از این دستگاه برای آنالیز بدنی استفاده نکنید. از طرفی استفاده از دستگاه بادی آنالیز برای زنان باردار نیز توصیه نمی شود.

لازم است که پیش از استفاده از دستگاه به مدت ۲ ساعت از فعالیت های شدید بدنی خودداری کرده و چیزی نخورید. از طرفی درست قبل از استفاده از دستگاه و انجام آزمایش مثانه خود را خالی کنید. به منظور کسب نتایج دقیق بهتر است که شلوارک کوتاه و تی شرت تنگ به تن داشته باشید.

به منظور برنامه ریزی پیش از شرکت در جلسه ورزش، اطلاعات حاصل از دستگاه بادی آنالیز IN BODY را در اختیار مربی خود قرار داده و از او برنامه ریزی های لازم را برای دستیابی به تناسب اندام و سلامتی بدن خود دریافت کنید.

دستگاه بادی آنالیز چگونه کار می کند؟

مقیاس های لازم برای اندازه گیری چربی بدن بسیار ساده هستند. چنین مقیاسی به کمک سنسورهایی که در زیر پا تعبیه شده اند، استفاده کرده و هنگامی که پاها روی این سنسورها قرار می گیرند، یک جریان الکتریکی کوچک از زیر پا رد شده و با گذشت از لگن، میزان چربی بدن افراد را اندازه گیری می کند.

سپس سنسورهای موجود در مقیاس، میزان مقاومت جریان الکتریکی بازگشتی که از پای دیگر عبور می کند را اندازه گیری می کند. بسته به مقیاس چربی بدن، اطلاعات می توانند به تلفن هوشمند، ساعت هوشمند و سایر دستگاه ها منتقل شوند.

در واقع این جریان الکتریکی به دلیل اینکه بافت چربی بدن از مقدار بسیار کمتری آب نسبت به بافت ماهیچه ای  برخوردار است، چگال تر از ماهیچه ها بوده و عبور جریان برای آن دشوار تر است.

آیا اطلاعات به دست آمده از دستگاه بادی آنالیز دقیق هستند؟

به طور کلی سازندگان این دستگاه ها ادعا می کنند که نتایج و اطلاعات به دست آمده از این دستگاه دقیق است. در حالی که استفاده از دستگاه خطری را به دنبال ندارد، متغیرهای بسیار وجود دارند که نتایج حاصل از دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهند.

این متغیرها شامل موارد زیر هستند:

  1. جنسیت: زنان به طور طبیعی چربی بدن بیشتری نسبت به مردان دارند.
  2. محلی که چربی در بدن ذخیره می شود.
  3. بارداری: انجام این مقیاس در دوران بارداری توصیه نمی شود.
  4. سن متقاضی: این مقیاس منبع معتبری برای کودکان نیست.
  5. قد و قامت متقاضی
  6. آموزش مکرر استقامت

جوانب مثبت و منفی استفاده از دستگاه بادی آنالیز چیست؟

از جنبه های مثبت این دستگاه آن است که هر زمان که بخواهید، می توانید از این دستگاه استفاده کرده و حجم چربی های بدن خود را در خانه، کلینیک و سالن ورزشی اندازه گیری کنید. با این حال برخی افراد بیان می کنند که نتایج به دست آمده از دستگاه بادی آنالیز دقیق نبوده و به تنهایی نمی تواند سلامت بدن را اندازه گیری کند.

مشکل دیگر این دستگاه آن است که مقیاس اندازه گیری چربی، متغیرهای دیگر را در نظر نمی گیرد. به عنوان مثال پزشکان اکثراً تمایل دارند که بر روی چربی های موجود در میانه بدن تمرکز کنند، زیرا این چربی ها می توانند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند.

هزینه های مربوط به دستگاه بادی آنالیز چگونه است؟

در مورد هزینه های دستگاه بادی آنالیز (body analyzer device)باید بگوییم که به دلیل اینکه این دستگاه شامل انواع مختلفی بوده، هزینه های مربوط به به آن متغیر است. در واقع این دستگاه در انواع خانگی و مورد استفاده در سالن ورزشی و کلینیک های درمانی کاربرد دارد.

بنابراین با توجه به اینکه دستگاه IN BODY در چه مکانی مورد استفاده قرار می گیرد و چه افرادی از آن استفاده می کنند، هزینه مربوط به آن متغیر است.

در نهایت باید بگوییم که دستگاه بادی آنالیز می تواند در مدت زمانی بسیار کوتاه حجم زیادی از داده های مهم را در اختیار شما قرار می دهد که از این اطلاعات به دست آمده می توان در برنامه ریزی رژیم غذایی و سایر برنامه های سلامتی و بهداشتی استفاده کرد.

اگر چه استفاده از دستگاه بادی آنالیز ممکن است که با محدودیت هایی همراه باشد، اما اطلاعات به دست آمده حاصل از آن بسیار مفید و کاربردی است.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی پوست و مو رز با متخصصین مجرب این کلینیک پوست و مو مشورت نمایید. جهت مشاوره با شماره ۰۲۱۴۴۰۶۷۰۰۵ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *